Bebek Beslenmesi Sütüm yetmiyor:(((

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

breeze85

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2011
165
3
Dayanacak gücüm kalmadı.O kadar canım sıkkınki ne yapacağımı bilemiyorum.Bebeğimin aylık kilo alımı 1.5 kg mı buluyor.Doktorumuz mamayı bırakmamızı önerse de bu olmuyor.Bebeğim tam tamına 82 günlük.Yani şurdan 10 gün sonra 3.ayımız bitecek.Baştan beri mama takviyesi yapıyorum.Ya da şöyle diyeyim yapmak zorunda kaldım.Çünkü beni emerken belli bi yerden sonra bebeğim kafasını sağa sola çevirip kendini geriye atıp ağlamaya başlıyor.Gazımı var acaba diye kaldırıp gazını çıkartıp tekrar emziriyorum ama tekrar aynı şey oluyor.Sonra mama verince susuyor.Mamayı ihtiyacından az veriyordum beni sık sık emsin sütüm artsın diye ama bu seferde çocuk hep ağlayan uyumayan mızmız bir çocuk oldu.Sütümü sağdığımda 90ml süt geliyordu ancak artık 60ml anca geliyorcsanırım sitresimden üzüntümden.Kuzum emiyor bir buçuk saat anca geçiyor yine acıkıyor bu sefer süt göğsüme dolnadığı için doymuyor bi 90lık mama veriyorum.Sonra 2 saat geçiyor yine acıkıyor.Nerdeyse günde 7, 8 kere 90lık nana takviye ediyorum.Sütüm artsın diye rherşeyi yaptım olmadı.En son bi reflü ilacı varmış molitillium diye onu kullanacaktım ama eczacı önermedi.Artık ne yapacağımı bilmiyorummm.ÇOK MORALİM BOZUK...ÇOK DÜZENSİZ BİR HAYATIM VAR HER DK ÇOCUKLA GEÇİYOR HİÇ BİRŞEY YAPAMIYORUM.rkadaşımın aynı aylık bebeği 3 saatte bir acıkıyormuş ben neyi yanlış yapıyorum.Eczacım bu kadar mama verirsen obez edersin çocuğu dedi.Sanki ben mama vermeyi istiyormuyum istemiyorum vicdan azabından ölücem.Hani emzirdikçe süt artardı.3 aydır bıktım çabalamaktan:KK43:((((((( YARDIIIIMMMMMMMMMMM.....

Dayanacak gücüm kalmadı.O kadar canım sıkkınki ne yapacağımı bilemiyorum.Bebeğimin aylık kilo alımı 1.5 kg mı buluyor.Doktorumuz mamayı bırakmamızı önerse de bu olmuyor.Bebeğim tam tamına 82 günlük.Yani şurdan 10 gün sonra 3.ayımız bitecek.Baştan beri mama takviyesi yapıyorum.Ya da şöyle diyeyim yapmak zorunda kaldım.Çünkü beni emerken belli bi yerden sonra bebeğim kafasını sağa sola çevirip kendini geriye atıp ağlamaya başlıyor.Gazımı var acaba diye kaldırıp gazını çıkartıp tekrar emziriyorum ama tekrar aynı şey oluyor.Sonra mama verince susuyor.Mamayı ihtiyacından az veriyordum beni sık sık emsin sütüm artsın diye ama bu seferde çocuk hep ağlayan uyumayan mızmız bir çocuk oldu.Sütümü sağdığımda 90ml süt geliyordu ancak artık 60ml anca geliyorcsanırım sitresimden üzüntümden.Kuzum emiyor bir buçuk saat anca geçiyor yine acıkıyor bu sefer süt göğsüme dolnadığı için doymuyor bi 90lık mama veriyorum.Sonra 2 saat geçiyor yine acıkıyor.Nerdeyse günde 7, 8 kere 90lık nana takviye ediyorum.Sütüm artsın diye rherşeyi yaptım olmadı.En son bi reflü ilacı varmış molitillium diye onu kullanacaktım ama eczacı önermedi.Artık ne yapacağımı bilmiyorummm.ÇOK MORALİM BOZUK...ÇOK DÜZENSİZ BİR HAYATIM VAR HER DK ÇOCUKLA GEÇİYOR HİÇ BİRŞEY YAPAMIYORUM.rkadaşımın aynı aylık bebeği 3 saatte bir acıkıyormuş ben neyi yanlış yapıyorum.Eczacım bu kadar mama verirsen obez edersin çocuğu dedi.Sanki ben mama vermeyi istiyormuyum istemiyorum vicdan azabından ölücem.Hani emzirdikçe süt artardı.3 aydır bıktım çabalamaktan:KK43:((((((( YARDIIIIMMMMMMMMMMM.....

acaba nefessiz mi kalıyor emerken? sütünüzü pompayla sağığ vemeyi deneyin belki işe yarar?

Öncelikle sakin ol stres yapma benimde 4 ay 20 günlük bebeğim var ilk 10 gün gelmedi sütüm sonra mama takviyeli 40 gün devam ettik. Sütüm iyiydi ama sürekli laktamiller rezene humana bol su alıyodum 3.aydan sonra geceleri kalkmamaya başladı ben de uyuysun diye ellemedim işime geliyodu emmediği için de azaldı bir ayda 400 g alınca ben kahroldum hemşire yetmiyor sütün dedi aksam yatmadan önce cekiyo cekiyo gelmıyo sinirleniyo nasıl mahcup hissediyom kendimi neyse tekrar çalışmalara başladım arttı sükür. Öncelikle sakin ol bi şişe edin kendine akşama kadar en az 3lt su düzenli yemek ye humana kuru incir kuru dut helva ve özellikle kuru börülce yemeği kesinlikle sütün artacak hiç merak etme sabırlı ol arkadasıminsan bi çıkmaza düşüyo ozaman daha da azalıyo.

60 ml yada 90ml süt yetmiyor bebeğime.Mama kutusunda bile 3 aylık bebek için 150ml mama diyor.

Sutunuzun yag orani az olabilir yada kisa sure emiyorsa sulu olan ilk sutu alip daha yagli olan son sutu icmiyor olabilir. Sutun yag oranini balik yagi tabletleri ile cok kalori almadan arttirabilirsiniz. Emzirdikten sonra 3-5 dak sagin damla damla gelse bile.

Motilium ise yariyor. Ilk hafta gunde uc kere sonra iki en son bir olmak uzere uc haftalik kullandim. Farketti baya ama sagma ve emzirmeye yuklenmezseniz yine eski haline doner. Aglamasi mizmizlamasi baska nedenlerden de olabilir.

Niye en bastan beri mama verdigniianlamadım sütün yetmedigini nerden anladın sütünü sık sık sagmalıısn günde 2.5 3 lt su ic arkadasım l

anne sütünü artırmak için incir havuç kürü var onu uygulamanı tavsiye ederim ben çok faydasını gördüm

60 ml yada 90ml süt yetmiyor bebeğime.Mama kutusunda bile 3 aylık bebek için 150ml mama diyor.

Sabaha karsi 2-5 arasi emzirme yada sagma da cok etkili. Sut hormonlari bu saatlerde enyuksek seviyede salgil iyormus. Doktorum soylemisti. Bu saatlerde emzirip arkasindan sagip bosaltmanizi tavsiye ederim. Uyku ve dinlenmenizi de ihmal etmeyin

Malesef doga herseyi mukemmel dusunup tasarlamis ama burda bir hata yapmis. Anne olmak ve dinlenerek, stres yapmadan sut arttirmak cok zor. O yuzden anneler insanustu varliklar. Kolayliklardilerim.

Öncelikle sakin ol stres yapma benimde 4 ay 20 günlük bebeğim var ilk 10 gün gelmedi sütüm sonra mama takviyeli 40 gün devam ettik. Sütüm iyiydi ama sürekli laktamiller rezene humana bol su alıyodum 3.aydan sonra geceleri kalkmamaya başladı ben de uyuysun diye ellemedim işime geliyodu emmediği için de azaldı bir ayda 400 g alınca ben kahroldum hemşire yetmiyor sütün dedi aksam yatmadan önce cekiyo cekiyo gelmıyo sinirleniyo nasıl mahcup hissediyom kendimi neyse tekrar çalışmalara başladım arttı sükür. Öncelikle sakin ol bi şişe edin kendine akşama kadar en az 3lt su düzenli yemek ye humana kuru incir kuru dut helva ve özellikle kuru börülce yemeği kesinlikle sütün artacak hiç merak etme sabırlı ol arkadasıminsan bi çıkmaza düşüyo ozaman daha da azalıyo.

Ahh bi sakin olabilsem.Kendimi n kötü ihtimalle sadece mamayla bğyütürüm be de mamayla bğyümüşüm bi sıkıntım yok gibi rahatlatnaya çalışsamda her nama yapışımda bin kere kahrolup vicdan azabı çekiyotum..Bir hafta dere otu yedim, huma a, rezene ve laktamil içtim, tahin yedim helva yedim olmuyor bırakıverdim yakasını bıktımmm:KK43:((

Motilium ise yariyor. Ilk hafta gunde uc kere sonra iki en son bir olmak uzere uc haftalik kullandim. Farketti baya ama sagma ve emzirmeye yuklenmezseniz yine eski haline doner. Aglamasi mizmizlamasi baska nedenlerden de olabilir.

Eczacı kadın ilscın bebek üzerindeki etkisi bilinmiyor bence böyle birtehlikeye atma bebeği demişti siz doktora sordunuzmu

Niye en bastan beri mama verdigniianlamadım sütün yetmedigini nerden anladın sütünü sık sık sagmalıısn günde 2.5 3 lt su ic arkadasım l

Hastanede ilk gün sütüm geldi anca bebeğim emmesine rağmen bütün gece avaz avaz ağlayınca mama verdiler sütüm yetmediği için ki bebeği mamadan sonra uyudu.O günden beri bebeğim emiyor emiyor sğt bitince ağlıyor sakinleştiremiyorum.

Sabaha karsi 2-5 arasi emzirme yada sagma da cok etkili. Sut hormonlari bu saatlerde enyuksek seviyede salgil iyormus. Doktorum soylemisti. Bu saatlerde emzirip arkasindan sagip bosaltmanizi tavsiye ederim. Uyku ve dinlenmenizi de ihmal etmeyin

Geceleri 2 saate bir beni emiyor mamaya gerek olmadı gece hiç...

Ben Rabbim'in yarattığı her nimetin şifa olduğuna inanan insanlardanım. Yeşil bir ot ya da kuru ot ne olursa olsun afedersiniz ineklerde süt yapıyorsa, biz kadınlarda da aynı mantıkla düşünüp bol bol yeşillik tüketmemiz gerekir. Marul, maydanoz, dereotu, semizotu gibi. Ayrıca Peygamber hurması, bal, pekmez gibi güzel nimetler de öyle. Çok yersen sütün olur gibi bi mantık var bizim insanımızda. Alâkası yok! Dengeli beslenme ile bağışıklık sistemi güçlenir. Bu da anneye süt sağlama konusunda yardımcı olur. Size söyleyeceğim şey, bebeğinizi emzirmekten vazgeçmeyin. Dirayetli olun. Bir damla süt bile karnını doyuruyordur emin olun. :) Allah yar ve yardımcınız olsun.

Bende verdim mams gelmedi süt bizzat yaşadm ama simdi sadece anne sütü alıyo bozma moralini şu börülceyle suyu bari bi dene sakın pes etme nolur

Hastanede ilk gün sütüm geldi anca bebeğim emmesine rağmen bütün gece avaz avaz ağlayınca mama verdiler sütüm yetmediği için ki bebeği mamadan sonra uyudu.O günden beri bebeğim emiyor emiyor sğt bitince ağlıyor sakinleştiremiyorum.

Hmmm.. Ama yanlıs olmus canım ben hastanede baygınlık gecırdım emziremicek gibi oldum aglıyo cocuk vermediler illaki emzireceksin ve sütün gelecek İyiki vermemişler. Bbegin aglayabilir cekemiyodu belkide ilk zamanlar:KK20: Mamayı azalt bence canım. Onun acıkmasını bekleme sen al emzirmeye calıs hep ve her emzirmeden sonra yada o uyuyokene sag benim sütümü sagmak cogalttı :KK34: 3 lt yakın su iç bi şişe yap durmadan iç sagarken bile farkediyosun suyun etkisini ayrıca stres uzuntu yapma sutunu bebegini düşün..

Son düzenleme:
Eczacı kadın ilscın bebek üzerindeki etkisi bilinmiyor bence böyle birtehlikeye atma bebeği demişti siz doktora sordunuzmu

Evet bizzat doktorum onerdi. Sanirim sutun yetmedigini dusundugum icin sutu arttirarak moral bulmam icin yapti bunu. Cunku normalde dengeli beslenme su ve yeterli oldugunuza inanirsaniz sutun doyurmamasi icin HICBIR neden yok. Doktoru her aradigimd yetersizlik duygusu gercekten yetersizligi getiriyor diye kapatirdi telefonu. Gunde bir defa mama vermek de mamayla beslemek degildir derdi. Ben mama hakkimi aksam yatmadan kullanirdim. Biraz uzun uyusun diye. Sabah 5 e kadar uyurdu. Ben kaldirip emzirirdim. Gece uykunuzu ihmal etmeyin. Goreceksiniz sabah sut dolu goguslerle uyanacaksiniz. Inanmak bu isin yarisi buna inanin gercekten. Diger yarisi da beslenme
Internette birsuru sut arttirici kurler var. kafam allak bulak olmustu. Sonunda her besin grubundan dengeli bir diyet uygular baklagil ve yesilliklere agirlik verirseniz bin cesit kur arasinda kaybomazsiniz.

Ah canım ne olur üzme kendini. Elinde değil biliyorum ama sen üzüldükçe sütün azalacak unutma. Bol bol sağ her on dakikada bir hatta. Kefir iç gùnde iki kere bende çok işe yaradı. Bir de ayva kompostosu.. İnsallah bollaşsın sütün..

X