Takı firmaları değerlendirmesi- İstanbul'da nerden alınır?

minenes

Guru
Kayıtlı Üye
1 Mayıs 2010
2.740
80
Merhaba herkese,

Geçen hafta nişanım oldu ve ondan önceki günlerde o kadar çok mağaza ve fiyat gördüm ki sizlerle paylaşmak istedim. Belki takı özellikle pırlanta almak isteyenlere yardımım olur.

Biraz pırlantadan bahsetmek isterim. Pırlantaların kalitesini ve fiyatını belirleyen 4 özellik var: kesim kalitesi, rengi, lekelilik durumu ve boyutu. Leke ve renk meselesi, hatta kesim bile pek çıplak gözle görülebilir fark oluşturmuyor.

Renkte en çok H color (nedense hep ingilizce okuyup eyç kalır diyorlar :KK70: ) dedikleriyle karşılaşırsınız. Nadir olmayan bir beyazlıktır ama değersiz değildir. Daha kaliteli isterseniz G'ye (ci kalır) çıkabilirsiniz. Normal, genel geçer boyuttaki bir tektaşta H'den G'ye çıkması 300-400 dolar fiyat farkı koyar ama dediğim gibi gözle pek ayırt edilemez. Ama taşın ilerki zaman için kıymeti artar.

Gelelim boyuta. Ben şahsen eğer tektaş alınacaksa 0,25 karatın altına düşülmemesi taraftarıyım. Çünkü bundan küçük taşlar yüzüklerin içinde kaybolabiliyor. Yani illa pırlantam olsun ama param yetmedi gibi bir durum oluşturabiliyor. Bu tip bir durumda, pırlanta almak yerine zirkon taşlı yüzüklere de yönlenilebilir. Zirkon da pırlanta gibi görünüyor ama maddi değeri yok. Aynı boyutta bir pırlantayı 2500e, zirkonu 250'ye alırsınız. Zirkon alacaklara tek uyarım büyük bir taş seçmemeleri. Taş büyüdükçe sahte olduğu belli oluyor. Bir de beyaz altında pırlantayla farkı çok daha az belli oluyor.

Kirlilik meselesi gözle görülmesi mümkün olmadığından pek takılınması gereken bir şey değil kanımca. Kesim kaliteleri de genelde hep iyi oluyor. Kesim kalitesi taşın parlaklığını belirlıyor. Gelelim mağazalara.

Gezdiğim yerler Kapalıçarşı, Goldaş, Altınbaş, Assos, Ariş, Ekrem.

Televizyon'da reklam veren Goldaş, Altınbaş gibi mağazalar, pahalıya satış yapıyorlar. Tabi özel tasarımları oluyor. Ama klasik, düz model bir tektaş istiyorsanız örneğin, bu tip mağazaları önermem. Kapalıçarşıdaki bir kuyumcunun iki katına yakın alırsınız.

Assos'un inci kolye reklamını görüp gözlerime inanamadım, çok pahalı geldi bana takıları. H bile olmayan, I color satıyorlar ve G fiyatına.

Kapalıçarşı'da, Mahmutpaşa tarafından girilen kapı çevresinde bir sürü küçük kuyumcu var. Onlar uygun fiyatlılar. Ama beyazıttan girilen ana caddeye yaklaşmayın derim, fiyatlar o caddede pahalı.

Ariş, Ekrem bana biraz daha makul fiyatlı geldi. Ben tektaşımı Ekrem'den aldım, sonra alyans almaya Goldaş'a gittim, tektaşımı görmek istediler ve aldığım fiyata inanamadılar, sertifikasını görmek istediler :KK70: siz düşünün yani. gerçi yılbaşı öncesi olup indirim olduğu ve biz de nakit aldığımız içindir belki ama goldaşta aynı kalitedeki bir yüzüğün neredeyse yarı fiyatına aldım.

fiyatla ilgili bir genelleme yapmam gerekirse:

0,20-0,30 karat arasına 1500'den fazla ödemeyin bence.
0,30-0,40 arasına 2500'e kadar çıkmanız makuldür.

ben kapalıçarşıda bir dükkanda 0,51 karatı 1900'e sattıklarını gördüm, H color idi. çok düşük bir fiyat ama yüzük bende biraz büyük kaldı diye almadım.

bir de sertifikasız ürün almayın. hem yüzüğe işlem, bakım yaptırmanızda, hem satmanızda gerekli. çok daha önemlisi pırlantanın yasadışı yollarla elde edilmediğini, Afrika'daki iç savaşlara, çatışmalara karışmadığını belgeler.

Elmas alalım derken elimizi kana bulamayalım dimi?

Herkese iyi alışverişler

X