Kekler - Pastalar Tam Mevsiminde :Balkabaklı Cheescake

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.746
48

20191117_100455.jpg

Tek bir pasta hakkım olsa bunu cheescakeden yana kullanırdım.Öyle çok seviyorum yani.Her türlüsünü denedim yaptım.En son kabak tatlısı yaptığımda neden balkabaklı cheescake hiç yapmadım diye düşündüm ve başladım denemeye.Sonuç umduğumdan da güzel oldu.İşte size kışa çok yakışacak mevsiminde Balkabaklı Cheescake

Malzemeler:

Alt tabanı için:

-250 gr yulaflı bisküvi
-100 gr tereyağ

Kreması için:

-750 gr labne Peyniri
-2 yumurta
-160 gr şeker
-100 ml krema
-1 Paket vanilya
-80 ml sıvı yağ
-240 ml süt

Üzeri için:

• 300-400 gr balkabağı
  • 1 su bardağı portakal suyu yada normal su
  • 1 çay bardağı şeker
  • Yarım çay bardağı su
  • 2 yemek kaşığı mısır nişastası

Öncelikle balkabağını pişirerek başlıyoruz.Bir tencereye kabukları güzelce soyulmuş balkabaklarını ,1 su bardağı suyu (Ben portakal suyu kullandım),1 çay bardağı şekeri alıp kabaklar pişene pişiriyoruz.

Yulaflı bisküvileri bir rondoya alıp un gibi olana kadar parçalıyoruz. Ardından derin bir kaseye alıp üzerine eritilmiş tereyağını ekleyerek karıştırıyoruz.

Kelepçeli bir kabın içerisine (26-28 lik kalıp) yulaflı karışımı aktarıyoruz. Üzerine su bardağın alt kısmı ile bastırarak, alt tabanı hazırlıyoruz. Buzdolabında yaklaşık yarım saat soğutmaya bırakın.

Kreması için tüm malzemeleri pürüssüz bir kıvam alana kadar çırpıyoruz.

Dolaptaki alt tabanı çıkartıp üzerine hazırladığımız karışımı döküyoruz. Kelepçeli kabın etrafını folyo ile sarıp kabı yavaş bir şekilde tezgaha 3-4 defa vuruyoruz.

Fırının tabanına çatlamasını önlemek adına su dolu, orta büyüklükte bir kap yerleştirelim.

Önceden ısıtılmış 170 derece(alt üst ayar) fırında yaklaşık 50-60 dakika pişiriyoruz.

Pişdikten sonra kapağını açın ve arasına bir tahta kaşık koyarak fırının içinde yarım saat kadar ılımaya bırakın. (Çökmesini engellemek için)
Ilıdıktan sonra fırından alın.

Balkabaklı sos için hazırladığımız tencere içindeki balkabağını blenderdan geçirip kaynatıyoruz. Kaynama başlayınca yarım çay bardağı su ile karıştırılmış nişastayı ekleyip sürekli karıştırın. 2-3 dakika sonra ocaktan alın ve 1-2 dakika ılıdıktan sonra pastanın üzerine dökün ve dikkatlice yayın.

Üzerine fındık,ceviz ,badem ile süsleyebilirsiniz.Ben kabağa cevizi yakıştırıyorum...

Pastayı bir gece önceden yapıp buzdolabında bekletebilirsiniz.

Afiyet olsun

20191117_100430.jpg

X