Tarz olmayı seven erkeklere stil önerileri

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.480
28.184
57
Şık mısınız, nasıl bir tarz seviyorsunuz? Tarzına önem veren ve şık giyinen erkekler hem profesyonel hayatta hem de sosyal hayatta bir adım öne çıkıyor.
k-1.jpg
Giyimde şıklık sadece kadınların ilgi alanı değil, erkekler de şıklık konusunda oldukça hassas davranıyor. Özellikle gidilen her yerde iyi bir imaj bırakılmak isteniyorsa, davranışlar kadar görünüş konusunda da titiz olmak gerekiyor.

Kıyafetlerin ütülü ve temiz olmaları, seçilen parçaların renk uyumunun sağlanması, seçilen kumaşın kalitesi, ayakkabı, kemer rengi ve şeklinin kıyafete uygunluk göstermesi gibi detaylar şık ve tarz olabilmek için önem taşıyor. Nereye giderken, nasıl giyinilmesi gerektiğine de ayrıca dikkat edilmeli.

İşte tarz olmayı seven erkeklere stil önerileri:
Şık olmanın yolu, sadece modayı körü körüne takip etmekten geçmiyor. Şıklığın en önemli unsurlarından biri vücut tipini doğru tanımak ve vücut şekline uygun giyinmek. Her kıyafet, her erkeğe yakışmayabilir. Giyimde parçaların birbirine uyumu kadar, kıyafeti taşıyan kişiye yakışması da önemli.

Profesyonel yaşamda stil önerileri
Profesyonel yaşam süresince güçlü bir imaja sahip olabilmek için, erkeklerin hem bakımına hem de giyim tarzına dikkat etmeleri gerekiyor. İş dünyasında şık giyimin vazgeçilmezi takım elbiselerdir ve takım elbiseleri tamamlayan da gömlekler, kravatlardır. Takım elbise alırken bazı detaylara dikkat etmek, takım elbisenin içine gömlek seçerken takım elbisenin rengi ve desenine uygun renk ve modellerde tercih yapmak, kravat seçiminin doğru yapılması stil sahibi bir erkek olabilmek açısından oldukça önemli.

Takım elbise seçerken, takım elbisenin kalıbının vücuda uygun olması dikkat edilmesi gereken en önemli detay. Bu nedenle dar gelen pantolonlardan, üste bol gelen ve omuz kısımları tam oturmayan ceketlerden uzak durulmalı. Ceketin etek kısmının boyu da önemli, ceketin boyu baş parmağın eklem yerine denk geliyorsa ceket boyunun uygun olduğu düşünülebilir. Takım elbisenin pantolonunun beli tam oturmalı, pantolon paça boyu ayakkabının tam üzerine gelecek şekilde ayarlanmalıdır.

Takım elbise içine gömlek seçerken yaptığınız tercihler sizi tarz da yapabilir, şıklığınıza gölge de düşürebilir. Siyah renkte bir takım elbise içine mat tonda beyaz bir gömlek, gri takım elbisenin içine beyaz, siyah ve mavi tonlarında gömlekler tercih ederek şık bir görünüm yaratabilirsiniz. Beyaz ya da krem gibi tonlarda takım elbise giyilecekse içine siyah gömlek seçmek oldukça hoş bir uyum yaratabilir.

Kravatlar takım elbiseyi tamamlayan önemli parçalardan biri. Takım elbisenin rengi ile seçilen kravatın rengi ve deseni mutlaka uyum içinde olmalı ve takım elbisenin önüne geçecek renkte ve desende bir kravat kullanılmamalıdır. Düz bir takım elbise giyecekseniz seçtiğiniz kravat kareli ya da çizgili olmalıdır. Hem giydiğiniz takım hem de içine seçtiğiniz gömlek çizgili ise bu durumda doğru tercih düz renkte bir kravat olacaktır.

Spor giyimde şık olabilmenin 6 yolu
Özellikle günlük kullanımlarda birçok erkeğin tercihi spor giyim. Spor tarz artık öyle hayatımıza girdi ki klasik tarz için dahi mükemmel uygulamaları karşımıza çıkıyor. Ancak tek başına spor giyiniyor olmak yeterli değil. Spor dahi giyinseniz içerisinde şık bir havanızın olması trendler arasında. Hem spor giyinirken hem nasıl şık olunabileceği kafanızı karıştırabilir ama uygulamaları gördüğünüzde budur diyeceğinize eminiz. Sizde spor giyinmeyi seviyorsanız ve şıklık kavramı içinizde bir yerlerde size hitap ediyorsa bunun yollarını bilmeniz gerekiyor.

k-2.jpg


İşte size spor giyimde şık olabilmenin 6 yolu:

 1. Çok dar giyinmek, giydiklerinizin içinde rahat hareket edememek ve allı pullu, şatafatlı olmak şık olmak demek değildir. Bahsettiğimiz bu durumlar erkekler için oldukça zor kabullenir eyler. O nedenle sanki erkekler şık olamaz gibi yanlış bir algı var. Spor şık olabilmeniz için öncelikle şık olmak ne demek bunu bilmelisiniz. Oldukça sade giyindiğinizde de, bol kıyafetlerin içerisinde de son derece şık olabilirsiniz.
 2. Spor kıyafetler genellikle günlük yaşantımızda tercih edilir. Bu nedenle her gün standart olmaktan çıkın. Günlük giy çık yaptığınız parçaları ortadan kaldırın. Çünkü günlük kıyafetleriniz sıkıcı olmak zorunda değil. Spor ve şık bir arada olsun istiyorsanız kareli gömlekleri, polo yaka t-shirtleri tercih edebilirsiniz.
  k-3.jpg
 3. Spor kıyafetlerinizi kombinlerken şıklığı yakalayabilmeniz için tamamlayıcı parçaları kullanmaya özen gösterin. İnce kazakları ince gömlek ve ipek kumaşlı pantolonlarla kombinleyin. Dökümlü bir kazağı kargo pantolonlarla veya jean’lerle kombinleyin. Parçaların kumaş ve modellerinin birbirine uyumlu olması size şık bir hava verir.
 4. Yerine göre giyinmek şıklığın göstergesidir. Spor şık tarzınızı günlük sokak modasında uygulayabileceğiniz gibi spor bir takım elbise ile de şık olabilirsiniz. Yerine göre en uygun kıyafeti seçerek onu spor parçalarla yorumlamak sizi doğru yola götürecektir.
 5. Spor şık kıyafetlerin en güzel parçası deri montlar ve trençkotlardır. Şık bir atkı ile bütünleştireceğiniz montlarınız bakışları size çevirecektir.
Vücut şekline uygun giyim için 5 püf noktası
Senenin en trend parçalarını kullanmak veya en iyi markaların ürünlerinden bir dolap hazırlamak her zaman yeterli değildir. Önemli olan mankenlerde ve askılarda kusursuz duran kıyafetlerin sizin üzerinizde nasıl durduğudur. Bu da tamamen vücut tipinize bağlıdır. En güzel ve pahalı giysileri giymek değil, size yakışanı giymek her zaman en doğru yoldur.

k-5.jpg

Size yakışanın ne olduğunu bilmeniz içinde vücut şeklinizi çok iyi analiz etmiş olmanız gerekir. Tüm vücut tiplerine göre özel giyim tarzları vardır. Bunlar arasında bir seçim yaptığınızda vücudunuzda kusur olarak nitelendirilen bölgeleri yok ederek giydiğiniz kıyafetin hakkını vermiş olursunuz. Bu püf noktalardan haberiniz yoksa bize kulak verin.

İşte vücut şekline göre uygun giyim için 5 püf noktası:

 1. Herkes tarafından bilinen bir doğru vardır ki, o da her zaman vücudunuzun en güzel olan bölgesini ortaya çıkaracak şekilde giyinmektir. Vücudunuzda en beğendiğiniz yere dikkati toplayarak diğer kusurlu bölgeleri bir anda yok edebilirsiniz.
 2. İri yapılı bir vücuda sahipseniz dikine çizgiler size uygun olacaktır. Kalın kumaşlarla üretilmiş her parça sizin yapınıza uygu olmayacaktır. Ve kemer yerine kullanılan askılar sizi her zaman daha sempatik gösterecektir.
 3. Eğer kısa boylu ve minyonsanız bu sizin için bir dezavantajdır. Giyinirken birçok detaya dikkat etmelisiniz. Örneğin pantolon paçalarınızın her daim ayakkabınızla aynı seviyede olmasına özen gösterin asla ve asla paçanızın ayakkabınız üzerine yığılmasına izin vermeyin. Duble paça pantolonlardan uzak durun. Şalvar tip bol pantolonların yanından dahi geçmeyin. Geniş yakalı gömlek ve manşetler vücut yapınıza uygun değildir. Bunların ince olmasına özen gösterin. Bol ve dökümlü kazaklar ve kolu uzun gelen ceketler giyerseniz bu giyim konusunda oldukça başarısız olduğunuzu gösterecektir.
 4. Bacak boyunuz üst kısmınıza nazaran daha kısaysa yüksek bel pantolonlar tercih ederek bacak boyunuzu uzun göstermeye çalışın. Eğer üst gövdeniz kısa, bacaklarınız uzunsa gömleklerinizi pantolon içerisine almayın.
 5. Uzun boylu bir erkekseniz dikine çizgili modellerden kaçının. Üçlü takım elbise kombinleri adeta sizin için yaratılmış. Bunları kullanmaktan asla vazgeçmeyin. pantolonlarınızı duble paça seçin. Ve sivri ve uzun gömlek yakalarını kullanmayın.
ERKEKLERİN STİLİNİ ZEDELEYEN 7 HATA
Stil sahibi olabilmek öyle kolay değil. Tarzınızı ve farkınızı ortaya koymaya çalışırken rüküşlük çizgisine dikkat etmelisiniz. Evet, stil sahibi olabilmekle rüküşlük arasında çok ince bir çizgi vardır. Kendinizi iyi göstereyim derken komik duruma düşmemek için hayli özen göstermelisiniz. Stilinizi zedeleyecek ve karizmanızı tek kalemde çizecek hatalardan uzak durmalısınız.

Stilinizi zedeleyecek hatalar konusunda fikir sahibi olmak istiyorsanız işte detaylar:
 1. Erkeklerin giydiği beyaz çorapları kadınların kabusudur. İster takım elbiselerin altına, ister günlük tarzınızı yansıtırken giyeceğiniz bir çift beyaz çorap tüm stilinize bir çizik atmaya yeterli olacaktır. Beyaz çorabı sadece spor yaparken havlu modellerde kullanabilirsiniz, onun dışında dolaplarınızdan uzak tutun.
  erkek-beyaz-corap.jpg
 2. Önceleri takım elbise kalıpları standarttı ve üreten az marka vardı. Bu nedenle bedene tam oturmayan ve sanki emanetmiş gibi bir beden büyük duran modeller sıklıkla karşımıza çıkardı. Ancak artık bu konuda sığınacak herhangi bir bahaneniz yok. Üzerinize bir beden büyük havası veren takım elbise modelleri stilinize ağır bir darbe vuracaktır. Bunun için takım elbisenizi seçerken droplara dikkat etmeli, paça ve kol boylarına ayrı özen göstermeli ve deyim yerindeyse üzerinize kitap gibi oturan modelleri seçmelisiniz ki stiliniz konuşsun.
 3. Günlük yaşamın en özel parçaları tabii ki jeanlar. Her türlü tarzı taşıyabilen rahatlıkla yansıtabilen birbirinden farklı jean modeli mevcut. Buraya kadar elbette bir sorun yok. Eğer stiliniz işte budur dedirtsin istiyorsanız jean pantolonların altına kundura ayakkabı giymek gibi bir hata içerisinde bulunmayın. Aksi halde komik ola tarafta yer alırsınız.
 4. Erkeklerin aksesuarları sınırlı sayıdadır. Ayakkabı, kemer, cüzdan ve saatten oluşan bir grup içerisinde seçimlerinizi yapmalısınız. Bunları kombinlerken hata yapmamaya özen gösterin. Tarz farkı ve renk uyumsuzluğu stilinizi zedelemek için yeterli olacaktır.
 5. Erkekler takım elbiselerin içerisinde ayrı bir çekici görünürler. Bu tarz onlara farklı bir hava getirir. Ancak kırışık bir takım elbise sizi bir anda yerle bir edecektir. Özellikle yaz mevsiminde kullanılan kumaşlar çabuk kırışabilir. Bunun için sürekli kontrollü olmanızda fayda var.
 6. Yaz mevsiminde şort giymek elbette en doğal hakkınız. Ancak şortunuzun boyunu ayarlayamadığınız takdirde dışarıdan hiç hoş bir görüntü sergilemezsiniz. Kısa şortlar bayanlar içindir, siz diz boyu veya altı modelleri tercih etmelisiniz.
 7. Açık renk gömlekler hep hayatınızda. Spor modelleri ile günlük kullanımda, klasik modelleri ile takım elbise içlerinde kullanılıyor. Açık renk gömleklerin içerisine atlet giymek ise stil dışı bir hareket. Bazı spor gömleklerde spor atletler tercih edilebilir ancak ötesi asla kabul edilemez.
erkegegore.com/