Taşınalım mı ?

Yeni ev alıp kiraya vermek pek mantıklı değil geçin oturun elinizdekini halanıza verin gerisini de dediğiniz gibi yol masrafından gelen ve şehirde olma avantajı ile çalışın ödeyin
Mutfak dolapsız pek alâ oturulur ben çocuktum 3 kardeştik annemin terör ün öğretmenleri hedef aldığı yıllarda güneydoğuya tayini çıktı lojmansızlıktan okulun boş bir sınıfına yerleşti 3 çocuk eş ne mutfak ne banyo ne de tuvalet ..
Mutfağa iki masa atarsın tezgah niyetine çok ucuz çekmeceli plastikten katlı dolaplar var zaten buzdolabın bir çok şeyi toplayacak varsa bulaşık mak.üstüne ocağını kur yoksa çamaşır mak.üzerine masa sandaliye de atarsın onlar da toplar eşyayı yeter ki kimseye borçlu kalmayayım ben olsam youtube dan insta dan pratik destekler alıp önce borcumu verirdim yeni eve dw kiracı falan sokmazdım kendi ihtiyacım varken..

50 krş borcum olsun ertesi gunu ödemek için peşinde dolanırım..kişiye borcun olduğu zaman bıle farz olan ıbadetlerını ertelemek zorundasın ki kişi mağdur olmasın..

Yeni eve geçin derim, annem de işe girecek diyorsunuz ama deneyimi de yok hemen nasıl iş bulacak? Bu işten tek karınız yol parası vermeyecek olmanız bence.

İşi de yeni değiştirmişsiniz kredi çıkmayabilir. Babanızın eve bir katkısı var mı peki?

O kadar zaman köyde oturmuşsunuz biraz daha idare edebilirsiniz varsayın ki evi almadınız.Öyle elinizdeki toplu parayla da evin içini.yaptırırsanız öyle 500 600 koymayla o borcu nasıl ödeyeceksiniz o evin daha birçok eksiği çıkar. Halanızda benim paramı vermeden evin içini.yaptırıyorlar der bence aldınız şimdi.altın fiyatları da yükseldi vermek istemiyorsunuz ama ayıp olur halanıza parasını verin evin içi için para biriktirin hemen orada oturmak zorunda değilsiniz hele borcunuz varken

Artı şu kısım dikktimi çekti. kapitalist ve faiz sistem böyledir işte. Aldığın miktarın neredeyse iki katını iki yüz yıl boyunca ödetir ömürlük borç altına sokar seni, ama sen dahada fazla olabilirdi çook karlıyız diye sevinirsin....

Ona ben de güldüm. Bildiğin 2 katını ödeyecek yıllarca, borcu gırtlakta seviniyor bir de kârdayız diye. Şaka gibi.

20 bin borcunuz var, 8 bin elinizde var, kalıyor 12 bin doğru mu?

ya başkasından borç alacaksınız ya da halanızla konuşup kalan borcu yapılandıracaksınız.

taşınsanız da planınız tutmayabilir, yeni ev, hesapta olmayan başka masraflar çıkabilir, müteahhit işi evlerde illa bir tadilat gerektiren kısım oluyor bir de, yani zorlanabilirsiniz.

Ona ben de güldüm. Bildiğin 2 katını ödeyecek yıllarca, borcu gırtlakta seviniyor bir de kârdayız diye. Şaka gibi.
Boşuna haram değil işte...
Hadi işin dini boyutuna herkes bakmıyor olabilir yani fakat yine hiçbir mantık yok. Sistem sömürü üzerine kurulu zira. Yıllarca esirsin, borçlusun. Düşünsene bir ev alıyorsun kendine bir evde bankaya alıyorsun. Hatta şuanki faizlerle bir ev kendine iki ev bankaya şeklinde oluyor :)
Gerçi bankaya düşen pay üç evde olabilirdi yani sevinmek lazım çook kardayız :)

Hala mutfak dolabıyla evde yaşamanın bağlantısını çözemedim.Yani mutfakta hiç mi dolap yok ? Hadi diyelim hiç yok,bir süre kolide duramaz mı eşyalarınız ? Hayret ediyorum bazen.Tabii ki de borç ödenmeli.Şehre inmek deyip deyip durmuşsunuz.İlla her şey hazır olsun diye bekleyip o insanları da bekletmeye hakkınız yok bence.

Zaten borçla ev alıyorsunuz bir daha halaya neden borçlandınız.

Şimdi bi daha kredi çekip altın alacaksınız.baya zarardasınız
Ve siz kardayız diye seviniyosunuz

Ne kârı ya :)

Bi mutfak dolabı yüzünden mi bu karasızlığınız? Biz senelerce dolapsız mutfak kullandık. Yaptıramadık napalım ama ölmedik şükür :)) Hani tuvalet yok deseniz anlayacağım, birde köyde yaşıyorum diyorsunuz, köy evlerinde tuvalet bile olmazdı önceden ve sorun edilmezdi bile. Verin bir an önce halanıza borcunuzu, yazıktır, günahtır ya böyle saçma sapan şeylerle borç ertelemek...

Valla hanımlar öyle yüklenmişsiniz ki bana sanki halamın parasını çaldım da yemişim gibi ,
Zaten konuda özellikle belirttim ben babama fazlaısyla kızgınım her konuda buraya konu açmamın sebebi de nasıl bu işin üstesinden geliriz ne yapabiliriz diye fikirlerinizi almaktı.

Annemle konustum dün akşam bayramda babanda gelir oturur konusuruz hep birlikte dedi.
Halama soracaklar halam istiyorum derse vereceklerelinde avcunda olanları
Ama halam verirken biz bozdurmayacaz zaten sizin işiniz görülsün demiş
Annem de diyoki oraya gidince her ay yavaş yavaş alırız diye söyleynce birşey demez diyo.

Niyetimiz halamı sömürmek değil onun altınlarına konmak hiç değil
Babam hesapsız iş yaptı sonradan oda anladı ama işişten geçti

Evet bana kredi çıkmayabilir onu atlamışım hatırlattığınız için tesekkür ederim işe yeni girdim.

Son olarak da bazı arkadaşların arasında alay konusu olmuş ben evi karla aldık dediğimiz için
Bizim köyde ki ev kendimizin değil amcamların ve bizi evden indiriyolar
Biz bu evi almamız gerektiği halde aldık ama çok da mutluyuz aldığımız için bildiğiniz ortada kalmıştık .
Kira vs. diyenler olacak ama babam tazminatını almıştı değerlendirmek istedi kolay ev sahibi olunmuyor zaten diyerek ev almaya girişti .
Babamın o evi kredisiz alabilmesi için 20-30 sene geçmesi lazımdı herhalde o zaman da ev fiyatları ne olurdu
Krediyi de şu şartlarda çekmiş olsaydık aylık 3.300 tl ödememiz olacaktı şuan da 2.300 tl

Bu benim gözümde bi kazançtır, bu duruma seviniyoruz diye alay konusu olması bana gereksiz geldi
Burdan bari yüzümüz güldü diye kendimizi avutuyoruz ne diyeyim yani.

Bende farkındayım bankaya ciddi bir faiz ödediğimizi ama hep böyle dönmüyo mu hayat
Krediyle ev alan sayısız insan var ve haliyle hepsi de faiz oranlarını takip ediyor
Size yanlış gelebilir belki ona birşey diyemem
Hepinize teşekkür ederim

mutfak dolapsiz idare edemez misiniz bir sure. tasindiktan sonra yaptirirsiniz. yada sadece ust lavabosunu ve mermerini yaptirin. taksitle falan da yaptirabilirsiniz.

Valla ben buraya odaklanmaktan konuyu okuyamadım. Nasıl kârınız var anlamadım ki? Resmen 116bin zararınız var bir ev bu krizde kaç yılda o kadar üstüne koyar ki?
Aşırı fazla geldi, şok oldum gerçekten.
İşte bize dayadıkları algı, ne kadar kötü ya!
10 yil kirada otursalar
ortalama 70 bin ev sahibine ödeyecekler zateb. kalir 46 bin. illa o kadar da degeri artar. ev almanin asla zarari olmuyor bence.

ben 90 bine aldim evi. 7 yil oldu kredisi bitti. simdi satsam 200 bin eder. 7 yılda asla 200 bin biriktiremezdim. 7 yilda 80 bin de kira verirdim. hersekilde ev almak daha karli. ev sahibiyle tasinmayla vs de ugrasmiyorsun.

Lutfen once borcunuzu odeyin, milleti zor durumda birakmayin kimseye de boynunuzu bukmemis olursunuz.
Borcluyken mutfak dolabi yaptirirsaniz cok cok buyuk ihtimal baya bi dedikoduya maruz kalirsiniz.
Acikcasi en uyuz oldugum insanlar borcu varken oncelige borcunu odemeyi koymayanlar.
Bi arkadasima borc verdim 500 tl, ki ogrenciyiz o benim icin buyuk bir mebla.
3 ay oldu bes kurus odeme yapmiyor ama gezmesinden de geri kalmiyor. İnstagrama attigi icki storylerini her gordugumde sövüyorum.
Baska bi arkadasima da 200 tl borc verdim o da dalga gecer gibi 10 lira 20 lira seklinde ayda haftada bi odeme yapiyor, deli oluyorum.
Taksit taksit odemeyin kesinlikle. Altin da hazir dustu cekin kredi odeyin sonra bankaya odersiniz.

X