Çorbalar Tavuk çorbası yardım:)

Caulfield-

Guru
Kayıtlı Üye
31 Mart 2008
8.769
1.120
tavuk çorbasında sadece haşlanmış tavuğun suyunu mu kullanıyorsunuz ,yoksa ek olarak sade su ilave edıyor musunuz ? herkes farklı yapıyor .en lezzetli olan tarifi verir misiniz ?

Son düzenleme:
ben bu çorbayı iki adet sarma yada pirzola ile yapıyorum. 1lt suda haşlıyorum etlerini didikliyorum. bi tarafta az yağda 2 kaşık unu kavuruyorum.beraberinde şehriyeleride kavurabilirsin.2 bardak soğuk suyla unu açıyorum .sonra tavuk suyunu ve etlerinide ekliyorum.ben dana etsu tablette katıyorum.biraz karabiber .bu çorbayı yaptığımda masaya illaki sirkeli sarımsak sos getiririm.beğenmeyen olmadı ayrıca sevgilimin favori çorbası oldu.umarım dener ve beğenirsin.kolay gelsin:)))

ben bu çorbayı iki adet sarma yada pirzola ile yapıyorum. 1lt suda haşlıyorum etlerini didikliyorum. bi tarafta az yağda 2 kaşık unu kavuruyorum.beraberinde şehriyeleride kavurabilirsin.2 bardak soğuk suyla unu açıyorum .sonra tavuk suyunu ve etlerinide ekliyorum.ben dana etsu tablette katıyorum.biraz karabiber .bu çorbayı yaptığımda masaya illaki sirkeli sarımsak sos getiririm.beğenmeyen olmadı ayrıca sevgilimin favori çorbası oldu.umarım dener ve beğenirsin.kolay gelsin:)))
==
tatlım ben tavuk gogsunden ve butundan denıcegım,herkez bu corba ıcın farklı tarıf sunmus,bazıları hasladıgı tavugun suyu ıle dırek yapıyo,bazılarıda agır olur dıye ıcıne normal soguk suda katıyolarms,sımdı tatlım verdıgın tarıfe gore soylemı yapıcaam,1lt suda hasladıgım tawugu dıdıklıyorum,yagda unu kavurup ıcıne 2-3 bardak su katıyosun sanırım agır olmasın dıye heraldeyse bu ıslem,ensonda tawuk suyunu ve etlerını eklıyosn anladıgım gıbımı seker:1hug:

canım bence ağır olmaz uni yumurta sarısı, limon ve sarmısakla terbiye yapıyorum salçda koyuyorum ama sen istememişsin sonrada tavuk etlerini didikliyorum güzel oluyor öyle
su katarsan ne tadı ne kokusu kalır bana sorarsan

ilk önce tavuğu haşla ve didikle....1 adet orta boy domatesi rendeleyip tencerede 2-3 dakika sotele,sonra şehriyesini koyup azıcık kavur..üzerine didklediğin tavukları,3 bardak et suyu,3 bardak ta normal su ,kırmızı biber,tuz ve limon ekle...istersen azıcık nane de ekleyebilirsin
bu çorba özellikle gripken ve soğuk havalarda çok güzel içiliyor..

canım tavuk göğsü daha az yağlı olur ben öylede yapıyorum.benim tarifim hafif oluyor.herkesin damak tadı farklıdır tabi bilemem ama ben yumurta salça veya domatesli yapmıyorum.iki senedir dediğim gibi yapıyorum ve beğenmeyen yada bayılmayan bir kişi tanımıyorum.yerimseniben
tavuk göğsü yağsız olduğu için çok hafif olcak gör bak ama sarma pirzolası yada inciği daha lezzetli oluyor haberin olsun.şimdiden afiyet olsun canım . bak yapınca haber ver ama merak ederim beğenip beğenmediğini:uhm:

yaa soruna tam cevap verememişim :))) aynen anladığın gibi canım. öptüm)))

canım tavuk göğsü daha az yağlı olur ben öylede yapıyorum.benim tarifim hafif oluyor.herkesin damak tadı farklıdır tabi bilemem ama ben yumurta salça veya domatesli yapmıyorum.iki senedir dediğim gibi yapıyorum ve beğenmeyen yada bayılmayan bir kişi tanımıyorum.yerimseniben
tavuk göğsü yağsız olduğu için çok hafif olcak gör bak ama sarma pirzolası yada inciği daha lezzetli oluyor haberin olsun.şimdiden afiyet olsun canım . bak yapınca haber ver ama merak ederim beğenip beğenmediğini:uhm:
cnm verdıgın tarıfte gene ayrıyetten unun uzerıne 2-3bardak soguk su katıyosun sen,belkı bundan dolayıda hafıf olabılır corban,ıncıklı ılk defa duydum cokda merak ettım mutlaka denıcem sekercımkaydirigubbakcemile5

ilk önce tavuğu haşla ve didikle....1 adet orta boy domatesi rendeleyip tencerede 2-3 dakika sotele,sonra şehriyesini koyup azıcık kavur..üzerine didklediğin tavukları,3 bardak et suyu,3 bardak ta normal su ,kırmızı biber,tuz ve limon ekle...istersen azıcık nane de ekleyebilirsin
bu çorba özellikle gripken ve soğuk havalarda çok güzel içiliyor..

cnm ben domates katmasam da olur dımı salcalı veya domateslı sewmıyorumda:ecrin_bebek:yanı sen normal suda katıyosun benım ablamda katıyo hem tavugun suyundan hemde normal su katıyo agır olmuyoms,lımon nekdr katıyosun bu sanırım terbıyesı ıcn,bazıları yumurtada katıyo,un zaten katılıyor

çorbalarda terbiye bağlayıcı olarak kullanılıyor ben terbiye yapmıyorum kıvamlı olması için un kavuruyorum. hiç un kavurmadanda yaparım bazen. yada tavuk deil dana etiyle yaparım. işkembe içemem ben o yüzden bu tarz çorbaları sirkeli sarımsaklı sosla işkembe havasında yerim.çorban ağır olmasın istiyosan sulandırabilirsin ben o yüzden sulandırıyorum.ama ben etsu tablet dana kullanıyorum bunun içine ayrıca.benim amacım tadı yerinde olsun ama yağlı olmasın.
bide önerim var tavuğun bütünse haşladığın sudan ayırıp buzluğa koyarsın pilavda kullanırsın yada sebze çorbasında .ben brokoli çorbasında kullandım 2 gün önce nefis oldu..

ewt cnm tawuk suyu ıle plavda bende kullanıyorm,tatlım bıde bu unu yagda kavurdugunda putur putur olur dıyolar suyun icinde cırpıp ole at yaga dıyolar

tavuğu haslıyorum genelde sarma olanından kullanıyorum ,haslanan suyun sadece 1yada cok yapıcaksam 2 su bardagı olan kısmını kullanıyorum kalanına 2 su bardagı su 1 subardagı sut koyuyorum kaynayınca ıcıne dıdıkledıgım tavukları atıyorum bıraz daha kaynıyor altını kapatmadan once 1 paket krema eklıyorum karabıberını ve tuzunu atıp altını kapatıyorum cok lezzetlı oluyor.

ewt cnm tawuk suyu ıle plavda bende kullanıyorm,tatlım bıde bu unu yagda kavurdugunda putur putur olur dıyolar suyun icinde cırpıp ole at yaga dıyolar
canım unu kavurunca sıcak deil soğuk suyu hızlı bi şekilde döküp hızla karıştırıyosun pütür olmaması için. sıcak suyla yaparsan pütür oluyor.un kavurma işlemini çırpma teliyle yap daha iyi olur hem topaklanmaz.baktın topaklandı tavuğu kve şehriyeleri koymadan blendırdan geçirirsin ama olmuyo canım vallahi hep yapıyorum. zaten öyle çok unluda yapmıyosun ki koyu kıvamlı bi çorba olmuyor. benim unumun ölçüsü silme 2 kaşık yada tepeleme bi kaşık .sakın suda açık koyma unu unun biraz kavrulması zaten mesele. dediğin gibi daha pütür olur
bak canımı istettin yapıp yicem burayada resmini koycam cokacimcoook

canım unu kavurunca sıcak deil soğuk suyu hızlı bi şekilde döküp hızla karıştırıyosun pütür olmaması için. sıcak suyla yaparsan pütür oluyor.un kavurma işlemini çırpma teliyle yap daha iyi olur hem topaklanmaz.baktın topaklandı tavuğu kve şehriyeleri koymadan blendırdan geçirirsin ama olmuyo canım vallahi hep yapıyorum. zaten öyle çok unluda yapmıyosun ki koyu kıvamlı bi çorba olmuyor. benim unumun ölçüsü silme 2 kaşık yada tepeleme bi kaşık .sakın suda açık koyma unu unun biraz kavrulması zaten mesele. dediğin gibi daha pütür olur
bak canımı istettin yapıp yicem burayada resmini koycam cokacimcoook
hehehehesırnaşık şey:dance:yap cnm bızde gorelım wala,tatlım mıllet burda yemek tarıfı verıyo ole bı baslık actımkı herkez yardımcı olmaya calısıyo bana bu corbayı ogretmeye calısıyo herkez kaydirigubbakcemile3herkeze tesekkur ederım kıslar,ama gerrcektan bırsuru cesıdı war bu tawuk corbasının kımısı sebzelı yapar,salcalı yapar,kremalı yapr,sırf tawuk suyu ıle yapar,yok sade tawuk suyu agır dıye bı mıktar normal suda katar,halıyle bende bulamac oldum walakaydirigubbakcemile3

kaydirigubbakcemile3
dur daha yeniyim burda biraz açılıyımda sen o zaman gör ))
herkesin ayrı damak tadı var.herkesin yemek kültürüde farklı burda önemli olan damak tadına uygun olan tarifi denemek.zaten herşey deneme yanılma yöntemiyle bulunmuştur ben yemek yaparken tariflere bağlı kalmam özgür davranırım örneğin patetes salatasına marul felan koymam haşlanmış havuç ve kornişon turşu koyarım azda kimyon karabiber bu bir örnekti tarif niteliği taşımaz kaydirigubbakcemile3

kaydirigubbakcemile3
dur daha yeniyim burda biraz açılıyımda sen o zaman gör ))
herkesin ayrı damak tadı var.herkesin yemek kültürüde farklı burda önemli olan damak tadına uygun olan tarifi denemek.zaten herşey deneme yanılma yöntemiyle bulunmuştur ben yemek yaparken tariflere bağlı kalmam özgür davranırım örneğin patetes salatasına marul felan koymam haşlanmış havuç ve kornişon turşu koyarım azda kimyon karabiber bu bir örnekti tarif niteliği taşımaz kaydirigubbakcemile3
sende ne marıfetler varmıs:)bende yemek konusunda becerıksızlerden degılımdır wala,bakmayın burda tawuk corbası dıye kosusturduguma daha once hıc yapmamstım bu corbayı annemde yapmamsdı o yuzden pek dıkkatımı cekmesdı,bıyerde yedım ve taktım yapmaya ıns yarın yapcam bende,benımde her yaptıgım yemek yenır wala kaydirigubbakcemile3bakalım ıncıklı nasıl olcak cokacimcoook

suzim bajım ben çalışmıyorum evdeyim 3 yıldır tam bir mutfak çılgınıyımhihoyyyt e iştah olunca sabaha karşı kalkıp ovma kısırlar çiğ börekler cokacimcoook ))) çok severim yemek yapmayı ve ne yazıkki yemeyi:asigim:güzel paylaşımlarımız olur inşallah kaydirigubbakcemile5

suzim bajım ben çalışmıyorum evdeyim 3 yıldır tam bir mutfak çılgınıyımhihoyyyt e iştah olunca sabaha karşı kalkıp ovma kısırlar çiğ börekler cokacimcoook ))) çok severim yemek yapmayı ve ne yazıkki yemeyi:asigim:güzel paylaşımlarımız olur inşallah kaydirigubbakcemile5
cnm tawuk corbasında yardımcı oldugun için cok tesekkur ederım,bugun yaptım ve herkez parmaklarını yedıkaydirigubbakcemile3dedıgın gıbı aynen yaptım once unu 2-3dk kavurduktan sonra 2bardak soguk suyu doktum,ben kavrulunca puturlesmesınden korkmustum ama gercekten oyle bı sorun yasamadım gercekten cok guzel oldu,sarımsakta attım,ayrıca tawugu haslarken bı bas kuru soganla hıc dogramdan bırlıkte hasladım sogan tadıda alsın dıye,hasladıktan snra soganı cope atıyosn tabı,cok lezız oldu,yanınada sebzelı ve etlı besamel soslu kasarlı fırında makarna yaptım,arkadaslarım geldı bayıla bayıla yedılerkaydirigubbakcemile3saol cnm benım

kız dur bu hafta bende deniyim şu soğanı hiç denemedim.ama ben sirkeli sarımsak yapıyorum onuda çorbamı içerken 1 2 tatlı kaşığı ohh misss miss..afiyet şeker olsun şekerimm öptüm çokk

cnm ben 3, 5 yaşında ki oğlum için sık yapıyorum bu çorbayı besleyeci olduğu için kesinlikle sadece tavukları koyup haşlıyorum etleri içerisine didikliyorum oğlum etli çok seviyo çünkü sonra tuz,arpa şehriye ya da tel şehriye ne varsa atıyorum içine çorba ılıyıncada yumurta sarısı ve limon suyuyla terbiyeliyorum. kesinlikle ağır falan olmuyor. tavuk suyu çok faydalı bence su karıştırmana hiç gerek yok.

X