TEB'in (Türk Ekonomi Bankası) Hırsızlığı

nmergin

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Ocak 2012
3
0
Merhabalar,
Konuyla alakalı en uygun yer olarak burayı gördüğüm için konuyu buraya açmayı uygun gördüm. Başıma gelen bu olayı sizlerle paylaşıp sizin de bu konuda dikkatli olmanız için aşağıdaki satırları yazıyorum.
Yaklaşık 1.5 yıl önce 12bin TL krediye ihtiyacım vardı. Bankaların kredi faiz oranları ve masraflarını dikkate alarak TEB Bankası'ndan kredi çekmiştim. Ayda 574 TL geri ödemeli olarak bir ödeme planı dahilinde her ay düzenli olarak maaş hesabımın bulunduğu bankamdan TEB'e EFT yoluyla kredi geri ödemesi için transfer yapmaktaydım. Ben herhangi bir problem çıkmasın diye ayda 580 TL otomatik EFT talimatı vermiştim. 1.5 yıl sonra TEB hesabıma baktığımda bakiyemde hiç para olmadığını, "3 ayda bir 18 TL" hesap işletim ücreti adı altında para kesildiğini farkettim. Bu yılda 72 TL ediyor. Benim kredi sürem 2 yıllıktı. Düşünün ki uzun vadeli bir kredi çektiniz. Mesela 5 yıllık. 5 yıllık hesap işletim ücretiniz 350 TL'nin üzerine çıkıyor. Ve bu konuda bir ön bilgilendirme yapılmıyor. Siz de "Bunun geri ödeme faiz oranları iyiymiş, masrafı düşükmüş" diye bankanızı seçiyorsunuz. Ama sonra her şey anlaşılıyor. Müşteri Hizmetlerini arıyorsunuz. "Çaldığınız paraları geri ödemenizi istiyorum" diyorsunuz. Size "Bu yasal bir şey. İllegal bir şey yapmıyoruz" diyorlar.
Hanımlar. Bankacılık adı altında "nitelikli hırsızlık" yapan bu kurumdan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Malesef her bankada hesap işletim ücreti adı altında para alınıyor. Her bankanın aldığı miktar farklı kimisi 6 aylık kimisi yılda 1 çekiyor diye biliyorum.
Tüketici hakları derneği bu işe bir çözüm bulsa ne iyi olurdu..

Malesef her bankada hesap işletim ücreti adı altında para alınıyor. Her bankanın aldığı miktar farklı kimisi 6 aylık kimisi yılda 1 çekiyor diye biliyorum.
Tüketici hakları derneği bu işe bir çözüm bulsa ne iyi olurdu..

Evet. Ama ben bugüne kadar bir çok bankayla çalıştım. Böylesini görmedim. Normalde diğer bankalar bunu kart ücreti adı altında alıyorken benim TEB'de kredi kartım bile yok. Sadece çektiğim bir ihtiyaç kredisi var. Ve planlı bir şekilde dolandırılıyorum. Hesanımdan çalınan yıllık 72 TL hakkında bana kredi çekerken hiç bir bilgi verilmiyor. Arkadaşlarım bu bankadan kredi kullanırken "hesap işletim ücreti" detayını araştırmadan kredi kullanmayın. Hatta bu bankanın hiç bir şeyini kullanmayın.

Son düzenleme:
TEB bankasından bencede uzak durun arkadaşlar benide çok mağdur ettiler.Özel işsizlik sigortası yaptılar bi bakıma zorla yaptılar yani, ve işten ayrıldıktan sonra 1 sene paramı alamadım.Ama bu süre zarfındada aidat kesmeye devam ettiler

Mağduriyetimin olduğu bu konuyu bir çok şikayet sitesine taşıdım. Bu tarz sitelerde hem benim şikayetime gelen hem de benzer konularda mağduriyeti olan kişilere gelen cevaplara baktığımda TEB'in hep aynı cümleyi kopyalayıp yapıştırdığını, bu durumu da kendi lehine göstermeye çalıştığını gördüm. Verdikleri cevap aynen şu şekilde: "Müşterimizin iletmiş olduğu konu işleme alınmış olup kendisine bilgilendirme mesajı iletilecektir." Bu cümlenin aynısını farklı şikayet sitelerinde benzer şikayetlerin altına kopyala-yapıştır yapıyorlar. TEB özellikle bu tip problemleri kişisel bilgilendirme mesajlarıyla geçiştiriyor. Problem tabi ki çözülmemiştir. Ama yazılan bu yazıyla sorunun olumlu sonuçlandırılması yolunda çaba sarfedildiği izlenimi verilmektedir. Sorun devam etmektedir. Yalnız bankacılık adı altında nitelikli hırsızlık yapan bu kurum çaldığı paraların kat be kat fazlasını anti reklam olarak zaten ödemektedir.

X