Tek çare müdürü ikna etmek midir?

xxrockgirlsx

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Nisan 2019
129
69
25
İyi akşamlar hanımlar hiç uzatmadan sormam gereken çok önemli bir soru var onu soracağım. Erkek arkadaşım suanda üniversite son sınıf hem çalışıyor hem okuyor. Ailesi para yollamıyor bu sebeple kendi harçlığını kazanıyor. Bir rast food zincirinde çalışıyor ünlü. Ve orda çalışmaktan nefret ediyor. Kendisine bir süredir başka bir iş bakıyordu bugün buldu. Şartları çok çok çok daha iyi ve yine baya bilindik büyük bir mağaza markası onu işe alacak. hatta cumartesi başlatacaklarını söylemişler. Fakat erkek arkadaşımın müdürü işten ayrılmasına izin vermedi. Özellikle bayram öncesi olduğu için kesinlikle istemedi hatta biraz da çirkinleşmiş. Gidip mağazanın müdürüyle konuşmakla tehdit etmiş hatta. Hani erkek arkadaşımı kötüleyecek yani aklı sıra. Aslında çok iyi baba gibi bir adamdı. Erkek arkadaşıma çok iyiliği dokundu. Evinde ağırladı kaç kere işten alıp bıraktı kaç kez evine. Yakın oturuyorlar çünkü. Fakat bu şekilde çirkinleşmesini beklemiyorduk ikimizde çünkü erkek arkadaşımı çok seviyor daha yeni kıdem bile aldı erkek arkadaşım çalışkan birisi herkes tarafından da sevilir işini de iyi yapar. Sadece artık bıktı üstü başı sürekli yağ kokuyor ve gerçekten ağır şartlarda çalışıyor daha iyi bir iş fırsatı çıkınca kaçırmak istemedi ayrıca planlı bir şey değildi. Her şey bir gün içerisinde gelişti bunu da müdürüne anlatmaya çalıştı fakat adam telefonda bağırıp çağırmış sadece. Şimdi soruma gelecek olursak özel sektörde çalışan arkadaşlar ya da belki aynı pozisyonda olan yöneticilik yapan arkadaşlar vardır aramızda. Erkek arkadaşım bu işten nasıl kurtulabilir çabucak? Tek çare müdürü ikna etmek midir? İşe gitmese mesela o zaman müdür zaten kovmak zorunda kalır diye düşündüm ama yine de çirkinleşmesinden de korkuyorum?

İyi akşamlar hanımlar hiç uzatmadan sormam gereken çok önemli bir soru var onu soracağım. Erkek arkadaşım suanda üniversite son sınıf hem çalışıyor hem okuyor. Ailesi para yollamıyor bu sebeple kendi harçlığını kazanıyor. Bir rast food zincirinde çalışıyor ünlü. Ve orda çalışmaktan nefret ediyor. Kendisine bir süredir başka bir iş bakıyordu bugün buldu. Şartları çok çok çok daha iyi ve yine baya bilindik büyük bir mağaza markası onu işe alacak. hatta cumartesi başlatacaklarını söylemişler. Fakat erkek arkadaşımın müdürü işten ayrılmasına izin vermedi. Özellikle bayram öncesi olduğu için kesinlikle istemedi hatta biraz da çirkinleşmiş. Gidip mağazanın müdürüyle konuşmakla tehdit etmiş hatta. Hani erkek arkadaşımı kötüleyecek yani aklı sıra. Aslında çok iyi baba gibi bir adamdı. Erkek arkadaşıma çok iyiliği dokundu. Evinde ağırladı kaç kere işten alıp bıraktı kaç kez evine. Yakın oturuyorlar çünkü. Fakat bu şekilde çirkinleşmesini beklemiyorduk ikimizde çünkü erkek arkadaşımı çok seviyor daha yeni kıdem bile aldı erkek arkadaşım çalışkan birisi herkes tarafından da sevilir işini de iyi yapar. Sadece artık bıktı üstü başı sürekli yağ kokuyor ve gerçekten ağır şartlarda çalışıyor daha iyi bir iş fırsatı çıkınca kaçırmak istemedi ayrıca planlı bir şey değildi. Her şey bir gün içerisinde gelişti bunu da müdürüne anlatmaya çalıştı fakat adam telefonda bağırıp çağırmış sadece. Şimdi soruma gelecek olursak özel sektörde çalışan arkadaşlar ya da belki aynı pozisyonda olan yöneticilik yapan arkadaşlar vardır aramızda. Erkek arkadaşım bu işten nasıl kurtulabilir çabucak? Tek çare müdürü ikna etmek midir? İşe gitmese mesela o zaman müdür zaten kovmak zorunda kalır diye düşündüm ama yine de çirkinleşmesinden de korkuyorum?
İşe giriş gibi çıkışın da şartları vardır. Erkek arkadaşınız yıllardır çalışıyorsa, istifasını verdikten sonra çalışması gereken ihbar süresini de biliyor olmalı. Erken çıkış yapmak istiyorsa, ihbar tazminatını ödeyerek çıkabilir.

İşe giriş gibi çıkışın da şartları vardır. Erkek arkadaşınız yıllardır çalışıyorsa, istifasını verdikten sonra çalışması gereken ihbar süresini de biliyor olmalı. Erken çıkış yapmak istiyorsa, ihbar tazminatını ödeyerek çıkabilir.
hayır daha bu işe gireli 5 ay oldu henüz burdan önce başka bir yerde çalışıyordu çalıştığı yer iflas edince işten çıkartıldı

Bu durumda ihbar süresi 2 hafta ( 14 gün ) olur. Diğer işyeri 2 hafta beklemeyi kabul ediyor mu ?
Henüz oraya bu durumu bildirmedi erkek arkadaşım yarın yüz yüze konuşarak ikna edebileceğini düşünüyor kendi müdürünü. Fakat zaten hali hazırda bir yerde çalıştığını biliyor yeni iş yerindeki müdürü. Mülakatta sormuş sorun olur mu çıkışın diye. Erkek arkadaşım da olmayacağını söylemiş fakat oldu...

Keşke gireceği yeri söylemeseymiş. Normal sartlar altında 5 ayda 2 hafta önceden bildirmesi gerekir çıkışını. Bu süredede her gün 2 saat iş arama izni olur. İzni vs varsa içeride düşün desin, yoksads çıkıp gitsin bi halt yiyemezler. Yılı falan olsa neyse dicemde kimse 5 aylık eleman için mahkemeye gidiceğini sanmıyorum. Gitsedd bişi çıkmaz. Ben 2 yıllık işimden istifa edip baska Yere gitmiştim benide tehdit etmişlerdi sonra avukata sormuşlar, mahkemeye verseniz alıcagınjz para kadar masraf çıkar uğraşmaya değmez demişler seslerini kestiler. 5 aylık eleman için hiç uğraşmazlar. Ama duzgunce tekrar durumunu anlatsın iyi ayrılsın derim ben. Baktı uzlaşmıyo arkasına bakmadan gitsin. Bi halt yiyemezler.

Normalde 2 hafta ihbar süresi var onu çalıştırabilir eğer iş veren isterse. Ama personel çalışmak istemiyor ise zorlayamaz öyle bir hakkı yok.

Çirkinleşsin en fazla ne yapabilir ki ? İşe gitmeyecek bitti gitti çekindiğiniz ne var müdüre mi gider küser mi ağlar mı kendi bilir 5 yıl sonra adını hatırlamayacağınız insanları bu kadar dert etmeyin

İşe gitmeyerek bile çıkışı yapılır fakat işin bir de diğer tarafı var. Çalıştığı iş yerini mağdur edecek bu da hiç etik değil. Adam belliki zor durumda kalacak bayram üstü o yüzden bu kadar çirkinleşmesi. Yeni gireceği yer ile görüşüp bayramdan sonrasını ayarlamaya çalışsın

Henüz oraya bu durumu bildirmedi erkek arkadaşım yarın yüz yüze konuşarak ikna edebileceğini düşünüyor kendi müdürünü. Fakat zaten hali hazırda bir yerde çalıştığını biliyor yeni iş yerindeki müdürü. Mülakatta sormuş sorun olur mu çıkışın diye. Erkek arkadaşım da olmayacağını söylemiş fakat oldu...
erkek arkadaşın kaç yaşında ?
sizler epey toysunuz bu konularda :) yolun daha çok başındasınız
2 hafta ihbar süresi var erkek arkadaşının .
diğer iş yerine bu 2 haftalık süreçten bahsetmesi gerekiyordu. ayrıca işten çıkışının sorun olmayacağını söylerken kendinden bu kadar emin olmasaymış keşke
ek olarak ayrılmak istediği yere yeni işten ve yeni iş yerinden hatta ne zaman işe başlatacaklarından bahsetmemesi gerekirdi
müdürün çirkinleşmesi yanlış tabi ama bu aniden çıkışa sinirlenmekte çok haklı
düşünsene tam bayram üstü çalışanın teki geliyor, ihbar süresiymiş yasal süreçmiş bilmem ne umursamadan
ben işten ayrılıyorum yeni iş buldum orda cumartesi başlıcam diyor
ee bu müdür 2 günde yeni eleman nerden bulsun da ayrılan elemanın yerine koyuversin hemen ?

Şöyle ki çıkmak isteyen birini müdürler pek tutmak istemezler. Bence müdürü tatlı dille ikna yoluns gitsin

İstifa dilekçesini yazsın kanıt olarak fotoğrafını da çeksin. İhbar düresini tamamlasın ve çıksın. Niye birini ikna etmek zorunda olduğunu düşündünüz?

Benim anlamadığım, erkek arkadaşınız yeni iş yerin adresini müdür ile mi paylaştı? Sadece çıkış verip daha işe gitmeyecekti bukadar fastfood zincirlerinde senelerce ben eşimle çalıştım gerçekten zor hele o yağ kokuları iki kuruş para için gecelere kadar çalışıyorduk 🥹 gece duş almadan edemiyorduk walla o neymiş öyle iyiki kurtulmuşuz ordan

14 gün ihbar süresi var, işverenin bu sürede erkek arkadaşınızı çalıştırması yasal hakkı. Eğer çalışmayı kabul etmiyorsa 14 günlük ücretini işyerine ödemek zorunda.

Normalde 2 hafta öncesinden haber vermesi lazım arkadaşlarında dediği gibi ama kimse 5 aylık eleman için gidip mahkemeyle falan uğraşmaz. İstifasını versin çıksın gitsin.

Tamam müdürü anlıyorum da öteki yere gidip kötülemek falan ne gerek var ya. Hem orayı nasıl bulmuş ki?

Yaptığı etik değil Fast food vardiyali calisir ve 2 hafta bütün sistem alt üst olur. 2 hafta calismasi ihbar süresini doldurması doğru olan. Ne yaparlar çıkış vermeden diğer taraf giriş yapamaz orası ile de sorun yaşar 5 ay eleman için mahkeme tazminat konusu uğraşmazlar ama firmaya ulaşabilirler. Bir şekilde 1 haftada eleman bulmaya ikna etsin süreye ikna etsin öyle çıksın

Benim eski işyerim de ihbar süresini illa doldurmamı istedi.
(Hemen not düşeyim. Bomboş ama cidden bommmboş bir okula yazın gidip boşboş oturmamı dizi izlememi istediler)
Ben de noterden ihtarname çekerek sözleşmeyi tek taraflı fesh ettim. Haklı fesihti benimki.

Bi halt yapamadılar

Benim eski işyerim de ihbar süresini illa doldurmamı istedi.
(Hemen not düşeyim. Bomboş ama cidden bommmboş bir okula yazın gidip boşboş oturmamı dizi izlememi istediler)
Ben de noterden ihtarname çekerek sözleşmeyi tek taraflı fesh ettim. Haklı fesihti benimki.

Bi halt yapamadılar

Normal mesai ile vardiyali sistem etik olarak farklı değerlendirilmeli bence, evet firma sorumlu evet onlar çözmeli. Ama önümüzde bayram varken ben her zaman sağduyunun yanayım cunku kimse böyle davranan iş arkadaşı yüzünden dönmeyen vardiya ile uğraşmak zorunda değil istemez makul çözüm orta yol için zorlaması gerek bence. Kağıt üstü doğrular ile yaşananlar başka oluyor.

X