Temel Dini Bilgiler Dersi'nde sihir ve ruh çağırma da anlatılacak

Aslında gazetecilik özünde hiç de böyle değil. Bakın ben Gazetecilik'i bitirdim.

Sizin bahsettiğiniz yöntem daha çok magazin haberciliğinde kullanılır, magazin alanında da bu yöntem etik sayılmaz ama yapılır.

Gazetecilik okulda sizlere böyle öğretilmiyor o muhakkakta...bizdeki durum bu.

Haberde haber özelliği yoksa manşeti şişireceksin,tıpkı bu konudaki gibi.

böyle bir haber için bu şekilde bir başlık
daha önlemli olması gerekmıyor mu ozaman??

sonuçta bu bir magazin başlığı değil, eğitimden bahsedıyoruz burada:26:

Sorun orda ya zaten...

Çoğu şey olması gerektiği gibi değil günümüzde.

olayın yanlışlığı yada siyasi ima boyutu bir yana alıntı yapılan gazetenin(gazetenin internet sitesi de dahil) genel haber politikası sürekli bu şekilde işliyor

gazetenin internet sitesinden alın size başlık
Ruslar 1.7 milyon adam arıyor!
yanda bikinili rus kızları
ve haberin devanımdan küçük bir bölüm

Rusya
İş ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 2013 için 1 milyon 745 bin 584 yabancı işçi kotası belirledi. Bakanlar Kurulu'nun onayının ardından öneri yasallaşacak........

sadece bu gazetemi peki tabiki hayır
türkiyede tarafı farketmeksizin tüm medya kuruluşları artık bu şekilde çalışıyor
habere müşteri çekebilmek için başlıkları abartıyor saptırıyor
peki sonra ne mi oluyor
toplumumuzun büyük bi kısmı sadece başlıkları okuyup gerisine kendi fikir yürütüyor
yaşanmayan olaylar olduruluyor
söylenmeyen laflar söyletiliyor
vs.vs.

sonuç
artık medyaya inanmıyorum diyen bir azınlık
ve medya sayesinde kafası karışmış ne düşüneceğini şaşırmış bir çoğunluk oluşuyor

son söz; bindik bi alamete gidiyoz kıyamete amaneeeyyyyy

Son düzenleme:
böyle bir haber için bu şekilde bir başlık
daha önlemli olması gerekmıyor mu ozaman??

sonuçta bu bir magazin başlığı değil, eğitimden bahsedıyoruz burada:26:

Başlık içeriğe uygun atılırsa amaca ulaşamaz da ondan. Başlık öyle değil de; ''Din derslerinde öğrenciler, islam dışı davranışlara karşı bilinçlendirilecek'' şeklinde yazılsa proveke edemez aksine sempati oluşturur. Bu da amaçlarına, çıkarlarına ters düşer.

Neden kimse bu ülke sorunlarından birininde "OKUMAK" olduğundan bahsetmiyor.Burada ben en çok bunu görüyorum...

Açıkçası başlık dikkatimi çekti ve içeriğinide okudum.

Haa,medyaya suç bulunur,hükümete suç bulunur,muhalefete suç bulunur,orası ayrı.Ancak gerçek şu ki böyle başlıklar dikkat çekiciyse,kolaya kaçıp başlıkla ilişkilendirilmemeli olaylar.Bir zahmet okuyup anlaşılsın...

Bende bu tarafından baktım konuya :)

Başlık içeriğe uygun atılırsa amaca ulaşamaz da ondan. Başlık öyle değil de; ''Din derslerinde öğrenciler, islam dışı davranışlara karşı bilinçlendirilecek'' şeklinde yazılsa proveke edemez aksine sempati oluşturur. Bu da amaçlarına, çıkarlarına ters düşer.

ama, başlık onayı nasıl alındı ki?
sonuçta
başlık ve içerik birbirlerinden tamamen bağımsız.

başlık,, durum bu diyor.
içerik; durum böyle olamaz diyor.

çok farklı işler dönüyor.

bildiğim kadarıyla,,,bazı şeyler haber yapılamıyor.yasak yani, emirler büyük yerlerden gelıyor.

ama, başlık onayı nasıl alındı ki?
sonuçta
başlık ve içerik birbirlerinden tamamen bağımsız.

başlık,, durum bu diyor.
içerik; durum böyle olamaz diyor.

çok farklı işler dönüyor.

bildiğim kadarıyla,,,bazı şeyler haber yapılamıyor.yasak yani, emirler büyük yerlerden gelıyor.
Aynen öyle canım.:KK34: Emir büyük yerden!

bir başlığa baktım bir içeriğe ancak bu kadar olur dedim...

"Seçmeli ders olarak okutulacak yeni Temel Dini Bilgiler Dersi’nde ruhsal ihtiyaçların karşılanmasında sihir, büyü, uğur inancı, falcılık, ruh çağırma, medyumluk ve kehanet gibi yanlış uygulamalara yönelişlere dikkat çekilecek"

bu iyi birşey aslında,hepiemiz biliyoruz ergenlik çağı kimlik arayışının olduğu,gençerin farklı yönelimler tercih edebileceği dikkatli olunması gereken bir çağ..bu tarz yanlış uygulamaların anlatılması çok doğru.

yalnız şu da var ki dikkat çekmesi açısından böyle bir başlık konulmuş olabilir..sıradan olanlar ilgi çekmez çünkü.

Son düzenleme:
Peki ben konunun biraz dışında ama anlamadığım birşeyi sorabilir miyim burada??

Şimdi Temel Dini Bilgiler dersi seçmeli bir ders, güzel. Normal müfredattaki
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kaldırıldı mı peki? Konu içerikleri aynı, bizler de
zamanında bu dersi aldığımız için az çok biliyoruz. Peygamberler, din tarihi,
İslamda melekler, dini aşırılıklar... Kaldırılmadıysa diğer dersin içeriği mi değişti?

Habertürk:KK37: başka bi haber beklenemezdi.......

Bir habere bakarım bir de haberin çıktığı merkezin kime ait olduğuna :KK14:

Milli Eğitim müfredatında çok daha farklı sorunlar varken neden bu şekilde hedef değiştiriyorlar ? Yoksa bu iktidarın bir oyunu mu ? yoksa ucuz gazetecilik mi ?

Başlık ile içeriğin hiçbir alakası yok başlığı okuyan çocukların derste büyü yapıp ruh çağıracağını sanır. Bu nasıl haberciliktir ?

her ikiside.. kısaca ucuz bir oyun....

başlık okuyucusu çok fazla.. bunu bildikleri için kışkırtmak amaçlı kullanıyorlar :KK50:

Oğlum bu dersi aldıktan sonra şöyle diyecek ey ruh geldiysen bana matematikten 5 ver....

Sistem sitede de uygulanabilir mı? Mobil ya da pc kullanmadan foruma cevap yazma , beğeni butonu, mesaj okuma filan aracı bir ruh ile tamamlanabilir mı?

Haberin başlığı şaka gibi
Birde haberin sitedeki yorumlarına bakın;

1)123456920 Eylül 2012 Perşembe 09:15
zaten tarıh boyunca bu batıl ınanclardan ne geldıyse geldı başımıza yasaklandı gızlı yapıldı şımdıde okullarda serbesce ruh cagırıp ders yapacaklar bu ne bır cehalettır ya allah sonumuzu hayır etsın

2)plutone19 Eylül 2012 Çarşamba 19:31
imam hatip sayısı patladı birazda harry potter yetiştirelim............

3)eraieraierai19 Eylül 2012 Çarşamba 11:56
iyice uzaklaşalım bilimden ilimden, matematik,fen bilimlerini de kaldıralım, gurur duy türkiye, çünkü sen bu'sun...

4)Misafir19 Eylül 2012 Çarşamba 14:04
bu tur bilgiler eger cocugun gelisim yasina uygun degilse cokk tehlikleli sonuclar verir..

5)Misafir19 Eylül 2012 Çarşamba 13:46
ortacaga yolculuk basladi hadi hayirlisi

6)Misafir19 Eylül 2012 Çarşamba 13:45
Ruh ve sihirden sorumlu devlet bakanı kim olacak acaba.

7)kimay123419 Eylül 2012 Çarşamba 12:18
zaten fizik -kimya-biyoloji öğretmeni 87-88 puanlarla atanamadığının nedeni belli oldu pozitif bilim out-sihir büyü ve astroloji in bu kafayla ygs de yine binlerce sıfır ve dershanelere binlerce para dersi veren hoca yok siverek haberi ortada bir ücretli fizik-kimya ve biyoloji dersine giriyor

Benim favorim 4 numara:KK14:
Tabiki hepsi böyle değil 68 yorum yapılmış aradan 10 tane akıllı mantıklı insan çıkmış onları canı gönülden tebrik ediyorum

Bu tür meselelere o kadar çok örnek var ki. Haber önemli değil artık, vurucu bir başlık koyup haberi tıklatmak, okutmak önemli. Okuyunca haberin aslının çok başka olduğu anlaşılıyor.

Yalancılığın, yüzsüzlüğün daniskası bu. Çok kızıyorum çok. En çok da dini konularda yapıyorlar bunu. Cümleleri cımbızla çekip koyuyorlar manşete, sonra sosyal medyada linç kampanyası başlıyor.

Özellikle şu şunu dedi tarzı haberlerde videoya bakıp o sözü söylediğini kulaklarımla duymadan, cümlenin önündeki ve arkasındaki cümleleri de görmeden asla inanmıyorum.

Okuduğumuz haberlerin yarısı yalan muhterem, hayat da yalan zaten :KK14:

Kaliteli Türk medyası her zaman böyle. Cogu gazetenin internet sitesinde haberler hic alakası. olmayan basliklar mevcut. Dikkat cekmek , reyting için her yolu mübah görüyorlar malesef

X