Kekler - Pastalar Tencerede Fincan Kek-Dr.Oetker Sponsorluğunda

Nevreste

Bir garip yolcu
Yönetici
Editor
16 Ağustos 2010
290.063
595.837
42
Merhaba Arkadaşlar kategorimiz''Kek Tarifleri''
Aslında katılmayı düşünmüyordum:KK33:.Ama yine dayanamadım ve kekim ile buradayım:)Tarifimi paylaşmaya ve bu heyecana ortak olmaya geldim:KK73:
Evde mutlaka bulunan malzemelerle kolay,çabuk ve lezzetli bir kek yapacağım:kk77:
Kekimiz ayrıca evde fırını olmayanlara hitap ediyor...:KK45:Hem güzel görünümlü ,hem lezzetli kekimizi yapmaya başlayalım:)

Tencerede Fincan Kek
15.jpg

Kek için malzemeler

1.jpg

*1 yumurta
*1 çay bardağı şeker
*1 çay bardağı süt
*1 yemek kaşığı sıvı yağ
*2 çay bardağı un
*1 paket kabartma tozu
*2 yemek kaşığı kakao

Süslemek İçin Malzemeler
20180816_161327.jpg

*1 paket kremşanti
*Yarım paket çikolata sos
*Süt(kremşanti ve çikolata sos paketlerindeki ölçü kadar)
*12-13 adet kahve fincanı

Hazırlanışı:
Yumurtayı ve şekeri krema kıvamına gelecek şekilde çırpıyoruz
3.jpg

4.jpg

Süt ve sıvı yağı da ekleyip 2-3 dk çırpıyoruz.
5.jpg
6.jpg

Un, kabartma tozu ve kakaoyu ekleyip düşük devirde iyice karışıncaya kadar çırpıyoruz.Biz bol kakaolu seviyoruz dilerseniz .Siz daha az koyabilirsiniz...
7.jpg

8.jpg

Kahve fincanlarını sıvı yağı ile yağlıyoruz..Karışımı fincanların yarısına kadar dolduruyoruz.
20180816_162916.jpg

10.jpg

Fincanları büyük ve derin bir tencerenin içine dizin ve yarısına gelecek kadar sıcak su ekleyip ağzı açık şekilde kaynamaya bırakıyoruz.
20180816_163901.jpg

Kaynamaya başlayınca üzerine bir mutfak havlusu ile birlikte tencerenin kapağını da kapatıyoruz.
20 dk kısık ateşte pişiriyoruz.
12.jpg

Eğer damla çikolata kullanacaksanız kaynamaya başladıktan 5 dk sonra damla çikolataları keklerin üzerine koyup kapağı tekrar aynı şekilde kapatıyoruz.
20. dk sonra altını kapatın ve 15 dk kapak kapalı şekilde dinlendirdikten sonra ister süsleyerek, isterseniz sade şekilde servis yapıyoruz.
13.jpg

Fincanların üzerine kremşanti ve çikolata sos ile süsledim.
1 Paket krem şantiyi paketteki ölçüye göre çırptım ve dolaba koydum.Kekimiz hazır olunca üzerine şırınga yardımıyla süsledim...
Fotoğraf Kolajlayıcı_ZHDmm5.png

20180816_173552.jpg

Daha sonra çikolata sosun yarım paketini 1 su bardağı süt ile pişirip soğumasını bekledim ve kekime kremşanti sürdükten sonra çikolata sos ve ile süsledim...
PÜF NOKTALARI
-Fincanları yağlamak yerine iç kısımlarına tek kullanımlık kağıt kalıplar yerleştirebilirsiniz.
-Kullandığınız porselen fincanların ısıya dayanıklı ve çok kalın olmamasına dikkat edin.
-Kaynamakta olan su buharının keklerin üzerine değmemesi için tencereye ekleyeceğiniz su miktarının fincanların yarı seviyesini geçmemesine dikkat edin.
-Dilerseniz keki sade,cevizli,fındıklı,bademli,ıspanaklı,ballı ,tahinli ,meyveli,pudingli yapabilirsiniz...
-Kek çok kolay bir şekilde fincandan çıkıyor.Dilerseniz fincandan çıkartıp üzerine sos dökebilirsiniz...
-Mikro dalgada 5 dkda kekinizi pişirebilirsiniz..

Umarım beğenirsiniz...

Tatlı mı tatlı porsiyonluk fincan keklerimiz hazır :)
:KK200:Afiyet olsun :KK200:
:KK200:Sunuma geçelim:kk77::KK200:
İsterseniz fincanda sunum yapın,isterseniz çıkarıp süsleyerek.Bu size kalmış:)

20180816_200845.jpg

15.jpg

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11.jpg
18.jpg
19.jpg
17.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg

:KK36::KK36:Tüm Yarışmacı Arkadaşlara Başarılar Dilerim:KK36::KK36:

Son düzenleme:
Yaa bayıldım ya ben bunlara nasıl minnoşlar :KK200: adama diyeti bozdurular o derece :deli: gerçekten son dakika kekleri efsane, diycek bişey bulamıyorum artık, takatim kalmadı :cry:
Sana da başarılar dilemiyorum :63: ama ellerine sağlık diliyorum :KK19:
Teşekkür ederim canım:KK200:Belki senin şans dilemene ihtiyacım vardır:deli:

X