Tesettürü bırakmak istiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
bir de psikologların psikiyatrların ne demesini bekliyor ki hiçbir ruh sağlığı çalışanı açılma demez bu konuda yorum yapmaz. ilahiyat mezunu manevi danışmanlardan🤣 bahsediyorlar herhalde
Özgüvenle ilgili yorum yapsalar dahi aynı sonuca varıyor aslında çünkü kız bu şekilde mutlu ve özgüvenli hissetmiyor. Dahası da vardır mutlaka yazmaktan çekinmiş olabilir. Ama psikolog bu durumda tabi ki açıl demez fakat özgüvenini kazanması için uğraşır oda yine açılması yönünde ilerler zaten. Dese ki '' açılıp açılmama arasında kararsızım, ne yapacağımı bilmiyorum '' anlarım o zaman kafası karışık dersin ama gayette ne istediğini biliyor sadece korku ve baskı var hayatında.

açıldıktan sonra Instagramıma baskın düzenlendi ciddi ciddi. fotoğraflarımı ss alıp gruplarda konuştular. benim değişimim battı herkese arkamdan neler neler duydum. kendileri çok düzgün gibi. dert oldum. hafız ama bikini giyiyor hafız ama şöyle böyle. sana ne çok istiyorsan sen hafız ol dimi. o zaman bu kadar yaygın değildi açılma durumu çünkü
Acaba kendilerini böylemi avutdular içten içe açilmak istiyorlar yapamiyorlar yapanida taṣlıyorlar hasetten.🙄

Örtülü biri olarak açılın derim. kendinize saygısızlık ediyorsunuz o örtüyü takınca dar giyip başörtü önünden “spoiler” vererek.
Sizdeki nasil bir kibir ki kizin kapanma bicimini begenmediginiz icin Alllah'in emrini cignemesini salik veriyorsunuz?

Yanlis anlasilmasin, sozum kiz mutsuz diye açıl diyenlere degil. Sozum, sirf ibadetin yerine getirilis bicimini begenmedi diye kendine kisinin ibadeti yapmamasini salik verme hakki goren zihniyete.

Obur tarafta da dersiniz, evet sen boyle emrettin ama ben duzgun yapmiyor diye temelli yapmamasini uygun buldum diye!!! Tovbe, haşa

Acaba kendilerini böylemi avutdular içten içe açilmak istiyorlar yapamiyorlar yapanida taṣlıyorlar hasetten.🙄
yok akrabalarımın çoğu tesettürlü bile değil. kendileri öyle olduğu halde aaa bak nasıl günaha girdin diyorlardı. kurslardan arkadaşlarım beni Instagramda engellemişti. biri bana sana hiç yakıştıramadım vs demişti. arkamdan konuşanlar şimdi kendileri çıktı tesettürden. benim zamanımda bu kadar yaygın değildi. şimdi şal satan insanlar bile açılıyor. bu sabaha ban yeriz 🤣 gerçi ben de az değildim. boy boy paylaşımlar yaptım. nasıl bir hırs yapmışım. şimdi mesela bikinili foto vs asla paylaşmam. ama neden yaptığımı anlıyorum

Konu sahibi sizi o kadar çok iyi anlıyorum ki bu ben de bir travma ve asla hakkım helal değildir aileme ben öyle baskı gördüm ki komsular bile halime üzülürdü… zorla kapanmadım ama yapamadım ve 8 ay sonra acılmak istedim 6 kişi beni ortaya koyup bir güzel dövdüler annem ateşe odun atar gibi abimlere sopa getirdi.. ablam saclarımdan tuttu tutam tutam kopardı komsu sese geldi blos annemi dövüyordu o yüzden dövüyoruz diye yalanlar söylediler.. çıkıp bağırdım penceresen kimse polisi aramadı güya ailemiz saygın kisiler ya hani… başıma o kadar cok tekme yedim ki ağzımdan kanlar geliyordu suan yazarken nasıl ürperdim anlatamam.. ama o kadar seye rağmen kendime hep şunu dedim kula kulluk etmeye gelmedim bu dünyaya! O yüzden dik başlı ol kararlı ol kimsenin seni yönlendirmesine izin verme. Umarım her şey gönlünce olur ❤🫶🏼

Merhaba arkadaşlar.. 19 yaşındayım ve 6 yıldır kapalıyım. İlk başta isteyerek kapanmıştım çok memnundum ancak son 2 yıldır o kadar pişmanım ki :,)
muhafazakar bir aileye sahibim maalesef..
Artık kendi içimde o kadar yoruldum ki kendimden nefret ediyorum. Genel olarak beğenilen bir insanım ama aynaya her baktığımda kendimden nefret ediyorum kafama taktığım örtü yüzünden.
Tamamen kapalı değilim saçımı önden gösteriyorum makyaj yapıyorum vücut hatlarını belli eden kıyafetler giyiyorum. İnsanlar sürekli çıkar o kafandaki diyor bana, ben onlardan daha fazla istiyorum bunu.
Babam ve annem ile konuştum annem kötü karşılamadı yani hiçbir şey söylemedi ama babam seni evlatlıktan reddederim dedi.
O kadar çok üzüldüm ki bir insan neden evladına yapmadığı şeyi yaptırır ki zorla? Yaşadığımız yer bir ilçe ve insanları çok kötü , dedikoducu.
böyle bir yerde açılmak istemiyorum bu sene üniversiteye gidiceğim ve orada açılmak istiyorum ama korkuyorum.. eğer aileme söylerken açılırsam asla izin vermezler yine kurtulamam.. gizli bir şekilde de açılamam haberleri olur ve birdaha beni asla affetmezler.
Sizce ne yapmalıyım ablalarım🥹 benden büyüksünüzdür çoğunuz lütfen yardımcı olun bana, dinden o kadar soğuttular ki beni, çok yoruldum..

Merhaba arkadaşlar.. 19 yaşındayım ve 6 yıldır kapalıyım. İlk başta isteyerek kapanmıştım çok memnundum ancak son 2 yıldır o kadar pişmanım ki :,)
muhafazakar bir aileye sahibim maalesef..
Artık kendi içimde o kadar yoruldum ki kendimden nefret ediyorum. Genel olarak beğenilen bir insanım ama aynaya her baktığımda kendimden nefret ediyorum kafama taktığım örtü yüzünden.
Tamamen kapalı değilim saçımı önden gösteriyorum makyaj yapıyorum vücut hatlarını belli eden kıyafetler giyiyorum. İnsanlar sürekli çıkar o kafandaki diyor bana, ben onlardan daha fazla istiyorum bunu.
Babam ve annem ile konuştum annem kötü karşılamadı yani hiçbir şey söylemedi ama babam seni evlatlıktan reddederim dedi.
O kadar çok üzüldüm ki bir insan neden evladına yapmadığı şeyi yaptırır ki zorla? Yaşadığımız yer bir ilçe ve insanları çok kötü , dedikoducu.
böyle bir yerde açılmak istemiyorum bu sene üniversiteye gidiceğim ve orada açılmak istiyorum ama korkuyorum.. eğer aileme söylerken açılırsam asla izin vermezler yine kurtulamam.. gizli bir şekilde de açılamam haberleri olur ve birdaha beni asla affetmezler.
Sizce ne yapmalıyım ablalarım🥹 benden büyüksünüzdür çoğunuz lütfen yardımcı olun bana, dinden o kadar soğuttular ki beni, çok yoruldum..
Bence de istiyorsanız açılın. Ama bu size ve ailenize zarar vermesin. Çevre belli anlatmışsınız dedikoducu vs. Bence yavaş yavaş yapın. Kimseyle de fikirlerinizle ilgili söz dalaşına girmeyin ve açıklama yapmayın. Bu sadece okları üstünüze çeker. Örneğin önce kot uzun kollu tişört gibi normal giyimde de tunik tarzından vazgeçin. Ama bol ve dökümlü kapalı şeyler giyin. Başınıza da bir dizi var ömer diye orada merve dizdarın oynadığı roldeki kadın gibi eşarp değil adını bilmiyorum o tarz bir kumaşla kapatın. Önce ona alışsınlar. Sonra tarzınızı ufak ufak değiştirin. Önden yavaş yavaş açarsınız. Sorarlarsa da e zaten kıyafetim kapalı, saçım önden görünüyordu zaten kepeklendim kafam kaşınıyor dersiniz. Öyle öyle aile ortamında alışırlar belki. Direkt açılacağım demeyin çok tepki çekersiniz. Üniversitede ise istediğiniz gibi giyinebilirsiniz. Muhafazakar bir çevrede büyümediğim için yavaş yavaş gitmek mantıklı göründü bana ama siz daha iyi bilirsiniz

yok akrabalarımın çoğu tesettürlü bile değil. kendileri öyle olduğu halde aaa bak nasıl günaha girdin diyorlardı. kurslardan arkadaşlarım beni Instagramda engellemişti. biri bana sana hiç yakıştıramadım vs demişti. arkamdan konuşanlar şimdi kendileri çıktı tesettürden. benim zamanımda bu kadar yaygın değildi. şimdi şal satan insanlar bile açılıyor. bu sabaha ban yeriz 🤣 gerçi ben de az değildim. boy boy paylaşımlar yaptım. nasıl bir hırs yapmışım. şimdi mesela bikinili foto vs asla paylaşmam. ama neden yaptığımı anlıyorum
Kız profilinde yaşın 26 yazıyor. Senin zamanın eskiyse biz dinozorlar zamanındanız sanırım 😬 hangi zaman bu zaman?

Konu sahibi sizi o kadar çok iyi anlıyorum ki bu ben de bir travma ve asla hakkım helal değildir aileme ben öyle baskı gördüm ki komsular bile halime üzülürdü… zorla kapanmadım ama yapamadım ve 8 ay sonra acılmak istedim 6 kişi beni ortaya koyup bir güzel dövdüler annem ateşe odun atar gibi abimlere sopa getirdi.. ablam saclarımdan tuttu tutam tutam kopardı komsu sese geldi blos annemi dövüyordu o yüzden dövüyoruz diye yalanlar söylediler.. çıkıp bağırdım penceresen kimse polisi aramadı güya ailemiz saygın kisiler ya hani… başıma o kadar cok tekme yedim ki ağzımdan kanlar geliyordu suan yazarken nasıl ürperdim anlatamam.. ama o kadar seye rağmen kendime hep şunu dedim kula kulluk etmeye gelmedim bu dünyaya! O yüzden dik başlı ol kararlı ol kimsenin seni yönlendirmesine izin verme. Umarım her şey gönlünce olur ❤🫶🏼
Afedersin ama Allah hepsinin belasini versin bunu sana yaptiklari için insan kendi evladina bunu yaparmi?Hele kardeşlerin hicmi içleri sizlamadi odun neya bu nasil bir vahşet.Ah ah insanlar hiç akillanmayacaklar Allahin tek buyurdugu tesetturmu saniyorlar?Allah o kadar söz söyledi kuran gonderdi içini okuyup sadece tesetturumu görduler?Şiddet heleki bir çocuga karşi ne buyuk gunahtir bilmiyorlarmi?Kimseyi zorlayamazsin zorlamak dinde yok guzelce anlatirsin konuşursun kendi kararini kendi verir.Her günahi işliyorlar hic utanmiyorlar kendi yaptiklarini görmüyorlar başkalarini yargiliyorlar.Böyle insanlar cennete gidecegini sanan ama aslinda cehennemlik olan insanlardir.

Konunuz zaten dini konu olduğundan kapanacak.

Ebeveynlerimiz bizi meydana getirenlerdir; ama biz ayrı bir bireyiz. Gerçekten içinizden gelmeyen hiçbir şeyi yapmayın. Baskıyla olacak işler değil. Sizin kendi fikriniz, zikriniz, hayat görüşünüz ve istekleriniz var. Ekonomik özgürlüğünüzü kazanana kadar babanıza bağımlısınız demektir, tamamen resti çekin diyemem; ama aşama aşama alıştırın. Zaten dar giyen makyaj yapan biriyseniz bir örtünüz kalmış. Onu da çıkarırsınız.

Kız profilinde yaşın 26 yazıyor. Senin zamanın eskiyse biz dinozorlar zamanındanız sanırım 😬 hangi zaman bu zaman?
97liyim. ben okula tesettürlü bile gidemedim diyebilirim ilk zamanlar 🤣 benim zamanımda okulun kapısında saç açıyorduk 2015 yılında açıldım ben.

Afedersin ama Allah hepsinin belasini versin bunu sana yaptiklari için insan kendi evladina bunu yaparmi?Hele kardeşlerin hicmi içleri sizlamadi odun neya bu nasil bir vahşet.Ah ah insanlar hiç akillanmayacaklar Allahin tek buyurdugu tesetturmu saniyorlar?Allah o kadar söz söyledi kuran gonderdi içini okuyup sadece tesetturumu görduler?Şiddet heleki bir çocuga karşi ne buyuk gunahtir bilmiyorlarmi?Kimseyi zorlayamazsin zorlamak dinde yok guzelce anlatirsin konuşursun kendi kararini kendi verir.Her günahi işliyorlar hic utanmiyorlar kendi yaptiklarini görmüyorlar başkalarini yargiliyorlar.Böyle insanlar cennete gidecegini sanan ama aslinda cehennemlik olan insanlardir.
Ah zerosh onlar kör olmus bağnaz kafalılar ne cektim Allah bilir.. o geceyi hic unutmam annem zorla beni yıkamak istedi vicdan yapmıs yersen.. basımdan asagıya suyu dökdükçe hissettim tüm acıları sabaha kadar balkonda oturdum ne yasıyorum diye düşündüm.. kızım olursa böyle şeylerler yasamasın diye hep dua ettim çok şükür bir kızım var ve şükür ki bilinçli bir annesi babası var.. aile her seydir

açıldıktan sonra Instagramıma baskın düzenlendi ciddi ciddi. fotoğraflarımı ss alıp gruplarda konuştular. benim değişimim battı herkese arkamdan neler neler duydum. kendileri çok düzgün gibi. dert oldum. hafız ama bikini giyiyor hafız ama şöyle böyle. sana ne çok istiyorsan sen hafız ol dimi. o zaman bu kadar yaygın değildi açılma durumu çünkü
Ay ben bizim sülaleyi psikopat sanırdım :KK70: beteri varmış demek. Dayımın kızı kapalıydı mesela dayım da herkesin giyimine, kuşamına laf eden kendi kızına asla bakmayan biri baksa utanacak söylediklerine zaten. Ama kızının açılmasına kimse bi şey demedi. Deseydi kesin kavga ederdi empati yoksunu çünkü. Herkes kendi hayatına baksa keşke.
Ve bunlar Müslümanım der kendisine. Hesap verirken de “ biz cezasını verdik “ derler artık. Şaka gibi ya ne biçim insanlar bunlar kendilerini ne sanıyorlar? Kötülüğün içinde boğulurken dini nasıl alet edebiliyorlar gerçekten anlamıyorum hastalıklı bi zihniyet bunlar. Kadınları eve kapatmanın yolunu dini bahane ederek bulmuşlar.

Aaa sizi saçlarınızdan hatırladım. Hikâyenizi bilmiyordum. Çok üzüldüm.
aslında üzülecek bir şey yok çünkü ben çok isteyerek kapandım heves ediyordum ki çevremde kapalı birisi yoktur. annem bile tesettürlü değildi. kendi kendime başörtüsü takardım. 12. sınıfta da çıkardım. ama keşke ailem çok desteklemiş olmasaydı

Ve bunlar Müslümanım der kendisine. Hesap verirken de “ biz cezasını verdik “ derler artık. Şaka gibi ya ne biçim insanlar bunlar kendilerini ne sanıyorlar? Kötülüğün içinde boğulurken dini nasıl alet edebiliyorlar gerçekten anlamıyorum hastalıklı bi zihniyet bunlar. Kadınları eve kapatmanın yolunu dini bahane ederek bulmuşlar.
Aynen öyle yukarıda hemif te yazmıs ben de açılınca yok felç mi gecirdin de acıldın yok çok çirkin oldun yok hacının kızısın yok soyadımızı lekeliyorsun sanarsın ki kraliyet soyu ben de diana 😥

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X