Tesettürü bırakmak istiyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gelse karşıma uymadığı nice İslami kural yerine getirmediği nice sünnet görürüm, benden bilgili olanlar daha ne eksiklerini hatalarını bulur. Ne yapmamız lazım sözle taciz edip aşağılayalım yine yola gelmezse falakaya mı yatıralım
Bu despotluklar hep başkalarına, sanırsın kendi evliya
örnek verdiği hadisler bile uydurma. en doğru Müslüman kendisi öğrenmiş aynı şeyleri yazıp duruyor. kapandı diye cenneti garantiledi sanıyor ama kul hakkı diye bir şey var. affedilmiyor. ağzı irin akıyor nefret akıyor

Konu sahibi sen çocuk değilsin bir kere bunu kafana sok. Burada bir çocukla nasıl konuşursun yazmissin sen cocuk değilsin. O yüzden karşınızda çocuk var laflarını bir gec. Ki onu yazan arkadaş sana şu an tesettür kurallarina uymadığını açılman gerektiğini yazmis. Ailen görmüyor mu? Kapalı olsun da istediğini yapsın zihniyetinden nefret ediyorum. Tesettürlü biri degilim ama sen de değilsin. Tesettürlü olmanın ortunmenin kuralları var yani bu da bir gerçek.
Ha bir de muhafazakar bir aileye değil mutaassıp bir aileye sahipsin. maalesef diye belirtirken buna dikkat et lütfen. Muhafazakar insanlar özlerini unutmadan çağın gereklerine ayak uyduranlardir. Mutaassıplar da baskicidir.

Gelse karşıma uymadığı nice İslami kural yerine getirmediği nice sünnet görürüm, benden bilgili olanlar daha ne eksiklerini hatalarını bulur. Ne yapmamız lazım sözle taciz edip aşağılayalım yine yola gelmezse falakaya mı yatıralım

Kendisinin evliya olmadığını biliyorda , başkasına zorla uygulattığı kural üzerinden kazandığı sevap çok zahmetsiz suya sabuna dokunmadan

Örtüyü kötü şekilde örtmek saç göstermek başınızı açmanızdan daha kötü olabilir.
Tesettürün amacına tam tersi giyiniyormuşsunuz zaten bundan rahatsız olmayıp fular gibi kullandığınız örtü için hak bırakmasaydı keşke babanız.

Bu tarafın üzerinde durarak söyleyebilirseniz belki farklı olur.

sosyal medya ve cevremde gordugum cogu ortulu hanimlar aile zoruyla kendi icinden geldigi icin takmayanlar, illa ki farkli yerlerden kendilerini gosterme ihtiyaci hissediyorlar. misal 50 yasinda olup 18 yas stili giyinen, vucut hatti tamamen ortada ama saclari gorunmeyen, sacini onden gosteren vs.. suruyle ornegi var..
uzuluyorum su insanlari gorunce, sadece sac kili mi yani aileler icin muhim olan?
gercek manada isteyerek tesetture giren ve her anlamda tesetture uyanlar apayri ..
fakat aile zoruyla istemeden sadece onlarin gonlu olsun diye takanlar o kadar uzucu ki.. su an 18-25 yas arasi sosyal medyadaki cogu kisi mesela, dugunlerde acik sactan 100 kat daha dikkat cekici giyiniyorlar ama saclar kapali.. ne manasi kaliyor ki misal? aileler anlayamiyor ama keske hic zorlamasalar da onlar da o kadar dikkat cekmese...
umarim siz de gonlunuzden gecen sekle kavusursunuz en yakin zamanda... hakkinizda hayirlisi olsun..

Dini yorum yapmak istemiyorum ama işte bu yüzden sidik yarıştırmamak lazım. Hele ki bu devirde kim müslüman kim değil belli bile değil. İnsanlar çıkıp da cesurca ben inanmıyorum bile diyemiyor mahalle baskısından müslüman rolü yapan çok kişi var. Bu konuya tek yorum ailevi açıdan olabilir, kimseyi din açısından ilgilendirmez.

Bu yanlış olmuş. Kafirse kişi onu dine geçmeye zorlayamazsın ama müslümansa dinin gereklerini yerine getirmesi için baskı yapılabilir demek istemiş. Zaten bu yüzden kendini bu konuda agresif bir şekilde fikir beyan etmeye haklı görüyor.
Kafir lafını daha öncede kullandı,bunu söylemeye hakkı yok ki,kendine müslüman sadece tek doğruyu kendi biliyor zannediyor.Hiç bir şekilde baskı kurmaya kimsenin hakkı yok burada yada aile içinde.

Konu sahibi sizi o kadar çok iyi anlıyorum ki bu ben de bir travma ve asla hakkım helal değildir aileme ben öyle baskı gördüm ki komsular bile halime üzülürdü… zorla kapanmadım ama yapamadım ve 8 ay sonra acılmak istedim 6 kişi beni ortaya koyup bir güzel dövdüler annem ateşe odun atar gibi abimlere sopa getirdi.. ablam saclarımdan tuttu tutam tutam kopardı komsu sese geldi blos annemi dövüyordu o yüzden dövüyoruz diye yalanlar söylediler.. çıkıp bağırdım penceresen kimse polisi aramadı güya ailemiz saygın kisiler ya hani… başıma o kadar cok tekme yedim ki ağzımdan kanlar geliyordu suan yazarken nasıl ürperdim anlatamam.. ama o kadar seye rağmen kendime hep şunu dedim kula kulluk etmeye gelmedim bu dünyaya! O yüzden dik başlı ol kararlı ol kimsenin seni yönlendirmesine izin verme. Umarım her şey gönlünce olur ❤🫶🏼
ayyy inanmıyorum yaaa.
işte bu aileler İSLAM ın yüz karası.
bunlar yüzünden gençler soğuyor ve bu çok büyük bir vebal...
çok üzüldüm sizin adınıza .:KK200:
bir arkadaşım vardı dershanede,kendisi satanistti.
ben de o yıllar kapalı idim ,ama rockçıydım :) bir de hoca kızı idim:) rahmetli babam hiç karışmadı.
kapalı ama siyah giyinen ,kolunda zımba bleklik ve gözünde siyah göz makyajı ile gezerdim.
o dönem kkya rastlasam açıl derlerdi kesin:) ama açılmadan o dönemi geçirdim,iyiki de açılmamışım.
o dönem öyle geçti ,hala siyah severim,gothic severim,giyerim de arada,ama insanlar bu dönemi açılmadan da geçirebilir.
arkadaşımın ailesi dindardı ve kızı akıllansın diye yurda yollamışlar,rock müzikten konuşurken arkadaş olduk,özünde çok iyi bir kızdı. sohbet ilerledikçe ailesinin baskını,evden yüzlerce kez kaçtığını ,en son ailesinin dershanenin yatılısına yolladığını anlattı bana ağlayarak.
çok üzüldüm kıza,aslında islama inanıyordu ama aile baskısı ve özenti onu bu yola sevketmişti.
yaklaşık 1 ay dershanede olduğum sürelerde onunla dini konuları konuştuk,anlattım,anlattım,anlattım,durmadan bıkmadan.
bana demiştiki,hiç senin gibi bana anlatan olmadı biliyor musun?
ve arkadaşım namaza başladı, benimle beraber mescide geliyor namaz kılıyordu.
1 ay sonra annesiyle karşılaştım ,konuştum ,anlattım.
arkdaşım ailesinin yanına döndü, ailesi hiçbir şeyine karışmadı ve arkadaşım tekrar müslüman oldu,ama isteyerek.
annesinin bana ettiği duaları hiç unutmuyorum sağolsun.
yani burada asıl mesele ailelerin cehaleti,ama onlar da aslında hatalı değil
onlara da anlatan öyle anlatmış, ne gördülerse onu uyguluyorlar.
insanları eğitmek lazım, bu konuda zayıfız malesef.
ülkemizde din eğitiminin anlatımı konusunda daha çok yöntem değişikliğine gidilmeli,aslında eskiye daha göre anlayışlı aile sayısı çoğaldı,ama yeterli değil.
ALLAHtan korkutmak değil sevdirmek lazım.
bunu başarırsak ,inanıyorum ki herkes isteyerek kapanacak ve aileler de kimseyi zorla kapanmaya zorlamayacak.

konu sahibi , keşke yakınımda olsaydın,açılsan da açılmasan da en azından kafandaki soru işaretleri konusunda sana yardımcı olmak isterdim.

Muhafazakar ailede büyümenin sorumluluğu da fazla oluyor. Tabi istediği gibi yaşayamayanlar için söylüyorum. Şimdi boşver istediğini yap açıl desem babanızın sizi reddetmesini göze alabilir misiniz? onu bilemiyorum. Aynı durumda ben olsaydım açılır dinlemezdim çünkü anne baba olmak bu değil. Çok yanlış anlamış babanız ebeveyn olmayı. Dinde zorlama yoktur bunu bile bile zorlaması çok yanlış. Baskıyla nereye kadar istediği kılıfa sokacaklar ki sizi? Benim de akrabalarım cahil ve dini kullanan ama dinle alakası olmayan zihniyete sahiptir ama bi saniye bile düşünmem ne derler diye. Çok şükür kendi ailem öyle olmadı. Gerçekten aile baskısı altında yaşamak çok zor.
Ailesinin baskısı dinle ilgili değil, kültürel bir kadın modeli oluşturma gibi görünüyor. Zira hanım kızımızın anlattığına göre zaten tesettürlü değil sadece saçlarının bir kısmını örtüyor. Aile de buna karşı değil sadece aman millet bilmem kimin kızı şöyle böyle der diye korkuyor. Yani ailenin de dinle alakası yok gibi..

Kafir lafını daha öncede kullandı,bunu söylemeye hakkı yok ki,kendine müslüman sadece tek doğruyu kendi biliyor zannediyor.Hiç bir şekilde baskı kurmaya kimsenin hakkı yok burada yada aile içinde.
Kafirin kelime anlamı müslüman olmayan demek. Anladığım kararı ile inançsızsınız, hakaret gibi geliyordur belki ama kelime anlamına göre düşünün geçin. Canınızı sıkmayın bunun için.

Namazı bile isteye bırakanı ayıplamıyoruz mesela tek ayıplanacak konu bu çünkü ağzımıza yapışmış.
Namaz için bile uyarı vardır zorlama yoktur.

Kafirin kelime anlamı müslüman olmayan demek. Anladığım kararı ile inançsızsınız, hakaret gibi geliyordur belki ama kelime anlamına göre düşünün geçin. Canınızı sıkmayın bunun için.
Bunu söyleyen kişi daha öncede söyledi burada,evet ben ateisttim uzun bir süreden sonra kararım böyle oldu.
Ben nasıl ibadetini uygun olarak yapan kişiye saygım varsa,banada kafirsin işte denme sözünü kabul edemem.
Benim tepkim böyle uçlarda yaşayan kişilere aslında,resmen tebliğci gibi konuşması.

canım cesaret et ve çık dışarı. benzer şeyleri yaşadık ben de kendi isteğimle tesettüre girdim çok küçük yaşta ferace cs giyiniyordum uzun süre. 11. sınıf gibi sorgulamaya başardım biraz daha süslenme makyaj yapma isteği oluştu başladım. o sıkıntısı yaşamayan bilmez. ben de ailemle konuştum işte herkes ne der bir anlık heves yakma etme dediler. bir gün okula giderken cesaret ettim giymeden gittim. ne yapacaklar eve kapatacak halleri yok ya. layık olamıyorum dersin. İnan bana kuş gibi olacaksın. ben açılmadan önce çok dua ettim çok ağladım neden nefsime hakim olamıyorum diye. sonradan anladım ki olay nefis değil. ailene dini olarak oyna. örneğin bu kutsal bir şey ben layık değilim de. makyaj yapıyorum kötü oluyor de. hala inancım var de. mutsuzum de. ağla evde
13 yaşında kapanmani ailen istedi galiba

vücut hatlarım belli oluyor derken aslında muhtemelen pantolon tunik giyiyor sanmıyorum ki taytla gezsin.
Orda demek istediğim tesettür için değil de aileden görmüş kapanmış manasindaydi. Bir arkadaşım bu yüzden deist oldu. Bütün dini görevleri aileden gördüğü için yapıyor ve asla onu tatmin etmiyordu.

Konu sahibi sizi o kadar çok iyi anlıyorum ki bu ben de bir travma ve asla hakkım helal değildir aileme ben öyle baskı gördüm ki komsular bile halime üzülürdü… zorla kapanmadım ama yapamadım ve 8 ay sonra acılmak istedim 6 kişi beni ortaya koyup bir güzel dövdüler annem ateşe odun atar gibi abimlere sopa getirdi.. ablam saclarımdan tuttu tutam tutam kopardı komsu sese geldi blos annemi dövüyordu o yüzden dövüyoruz diye yalanlar söylediler.. çıkıp bağırdım penceresen kimse polisi aramadı güya ailemiz saygın kisiler ya hani… başıma o kadar cok tekme yedim ki ağzımdan kanlar geliyordu suan yazarken nasıl ürperdim anlatamam.. ama o kadar seye rağmen kendime hep şunu dedim kula kulluk etmeye gelmedim bu dünyaya! O yüzden dik başlı ol kararlı ol kimsenin seni yönlendirmesine izin verme. Umarım her şey gönlünce olur ❤🫶🏼
Çok üzüldüm yaşadıklarına okurken bile dehşete düştüm.

Bunu söyleyen kişi daha öncede söyledi burada,evet ben ateisttim uzun bir süreden sonra kararım böyle oldu.
Ben nasıl ibadetini uygun olarak yapan kişiye saygım varsa,banada kafirsin işte denme sözünü kabul edemem.
Benim tepkim böyle uçlarda yaşayan kişilere aslında,resmen tebliğci gibi konuşması.
Sizi anlıyorum ama bu kafanın değişmesine daha çok yol var. Herkes kendi işine baksa keşke.

Dinde zorlama kafir olan için geçerli. Müslüman için değil

Konu sahibinin etrafında sizin gibi tipler varsa, soğuması çok normal. İnsanları dinden uzaklaştıran tam da sizin gibi tipler. Allah çocuklarınıza yardım etsin, nasıl bir baskıcı annede büyüyecekleri belli şimdiden.

Ayrıca siz kimsiniz ki, insanları zorlayacaksınız, nesiniz kimsiniz, başınıza örtü takıyorsunuz diye kendinizi çok mu kutsal, çok mu günahsız sanıyorsunuz, haddinizi bilin biraz. Sorsak kapalılara zamanında çok eziyet edildi dersiniz, ama görüyoruz sizleri elinize fırsat geçse demek insanlara nefes bile aldırmazsınız!

Merhaba arkadaşlar.. 19 yaşındayım ve 6 yıldır kapalıyım. İlk başta isteyerek kapanmıştım çok memnundum ancak son 2 yıldır o kadar pişmanım ki :,)
muhafazakar bir aileye sahibim maalesef..
Artık kendi içimde o kadar yoruldum ki kendimden nefret ediyorum. Genel olarak beğenilen bir insanım ama aynaya her baktığımda kendimden nefret ediyorum kafama taktığım örtü yüzünden.
Tamamen kapalı değilim saçımı önden gösteriyorum makyaj yapıyorum vücut hatlarını belli eden kıyafetler giyiyorum. İnsanlar sürekli çıkar o kafandaki diyor bana, ben onlardan daha fazla istiyorum bunu.
Babam ve annem ile konuştum annem kötü karşılamadı yani hiçbir şey söylemedi ama babam seni evlatlıktan reddederim dedi.
O kadar çok üzüldüm ki bir insan neden evladına yapmadığı şeyi yaptırır ki zorla? Yaşadığımız yer bir ilçe ve insanları çok kötü , dedikoducu.
böyle bir yerde açılmak istemiyorum bu sene üniversiteye gidiceğim ve orada açılmak istiyorum ama korkuyorum.. eğer aileme söylerken açılırsam asla izin vermezler yine kurtulamam.. gizli bir şekilde de açılamam haberleri olur ve birdaha beni asla affetmezler.
Sizce ne yapmalıyım ablalarım🥹 benden büyüksünüzdür çoğunuz lütfen yardımcı olun bana, dinden o kadar soğuttular ki beni, çok yoruldum..
Bi dönem 5 vakit namaza basladım, alkolü bıraktım ve tam anlamıyla hakkını vererek olmasada kapandım. Sadece 1 ay sürdü ve yapamadım. Bide annem bile acık yani düsün. Banada babam seni evlatlıktan red ederim dedi kapanırsam diye ( babam gayrimüslim)
Neyse sonuc itibari ile acıldım beden nasıl ki bana aitse dünyada en sevdiğim adam olan babamı dinlemedim kapandım 1 ay sürmedi acıldım. Ama kendi kararımla
İnsanlar doğurduklarının hayatını yönlendirebileceğini sanıyor kimseyi takmayın. Siz basınuzı actıktan sonra döverek mi kapatacaklar?
Bu sebepten ne sizi mutlu ediyırsa onu yapın. Acık gezmek ayıplamıyorda sonradan acılmak mı ayıplanacak. Kime ne ayrıca. İnsanlar hep konusur her zaman konusacak. Onlar 3 günlük dünyanın 2 günlük konusanları takmayın bile

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X