Tesol sertifikası ile ingilizce öğretmenliği

arkadaşlar bende merak ettim gerçekten öğretmenlik yapılabilirmi bu sertifikayla,tam benim istediğim şey, ben öğretmenim ama ingilizce öğretmeni olmayı çok istiyorum. aylardır araştırıyorum ama hiç duymadım burdakileri.

Arkadaşlar daha önce de bir arkadaşımız yazmış ama ben de söylemeden edemeyeceğim. Böyle bir sertifika programıyla ingilizce öğretmenliği yapabilmeniz çok zor. O kadar çok İngilizce öğretmenliği, ingiliz dili ve edebiyatı, amerikan kültürü ve edebiyatı, ingiliz dil bilimi mezunu var ki iş için bekleyen. Yani özel okul falan demişsiniz ama onlar da artık kılı kırk yarıyorlar öğretmen alırken. Dil kursları keza aynı şekilde... Yani bence boşuna para vermiş olursunuz. Dil bölümü mezunları inanılmaz bir yarış içerisinde son yıllarda, onların arasından sıyrılabilmeniz çok ama çok zor.

Yurt dışında çalışmak konusunda ise şunu söyleyebilirim; araştırırken gördüğüm kadarıyla yabancı hoca arayan/kabul eden okulların ilk şartı ABD, İngiltere, Kanada vs vatandaşı olmak. Yani anadili İngilizce olan öğretmenleri tercih ediyorlar ki bence çok haklılar. Ama tabi belki farklı şartları olan yerler de vardır, iyice araştırmanız lazım.

Arkadaşlar daha önce de bir arkadaşımız yazmış ama ben de söylemeden edemeyeceğim. Böyle bir sertifika programıyla ingilizce öğretmenliği yapabilmeniz çok zor. O kadar çok İngilizce öğretmenliği, ingiliz dili ve edebiyatı, amerikan kültürü ve edebiyatı, ingiliz dil bilimi mezunu var ki iş için bekleyen. Yani özel okul falan demişsiniz ama onlar da artık kılı kırk yarıyorlar öğretmen alırken. Dil kursları keza aynı şekilde... Yani bence boşuna para vermiş olursunuz. Dil bölümü mezunları inanılmaz bir yarış içerisinde son yıllarda, onların arasından sıyrılabilmeniz çok ama çok zor.

Yurt dışında çalışmak konusunda ise şunu söyleyebilirim; araştırırken gördüğüm kadarıyla yabancı hoca arayan/kabul eden okulların ilk şartı ABD, İngiltere, Kanada vs vatandaşı olmak. Yani anadili İngilizce olan öğretmenleri tercih ediyorlar ki bence çok haklılar. Ama tabi belki farklı şartları olan yerler de vardır, iyice araştırmanız lazım.

Haklısın gerçekten. inanılmaz bi yarış var İngilizce bölüm mezunları arasında. zaten TESOL sertifikası da başka bölümden mezun olanların ingilizce öğretmenliği yapmasından çok, rekabet içindeki ingilizce mezunlarının diğer öğretmenlerin önüne çıkabilmek için aldığı bi sertifika oldu. artık özel üniversiteler ve kolejler işe alırken soruyorlar bu sertifikayı. almışsanız işe alınma şansınız artıyor.

Arkadaşlar ben de 6 yıllık ingilizce öğretmeniyim. İnanın iyi kaliteli bir okulda Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği mezunuyken bile iş bulmak zorken bu kadar rekabet varken, sertifikası olan birine hiçbir kurum kolay kolay iş vermez . Ancak daha yeni açılmış veya paradan kısmak isteyen bir okulda eğer, o zaman normal öğretmenine 2000Tl verirken , bir de böyle birini alıp yarı maaşa çalıştırmak istiyorlar. Genelde bu tür sınavları yurtdışından gelen asıl dili ingilizce olan öğretmenler alıyorlar ki Türkiyeye ve başka okullara gelip rahatça öğretmenlik yapabiliyorlar. Ya da bir arkadaşın dediği gibi bizim gibi ingilizce öğretmenliği okumuş öğretmenler rekabet nedeniyle, ya da kendini geliştirmek amacıyla bu tür sınav veya kurslara katılıyoruz ki diğer öğretmenlerle aramızda bir fark olsun ya da daha iyi yerlere gelebilelim diye. Ama eğer ana diliniz ingilizce değilse ya da iyi okullarda yüksek maaşa calısmak gibi bir isteğiniz varsa sakın girmeyin. Bu tür kurslar ve sertifikalarla eger asıl mesleginiz öğretmenlik değilse Özel anaokullarında ,yeni açılan özel okullarda normalden daha ucuza çalışabilirsiniz. İnanın İngilizce öğretmenliğini biz 4 senede okumamıza rağmen hala öğrenmemiz gereken bir sürü şeyler varken bir kursla hele ki online şekilde alınıp da rahatça yapılabilecek birşey değil. Bizim bir yabancı öğretmenimiz vardı erkek o Amerikalı kendisi TESOL sertifikalıydı, dersten cıkınca öğretmenler odasında ağlardı beni dinlemiyorlar, istemiyorlar diye :) Ama ingilizcenizin iyi seviyede olduğunu kanıtlamak isterseniz eminim ingilizceye değer veren birçok şirkette de faydası olucaktır.

merhaba !
est-ce-que y'a quelqu'un qui peut m'apprendre à parler turque ?
je suis marocaine , j'habite à casablanca , je parle arabe et français :) !
merci d'avance !

Arkadaşlar bu sertifikayı alan var mı? Amerikn Kültür seviye yükseltme eğitimine devm ediyorum ve kasımda tesol eğitimine başlıyorum izmir'de olan ve bu sertifikayı alan arkadaşlar varsa burdan paylaşım yapalım.

Arkadaşlar bu sertifikayı alan var mı? Amerikn Kültür seviye yükseltme eğitimine devm ediyorum ve kasımda tesol eğitimine başlıyorum izmir'de olan ve bu sertifikayı alan arkadaşlar varsa burdan paylaşım yapalım.
hocam şu an hangi kurdasınız? ben de tesol istiyorumda.ben de akd ye gidiyorum.

Arkadaşlar iyi akşamlar, bu TESOL ile ilgili ayrıntılı bilgisi olan var mı? Ankara'da bu kursu alıp öğretmenlik yapmak isteyen bir arkadaşım var. Tek şart 2 yıllık mezun olmakmış bunu biliyorum,kolejlerde öğretmenlik yapabiliyormuşsun.

Merhabalar,

2017'de Kanada'daki uluslararası bir kampüsle akredite bir dil okulundan aldım bu sertifikayı.
Kendi adıma söyleyecek olursam, bu sertifika sadece iki özel kurumda çalışma imkânını verdi bana. Ama uzun süre özelde çalışmanızın garantisi elbette verilemez ve daha önce söylendiği gibi, bir sürü yabancı dil mezunu var bu ülkede. Devlet okulları zaten formasyon dışında eğitim ve belge kabul etmiyor. Bu yüzden devlete atanmak isteyenlerin bu belgeyi almadan önce gerçekçi bir şekilde düşünmeleri lazım. Dil kursları zaten şansınız varsa size kapı açarlar. Yaklaşık 3 yıl eğitim tecrübesi + TESOL sertifikası + pedagojik formasyon eğitimi sertifikasına sahip olduğum hâlde bana ucuz iş gücüyle sermayesini yöneten eğitim kurumları dışındaki hiçbir yer dönüş yapmadı.

Yurtdışındaki öğretmenlik ilanlarına geleyim: Evet çoğu yer native arıyor. Ama bu şartı koşmayıp İngilizceyi akıcı konuşabilen insanları arayan kurumlar da var. E yurtdışında çalışmak isteyen insan da bir zahmet kendini hem İngilizcede, hem de öğretmenlikte geliştirmeye çalışsın. Bir yıl başka bir diyarda çalışacak sonuçta, boru değil bu.

Bana Çin'den iş teklifi gelmişti; ancak koronavirüsün patlak verdiği dönemdi. Başka bir zamana artık.

X