Lise Yorum ve Soruları TM'ye geçmeli miyim?

tm ye geçmeli miyim?

• evet

OY: 14 77,8%
  • hayır

OY: 4 22,2%

• Ankete Katılan
    18

aslililili123

Üye
Kayıtlı Üye
18 Aralık 2014
61
9
25
bu sene 12. sınıfa geçiyorum. sayısalım. annem babam avukat. ablamda hukuk okuyor. bu yüzden ben de hukuk okusam mı diye düşünmüyor değilim. ben de fizik kimya hiç sevmiyorum ve yapamıyorum. mühendislik tıp mimarlık istemiyorum. tm ye mi geçmeliyim. ama ailem tıpa garanti iş gözüyle b aktıkları için tıp okumamı istiyorlar. ama ben pek sıcak bakmıyorum. tm ye geçmeli miyim? aslında bana kalsa konservatuara giderdim ama malesef ki ailem izin vermiyor. sizce ne yapmalıyım?

bu sene 12. sınıfa geçiyorum. sayısalım. annem babam avukat. ablamda hukuk okuyor. bu yüzden ben de hukuk okusam mı diye düşünmüyor değilim. ben de fizik kimya hiç sevmiyorum ve yapamıyorum. mühendislik tıp mimarlık istemiyorum. tm ye mi geçmeliyim. ama ailem tıpa garanti iş gözüyle b aktıkları için tıp okumamı istiyorlar. ama ben pek sıcak bakmıyorum. tm ye geçmeli miyim? aslında bana kalsa konservatuara giderdim ama malesef ki ailem izin vermiyor. sizce ne yapmalıyım?

Fizik kimya sevmeden sayısala nasıl geçtiniz? Ya da daha doğrusu sevmeseniz de başarılı mısınız yoksa hem sevmeyip hem başarısız mısınız?

Hukuk ve tıp birbirinden çok farklı alanlar.

İyi bir fakültede, iyi bir eğitim alıp ekstralarla kendinizi geliştirirseniz her işte garanti vardır. Önemli olan sizin vizyonunuzun geniş olması.

Bir de konservatuvar demişsiniz. Daldan dala atlayan biri imajı çizdiniz şimdi gerçi. Sizden umutlu olmalı mıyım bilemedim.

içinden ne geçiyorsa onu oku.
mutsuz olacağın bir meslek için değil mutlu olacağın bir meslek için okumalı insan.

benim asıl isteğim konservatuar ama garanti bi mesleğe ihtiyacım var bunun için önce iyi bi mesleğe sahip olmalıyım. Ama tıp çok zor ve tm ye geçmeli miyim bilemiyorum

açılın ben öğretmenim :)
yapacağın şey şu: okul rehber öğretmenine gideceksin, sorununu anlatacaksın o seni yönlendirecek, ilgi,yetenek ve başarı testi yapcak.
sen gerçekten neye ilgilisin neye yeteneklisin ortaya çıkacak. sonra ailen, sen, öğretmenin müşavirlik yöntemiyle ortaklaşa konuşacaksınız. ve her şey tatlıya bağlanacak. gözlerinden öperim:KK68:

Iyi de evladim sevmiyorum demissin basarili misin pek yapabiliyor musun?

O konularda basarili degilsen zaten tip kazanma olasiligin hic yok ki. Tip dye yola cikip hic alakan olmayan bir meslekle sonuclanma?

Ne seviyorsan onu oku derim.

ablanda neden denemişler egolarını?

benim asıl isteğim konservatuar ama garanti bi mesleğe ihtiyacım var bunun için önce iyi bi mesleğe sahip olmalıyım. Ama tıp çok zor ve tm ye geçmeli miyim bilemiyorum
unıversıtede bölum okuyup aynı anda muzık egıtımı alabılırsınız
sadece konservatuar okumaya gerek yok :)
ben gıtar ve piyano egıtımı aldım mesela
senelercede gıtar dersı verdım ogrenmek ısteyene
her sene okullarda yıl sonu gecelerınde sarkı soyleyen oldum
ama mezun oldugum bölüm ıktısat
:)

ablam kendi istedi. ailem bizim için en iyisini istiyor
şüphesiz zaten ailenin sizin için iyisini istediği..
ancak neden kendileri olmamışlar?
İstediğin ve eğilimin olduğu bölüme yönelmelisin. Yoksa bir ömür kan uyuşmazlığı çekersin.
artı MF yi seçtin diyelim zaten o derslerde başarılı değilmişsin ki, doktor olacağının garantisi var mı?

şüphesiz zaten ailenin sizin için iyisini istediği..
ancak neden kendileri olmamışlar?
İstediğin ve eğilimin olduğu bölüme yönelmelisin. Yoksa bir ömür kan uyuşmazlığı çekersin.
artı MF yi seçtin diyelim zaten o derslerde başarılı değilmişsin ki, doktor olacağının garantisi var mı?
uğraşırsam yapıyorum ama çok uğraşmam lazım. istersem başarabilirim ama istediğimi sanmıyorum. anneme babası tek bi şehire gitmesine izin verdiği için tıp okuyamamış

ben aileni anlıyorum

hukuku seçme geleceği yok diyorlar

ülkede eskiden ya hukuk oku ya tıp kesin hayatın kurtulur denirdi

hukukçu olmayan aileler hala o görüşte burada da benzer konular var ama ailen hukukta artık gelecek yok tek garanti meslke tıp diyor

ama tıp birisi istiyor diye okunmaz ki

nerede ise en çok çalışılan mesleklerden biri hem okuması hem çalışması zor

belki 50 yaşından sonra çoooooook iyi para kazanabilirsin ama ömrünün bundan sonraki 10-15 yılını da ders çalışmaya vs adayacaksın

yalnız sorun biraz da eğitim sisteminde 12. sınıfa kadar ilgini vs çoktan belirleyip yönlendirilmiş olmalıydın

ben zaten anlamıyorum bizim dönemimizde sınavdan önce tercih vardı listeye bir bakardın bilumum mühendislikler, tıplar, işletme-iktisat vs hepsi bir arada çorba şeklinde puana göre değil geleceğe göre liste yapılmıyor

senin çok puanın var daha iyi bölüme gitmelisin psikolojisi

sonuç itibari ile bu meslekle yaşayacak sensin geleceğini maddi olarak kazanmayı da düşün tabii ama

hiçç sevmediğin bir işte sabahlara kadar çalışıp 10000 TL kazanmaktan ise sevdiğin işte 2500 Tl kazanmak daha iyi bir gelecek verebilir kişiye

X