Toksinlerden Arınma Diyeti

1BukeT

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2006
1.454
27
Ayrıca bu programla kilo vermek ve ideal kiloya kavuşmak da mümkün. Ancak programı mutlaka uzman kişiler denetiminde almak ve program öncesinde bazı sağlık testlerini yaptırmak şart.

Detoksifikasyon yani toksinlerden etkili bir biçimde ve doğal yollardan arınma, sağlıklı ve dengeli bir vücut için anahtar kelime. Toksinlerden arınmak demek, sağlığı tehdit eden pek çok hastalık ihtimalinden de arınmak demek. Uzmanlardan alınan bilgiler bu programa devam eden kişilerin program sonunda mutlaka kendilerinde bir fark hissediyor olmaları yönünde. Örneğin metabolizma hızı yüzde 7 oranında artıyor ve romataoid artrid ağrıları önmeli ölçüde azalıyor. Ancak bu programı ve diyeti 1-2 haftadan fazla sürdürmek sakıncalı.

Tosin Atıcı bir menü

Kahvaltı
Meyve Kokteyli, Armut Tabağı

Öğle Yemeği
Brokoli Çorbası (Diyet lif ile), Soya Filizi, Zeytin yağı ve Sirkeyle hazırlanmış salata , Kepekli ekmak, Meyve Tabağı

Ara
Sebze Kokteyli

Akşam Yemeği
Sebze Yemeği, Salata, zeytinyağı ve sirke ile, Kepek Ekmeği, Meyve Salatası

Gece
Bitki çayı

Programda neler var?
Detoksifikasyon Programı diyet, spor, masaj ve vücut bakımlarından oluşan komple bir program. Her gün yapılan jogging, streching, su jimnastiği ve fitness�ın yanında sauna ve buhar banyosuna girmek de gerekiyor. Bunun dışında zindeleştirici bakımlarla, aromaterapik masajlar katılımcıların yaptıracağı diğer işlemler. Detoksifikasyon Programı�nın en önemli kısmı ise tabii ki toksinlerden arındırıcı diyet. Program Avrupa�da yaygın olarak uygulansa da ülkemizde şimdilik sadece Silivri Klassis Resort Otel�de uygulanıyor.

Toksin atıcılar...

Meyve ve sebzeler
Meyve ve meyve suları yüksek oranda toksin atıcı etkisi olan besin maddeleri. Sindirim sisteminin çalışmasını destekliyorlar. Su ise tüm diyetlerde olduğu gibi bunda da bir vazgeçilmez. Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırıyor, deri ve idrar yoluyla toksinlerin atılmasında önemli rol oynuyor.

Tahıllar ve kurubaklagiller
İçerdikleri kompleks karbonhidratlar, lifler, vitaminler ve minerallerden dolayı çok yönlü şekilde faydalı oluyorlar.

Bitki çayları
Papatya, nane gibi bitki çayları sindirim sistemini rahatlatıcı etkilerinden dolayı tercih edilen içeceklerden. Bitkilerin çoğu sakinleştirici, sindirim sistemini arındırıcı, mide bulantısı ve mide kramplarını önleyici özellik taşıyorlar.

Baharatlar
Baharatlar stimule edici, canlandırıcı, antiseptik, kanser riskini azaltıcı ve gastro-intestinal bozuklukları azaltıcı etkiler gösteriyorlar. Özellikle taze zencefil, kimyon, muskad, ve kişniş tohumunun güçlü toksin atıcı etkileri var.

Yağlar ve sirke
Zeytinyağı, susam yağı, ayçiçek yağı, badem yağı, ceviz yağı, fındık yağı gibi yağlar önemli yağ asitlerini ve E vitaminini içeriyorlar. Bu özellikleriyle bu bitkisel yağlar kolesterolün düşürülmesinde önemli rol oynuyor. Sirke ise asetik asit içeriyor ve yine toksin atıcı etki gösteriyor.
 
G

göçmen

Ziyaretçi
Bu diyetle birlikte yemek yeme alışkanlıklarımız da değişecektir. Kırmızı eti yok denecek kadar azaltmak, doğadan olmayan teknoloji ürünü gıdalardan uzak durmak, taze sebze ve meyveye ağırlık vermek gerekiyor. Toksin oluşumunu yavaşlatan antioksidanlar, üzüm çekirdeği, biberiye, zencefil, dereotu, zerdeçal, kekik, fesleğen güçlü antioksidanlardandır. Özellikle yeşil çay, kekik çayı, adaçayı önemli. Günde iki fincan içilmesi çok faydalıdır. Bol sıcak su da içilmesi gerekir.


TOKSİN ATICI DİYET

1.GÜN

SABAH-erken:2,5 çorba kaşığı Hint yağı

1 çay bardağı portakal suyuyla karıştırılarak içilecek.

3-4 saat hiçbir şey yenilmeyecek.Ilık su içilecek.

ÖĞLEYE DOĞRU:1 tabak zencefilli, tarçınlı şekersiz elma kompostosu

ÖĞLE:Ispanak çorbası.

AKŞAMÜSTÜ:Sade müsli(meyve suyuna)

AKŞAM:Kırmızı pancar, ıspanak, brokoli, pazıdan yapılma, çok az pirinçli sıvı yağlı çorba.2.GÜN

SABAH:Meyve suyuyla müsli. Şekersiz.

ÖĞLEYE DOĞRU:elma kompostosu.

ÖĞLE:Sıvı yağlı, maydanozlu, kimyonlu, zencefilli lahana çorbası.

ARA ÖĞÜN:Lahana çorbası.

AKŞAM:Lahana çorbası.

SAĞLIKLI BESLENMEK İYİDİR.

SAĞLIKLI YAŞLANMAK ÇOK DAHA İYİDİR.