Makarnalar Töperlek Makarna ,Ev Makarnası,Küp Makarna (resimli)

arkadaşlar bu makarnayı ev makarnası yapıyoruz ondan arta kalan kırıntı dediğimiz kısmınıda böyle kesiyoruz ister mantı gibi yaparız istersek yoğurtlu çorbaya katarız.bu genelde hamur makarnasında olur yumurtalı açıp çarşafa serilenden yani sonrada erişte kesilir artanıda böyle olur

biz erişteye irmik koymuyoruz. hamurun ölçülerini yazarmısın

valla yazsam gülersin şimdi:eek:

8-10 adet yumurta

5 kilo süt

irmik göz kararı

bayada bi un ben diyeyim 5 sen de 10kg

canım kayınvalidemle birlikte yaptığımız için ölçüler çok fazla azı nasıl olur hiç bilmiyorum çünkü hep böle yapıyoruz

arkadaşlar bu makarnayı ev makarnası yapıyoruz ondan arta kalan kırıntı dediğimiz kısmınıda böyle kesiyoruz ister mantı gibi yaparız istersek yoğurtlu çorbaya katarız.bu genelde hamur makarnasında olur yumurtalı açıp çarşafa serilenden yani sonrada erişte kesilir artanıda böyle olur

yok canım artan filan değil biz töperlek için ayrı açarız mesela erişteden daha kalın olur yufkası birde üçgen var mantılık en ince onu açarız sonra bi kalınını erişte daha bi kalınını da töperlek yaparız çocuklar eşim bunu daha çok sevdiği için fazla erişte istemedim çoğunu da böyle açtık

yok canım artan filan değil biz töperlek için ayrı açarız mesela erişteden daha kalın olur yufkası birde üçgen var mantılık en ince onu açarız sonra bi kalınını erişte daha bi kalınını da töperlek yaparız çocuklar eşim bunu daha çok sevdiği için fazla erişte istemedim çoğunu da böyle açtık

anladım cnm ohhhhhh afiyet olsun

Elinize sağlık.
Bizde bu tarz erişteyi sarımsaklı yoğurtlu şekilde yaparlar.
Üzerine de salçalı yağ dökerler.

halam cok yapar bunu.. cocuklugumdan beri bayiliyorum kesme markaya
eski günler geldi aklima..emegine saglik canim

ayyy annem hep keserdi . çok severiz bizde. birde tereyağı yakıp dökeriz. içine de kuru peynir olur köylerde birde onu katarız ohhh mis gibi.ayyy canım çekti.

Öncelikle ellerine sağlık..

Biz bu hamura kesme hamur deriz.Özellikle ramazan ayından önce keseriz ve çorba olarak tüketiriz.Yeşil mercimek ve yoğurtludur bu çorba,üstünde bol yağda erimiş pulbiber ve nane olur.Tadına da doyum olmaz..Bir ara yaparsam eklerim tarifini..:KK34:

Son düzenleme:
X