Trizomi 13(Patau Sendromu) nedeniyle bebeğini kaybedenler ve sonrası...

esrbhr

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Nisan 2016
877
1.028
36
Merhaba arkadaşlar.. Uzunca bir süre yoktum buralarda. 2017 Aralık anneleri grubundaki arkadaşlar beni bilir. Bebeğimi maalesef 25 haftalikken agustos sonu kaybettim. Normal doğumla alindi. Aylardır ilk kez bu ay yeniden düşünmeye başladık ama yolumuz hiç net degil. Profesörler dahil herkes "sans" olarak nitelendiriyor, normal yolla deneyin diyor. Bu konuda umarım burada da paylaşım yapabiliriz...

Bende eylül ayında trizomi 13 sebebiyle Bebeğimi kaybettim bize kromozon analizi yapıldı ve bende translokasyon çıktı pgt tup bebek dediler normal denemeye çok korkuyorum. Size neden şans diyo doktorlar kromozon analizi yapıldı mi acaba size de?

Bende eylül ayında trizomi 13 sebebiyle Bebeğimi kaybettim bize kromozon analizi yapıldı ve bende translokasyon çıktı pgt tup bebek dediler normal denemeye çok korkuyorum. Size neden şans diyo doktorlar kromozon analizi yapıldı mi acaba size de?
Başın sagolsun öncelikle ben bu ay genetik test yaptıracağım evet. Yani hem ben hem esim. Ama doktorlara kalsa trizomi genetik kalıtımla olmazmis. Yani taşıyıcı olamazsınız çünkü döllenme sirasinda olan bir durum dediler. Benim içim rahat etmedi tabi ki.. translokasyon durumunda ne oluyormus yani taşıyıcılık mı bu durum?

Sağolasın sizinde basınız sağolsun :KK43: bizin bebeğimiz de 13. Kromozonu fazla çıkmıştı aminosentez sonucunda trizomi yazıyo acaba aynı tanı değil mız sizinle diye düşündüm de şimdi madem döllenme sırasında oluyosa. Sonra bize kromozon analizi yaptılar eşime ve bana bende 12 ve 13. Kromozon yer değiştirmiş dengeli translokasyon taşıyıcısı çıktım bendende bebeğine dengesiz geçtiği için bebeğim öyle olmuş 6 ay oldu bizim vedalasali normal denemeye korkuyorum bize pgt tup bebek yaptimamizi söyledi doktorlar yaptirdik oda tutmadı inşallah sizde benim gibi bişey yoktur ama siz yine de araştırın aklınızda bişey kalmasın

Translokasyon durumunda eğer ki doğal gebelik olursa ya diğeri gibi sağlıksız ya benim gibi taşıyıcı yada sağlıklı oluyo ama bizim gibi olanlarda sağlıksız olması daha fazla %50 %50 normal denemede diye biliyorum

Translokasyon durumunda eğer ki doğal gebelik olursa ya diğeri gibi sağlıksız ya benim gibi taşıyıcı yada sağlıklı oluyo ama bizim gibi olanlarda sağlıksız olması daha fazla %50 %50 normal denemede diye biliyorum
Çok teşekkür ederim. Yani en azından korkularimda haksız olmadığımı gördüm .İçim rahat etsin diye kesinlikle genetik test yaptıracağım. Kötü çıkarsa da Allah hakkımızda hayırlısını versin. Tüp bebek durumuz da yok ama bakalım...

Bence durumunuz yoksa hiç aklını bulandırma derim Allah a sığınip tekrar normal dene cvs yaptırirsin için rahat eder ilk Haftalarda. Eğer ben bunları bilmeseydim çoktan normal denerdim eğer doktorlar bana senin gibi deselerdi inan :KK43: suan çöl korkuyorum açana aynı şeyleri yaşarmiyim diye fazla araştırmaya gelmiyo böyle şeyler

Bence durumunuz yoksa hiç aklını bulandırma derim Allah a sığınip tekrar normal dene cvs yaptırirsin için rahat eder ilk Haftalarda. Eğer ben bunları bilmeseydim çoktan normal denerdim eğer doktorlar bana senin gibi deselerdi inan :KK43: suan çöl korkuyorum açana aynı şeyleri yaşarmiyim diye fazla araştırmaya gelmiyo böyle şeyler
Haklısın.. tek çare arabamızi satmak olacak o durumda. Bu translokasyon durumu çok nadir demisti buradaki prof. Ama binde bir olan her şey beni buldu, riske atamam

Haklısın.. tek çare arabamızi satmak olacak o durumda. Bu translokasyon durumu çok nadir demisti buradaki prof. Ama binde bir olan her şey beni buldu, riske atamam
Dogrudur o binde bir kişi benim işte :) benim gibi olan da bi çok kişi var ama çevremde akrabalarimin arasında bi tek benim böyle çok acı verici boşver araştırma hayat risklerle dolu zaten sen doktoruna güven. Trizomi 13 olan bi tek seni buldum ben çok karsilasilan bi durum değil galiba bebekler de sanırım.

Dogrudur o binde bir kişi benim işte :) benim gibi olan da bi çok kişi var ama çevremde akrabalarimin arasında bi tek benim böyle çok acı verici boşver araştırma hayat risklerle dolu zaten sen doktoruna güven. Trizomi 13 olan bi tek seni buldum ben çok karsilasilan bi durum değil galiba bebekler de sanırım.
Evet, en fazla down en az Patau sendromu var. O da bizi bulmuş :) ins sağlıkla bir bebeğimiz olur..

Merhaba kizlar gecmis olsun ikinizede benimde bebegim 20 gun once normal dogumla alindi trizomi 13 yuzunden 15 haftaliktı .Bizim gittigimiz doktorlarda tamamen sans oldugunu soyledi piyango size vurmus dediler benimde gidip kan vermem gerek ama cok korkuyorum birsey cikarsa diye esrbhr esrbhr B Bitter cikolataa

Merhaba kizlar gecmis olsun ikinizede benimde bebegim 20 gun once normal dogumla alindi trizomi 13 yuzunden 15 haftaliktı .Bizim gittigimiz doktorlarda tamamen sans oldugunu soyledi piyango size vurmus dediler benimde gidip kan vermem gerek ama cok korkuyorum birsey cikarsa diye esrbhr esrbhr B Bitter cikolataa
Başın sağolsun :KK43: :KK43: ben 8 ayı geride bıraktım, daha yeni karar verdim test yaptırmaya. Ama evet, ben de kaç doktorla görüştüysem bu durum şans diyor. Senin sonucunda ne yazıyor? Yani diğer arkadaşın dediği gibi translokasyon filan mı var acaba?

Saolun bilmiyorum ki translokasyon kan testi sonucunda cıkmiyor mu nasil baktiriliyor ? Daha gidip kan testi yaptiramadim trizomi 13 normalde tasiyici olsa bile yuzde 2 oraninda tekrarlayan birseymis bir makalede okumustum .Doktorlar iciniz rahat etsin gidip yaptirin dediler ama bu durum icin tup bebek yaptirmaniza gerek yok dedi bir prof ama bilemiyorum ki

Saolun bilmiyorum ki translokasyon kan testi sonucunda cıkmiyor mu nasil baktiriliyor ? Daha gidip kan testi yaptiramadim trizomi 13 normalde tasiyici olsa bile yuzde 2 oraninda tekrarlayan birseymis bir makalede okumustum .Doktorlar iciniz rahat etsin gidip yaptirin dediler ama bu durum icin tup bebek yaptirmaniza gerek yok dedi bir prof ama bilemiyorum ki
Evet canım, genetik testte çıkıyor. Ben de yaptıracağım ama bizim üniversitedeki genetik bilim dalı başkanı sadece rahat edin diye yaptırın diyorum dedi. Tüp bebege gerek yok dedi aynen.. ama nasıl risk alacaz ki doğal yolla deneyerek :KK43:

Bende tüp bebek mi yaptırsak diye dusundum ama cok pahalıymis bir deneme 20 tl civari diye okudum islemleri de cok yorucu tutar mi tutmaz mi orasida var doktorlarda o yuzden dogal yolla yapin diyor sanirim baya tecrubeli bir doktora gittik ben daha bu yasima geldim trizomi 13 tekrarlayan gormedim dedi tabi ama insan korkuyor elinde degil ki insallah sonucunuz temiz cikar esrbhr esrbhr

Bende tüp bebek mi yaptırsak diye dusundum ama cok pahalıymis bir deneme 20 tl civari diye okudum islemleri de cok yorucu tutar mi tutmaz mi orasida var doktorlarda o yuzden dogal yolla yapin diyor sanirim baya tecrubeli bir doktora gittik ben daha bu yasima geldim trizomi 13 tekrarlayan gormedim dedi tabi ama insan korkuyor elinde degil ki insallah sonucunuz temiz cikar esrbhr esrbhr
İnş canim. Bence sen de test yaptir içimiz rahat etsin en azından. Bizim de durumunuz yok tüp bebek için o yüzden ben en son çare arabayı satarız diyorum ama Allah muhtaç etmez insallah...

Insallah , sonucunuz temiz cikarsa boyle seyler dusunmezsiniz normal yolla denersiniz, aslında yaptirmayi dusunmuyordum korkumdan bu yaziyi okuyunca diger arkadasta translokasyon cikmis yuzde 50 olasilik yazmis o yuzden bende yaptirmaliyim diye dusundum esrbhr esrbhr

Insallah , sonucunuz temiz cikarsa boyle seyler dusunmezsiniz normal yolla denersiniz, aslında yaptirmayi dusunmuyordum korkumdan bu yaziyi okuyunca diger arkadasta translokasyon cikmis yuzde 50 olasilik yazmis o yuzden bende yaptirmaliyim diye dusundum esrbhr esrbhr
Benim bebeğimin aminosentezinde 13 (der) yazıyo du bize 14. Kromozon unun da fazlalık var dediler ama array testi yaptirmistik onda da parsiyel trizomi yazıyo acaba sizin kiyle aynı bişey değil mi merak ettim galiba bizimki daha farklı bişey bende translokasyon çıktı bana tup bebek önerdiler ama oda tutmadı şimdi ne yapacam bilmiyorum iki ucu boklu değnek :KK43: normal denesem yine aynı şeyi yaşayabilirmisim yada sürekli tup bebek yaptiracam tutana kadar okadar zor ki rabbim kimseye vermesin Sweetlifee Sweetlifee madem bi daha tekrarlamaz diyolar bence araştırmaya gerek yok ben sizin gibi olsaydım hiç düşünmeden denerdim ama elim kolum bağlı yaşım gidiyo çok zor tup bebek aşamaları da bir sürü para gidiyo

X