TRT Denetimine Takılan Şarkılar

superisi22

hayat herşeye rağmen güzel
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2007
5.410
1.569
*Leman Sam’ın “Anladım” şarkısı, içinde geçen “Dün gece hiç tanımadığım bir erkeğe/ sırf sana benziyor diye/ usulca sokulup/ ‘Merhaba’ dedim”. sözleri nedeniyle TRT denetimi tarafından onay görmedi. Gerekçesi olarak ise “Türk kadının tanımadığı hiçbir erkeğe selam vermeyeceği, şarkının Türk kadının ahlakını bozduğu" gösterildi.

*“Ada sahillerinde bekliyorum” şarkısı, “Menderes ve DP’lilerin yargılandığı Yassıada’yı akla getiriyor” gerekçesi ile yasaklanmış.

*Musa Eroğlu’nun “Yolun Sonu Görünüyor” türküsü “intiharı özendirdiği” gerekçesiyle yasaklanmış

*Adnan Şenses’in ‘’Doldur Meyhaneci” şarkısı “Halkı içmeye teşvik ediyor” diye denetime takılmış.

* Sözleri “Ormancı da gelir gelmez yıkar masayı/ söz dinlemez ormancı, çekmiş kafayı/ aman ormancı, canım ormancı/ Köyümüze bıraktın yoktan bir acı ...” şeklinde olan 'Ormancı' türküsü “Ormancıların devletin memuru oldukları ve türküde ormancılara, dolayısıyla da devlete yergi ve sitem yapıldığı gerekçesiyle... TRT denetimine takılmış

*TRT Denetimi, Barış Manço'nun “Arkadaşım Eşşek” şarkısının, kuzuların daha sevimli olduğu gerekçesi ilen “Arkadaşım Kuzu” olarak değiştirilmesini önermiş.

*“Lambaya Püf De”de ise “erotik öğeler” bulmuş.

*“Ölüm Allah’ın Emri”nin yasaklanma gerekçesi, girişinde zurna çalması... “Bir halk müziği enstrümanı, pop şarkısında ne arıyor” gerekçesi ile denetime takılmış.

*Sezen Aksu’nun “Gel Gel Sarışınım Gel” şarkısının Aysel Gürel imzalı sözleri “ahlaka aykırı bulunduğu için”, TRT'den onay alamadı.

*Cem Karaca’nın “Emrah”ı, şarkı sözlerinde geçen “ak memeler“ yüzünden reddedildi.

*Özdemir Erdoğan’ın “İkinci Bahar”ı, “ahlaka aykırı sözler barındırdığı için” TRT tarafından yasaklanan şarkılar arasına girdi.

*Bulutsuzluk Özlemi’nin, “Güneye Giderken“i; ‘’solda güneş yükseliyordu’’ cümlesinde solculuk iması sezildiği için onay görmedi.

*Bergen’in “Acıların Kadını“ şarkısı “insanların ruh halini kötü yönde etkilediği için” TRT denetimine takıldı

*Şenay’ın “İnsanlar el ele tutuşsa/ Hayat bayram olsa“ dediği şarkı, komünist propagandası yaptığı gerekçesi ile onay görmedi.

*İbrahim Tatlıses’in, “Güneş Doğmayacak Üstüme” şarkısı “intiharı özendirdiği gerekçesiyle” TRT tarafından reddedildi.

*Ayla Algan’ın Fikret Şeneş imzalı “Bak Şu Adama Âşık Oldu” şarkısı “evli bir erkeğe âşık genç bir kadının hikâyesini anlattığı” için, TRT'den onay görmedi.

*En son da Aylin Aslım’ın “Güldünya” şarkısı “halkı küçük düşürdüğü” gerekçesiyle yasaklanmış

Türkiyede her türlü sıkıntı sorun bittiği için rtük çalışanlarıda çok düşünmüşler sanırım boş vaktimizi nasıl değerlendirelim de halka hizmette sınır tanımayalım diye önce en ciddisinden bir kurul oluşturulmuştur sonrada bu kurul değerli vakitlerini bizim için harcayıp ve değerli zihinlerini bizim ruh sağlığımız için yormuş ve kökleri bukadar derinlere inen bir kültürden ancak ve ancak bukadarcık şarkıya yasak getirebilmişlerdir.eeeee az iş yapmamışlar canım onlar bu şarkıları yasaklamasalar kim bilir kaç Türk kadını bir gece hiç tanımadığı bir erkeğe sırf sevdiği insana benziyor diyo sokulmaya çalışacak, kaç çocuk eşşekleri arkadaşları görüp hayvan sevgisini yanlışlıkla öğrenecek, kaçımız hiiiççç derdimiz tasamız yokken sırf doldur be meyhaneci şarkısını dinlediğimiz için efkarlanıp isyan etmeye kalkışıcaz, yada kaçımız ormancı şarkısını dinleyip alkolik olucaz sizin bunlardan haberiniz var mı arkadaşlar. o yüzden lütfen bizi düşünüp bizim için çalışan insanların emeklerine saygı duyalım.zira bu gidişle biz sizin yerinizede düşünüyoruz sizin düşünmenizede gerek yok denilip yaşamamızada rtük ceza keserse hiç şaşırmayın.herşey bu güzel yurdumun güzel insanları için..sağolsunlar ben kızmıyorum onlara aksine bu taktireşayan çalışmaları için ayakta alkışlıyorum hepsini...alkisalkisalkis
ohhh rahatladım beee..acaba yazarak rahatlamakta yasaklanır mı birde durduk yere ceza yemeyelimkaydirigubbakcemile3

Son düzenleme:
geçenlerde haberlerde izlemişdim çok komik ya..o dönemler resmen sakıncalı görülmüş şarkılar...
en çok da leman samın şarkısında olmaz dedikleri bir türk kadını tanımadığı bir erkeğe merhaba demez..
sezen aksu,barış manço ve ormancı bunlar beni kopardı resmen...
Türkiyenin hiç bir konuda ilerleyememesi de trajikomik şekilde gözler önüne seriliyor aslında...
o kadar çok saçma şeyle ilgileniyorlar ki gerçek sorunlara zaman kalmıyor.

kizlar bu guncel bir haber mi yoksa bir zamanlar olmus birsey mi? cunku su yuzyilda bugunun turkiyesinde mumkun olabilecegine inanmak istemiyorum...:umursamaz:

önceden yasalanmış labilir bugün nette gezeren gördüm paylaşmak istedim

trt de iyice tozuttu artık,bu ne perhiz bu ne lahana turşusu be,daha geçen gün trtde bi programda kürtçe şarkılar söylüyolardı,konukları falan kürttü,zaten kürtçe yayın da yapacaklarmış...trt nin de ne yapmaya çalıştığı,arkasında kimlerin olduğu belli...

evet bunu izlemiştim haberler arkadaşım ku arkadaşım zu arkadaşım kuzuu meeee kaydirigubbakcemile3
çok saçma yaa

keşke ibrahim tatlıses in bi şarkısını yasaklayacaklarına kendisinin tv lere çıkmasını tümden yasaklasalardı :)

en azından bir işe yaramış olurlardı

'hayat bayram olsa' şarkısı da komünist propagandaymış ha hehehe:)

Son düzenleme:

*TRT Denetimi, Barış Manço'nun �Arkadaşım Eşşek� şarkısının, kuzuların daha sevimli olduğu gerekçesi ilen �Arkadaşım Kuzu� olarak değiştirilmesini önermiş.

Mantığa bakar mısınız ya :roflol:

benden de bi ekleme..
mabel matizin "barışırsa ruhum" şarkısı da yasaklanmıştı geçen sene
TRT radyoda izin çıkmadığı için söyleyememişti kuzucuğum benim <3
&#8220;Barışırsa ruhum, TRT denetiminden geçememiş ve ben bu durumdan pek memnunum&#8221; diye de bi twit atmış hatta...

bu arada yasaklanan şarkı TRT sansürü konusuna da cuk oturuyo,bu kadar olur yani =))
Politize şevkat, hümanize şiddet
Barışırsa ruhum, eşele ve mahvet
Biri yasak derdinde, kimi ahlak uğrunda
Dünyayı assan da, beni kessen de
Bu şarkı bitmez, bu müzik susmaz
:KK24::KK24:

Son düzenleme:
Şakır şakır şehvet içeren dizilere söz yok ama onlar cici bu güzelim şarklar tu-kaka hey Allah'ım ya:nazar: bu konuyu hangi arkadaşım açmışsa gönlüne sağlık az önce Adnan Şenses 'in doldur meyhaneci şarkısın dinliyordum burda konu içeriğinde okuyunca kalbime bak demekten alamadım kendimi bilmesini isterim:)

X