Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar tüm vucutta ağrı

sansli20

Üye
Kayıtlı Üye
24 Ekim 2018
34
4
25
20 yaşindaym bircok rahatsizligim var onlari cok taktigim icin tum vucudumda agrilar olmaya basladi. Bu agrilarin hepsi bir anda olmuyor bazen omzum, sırtım bazenleri kollarim ezilmis gibi agriyor. Ayaklarimin alti ve gogus duvarim, parmaklarim agriyor tek agrimayan yerim belim onu belirtmek istiyorum ve bu siralarda kalcam ve alta dogru bacaklarimda agri oluyor sanki masaj yapar gibi sert bi sekilde bastirdigimda cok aci veriyor doktor havalardan klimadan demisti bu belirtiler 3 ayda bir olusuyor fibromiyalji olabilir diye dusunuyorum .bu hastaligi cekenler bana fikir verebilirmi ?simdiden tesekkur ederim.

20 yaşindaym bircok rahatsizligim var onlari cok taktigim icin tum vucudumda agrilar olmaya basladi. Bu agrilarin hepsi bir anda olmuyor bazen omzum, sırtım bazenleri kollarim ezilmis gibi agriyor. Ayaklarimin alti ve gogus duvarim, parmaklarim agriyor tek agrimayan yerim belim onu belirtmek istiyorum ve bu siralarda kalcam ve alta dogru bacaklarimda agri oluyor sanki masaj yapar gibi sert bi sekilde bastirdigimda cok aci veriyor doktor havalardan klimadan demisti bu belirtiler 3 ayda bir olusuyor fibromiyalji olabilir diye dusunuyorum .bu hastaligi cekenler bana fikir verebilirmi ?simdiden tesekkur ederim.
Ay canım şu yazını okuyunca kendimi gördüm.. Bende 27 yaşındayım ama hep hasta ve bütün vücudum ağrıyor.. Artık insan ağrım var demeye çekiniyor

Evet eger tüm tetkikleriniz yapıldı ve temiz çıktıysa bu tamda fibromiyalji..benim eşimde öyle sürekli bir yerleri agrıyor ama birsey çıkmıyor.bütün raporlarıyla doktora gittik ve fibromiyalji dendi onuda kabul etmiyor..çok zor bir durum..geçmiş olsun..

Ay canım şu yazını okuyunca kendimi gördüm.. Bende 27 yaşındayım ama hep hasta ve bütün vücudum ağrıyor.. Artık insan ağrım var demeye çekiniyor
cok gecmis olsun . insanlar anlamıyor ya ben agriyor dedikce bana da bazen sacma geliyor sizde fibromiyalji mi var

Evet eger tüm tetkikleriniz yapıldı ve temiz çıktıysa bu tamda fibromiyalji..benim eşimde öyle sürekli bir yerleri agrıyor ama birsey çıkmıyor.bütün raporlarıyla doktora gittik ve fibromiyalji dendi onuda kabul etmiyor..çok zor bir durum..geçmiş olsun..
cok gecmis olsun benim degerlerim en son normaldi. peki esinizde kalca agrisi oluyor mu? ben bazen oyle oluyor ki topalliyorum.

Ben yatağıma şilte aldım bir de yastığımı değiştirdim ağrılarım bitti. Sadece bacağım ağrıyor o da varisten ya da fıtıklardan bilemiyorum. Hastalık değil de başka bir şey sebep oluyor ağrılara onu bulman lazım. Yediklerin, yatağın ya da gün içinde oturduğun sandalye koltuk. Belki hareketsizsin ya da tam tersi çok yoruluyorsun.

Ben yatağıma şilte aldım bir de yastığımı değiştirdim ağrılarım bitti. Sadece bacağım ağrıyor o da varisten ya da fıtıklardan bilemiyorum. Hastalık değil de başka bir şey sebep oluyor ağrılara onu bulman lazım. Yediklerin, yatağın ya da gün içinde oturduğun sandalye koltuk. Belki hareketsizsin ya da tam tersi çok yoruluyorsun.
tesekkur ederim belki de oyle dikkat etmeliyim

Kuzum gecmis olsun ben 8 senedir fibromiyalji hastasıyım..öyle dediler yani 8 sene evvel zar zor tanı konuldu
Benimde ağrımayan tek bir yerim vardi o da bel senin gibi.
Bu sene o.da başladı
Hemen spora basla pilates olur yüzme olur benim.gencligimi geri verseler başlardım ve belkide bu haftalığı yenerdim senelerce antidepresan kullandim suan evliyim ve tup bebek vs hic zaman bulamadim insallah sifani bulursun bir de kuru igneyi araştır .

cok gecmis olsun benim degerlerim en son normaldi. peki esinizde kalca agrisi oluyor mu? ben bazen oyle oluyor ki topalliyorum.
merhaba doktora gittiniz mi. bende de kalca agrisi vardi bazen topalliyordum.. doktora gittim kalca iligi ödemi dendi.. agriniz gecmediyse ertelemeyin sakin..

Mutlaka bir fizik tedavi uzmanına gitmenizi öneriyorum. Ankara Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurabilirsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba
Size başımdan geçen bir takım sıkıntılardan bahsedeceğim. Belki bana bir fikir verebilirsiniz. Bundan 5 ay önce zona geçirdim . Ilk başta anlayamadım agrilardan acaba meme mi , koltuk altında mı diye kendimi yedim bitirdim. Meme muayenesi sonucu temiz çıktı . Ardından babamın kolunda oluşan bi ağrı sebebiyle gitmediğimiz bölüm kalmadı. Bunların akabinde önce sol kolumda şiddetli ağrım oldu. Ortopediye gittim ilerlemiş boyun duzleşmesi var dedi. Ağrı sol bacağıma indi ve sürekli geziyor . Dizde bilekte baldird kalcada.Gün içinde bile yer değiştiriyor kolum arada bi hala ağrıyor ve o da geziyor. Fizik tedaviye gittiğimde kan tahlilleri temiz çıktı. Ortopediye dizlerim için gittiğimde rontgende birşey yok dedi. Soltarafta baskın olan ağrılarım var , Sağ da daha az daha nadir. Gece uyku sorunu yaşıyorum sürekli uyanıyorum . Azıcık egzersiz yapsam belim ortadan kopuyor sanki. Eşim hastalık hastası oldun diyor . Is yapmak canım istemiyor. Benim bu halim, sorunum nedir bilmiyorum. Sürekli birşeyim mi var düşüncesi yoruyor, Psikolojim iyice bozuluyor. Fibromiyalji diyorlar

Merhaba
Size başımdan geçen bir takım sıkıntılardan bahsedeceğim. Belki bana bir fikir verebilirsiniz. Bundan 5 ay önce zona geçirdim . Ilk başta anlayamadım agrilardan acaba meme mi , koltuk altında mı diye kendimi yedim bitirdim. Meme muayenesi sonucu temiz çıktı . Ardından babamın kolunda oluşan bi ağrı sebebiyle gitmediğimiz bölüm kalmadı. Bunların akabinde önce sol kolumda şiddetli ağrım oldu. Ortopediye gittim ilerlemiş boyun duzleşmesi var dedi. Ağrı sol bacağıma indi ve sürekli geziyor . Dizde bilekte baldird kalcada.Gün içinde bile yer değiştiriyor kolum arada bi hala ağrıyor ve o da geziyor. Fizik tedaviye gittiğimde kan tahlilleri temiz çıktı. Ortopediye dizlerim için gittiğimde rontgende birşey yok dedi. Soltarafta baskın olan ağrılarım var , Sağ da daha az daha nadir. Gece uyku sorunu yaşıyorum sürekli uyanıyorum . Azıcık egzersiz yapsam belim ortadan kopuyor sanki. Eşim hastalık hastası oldun diyor . Is yapmak canım istemiyor. Benim bu halim, sorunum nedir bilmiyorum. Sürekli birşeyim mi var düşüncesi yoruyor, Psikolojim iyice bozuluyor. Fibromiyalji diyorlar

Merhaba , romatizmal hastalıkların tanısı zor olabiliyor çünkü her zaman pozitif çıkmayabiliyor yıllar içinde bazı şeyler aktifleşiyor doktorlar da ona göre karar veriyor. Benim ilk 2011 de reyno ile başladı, eklem ağrısı topuk ağrıları ile devam etti. Ne olduğunu bilmeden çeşitli doktorlara gittim. Omzum su topladı ortopediye gittim, bileğim incinmiş gibi olmuştu fizik tedaviye gittim, sonra baktım her yerimde oluyor o incinme gibi birşey , belki hepsi tek bir hastalıktan kaynaklanıyordur dedim ve bir fizik tedavi doktoruna bütün yaşadıklarımı anlattım. Ne kadar çok şikayet varsa o kadar az hastalık vardır kızım senin birşeyin yok dedi bana. Sonrasında 3-5 ay sonra yine doktora gittim ve fibromiyalji teşhisi kondu. Ben tanıya takık değilim sadece iyi hissetmek istiyordum , 1 yıl doktorumun verdiği ilaçları kullandım ama iyi gelmedi. En son doktoruma tekrar gittiğimde işe yaramadığını söyledim ve beni psikiyatriste yönlendirdi . Psikiyatriste herşeyi anlattım kesinlikler bir karamsarlık,umutsuzluk hissetmememe rağmen depresyon ilacı verdi. İyi olacaksam içeyim dedim ve 1 yıl da depresyon ilacı kullandım. Ama ağrılarım her geçen gün arttı. En son dizimden dolayı merdiven çıkamaz duruma geldim ortopediye gittim ama artık bütün şikayetlerimi saymamaya karar vermiştim sadece dizimden bahsettim . Doktor kan tahlili yazdı rf değeri 2 kat yüksek Çıkmış. Romatizma olabilirsin büyük ihtimalle diye romarolojiye sevk etti beni. Romatolojiden randevu aldım ama 2 hafta sonrasına vermişlerdi, randevu zamanını beklerken bir sabah kalktım ki sağ eş baş parmağımın eklemi şişmişti hareket ettiremiyordum. Parmağım hala şişken randevu zamanım geldi o gün kan tahlili aldılar ama vücudumda iltihap çıkmadı (?) rf de normal değerlere dönmüştü. Ağrıyan bütün eklemlerimden (10 tane) röntgen çekildim , ve diğer romatizmal hastalıklar var mı diye araştırıyorlar ena paneli diye birşey var o testi de istemişler . Sadece anti sm pozitif çıktı. O da hemen hemen sadece lupus hastalarından pozitif çıkarmış ama benim ana testim negatifti . Böyle arada kaldı maalesef ve yakınmalarım başladıktan tam 7 yıl sonra bağ doku hastalığı teşhisi konuldu bana. Birçok romatizma hastalığı zaten bağ doku olarak geçiyor doktorum zamanla bi romatolojik hastalığın özel liğine benzeyeceğini düşünüyor . Şu an romatoid artrite de uyuyor seronegatif artrite de , lupusa da . Ama birisini seçmek için yeterli kriterler yok. Hastalığın başlangıcı esasında çok önemli bence üniversite hastanesine gidip muayene olun daha ayrıntılı tetkikler yapılabiliyor orda.çok geçmiş olsun

Bilen beni duyan varsa Allah için yorum yazsın bir aydır bacak ağrısından beter oldum belim ve bacaklarım agiriyor .Doktorlara göre kan testleri ve mr sonuçları normal.Dopler ultrason normal.artik o kadar yoruldum ki esimle aram açılma noktasına geldi.Romatolojik testler normal .Ama diz altın bilege kadar ağrım var çok sosyal hayatım kalmadı ölü gibi geziyorum .Evimin işini yapamıyorum.

Bilen beni duyan varsa Allah için yorum yazsın bir aydır bacak ağrısından beter oldum belim ve bacaklarım agiriyor .Doktorlara göre kan testleri ve mr sonuçları normal.Dopler ultrason normal.artik o kadar yoruldum ki esimle aram açılma noktasına geldi.Romatolojik testler normal .Ama diz altın bilege kadar ağrım var çok sosyal hayatım kalmadı ölü gibi geziyorum .Evimin işini yapamıyorum.

Araştırma hastanesine gittiniz mi? Benim de baya bulamadilar.. haftalarca hastaneye gidip geldim..
Ayrintili bakılması gerekiyor..
Fibrominalji olabilir mi acaba?

Araştırma hastanesine gittiniz mi? Benim de baya bulamadilar.. haftalarca hastaneye gidip geldim..
Ayrintili bakılması gerekiyor..
Fibrominalji olabilir mi acaba?
Araştırmayada gittim orda romatologa gittim zaten sadece kan testlerim temiz mr falan istemediler şimdilik .3 ay devam.etmesi gerekiyormuş romatizma için ağrının .Dış merkezde mr tahlillerim temiz geldi onlarda az doktor değil.docent ve prof.Ama ağrılara.dayanamiyorum antidepresan basladim on beş gündür

X