Tüp bebek patladı!

kibela24

Nirvana
Kayıtlı Üye
29 Aralık 2007
6.205
51
44
Tüp bebek patladı!

Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’lılara özel tüp bebek için devlet yardımı gelince, tüp bebek sahibi olmak için başvuru sayısı ikiye katlandı.

2005 yılında 20 bin tüp bebek uygulaması yapılırken, bu rakam geçen yıl 40 bine çıktı.
Türkiye’de, 2007 yılında 40 bin tüp bebek uygulaması yapıldı ve toplam 300 milyon dolar (352 milyon YTL) harcandı. Sadece iki yıl önce tüp bebek uygulaması 20 binde kalmıştı. Türk Jinekoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Tıraş, verileri şu şekilde değerlendirdi:
*Öncelikle uygulama ile tüp bebek sahibi olmak aynı anlama gelmiyor. Her uygulama sonucunda bebek sahibi olunamıyor. Yaş ilerledikçe bebek sahibi olma yüzdesi düşüyor.
*İki yıl öncesine göre 2 kat artış var. 20 binden 40 bine çıktı. Bunun nedeni Haziran 2007’de Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK’lı hastaların önü açıldı. Bebek tedavisi için 1150 YTL’lik yardım yapılıyor. Ayrıca ilaç masraflarının yüzde 80’ni karşılanıyor. Böylece, ekonomik durumu iyi olmayan çiftler de başvuruda bulundu ve büyük artış yaşandı. Bu çok olumlu bir gelişme.
*Aslında 40 bin uygulama da ülkemiz için düşük bir sayı. Yılda en az 150 bin uygulama yapılmalı. Türkiye ortalaması dünya devletlerininkinin yüzde 20’si...
*Herkese hizmet gitmiyor. Tüp bebek uygulamasına ihtiyacı olanların sadece 5’te biri ulaşabiliyor. Nedenleri arasında eğitimi eksikliği, tüp bebekle ilgili yanlış dini düşünceler, hizmete ulaşmada sıkıntı ve ekonomik yetersizlik var.
Toplam maliyet 6-7 bin YTL
Prof. Dr. Bülent Tıraş, tedavinin maliyeti ve prosüdürünü de anlattı: Öncelikle Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinden ya da üniversite hastanelerinden Bütçe Uygulama Talimatı’nda belirlenen koşullar doğrultusunda bir rapor alınması gerekiyor. Eğitim ve araştırma hastanelerinde hiç fark alınmıyor. Üniversite hastanelerinde 1500-2000 YTL, özel merkezlerde ise 2-3 bin YTL fark alınıyor. Tek tüp bebek maliyeti 3500-4000 YTL civarında olur. İlaçlar da hastaya göre 1500-4000 YTL arasında tutar. Yani tüp bebek uygulamasının toplam maliyeti ortama 6-7 bin YTL civarında. Bu rakam Avrupa ülkelerine göre düşük, 10-15 bin euro (18-26 bin YTL) civarında

X