Tüp Bebek Sürecinde Olanlara Bir Hikaye

Merhaba benimde opu öncesi polip gözüktü ilaçlar da yapmış olabilir dedi endişem alınması gerekirse transferim ertelenecekmi acaba
Canım şöyle benimde öncesinden yoktu muhtemelen ilaçlar yaptı ilk hsg de ve muayenelerde gözükmemisti muhtemelen ilaçlardan kaynaklandı benim opudan sonraki ay ameliyat bir ay sonrada transfer oldu zaten rahim dinlendirme verilmişti bana

Canım şöyle benimde öncesinden yoktu muhtemelen ilaçlar yaptı ilk hsg de ve muayenelerde gözükmemisti muhtemelen ilaçlardan kaynaklandı benim opudan sonraki ay ameliyat bir ay sonrada transfer oldu zaten rahim dinlendirme verilmişti bana
O zaman alınırsa 1 ay daha erteleniyor transfer :KK43:((( of yaaa umarım küçülmüştür bekle bekle bi hal oldum 😂

Merhaba benimde opu öncesi polip gözüktü ilaçlar da yapmış olabilir dedi endişem alınması gerekirse transferim ertelenecekmi acaba
Benim de aynı durum söz konusu bir sonraki aya şubata kaldı transfer iyi ki de öyle oldu aksi halde bebek ya düşerdi ya da kalbi dururdu polipten

Benim de aynı durum söz konusu bir sonraki aya şubata kaldı transfer iyi ki de öyle oldu aksi halde bebek ya düşerdi ya da kalbi dururdu polipten
Vardır bi hayır diyeceğiz artık napalım heyecanlanıyoruz bi an önce transfer için ama böyle bir sebepten düşük olsa daha üzücü :KK43: bakalım bana ne diyecekler

Öncelikle 8 yıllık evli olmama rağmen öyle bir serüvenim yok benim bir catlatla ve bir aşılama ikisinde olumsuz kendiliginden oluşan ve düşen bir dış gebelik geçirdim ben PCO hastasıyım herşeyim normal olmasına rağmen malesef kurban olduğum yaradan ol demezse oldurmaz olmadı nasip değilmiş bu ayda tüp bebeğe bugün itibari ile başladım inşallah hayırlısıyla rabbim kimsenin kucağını boş bırakmasın dermansız dert vermesin inşallah kimseyi de bu yola muhtaç etmesin. Arkadaşlar varsa tüp bebeğe yeni baslayan lütfen yazsın ve bu süreci birlikte takip edelim güzel haberler inşallah sağlıklı gebelikler 😇🙏😃
Merhaba bende yeni başladım tedaviye yarın sabah opu işlemim olacak bende son muayenemde polip gördü doktorum bir sonraki adetini bekleyelim bakalım kaybolma durumu olabilir eğer kaybolmazsa histeroskopi yaparız sonra ki ayda transferini yaparız demişti sabah nasıl olacak bilmiyorum hem çok korkuyorum hemde çok heyecanlıyım

Merhaba bende yeni başladım tedaviye yarın sabah opu işlemim olacak bende son muayenemde polip gördü doktorum bir sonraki adetini bekleyelim bakalım kaybolma durumu olabilir eğer kaybolmazsa histeroskopi yaparız sonra ki ayda transferini yaparız demişti sabah nasıl olacak bilmiyorum hem çok korkuyorum hemde çok heyecanlıyım
Merhaba nasl geçti opu işlemi üç hafta kadar olacak herhalde benimde opu işlemi olali şuan transfer öncesi tedavi oluyorum yaklaşık 10 gündür ilaç alıyorum yarın kontrolüm var ve bakalım transfer tarihi henüz belirlenmedi sende durum nasl heyecanını korkunu yendin mi inşallah pozitif sonuçlar alırız rabbim kimsenin emeklerini boşa cikartmasin inşallah 😇😊

Merhaba nasl geçti opu işlemi üç hafta kadar olacak herhalde benimde opu işlemi olali şuan transfer öncesi tedavi oluyorum yaklaşık 10 gündür ilaç alıyorum yarın kontrolüm var ve bakalım transfer tarihi henüz belirlenmedi sende durum nasl heyecanını korkunu yendin mi inşallah pozitif sonuçlar alırız rabbim kimsenin emeklerini boşa cikartmasin inşallah 😇😊
Merhaba, heyecanımda korkumda aynı şekilde benimle birlikteler 😊 opu işlemim çok kolay oldu pek bir şey anlamadım uyandıktan yarım saat sonra hastaneden çıkış yaptık. Polip görmüştü doktorum geçen perşembe kontrole gittim polip görünmüyor dedi kaybolmuş histereskopi olmaktan kurtuldum hamdolsun şuanda regl olmayı bekliyorum regl olduğumda son muayeneye gidicem transfer tarihim netleşecek umarım hepimizin hakkında hayırlısı olur güzel sonuçlar alırız bizlerde inşallah 🙏 transfer öncesi ilaç mı veriyor doktor bana henüz birşey vermediler vitamin mi verdiler size

Merhaba, heyecanımda korkumda aynı şekilde benimle birlikteler 😊 opu işlemim çok kolay oldu pek bir şey anlamadım uyandıktan yarım saat sonra hastaneden çıkış yaptık. Polip görmüştü doktorum geçen perşembe kontrole gittim polip görünmüyor dedi kaybolmuş histereskopi olmaktan kurtuldum hamdolsun şuanda regl olmayı bekliyorum regl olduğumda son muayeneye gidicem transfer tarihim netleşecek umarım hepimizin hakkında hayırlısı olur güzel sonuçlar alırız bizlerde inşallah 🙏 transfer öncesi ilaç mı veriyor doktor bana henüz birşey vermediler vitamin mi verdiler sioncelikle

Merhaba, heyecanımda korkumda aynı şekilde benimle birlikteler 😊 opu işlemim çok kolay oldu pek bir şey anlamadım uyandıktan yarım saat sonra hastaneden çıkış yaptık. Polip görmüştü doktorum geçen perşembe kontrole gittim polip görünmüyor dedi kaybolmuş histereskopi olmaktan kurtuldum hamdolsun şuanda regl olmayı bekliyorum regl olduğumda son muayeneye gidicem transfer tarihim netleşecek umarım hepimizin hakkında hayırlısı olur güzel sonuçlar alırız bizlerde inşallah 🙏 transfer öncesi ilaç mı veriyor doktor bana henüz birşey vermediler vitamin mi verdiler size
Öncelikle hayırlısi olsun inşallah hepimiz için aminnn 😇 regl olduğunda ilaçlara baslicaksin her hastane farklı prosedür uyguluyor bana climara fort bandı estrofem ve coraspin veri adet dönemimde dün gittim doktorum yarından itibaren başlayacağım progestron dex iğne verdi ve prednol 4 diğer ilaclarimla beraber hepsine transfer gününe kadar kullanicam hayırlısıyla transferimde haftaya pazartesi olacak inşallah. Bana doktorum vitamin vermedi elinde ne varsa onu kullan dedi ama ben aile hekimine danıştım omepa vm kadınlar için olanını kullan uygundur dedi artı d vitamini ztn sürekli kullanıyorum onu bide yediklerime biraz dikkat etmeye çalışıyorum bu kadar 😊 sormak istediğin bişey olursa sor burdayim ♥️😊

Yazınızı gözlerim dolu dolu okudum, o haberi almak inanılmaz bir duygu.
Sağlıkla kucağınıza alın dilerim ikizleri 🙏
O duyguyu 1 kez tattım ve şimdi bir daha tadamamaktan korkuyorum çok... ama umut oldu iyi oldu...
Herkese merhaba,
Tüp bebek sürecini olumlu haber ile tamamlamış biri olarak buraya umudun her zaman var olduğunu hatırlatmak için yazmak istedim. Belki benzer durumları yaşayan arkadaşlar vardır. Belki yolun çok başında olup çaresiz hissedenler vardır. Ben de tüp bebek sürecine başladığım dönemde burada yazılan umutlu mesajları, başarısız denemelerin ardından gelen mucize haberlerini okurdum ve hep derdim ki eğer bir gün içinde bulunduğum tüp bebek sürecim olumlu sonuçlanırsa bunu umut arayan insanlar ile paylaşacağım.
Ben sürecin en başından başlamak isterim. 24-25 yaşına kadar düzenli adet gören ve hiçbir sıkıntısı olmayan biriydim. 25 yaşından sonra adetlerim düzensizleşmeye başlamıştı. Elbette arada böyle durumların olabileceğini düşünüp çok takılmamaya çalıştım 40-45 günde bir adet oluyordum başlarda sonrasında 2 ayı geçmeye başladı sonrasında ise iyice bozuldu. Doktora gittim defalarca ve yapılan kan testleri ve ultrasın muayenelerinin ardından bana sorun görünmediğini, stresli bir dönem geçirip geçirmediğimi sordular. Tabi ki stresli olduğum dönemler vardı doktorlar da bu durumu buna bağladılar ve adet söktürücü yazıp yolladılar. Adet söktürücü kullandıktan sonra adetlerim düzene giriyordu ancak sonrasında aynı düzensizlik tekrar başlıyordu tekrar doktora gidiyordum tekrar adet söktürücü kullanıyordum süreç bu şekilde birkaç sene sürdü. Bu arada gittiğim doktorlar farklı doktorlardı yani farklı bir görüş olur belki başka bir şey keşfederler diye farklı doktorları da tercih ettiğim zamanlar oldu. 2020 yılında evlendim, başlarda çocuk düşünmedik doktorlar sorun olmadığını söyleyince açıkçası çocuğum olmaz diye de hiç düşünmemiştim. Ancak 1 yıl sonra çocuk düşünmeye başladık adet düzensiliklerim devam ediyordu, özel bir hastanede doktora gittim şikayetlerimi anlattım ve daha önce hiç AMH hormonu baktırıp baktırmadığımı sordu, ilk kez duyduğum bir şeydi ve daha önce gittiğim doktorlar bundan hiç bahsetmemişlerdi. Bu testi yaptırdım sonrasında hayatımın şokunu yaşadım AMH hormonu 0.36 çıktı. Tabi doktor bunun çok düşük olduğunu ve yumurtalık rezervimin çok çok düşük olduğunu söyledi. Ardından HSG yapıldı ve orada da her iki tüpün de tıkalı olduğunu öğrendik tabi ki çok üzüldük, bir çocuğumuz olsun istiyorduk ve tüp bebekten başka şansımızın olmadığını söylediler. Sonrasında biz tüp bebek tedavisi için doktorlar ve merkezler aramaya başladık çok bilinen bir merkeze gittik. Tedavi sürecine başladık önce ilaçlar ile adetlerim düzenlenmeye çalışıldı, beslenme düzenimi tamamen değiştirdim çünkü yumurta kalitesini çok etkileyen bir faktördü bu ardından yumurta takibi yapıldı ilk tüp bebek tedavisinde 5 adet yumurta görüldü ve bunlardan dördü toplandı dölleme yapıldıktan sonra ise sadece 1 tanesi 3. gün embriyosu olarak donduruldu. Tabi ki 3. gün embriyosunun tutunma olasılığının düşük olduğunu okuyordum ama yine de işte böyle forumlara girerek tutunanların da olduğunu okuyordum. Yumurta toplama işlemi sonrasında 2 ay dinlenme süresi oldu ve bu süreç tüp bebek sürecinden bağımsız olarak benim için inanılmaz sıkıntılı ve stresli bir dönemdi, sıkıntı ve stresler devam ederken ben transfer oldum. İlk transferde tutma olasılığının düşük olduğunu biliyorduk çok ümitlenmemeye çalıştım ama tabi ki insan yine de belki olur diyor. Bu arada gerçekten bu dönem iş ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşadım hiç dinlenemedim ve neredeyse her günüm ağlayarak geçti. 12 gün sonra test yaptırdığımda ne yazık ki negatif olduğunu öğrendim tabi ki çok üzüldüm. Üzüldüğüm bir diğer konu da hali hazırda dondurulmuş embriyomun olmaması ve bütün sürecin en baştan yaşanacak olması idi. Bir süre ara vermek istedim yaklaşık 4 ay kadar ara verdim sonra yine aynı doktorumla sürece en baştan başladık ama bu sefer mental olarak daha hazır hissediyordum. Tedavi için ilk gittiğimde doktorum hiç yumurta göremedi, tabi ki umutsuzluk kapladı içimi olmayacak herhalde dedim ama doktorum bu sefer daha farklı ilaçlar ile farklı bir yöntem denedi, ilaçlar iğneler vitamin takviyeleri sonucu bir sonraki ay 6 adet yumurta olduğunu gördü. 5 tanesi toplandı döllendi ve 5. güne sadece bir embriyo kaldı ama kalitesi iyi idi. Tabi yine tek embriyo olması beni biraz endişelendirdi ya bu da tutmazsa diye. Yaşayanlar bilir tüp bebek süreci hem maddi hem manevi oldukça yorucu bir süreç. Yumurta toplama işleminden sonra ilkinde olduğu gibi yine 2 ay bekleme sürecim oldu ardından temmuz ayında transferim gerçekleşti. transferden sonra olumsuz bir şey düşünmemeye çalıştım hep umutluydum kendimi çok yormadım hem fiziken hem ruhen. Hayırlısı olsun iyi olacaksa olsun dedim ama bir önceki sürecime göre çok çok daha rahattım. 12 gün sonra test yaptığımızda olumlu sonucu aldık o kadar güzel bir duyguydu ki tarifi yok, isteyen dileyen herkes yaşar umarım bu duyguyu. Sonrasında kese kontrolü için gittik ve ikiz olduklarını öğrendik, inanılmaz şaşırdık tek embriyo idi, 3 ay önce olmayacak galiba diye ağlıyordum ama şimdi iki tane birden geliyordu ve çok mutlu olmuştuk. Şuan 3 aylık oldular umarım sağlıkla kucağımıza da alırız. Çok uzun yazdım farkındayım ama başından başlamak istedim çünkü aslında adet düzensizliklerim ipucu imiş ama doktorların aklına AMH bakmak gelmedi belki düzensizlikler ilk başladığında gitseydim daha erken bir süreçte yumurta dondurma işlemi yaptırabilirdim. Benzer durumu yaşayan arkadaşlar ya da tanıdıklarınız var ise belki benim yaşadıklarım bir örnek oluşturur. Benzer durumları yaşayan arkadaşlara umut olur. Elbette çok daha zor süreçler yaşayanlar vardır ama ben de burada kendi sürecimi paylaşmak istedim. Umut hep var en karanlık zamanlarda bile...

X