Türkiye’de kalmak mı gitmek mi?

Avrupa’nın hangi ülkesi bilmiyorum ama neden orda Türkiye’deki gibi evde yasamanız hayal olsun ? Avrupa’dada çok güzel evler var , olmazmı ... Ayrıca ben burda üç çocuk büyüttüm tek basıma hiç kimsenin yardımı ve desteği olmadan , sizde yapabilirsiniz . 4500 euro vergiden sonra ise standart bir hayat icin gayet uygun bir rakam . Ayrıca ilerde bir gün Türkiye’ye dönünce sigortanız yada emekliliğiniz aynen devam ediyor , yani eskisi gibi çift emeklilik hayal artık 🙃

almanyda yaşıyorum. 4 bucuk bin euro ile cok rahat yaşar hatta ev ve araba alirsiniz. isviçrede yaşam pahalıymıs mesela, orasi icin bisey diyemem. cocuk konusunda kendinize simdiden stres yapmayin, burdaki kadinlar dogum yapinca agir durum olmadiktan sonra aile yardimi almadan cocuk buyutuyorlar. hani gelim kirki cikana kadar kizimda kalim, iki ay anneme gidim olayi yok. en fazla yemek yapamadiginda yemek getirilir. böyle alisilmis kisacasi, ekstren durum olmadiktan sonra herkes zorlansada kendi basa cikiyor. o zamana kadar yinede icinize sinmezse annenizi doguma cagirirsiniz mesela.

Son düzenleme:
Alışma aşamasında zorlanırsınız kabul, ancak o evreyi geçtikten sonrası muhteşem olacak, bana inanın. Hiç durmayın gidin.

başka bir kuruma geçtiğinizde veya başka bir şehre taşındığınızda bile belli bir alışma süreci oluyor, başka ülkeye gidince ilk zamanlar afallamanız bu yüzden çok normal karşılanacak bir şey.

kurulu düzeni bırakıp , alışkanlıklarını değiştirmek göz korkutur evet ama, bu işlerde cesur olmalısınız, yoksa yapamazsınız.

valla ben gittiğimde Avrupa’nın fakiri olacağımı bilsem bile hiç durmam, koşarak giderim. En azından insan haklarına ve adalete önem veren insanların olduğu bir yerde yaşamış olurum. Günümüz şartlarında bulunmaz nimet çünkü bunlar biliyorsunuz. Azıcık aşım kaygısız başım hesabı. Mis.

Ben diş hekimiyim kendi kliniğim var iyi para kazanıyorum. Ona rağmen Geleneksel bir insan olmasam ve diploma denkliğim olsa hiç düşünmez giderdim. Ne kadar kazanırsanız kazanın Herşey ateş pahası. Dün makaron aldım hem de lüks bir pastane falan değil. Kilosu 120 TL şaka gibi. Süt ya litresi 7 TL Almanya’da 5 litresi 7 eurodur muhtemelen.
almanyada sütün litresi 79 cent, organik taze süt 1€

şirket evi falan karşılamıyor mu? bizde eşimin işi nedeniyle yurtdışında yaşadık. şimdi eşim yine ev kuruyor orada, yanına taşınacağız bi aksilik olmazsa. ama ev(eşyalı), araba yılda hepimize 2 bilet veriyorlar, bunlar genelde fiks oluyor. buradaki düzeninize dokunmayın 1 yıl kalsın herşey. sonra baktınız işler yolunda ondan sonra satıp savarsınız arabayı falan.
hangi ülkeye gideceksiniz bilmiyorum ama 4500 maaşla avrupada geçinemeyeceğiniz ülke yoktur bence. ülkemizdeki 4500 gibi düşünmeyin, etin kilosu orada 100 euro değil.
Ev için sürekli değil de tek seferlik taşınma desteği artı araba veriyorlar

İnsanlarımız enflasyona hayat pahalılığına maalesef alıştığı için 4500euronun değerini anlatmak çok zor. Ben aileme kazandığım parayı açıklarken mesela aileme çoğu üniversite mezunu max 2000-3000 euro bandında kazanıyor demiştim karşılaştırmaları için. O zaman 5000euro kazanıyordum yani maaşlı çalışan olarak o parayı tutturmak çok zor, bizim eyalette kazanan az insan var demiştim. Birkaç yıl önce bir aile dostunun burda yaşayan oğlu talip olmuş, annesi ne kazandığımı sormuş. Annem de 5000euroyu az zannediyormuş, karşı tarafa öylece 5000TL gibi sanıp söylemiş. Karşı tarafın anne de bizim oğlan o kadar kazanmıyor senin kız ne iş yapıyordu demiş :bicak:Sonra geri oldular tabi kadın anneme bu konuyu bir daha açmamış :deli:

5000 Euro burada 50000 eder

Onu kazanan senin akranın burada da azdır

Konu sahibi Türkiye’deki geliriniz aylık 45000 nin üstünde mi 4500 az geliyor

Evet Euro kazanır Euro harcarsınız ama burada 100 tl ile hiçbir şey alamazken oralarda buradaki 1000 tl kadar alırsınız temel gıdaları

Benim bir arkadaş var oda geldi iki sene önce ama o okadar almıyor . Zaten o kadar alda yerlileri olay çıkartırdı , kendi vatandaşları almıyor başka ülkeden gelen nasıl alıyor diye 😂😂😂
eşi çocuğu burada kendi tek gitti elli bin üstü alıyor demişti yaklaşık o da 8 ay falan oldu diyeli.tecrübeli mühendislere veriyorlar o parayı yoksa gitmezler ki

almanyada sütün litresi 79 cent, organik taze süt 1€
Ah ah zaten ülkenin en büyük sorunu enflasyon. Maaşlar ile satılan ürün fiyatları arasında dengesizlik. Ben pandemi öncesi 50 adet maskeyi 6 TL ye alıyordum şu an o kalite maske 25 TL oldu. Gene geçen sene 17 TL ye aldığım eldiven şu an 125 TL. Bu ülkede ne kadar kazanırsanız kazanın elinizde bir para kalmıyor.

X