Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
Ve şu da ne zamandır aklımda yazayım yazayım diyorum unutuyorum.

Bizim ülkemizde yıllardır konu ne olursa olsun farklı görüşleri olan insanlar TV lerde gazetelerde cirit attılar. Gerek dini gerek sosyal konular olsun ya da başka aklınıza gelebilecek hertürlü saçma konuda farklı görüşler karşı karşıya getirildi bunca zamandır. Şimdi ne oldu da televizyon programlarında aşıyı reddeden bir tane bile dr göremiyoruz. Hani düşünce özgürlüğü. O dr.ların sesi neden çıkarılmıyor. Hiç bir zaman hiçbir konuda birleşmeyen medyaya ne oldu da hep bir ağızdan aşı propagandası yapıyor . İnanın düşünen bir insan için bunlar bile sorgulamaya yetiyor. İnsan bi hayırdır ya demiyor değil

peki neden insanların gerçekten aşının tek mantıklı yol olduğunu anladıklarını düşünmüyorsunuz ?
sosyal ve politik konularda fikirlerin ayrı olması başka, pandemi döneminde milyonlarca insan ölürken aynı fikri savunmak başka.

Bildiğim kadarıyla aşıya şüpheli yaklaşanlar zaten maskeye de karşı. Ben şahsen hiç maskesini takmayana karşı agresif bir tutum içine girmedim. Hele hele açık havada. Ama her ne kadar maske benim için zor olsa da artık markette ya da toplu ortamlarda çaresiz kabul ediyorum çünkü şu an maske benim be ailem için kötünün iyisi konumunda.

Aşı karşıtı aşı yanlısı diyerek bile toplumu ikiye ayırmayın lütfen. Hiçkimse bişeyleri hobi olsun diye savunmuyor. Hastalık kaparsam sonu ne olur diye korkup aşı olan da haklı, bağışıklığımı güçlendirip kendimi koruyorum (ölüm geldiyse bu aşı ölümsüzlük iksiri değil sonuçta ) henüz çok yeni olan bu aşıya güvenemiyorum diyen de haklı kendince.

Siz diyorsunuz ki aşı %80 koruyor ben de dinlediğim dr. un söylediğini söylüyorum aşının ya da aşı adayı olan bu sıvıların koruyuculuğu %40 bile değil. Hani diyorsunuz ya araştırma sonuçları diye ama bu dr lar da araştıma sonuçlarına göre konuşuyor.

Peki aşı olunca ne oluyor da hastanelerin yoğun bakım yükü hafifliyor, yani aşı işe yarıyor ki hastaneye, yoğun bakıma girmeye gerek kalmadan atlatılıyor, bunu mu demek istediniz?

aşının amacı bu.. Başarısını zaman gösterecek değil mi?. Benim çevremde aşı olup vefat edenler, kalp krizi geçirenler, yoğun bakımda olanlar ve aşı olmayıp aynı sorunu yaşayanlar arasında uçurumlar yok . Televizyondan takip etmiyorum herşeyi.
Aşıya da karşı değilim babamın çok fazla kronik hastalığı var. Aşı ile antikoru oldu ve bu antikor sayesinde umarım covid ile karşılaşırsa daha hafif atlatır hastalığı.
İsteyen günde 3 defa aşı olur, isteyen içer, istemeyen yapmaz. Ben covidden şüphelenince toplum sağlığını düşündüğümden dolayı gidip test vermek istedim doktor gerek yok dedi.
Ama tam aşıları olan komşularım bile bile covid oldular ve karantinaya girmemek için test yapmayıp fellik fellik gezdiler. Üstelik nasılsa geçirdim diyip maske de takmadılar.
ingiltere toplum bağışıklığını neden deneyimleyemedi? Çünkü sağlık sektörü çöktü hastalananlarA yetişemedi ve kapanmalar başladı. Bu da mantıklı olandı.
Şuan çift doz aşıyı %50 den fazla olan ülkelerin durumunu ve faz 3 çalışmalarının tamamlamasını takip ediyorum . Henüz %70 aşılanıp pandemiyi bitiren bir ülke duymadım. O yüzden bir başarısından söz edemem.
ve Bilin isterim; Benim amacım fikrinizi değiştirmek değil…

Ben başım ağrıdığında bonibon gibi aspirin içmiyorum . Ve hiç aşının Faz 3 çalışmasına gönüllü olmayacağım. Mecbur değilim. Bu sebeple dağ başında yaşamak zorunda değilim. Bunu diyen akıllılar dünyada yaşanan konser ve maçlarda ki izdihamlara çemkirsin önce. Komik olmasınlar.
umarım izah edebildim

Dün eşimden duyduğum şeyle şok oldum. Şu an bir söylenti gibi duruyor ama eşimin söylediği bizim kurumda bir söylenti çıkmışsa doğrudur dedi.
İnsanları resmen mecbur bırakıyorlar. Ellerinden ekmeğini almakla hatta ailesiyle korkutuyorlar . umarım sadece söylentidir. Kimse kobay olmak zorunda değil.

Dün eşimden duyduğum şeyle şok oldum. Şu an bir söylenti gibi duruyor ama eşimin söylediği bizim kurumda bir söylenti çıkmışsa doğrudur dedi.
İnsanları resmen mecbur bırakıyorlar. Ellerinden ekmeğini almakla hatta ailesiyle korkutuyorlar . umarım sadece söylentidir. Kimse kobay olmak zorunda değil.

yalnız biontech in faz 3 çalışmaları tamamlandı ve onay aldı.
artık ona karşı kobay olmam gibi bir söyleme gerek yok.
aşı olun diye yazmıyorum, verdiğiniz bilgi de boşluk olduğundan yazdım.

ayrıca eşiniz söylentiyi iletmeden aylar önce konuşulan birşeydi bu zaten.
yeni değil bu da yani.

Resmî sitesinde çalışmaların kaç senede tamamlanacağını kendileri paylaşmışlar. Nasıl tamamlanmış ben Bilgi göremedim
A2983EEC-B294-4BFB-AEF5-6E18FCAFD257.png

yalnız biontech in faz 3 çalışmaları tamamlandı ve onay aldı.
artık ona karşı kobay olmam gibi bir söyleme gerek yok.
aşı olun diye yazmıyorum, verdiğiniz bilgi de boşluk olduğundan yazdım.

ayrıca eşiniz söylentiyi iletmeden aylar önce konuşulan birşeydi bu zaten.
yeni değil bu da yani.

Bu daha farklı birşey yani bir söylenti. Yani kesin bir bilgi olmadığı için yalansa şayet yalan haber paylaşmamış olmak adına yazmadım. Yani işten çıkarılma gibi bir durum değil bu.
Bilmediğim için soruyorum Şu an biontech için yine onam formu imzalatılıyor mu mesela.

aşının amacı bu.. Başarısını zaman gösterecek değil mi?. Benim çevremde aşı olup vefat edenler, kalp krizi geçirenler, yoğun bakımda olanlar ve aşı olmayıp aynı sorunu yaşayanlar arasında uçurumlar yok . Televizyondan takip etmiyorum herşeyi.
Aşıya da karşı değilim babamın çok fazla kronik hastalığı var. Aşı ile antikoru oldu ve bu antikor sayesinde umarım covid ile karşılaşırsa daha hafif atlatır hastalığı.
İsteyen günde 3 defa aşı olur, isteyen içer, istemeyen yapmaz. Ben covidden şüphelenince toplum sağlığını düşündüğümden dolayı gidip test vermek istedim doktor gerek yok dedi.
Ama tam aşıları olan komşularım bile bile covid oldular ve karantinaya girmemek için test yapmayıp fellik fellik gezdiler. Üstelik nasılsa geçirdim diyip maske de takmadılar.
ingiltere toplum bağışıklığını neden deneyimleyemedi? Çünkü sağlık sektörü çöktü hastalananlarA yetişemedi ve kapanmalar başladı. Bu da mantıklı olandı.
Şuan çift doz aşıyı %50 den fazla olan ülkelerin durumunu ve faz 3 çalışmalarının tamamlamasını takip ediyorum . Henüz %70 aşılanıp pandemiyi bitiren bir ülke duymadım. O yüzden bir başarısından söz edemem.

bence anlaşılmayan nokta bu. insanlar aşıyı savununca aşı olanlar da virüs kapıyor, aşı olanlar maskesiz geziyor diye anında tepki veriliyor.
ben burada aşıyı öneren/savunan kimsenin "aşı olduğunuz maskeler fora, aşı oldunuz artık ölümsüzsünüz, aşı oldunuz hastalansanız da takmayın" benzeri laflar ettiğini okumadım.
aksine aşı da olsak özenmeye devam diyoruz.
siz nasıl çevrenizde aşı olup hastalanınca bildirmeyen görüyorsanız bizim de çevremizde hem aşı olmayıp hem de virüs yalanmışçasına rahat yaşayanlar görüyoruz mesela.
hasta olan komşunuzun haber vermeyip karantinaya girmemesi de adaletsizlik, aşı olmayıp rahat rahat gezip riski ayakta tutmak da adaletsizlik.
bana göre ikisini yapan da cahil ve vebal alıyor.

Bu daha farklı birşey yani bir söylenti. Yani kesin bir bilgi olmadığı için yalansa şayet yalan haber paylaşmamış olmak adına yazmadım. Yani işten çıkarılma gibi bir durum değil bu.
Bilmediğim için soruyorum Şu an biontech için yine onam formu imzalatılıyor mu mesela.
İmzalatılıyor🤦

Resmî sitesinde çalışmaların kaç senede tamamlanacağını kendileri paylaşmışlar. Nasıl tamamlanmış ben Bilgi göremedim
Eki Görüntüle 2915293

pandemi olağanüstü bir durumdur ve önlenmesi için senelerce beklemek yerine acil onaylar verilir, süreçler kısa tutulur.
sitesindeki açıklama genel süreci açıklar.
fakat aşı şu an fda den tam onay almış durumdadır.

aldığınız ilaçların prospektüsleri de onam formu mantığındadır.
o ilaçları içerken birşey imzalamıyor olmanız propektüste yazanları kabul etmediğiniz anlamına gelmez. mesela herhangi bir ağrı kesicinin yan etkisinde firmayı dava etseniz %99.99 kazanamazsınız çünkü trilyonda bir ihtimaller dahi o kağıt parçasında yazmaktadır. siz de o ilacı alıp içtiğiniz için okuyup onayladığınız kabul edilir.
dolayısıyla aslında aldığınız her ilaçta bir onam formu imzalamış sayılırsınız.
bunu ilaç sektörü çalışanı olarak, neyin ne anlama geldiğini bilen biri olarak yazıyorum.

bu durumda aşı için onam formu imzalamakla yukarıda anlattığım durum arasında fark kalmaz.

tekrar ediyorum kimseye ne bir ilaç ne de aşı zorlamam olamaz. fakat işin prosedürünün ne olduğunu bilen biri olarak doğruyu gizlemek de benim vicdanıma aykırıdır. o nedenle bu detayları yazdım.

o ilaçları içerken birşey imzalamıyor olmanız propektüste yazanları kabul etmediğiniz anlamına gelmez. mesela herhangi bir ağrı kesicinin yan etkisinde firmayı dava etseniz %99.99 kazanamazsınız çünkü trilyonda bir ihtimaller dahi o kağıt parçasında yazmaktadır. siz de o ilacı alıp içtiğiniz için okuyup onayladığınız kabul edilir.
bunu ilaç sektörü çalışanı olarak, neyin ne anlama geldiğini bilen biri olarak yazıyorum.

bu durumda aşı için onam formu imzalamakla yukarıda anlattığım durum arasında fark kalmaz.

tekrar ediyorum kimseye ne bir ilaç ne de aşı zorlamam olamaz. fakat işin prosedürünün ne olduğunu bilen biri olarak doğruyu gizlemek de benim vicdanıma aykırıdır. o nedenle bu detayları yazdım.

Ben o prospektüse baktığım zaman yaşayabileceğim yan etkileri görüyorum. Bunu kabul ediyorsam içiyorum ya da içmiyorum. Ama o ilacı içmediğim zaman yargılanmıyorum . herşeyi göze alarak içiyorum ya da içmiyorum.

Diyeceksiniz ki bu pandemi durum farklı tamam ama bu aşılardan dolayı göreceğim ya da görebileceğim yan etkiyi kabul etmiyorum ve aşı olmak istemiyorum.
Kimseyi de olma diye zorlamıyorum ben de.

Sakin olun, ben sizi sinirlendirecek birşey sormadım. Yazdıklarınız arasında çelişki vardı.
İnşaallah babanız karşılaşırsak da atlatır.
Komşunuz test yaptırmadıysa nasıl eminsiniz covid olduğuna? Eğer öyleyse sizin komşular gibiler yüzünden ülke bu halde.
Takipteyim demişsiniz ama faz 3 çalışması tamamlanıp yabancı dergide yayınlandı, tam onay aldı.

Ben o prospektüse baktığım zaman yaşayabileceğim yan etkileri görüyorum. Bunu kabul ediyorsam içiyorum ya da içmiyorum. Ama o ilacı içmediğim zaman yargılanmıyorum . herşeyi göze alarak içiyorum ya da içmiyorum.

Diyeceksiniz ki bu pandemi durum farklı tamam ama bu aşılardan dolayı göreceğim ya da görebileceğim yan etkiyi kabul etmiyorum ve aşı olmak istemiyorum.
Kimseyi de olma diye zorlamıyorum ben de.

işte anlaşılamayan nokta tam olarak bu bence :)
insanlar pandemi döneminde sıradan bir ilaç gibi 5 sene 10 sene denensin de belki inanırsam aşı olurum gibi bakıyor.
1,5 senede 4,5 milyon insan öldü, bu ilacın hızlı onay alması için yeterli değil mi ?
ha diyorsanız ki keşke ilaç erken çıkacağına 3-4 sene daha yakalanan yoğun bakımda hırıltılar içinde ölseydi ama içimiz rahat olsaydı o ayrı.
hiç yoğun bakımda kaldınız mı bilmiyorum.
ben 10 sene önce kaldım, inanın çok zor. burnunuza oksijen verilirken, tüpler arasında allah rızası için şu işin başka ilacı yok mu diye ağlıyorsunuz bilinciniz yerindeyken.
bilinci kaybedince geri dönüş zaten imkansıza yakın.
belki bu nedenle empati yapmam daha kolay.
ve bu yüzden de ilacı olan birşey varken yoğun bakım riskimi en aza indirmek için bunu tercih ediyorum.

Maalesef yazdıklarınız acı ama gerçek. 🤦‍♀️Ve de güzel örnek olmuş.

Sakin olun, ben sizi sinirlendirecek birşey sormadım. Yazdıklarınız arasında çelişki vardı.
İnşaallah babanız karşılaşırsak da atlatır.
Komşunuz test yaptırmadıysa nasıl eminsiniz covid olduğuna? Eğer öyleyse sizin komşular gibiler yüzünden ülke bu halde.
Takipteyim demişsiniz ama faz 3 çalışması tamamlanıp yabancı dergide yayınlandı, tam onay aldı.

zaten topic artık sadece benim komşum öyle, senin yengen böyle üzerinden yürüyecek belli.
adamlar boşuna bin kişi üzerinde çalışıp yayın çıkarıyor.
kapı komşularına baksalar yeter.

Maalesef yazdıklarınız acı ama gerçek. 🤦‍♀️Ve de güzel örnek olmuş.

ama gene itiraz yedi.
bu başlıkla beraber dünyanın düzlüğüne de inandım zaten.
nasılsa tüm bilimadamları da yalancı.
herkes kendinden mesul.
ben toplumsal vebali sırtıma almıyorum. alana da hakkım helal değil.
kimseyi ikna etme görevim yok ama yanlış bilgileri düzeltmek boynumun borcu.

X