Türkiye'de Korona Virüs COVID-19

bugün itibari ile modunuz ....

• Ankete Katılan
    1.185
Aşı salgını bitirmek için yapılmıyor hastanelerin yoğun bakım servislerinde ki yükünü azaltmak için yapılıyor . Salgın tüm hızıyla devam ediyor. Sanırım bunu 10 kez yazdılar ve benim de kanaatim bu yönde
Peki aşı olunca ne oluyor da hastanelerin yoğun bakım yükü hafifliyor, yani aşı işe yarıyor ki hastaneye, yoğun bakıma girmeye gerek kalmadan atlatılıyor, bunu mu demek istediniz?

Herkese merhaba, 2 doz biontech aşısı olup haftalar sonra korona pozitif olan tanıdığı olan var mı? Varsa belirtileri neler? Aşırı boğaz ağrısı burun akıntısı ve tıkanıklığı halsizlik şikayeti ile okul çıkışı acile gittim. Aşılı olduğum için Dr korona olmadığımı düşündü. Aferin ve novalgin verdi. Koku tat kaybında sadece azalma var kayıp tamamen değil. Bugün de kötüyüm aşırı halsizim inanın çorba kaynatacak dermanım yok çaycıda çayı ısıtıp ekmek zeytin idare ediyorum ve direk yatıyorum.. nefes alamamak sıkıntı veriyor. Tuzlu su çekiyorum sürekli. Ama bana mısın demiyor yine tıkalı. Eğer böyle devam ederse gidip test isteyeceğim. Eminim aşılıyım diye yakalandıysam bile böyle soğuk algınlığı gibi geçireceğim ama var mı yok mu anlamak için sadece PCR gerekli 😔 daha önce 7 kere yaptırdım geriliyorum ya sonuç çıkana kadar
Çok geçmiş olsun. Doktor neden istememiş şaşırdım. Umarım kısa sürede iyileşirsiniz.🤲

Yalnız ben sadece aşı demedim, dikkat de edilse dedim.
Evet çoğu kişi aşı oldu ama dikkati bıraktı. Artık bana birşey olmaz modunda girdi. Maskeler çıktı. Kalabalık ortamlarda düğünler, doğum günleri, arkadaş akraba buluşmaları artış yaptı. Bu ortamlarda maske takılmadı.
15 gün şehir dışında bir pazara uğradım. Kimsede doğru düzgün maske yoktu.
Geçen sene yasaklar dolayısıyla akşamları, hafta sonları evdeydik, düğün Avm vs yoktu.
Geçen sene alışverişten gelir gelmez hemen el yüz yıkama, aldığımız her şeyi silme yıkama modundaydık, hatta parayı bile. Şimdi cafelerde sokaklarda, parklarda hiç düşünmeden el bile yıkanmadan yeniliyor.
O yüzden ben gördüklerime bakarak şaşırmıyorum artmasına.
Biz hala aynı şekilde devam ediyoruz. Ben zaten normalde takıntılıyım.
Belki ondan değişmedi.Dikkat etmeye devam ediyoruz.
Bizim sitede bizden başka maske takan yok.Benim çocuklar yüzlerine yapışık geziyor.
Tabi covid gelip yine bizi buluyor.Böyle olunca acaba diyorum🤔
Ahhhh yıllardır bir düğün görmedik🤪

Yalnız ben sadece aşı demedim, dikkat de edilse dedim.
Evet çoğu kişi aşı oldu ama dikkati bıraktı. Artık bana birşey olmaz modunda girdi. Maskeler çıktı. Kalabalık ortamlarda düğünler, doğum günleri, arkadaş akraba buluşmaları artış yaptı. Bu ortamlarda maske takılmadı.
15 gün şehir dışında bir pazara uğradım. Kimsede doğru düzgün maske yoktu.
Geçen sene yasaklar dolayısıyla akşamları, hafta sonları evdeydik, düğün Avm vs yoktu.
Geçen sene alışverişten gelir gelmez hemen el yüz yıkama, aldığımız her şeyi silme yıkama modundaydık, hatta parayı bile. Şimdi cafelerde sokaklarda, parklarda hiç düşünmeden el bile yıkanmadan yeniliyor.
O yüzden ben gördüklerime bakarak şaşırmıyorum artmasına.
Yok ya geçen yaz gene aynıydı . Herkes tatilde dipdibe partilerde flndı. Çok değişen bişi olmadı. Kaç tane düğüne gittim geçen yaz maske mesafe sıfırdı. Hatta bi tanesinde bildiğin dipdibe herkesin kolları birbirine değecek şekilde bi masada sıkış tıkış oturduk. Kışın oluyor o dediğiniz kışın kapanma vardı. Yazın gene bu yazla aynıydı . Değişen bişe yoktu.

Evet bende senin ispatını bekliyorum aşı olmadığına dair. Ayrıca aşının 30 yaş altındaki insanlar böyle bir riski o

Sizin ispatınız var mı peki aşı olmadığına dair. Özellikle 30 yaş altı için kalp ile ilgili sorunlar yaşandığını biontech zaten açıkladı. Benim çocuklarımdan uzak dursunlar. İsterseniz çocuğuza her ay bir tane yaptırın banane. Bu ülkede yan etkileri açıklanıyor mu yok abı hayat mübarek. Size karışan yok hatıelatma dozlarınızla mutluluklar.
Siz cidden saldırganliktan baska konuşma tarzı bilmeyen birisiniz.
Ben neden ispat edeyim ki aile bizim duyacağımız şekilde çıkıp dedi mi? Ama siz büyük ihtimalle benim komşumdu yazılan mesajı gördünüz. Sizce benim ispat etmem gereken bir durum var mi? Ben bunu ortaya atmadım, hayır cocuk aşsızdi da demedim. Baktım böyle bir açıklama görmedim, ailede açılamadı siz nerden duydunuz söyleyin dedim, ama o instagram yorumu dışında birşey gösterin dedim. Ama cevap saldırmak.

Çok geçmiş olsun. Doktor neden istememiş şaşırdım. Umarım kısa sürede iyileşirsiniz.🤲
Teşekkür ederim, korona geçirdin mi dedi hayır dedim peki ya aşı dedi iki doz biontech oldum dedim tamam boğazında enfeksiyon yok ilaçları al istirahat et dedi birde şu meşhur sarı serondan verdi :))) bu akşam gitmeyi düşünüyorum. Tat ve koku tamamen yok değil ama çok kısıtlı tek diş çeken GSM operatörü gibiyim 😒

Siz cidden saldırganliktan baska konuşma tarzı bilmeyen birisiniz.
Ben neden ispat edeyim ki aile bizim duyacağımız şekilde çıkıp dedi mi? Ama siz büyük ihtimalle benim komşumdu yazılan mesajı gördünüz. Sizce benim ispat etmem gereken bir durum var mi? Ben bunu ortaya atmadım, hayır cocuk aşsızdi da demedim. Baktım böyle bir açıklama görmedim, ailede açılamadı siz nerden duydunuz söyleyin dedim, ama o instagram yorumu dışında birşey gösterin dedim. Ama cevap saldırmak.
Peki ya sizin ki ne oluyor. Saldırmak olmuyor değil mi? Size mi yazmışım beni alıntılıyorsunuz. Aynı şeyi düşünmek zorunda değiliz. Görmezden gelirsiniz beni olur biter!!!

Biz hala aynı şekilde devam ediyoruz. Ben zaten normalde takıntılıyım.
Belki ondan değişmedi.Dikkat etmeye devam ediyoruz.
Bizim sitede bizden başka maske takan yok.Benim çocuklar yüzlerine yapışık geziyor.
Tabi covid gelip yine bizi buluyor.Böyle olunca acaba diyorum🤔
Ahhhh yıllardır bir düğün görmedik🤪
Geldiyse gününü gördü ve virüs,aşını olduğundan önceki yaptığı gibi seni pert etmedi😍Benim kızım da çıkarmıyor hiç. Ben az çıkar hava al desem de çıkarmıyor. 🙃
Düğüne ne hacet 2 kızın var aç müziği dökün kurtlarınızı😍

Geldiyse gününü gördü ve virüs,aşını olduğundan önceki yaptığı gibi seni pert etmedi😍Benim kızım da çıkarmıyor hiç. Ben az çıkar hava al desem de çıkarmıyor. 🙃
Düğüne ne hacet 2 kızın var aç müziği dökün kurtlarınızı😍

Çok şükür🤗Keşke herkes daha dikkatli olsa🤷🏻‍♀️

Saldirsam usluptan belli olur. Bana yazmaniza gerek yok, öyle bir kural yok
Ah evet hakaret etmemişsiniz bende etmedim. Siz o çocuk aşı olmuş dahi olsa bunun açıklanabileceğine inanıyor musunuz? Aşı, bu kadar baskı unsuru iken. Kızımın okuluna dilekçe vermeye gittim. Müdür kabul bile etmedi. Gerekiyorsa yapılırmış. Ben bu sisteme nasıl güveneyim. Ülkemizde hiç birşey şeffaf değil. Aşının etkili olduğu insanlar vardır. Ama yan etki yaşayanlar da var. Bunlar hiç dile getirilmiyor. Benim kızımın çok çok yüksek oranda alerjisi var. Zayıf bünyeli bir çocuk. Benim evladıma birşey olursa hesabını kim verecek?

Ah evet hakaret etmemişsiniz bende etmedim. Siz o çocuk aşı olmuş dahi olsa bunun açıklanabileceğine inanıyor musunuz? Aşı, bu kadar baskı unsuru iken. Kızımın okuluna dilekçe vermeye gittim. Müdür kabul bile etmedi. Gerekiyorsa yapılırmış. Ben bu sisteme nasıl güveneyim. Ülkemizde hiç birşey şeffaf değil. Aşının etkili olduğu insanlar vardır. Ama yan etki yaşayanlar da var. Bunlar hiç dile getirilmiyor. Benim kızımın çok çok yüksek oranda alerjisi var. Zayıf bünyeli bir çocuk. Benim evladıma birşey olursa hesabını kim verecek?
Okulda gelip aşı yapılmaz. Yapilamaz, normalde size gelip zorla yapmıyorlar çocuğa kesinlikle yapmazlar.
Pcr testi içinde yaptırmak isteyenedir sanki su zamana kadar zorla yapildi bu işler. Bence okul icinde pcr alınmamalı. Madem isteyen ailelere yapılacak hastanede yapılsın. Çocugun aşılanmasına ebeveyn karar verir, gelip kimse zorla aşı yapamaz.

Okulda gelip aşı yapılmaz. Yapilamaz, normalde size gelip zorla yapmıyorlar çocuğa kesinlikle yapmazlar.
Pcr testi içinde yaptırmak isteyenedir sanki su zamana kadar zorla yapildi bu işler. Bence okul icinde pcr alınmamalı. Madem isteyen ailelere yapılacak hastanede yapılsın. Çocugun aşılanmasına ebeveyn karar verir, gelip kimse zorla aşı yapamaz.
Evet zorla yapmıyorlar ama tehdit ediyorlar,mecbur bırakıyorlar. Pcr testinin ne kadar doğru sonuç verdiği tartışmalı zaten. Burnu akan çocuk covid olabilir gibi çok bilimsel açıklamalar var. Hasta olmayan çocuğa pcr yapmak nedir. Çocuğu şüphe varsa kandan veya antijen testi yapılabilir gerekirse. Alerjik çocuklar var, çocuk bu üşütebilir de.Salgının başında kendileri söyledi çocuklar pek etkilenmiyor diye. İstisnalar olabilir ama çoğu böyle. Okul müdürünün tavrı hiç hoş değildi. Biz çocukken okula gelip ailemize sormadan aşı yaptılar. Bu belirsizlik beni korkutuyor anne olarak

Oğlum biraz uzun süre maske taktığın da öksürmeye tıkanmaya başlıyor. Ben artık maske kullanmıyorum. Geçen yıl ana sınıfında bahçe de dahi koşarken maske taktırdılar bende göndermedim. Bu kadar da olmaz yani oğlum çok hızlı koşan bir çocuk bu durum da maske takması ne kadar sağlıklı? Yapılan uygulamalar mantıklı olmalı.
Onun hızlı koşmamasını sağlamalı o zaman. Kusura bakmayın, 40 çocuğun aileleri, yaşlıları o sınıfta çıkan bir pozitifle darmaduman olabilir. Okula şu dönemde ders için gelinmeli. Koşmaları, terlemeleri, sonra da üşütmeleri başlıbaşına hastalığa davetiye çıkarıyor zaten. Maskeyi bahane etmek yerine, çocukların enerjilerini okul dışında atmaları daha mantıklı. Sonra okulda vakalar çığ gibi oluyor, okul kapatılıyor, yine bir memnuniyetsizlik, neden okullar kapandı diye. Sadece bu hafta 200 sınıf ve aileleri karantinaya girdi. Bir öğretmen maske takmadığı için 23 öğrencisine korona bulaştırmış. Halen maske karşıtlığı yapmak çok yanlış.

Evet zorla yapmıyorlar ama tehdit ediyorlar,mecbur bırakıyorlar. Pcr testinin ne kadar doğru sonuç verdiği tartışmalı zaten. Burnu akan çocuk covid olabilir gibi çok bilimsel açıklamalar var. Hasta olmayan çocuğa pcr yapmak nedir. Çocuğu şüphe varsa kandan veya antijen testi yapılabilir gerekirse. Alerjik çocuklar var, çocuk bu üşütebilir de.Salgının başında kendileri söyledi çocuklar pek etkilenmiyor diye. İstisnalar olabilir ama çoğu böyle. Okul müdürünün tavrı hiç hoş değildi. Biz çocukken okula gelip ailemize sormadan aşı yaptılar. Bu belirsizlik beni korkutuyor anne olarak
Aşı olmayan öğretmenler arasında pcr testinde bir okulda 10 öğretmen pozitif çıktı. İyi ki yapılmış. Ben 3 doz aşı olmama rağmen her hafta pcr yapsalar gönüllü olurum. Bunda ne var ki? Belirtisiz hastalar yakalanacak, covid olmayan insanlardan ayrılacaklar, güvenli bir şekilde eğitim devam edecek. Bunda nasıl bir kötülük olabilir anlamıyorum? Ki şu an Avrupa’da çarşamba ve pazartesi günleri öğrencilere pcr yapılıyor, öyle içeri alınıyor. Bu yüzden okullar hep açık kaldı onlarda. Bizde de aç kapat aç kapat mahvolduk.

Bu dediklerinize hak veriyorum. Ama aşı korur değilsindir diye düşündü belki de bilmiyorum. Bu akşam gidip test isteyeceğim. Yarına sonuç çıkar en azından salı günü işe içim rahat giderim

Bunu diyen de bir dr. öyle mi? Yani aşı olunca covid olmayacaksın diye birşey yok. Demek ki aşı olanların maskeleri çıkarıp fellik fellik gezmesine bişey dememek gerek.

Onun hızlı koşmamasını sağlamalı o zaman. Kusura bakmayın, 40 çocuğun aileleri, yaşlıları o sınıfta çıkan bir pozitifle darmaduman olabilir. Okula şu dönemde ders için gelinmeli. Koşmaları, terlemeleri, sonra da üşütmeleri başlıbaşına hastalığa davetiye çıkarıyor zaten. Maskeyi bahane etmek yerine, çocukların enerjilerini okul dışında atmaları daha mantıklı. Sonra okulda vakalar çığ gibi oluyor, okul kapatılıyor, yine bir memnuniyetsizlik, neden okullar kapandı diye. Sadece bu hafta 200 sınıf ve aileleri karantinaya girdi. Bir öğretmen maske takmadığı için 23 öğrencisine korona bulaştırmış. Halen maske karşıtlığı yapmak çok yanlış.

Açıkçası maske takmakta çok zorlaniyorum. Çocuklarım için de endişeliyim. Sürekli verdikleri nefesi soluyorlar temiz hava alamıyorlar diye ama malesef şu aşamada maske kötünün iyisi durumda.

Herkese merhaba, 2 doz biontech aşısı olup haftalar sonra korona pozitif olan tanıdığı olan var mı? Varsa belirtileri neler? Aşırı boğaz ağrısı burun akıntısı ve tıkanıklığı halsizlik şikayeti ile okul çıkışı acile gittim. Aşılı olduğum için Dr korona olmadığımı düşündü. Aferin ve novalgin verdi. Koku tat kaybında sadece azalma var kayıp tamamen değil. Bugün de kötüyüm aşırı halsizim inanın çorba kaynatacak dermanım yok çaycıda çayı ısıtıp ekmek zeytin idare ediyorum ve direk yatıyorum.. nefes alamamak sıkıntı veriyor. Tuzlu su çekiyorum sürekli. Ama bana mısın demiyor yine tıkalı. Eğer böyle devam ederse gidip test isteyeceğim. Eminim aşılıyım diye yakalandıysam bile böyle soğuk algınlığı gibi geçireceğim ama var mı yok mu anlamak için sadece PCR gerekli 😔 daha önce 7 kere yaptırdım geriliyorum ya sonuç çıkana kadar
Eşim de bu şekilde geçirdi. En kısa zamanda test yaptırın değilseniz bile içiniz rahatlasın. Geçmiş olsun.

Bu arada Kocaeli'nde inanılmaz bir ishal salgını var ve sebep olan mikrobun adını koyamadılar.
Delta varyantı da inanilmaz ishal yapıyor, geçirdiğim ve çevremde geçirenler olduğu için söylüyorum. İshal ve kusma. İshali kesen yiyecekler de etki etmiyor pek.

Çocğunuz yok sanırım hareketli bir çocuğun arkadaşlarıyla okulda bahçede koşmasını nasıl engelleyebilirim. Ben kendi çözümümü buldum merak etmeyin. Çocuğumu okula göndermedim kimseye virüs bulaşrıramaz. Daha dün gece konser vardı maskesiz mesafesiz bunun gibi bir sürü örnek var. Virüs sadece okulda bulaşmıyor.

X