Türkiye'den Amerikan Yahudi Kongresi'ne yanıt

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.836
Başbakan Erdoğan'a verdikleri ödülü bir mektup aracılığıyla geri isteyen Amerikan Yahudi Kongresi'ne Türkiye mektupla cevap verdi. Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, "Ödülü iade etmekten memnuniyet duyarız" dedi.
$turkiye-den-amerikan-yahudi-kongresi-ne-yanit-4620038.Jpeg

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 2004'te takdim edilen Cesaret Ödülü'nün iadesini isteyen Amerikan Yahudi Kongresi'ne (AJC) Türkiye'nin yanıtının, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç imzalı mektupla iletildiğini bildirdi.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, AJC Başkanı Jack Rosen'e yollanan mektupta, ödülün iadesi talebinin, AJC'nin İsrail hükümetinin izlediği işgal ve vahşet politikalarına duyarsız kalmasının göstergesi olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre mektupta, Başbakan Erdoğan'ın dün olduğu gibi bugün de terörizmle mücadele, aşırılığın önlenmesi, Filistin sorununun barışçıl yollar izlenerek iki-devletli çözüm formülünün hayata geçirilmesi konusunda tam bir kararlılık içerisinde olduğu vurgulandı. Mektupta, İsrail'in uluslararası hukukun gereklerine göre hareket etmek yerine, işgal ve imha politikalarına devam ettiği belirtilerek, Başbakan Erdoğan'ın İsrail hükümetinin sivil halka yönelik saldırılarına yönelttiği meşru eleştirileri, anti-semitizm gibi yansıtmaya çalışmanın açık bir çarpıtma olduğu kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın anti-semitizmin bir insanlık suçu olduğunu bütün dünyaya ilan etmiş bir lider olduğu ifade edilen mektupta, Türkiye Musevi cemaati ile yakın ilişkiler geliştiren Erdoğan'ın, Musevi vatandaşları ve dünya Musevilerini İsrail'in politikalarından ayrı tuttuğu kaydedildi. Mektupta ayrıca, Türkiye Musevi cemaatinin Filistin'de yaşanan katliama duyarsız kalmadığına işaret edilerek, Türkiye Musevi cemaatinin, AJC'nin takdim ettiği ödülü geri istemesini kınayan bir mesaj yayınladığı hatırlatıldı.

"Sayın Başbakan tarafından görevlendirildim"

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç imzasıyla AJC Başkanı Jack Rosen'e yollanan mektubun tam metni şöyle:

"Sayın Başbakan'a 2004 yılında Amerikan Yahudi Kongresi tarafından takdim edilen Cesaret Ödülü'nün iadesini istediğiniz 24 Temmuz 2014 tarihli mektubunuza dair görüşlerimizi iletmek üzere, Sayın Başbakan tarafından görevlendirildim. Bahsi geçen ödülün iadesini istemeniz, İsrail hükümetinin izlediği işgal ve vahşet politikaları konusunda Amerikan Yahudi Kongresi'nin mevcut liderliğinin yanlı ve duyarsız bir noktada bulunduğunun talihsiz bir göstergesidir. Başbakan Erdoğan, dün olduğu gibi bugün de terörizmle mücadele, aşırılığın önlenmesi, Filistin sorununun barışçıl yollar izlenerek, iki-devletli çözüm formülünün hayata geçirilmesi ve Türk Musevi cemaatinin can ve mal güvenliğinin sağlanması konusunda tam bir kararlılık içerisindedir. Sayın Başbakan bu konularda birçok somut girişimin öncülüğünü yaptığı gibi yapıcı adımları da aktif bir şekilde bizzat desteklemiştir ve desteklemeye devam edecektir. Fakat Sayın Başbakan'ın İsrail hükümetinin Batı Şeria ve Gazze'de Filistin halkına karşı uyguladığı işgal, abluka ve yıkım politikalarını kabul etmesi ve bunları gözardı etmesi beklenmemelidir. Hiçbir ayrım yapmaksızın, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu 1000'den fazla sivilin öldürülmesi, hastanelerin ve Birleşmiş Milletler okullarının bombalanması, uluslararası hukuka aykırı olduğu gibi en temel insani değerlere de aykırıdır. Bu bağlamda, Gazze'ye yönelik saldırılarda savaş suçu işlenmiş olma ihtimalini incelemek üzere Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin bir komisyon kurulmasına karar verdiğini de hatırlatıyoruz.

İsrail, maalesef uluslararası hukukun gereklerine göre hareket etmek yerine, işgal ve imha politikalarına devam etmektedir. Başbakan Erdoğan'ın ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin her zaman ifade ettiği gibi İsrail-Filistin ihtilafının tek çözümü; işgalin derhal sona erdirilmesi, kalıcı ve sürdürülebilir bir barış planı çerçevesinde bağımsız Filistin Devleti'nin kurulmasıdır. Başbakan Erdoğan'ın, İsrail hükümetinin sivil halka yönelik saldırılarına yönelttiği meşru eleştirileri, anti-semitizm gibi yansıtmaya çalışmak, açık bir çarpıtmadır ve İsrail hükümetinin tarihi hatalarını örtbas etmeye yönelik bir girişimdir. Başbakan Erdoğan, anti-semitizmin bir insanlık suçu olduğunu bütün dünyaya ilan etmiş bir liderdir. Türkiye Musevi cemaati ile yakın ilişkiler geliştiren Başbakan Erdoğan, Musevi vatandaşlarımızı ve dünya Musevilerini İsrail'in politikalarından ayrı tuttuğunu her fırsatta dile getirmektedir. Ülkemizin zengin kültürel mirasının vazgeçilmez bir parçasını oluşturan Türkiye Musevi cemaatinin can ve mal güvenliği, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarının teminatı altındadır. Nitekim, Türkiye'de, İsrail hükümetinin masum sivillere yönelik saldırılarına duyulan öfkeye rağmen Musevi vatandaşlarımıza karşı herhangi bir Hadise yaşanmamış olması, bu teminatın bir tezahürüdür.

Öte yandan Türkiye Musevi cemaati de Filistin'de yaşanan katliama duyarsız kalmamıştır. Bu bağlamda, Türkiye Musevi cemaatinin, Amerikan Yahudi Kongresi'nin takdim ettiği ödülü geri istemesini kınayan bir mesaj yayınladığını hatırlatmaya değer görüyoruz. Dünya Musevi topluluğunun huzurunu bozan ve dönem dönem ırkçı ve anti-semitik saldırıların hedefi haline getiren, İsrail hükümetinin izlediği işgal ve zulüm politikalarıdır. Şiddetle kınadığımız anti-semitik eylem ve söylemlerin yükselişe geçtiği dönemlerin, İsrail hükümetinin Filistin halkına saldırdığı dönemler olması bir tesadüf değildir. İfade edilen görüşler ve Amerikan Yahudi Kongresi'nin mevcut liderliğinin Gazze'deki masum sivillere yönelik saldırılara karşı takındığı tutum sebebiyle Başbakan Erdoğan'a, 2004 yılında takdim ettiğiniz ödülü iade etmekten memnuniyet duyacağız.

Başbakan Erdoğan, bu ödül olmadan da terörizme karşı tavizsiz bir şekilde mücadele etmeye, Filistin sorununun barışçıl yollardan çözümüne katkı sunmaya ve Türkiye Musevi cemaatinin can ve mal güvenliğini korumaya devam edecektir. Öte yandan, adalet, akıl ve vicdan adına sizi, küresel kamuoyunda büyük infiale yol açan ve aralarında sayısız Musevinin de bulunduğu, yüz binlerce kişinin meydanlarda protesto ettiği İsrail hükümetinin politikalarını açıkça ve kamuoyu önünde kınamaya davet ediyoruz. Böyle bir tavır almanız, bağlı olduğunuzu ilan ettiğiniz ilkelere daha iyi hizmet etmenize vesile olacaktır." milliyet
 
iyi olmus... nitekim isteyenin bir yüzü kara, veremeyenin iki yüzü...
 
keşke istetmeden vereydi de gözümüzde yüceleydi:KK31:
 
X