Tuvalet Eğitiminde Gece

isabel

La Vie En Rose
Yönetici
Super Moderator
Doğa Severler Kulübü
6 Mart 2012
17.487
18.840
45
maman-protege-sa-fille.jpg


Bir çocuğun gece tuvalet eğitimine başlaması için gündüz saatlerinin en az 4 te üçünde tuvalet kontrolünü kazanmış olması gerekmektedir. Gece tuvalet eğitimi, gündüz eğitimi ile birkilte devam edebilir. Gece eğitimine başlanması ile çocuğun altı yatarken de bağlanmamalıdır.

Gece eğitimine başlandığında çocuğun gece sıvı alımı kısıtlanmalıdır. Yatma vaktine 1-2 saat kala çocuğa içecek verilmez.

Çocuk yatırılmadan önce tuvalete götürülür ya da gitmesi sağlanılarak yatırılır ve sabah kuru kalkar ise basit bir dille ödüllendirileceği anlatılır.
Yattıktan 1,5 saat sonra uyandırılan çocuğun altı kuru ise tuvalete götülürülür. Altını ıslatmış ise üzeri değiştirilir, ancak olumlu ya da olumsuz herhangi bir şey söylenmez. Altıı ıslatmışsa bir sonraki gün 10 dakika erken uyandırılmalıdır.

Sabah kalktığında yatak kuru ise çocuk mutlaka ödüllendirilmelidir. Eğer sabah altını ıslatmış ise yatak temizlenerek giysileri değiştirilir.
Çocuğun ilk kaldırılışında altını ıslatmamış olması durumu 3 günden fazla devam etmişse, 5 dakika geç uyandırılmaya başlanır. Kuru kalktığı her 3 günde bir süre 5 dakika arttırılır.
Çocuğun ilk kaldırılışında altı ıslak ise 5 dakika erken uyandırılırak kontrolün kurulması sağlanır. Uygulama çocuk tam olarak tuvaletini kontrol edinceye kadar devam ettirilir.