Üçlü test-riskli sonuç-ne olur yardımcı olun.

Cckbahar

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Mart 2020
61
43
Sevgili Haziran anneleri ikili testi gününü kaçırdığım için yaptıramadım. bu gün üçlü testin sonuçları çıktı. Sonuç riskli gözüküyor galiba. Sabahtan beri ağlamaktan çatladım. Ne yapayım sizce? Üçlü test ne kadar güvenilir olabilir?
Renkli ultrason bana gerçek durumunu gösterir mi bebeğin?
Bir de sat a göre bebeğim 16+2 ydi. Bu testte 16+6. Bu da sonuçta yanlışlığa sebep olur mu?
Ne olursunuz bir şey söyleyin. çok kötü haldeyim.😓😣

Eklentiler

• IMG_20240116_140145.jpg
    IMG_20240116_140145.jpg
    106,9 KB · Görüntüleme: 163
Sevgili Haziran anneleri ikili testi gününü kaçırdığım için yaptıramadım. bu gün üçlü testin sonuçları çıktı. Sonuç riskli gözüküyor galiba. Sabahtan beri ağlamaktan çatladım. Ne yapayım sizce? Üçlü test ne kadar güvenilir olabilir?
Bir de sat a göre bebeğim 16+2 ydi. Bu testte 16+6. Bu da sonuçta yanlışlığa sebep olur mu?
Adı üstünde tarama testi tanı testi degil imkaniniz varsa fetal dna yaptirin.

Evet trizomi 21 yani down riski çok çıkmış. Amniyosentez kesin sonuç verir. Fetal dna ise yüzde yüze yakın doğru sonuç verir. Bazı araştırma hastaneleri ücretsiz de yapıyormuş galiba. Burun kemiği var mı küçük mü? Ense kalınlığı nasıldı? Ve downlu ise planınız ne? Gebelik sonlandırma düşünüyor musunuz?

Evet trizomi 21 yani down riski çok çıkmış. Amniyosentez kesin sonuç verir. Fetal dna ise yüzde yüze yakın doğru sonuç verir. Bazı araştırma hastaneleri ücretsiz de yapıyormuş galiba. Burun kemiği var mı küçük mü? Ense kalınlığı nasıldı? Ve downlu ise planınız ne? Gebelik sonlandırma düşünüyor musunuz?
Ense kalınlığı çok yüksek olsaydı doktor söylerdi sanırım. Burun kemiği hakkında bir fikrim yok. Kafamda bir çok şey dönüyor. Mesela ben yaşlanınca iyice yaşlanınca o ne olacak. Bakabilecek miyiz? Bana canla başla yardım edecek aile yakınım yok. Çok üzgünüm. Ya ne hale geldim ağlamaktan.

Ense kalınlığı çok yüksek olsaydı doktor söylerdi sanırım. Burun kemiği hakkında bir fikrim yok. Kafamda bir çok şey dönüyor. Mesela ben yaşlanınca iyice yaşlanınca o ne olacak. Bakabilecek miyiz? Bana canla başla yardım edecek aile yakınım yok. Çok üzgünüm. Ya ne hale geldim ağlamaktan.
Ben kaderciyim. Sağlıkla doğan yavrularımız da engelli kalabilir. Ya da biz de doğumda ölebiliriz. Bana bu ihtimaller bu yaşayacaklarınızdan daha uzak gelmiyor açıkcası. Alacağınız tüm kararlar hakkınızda hayırlı olsun inşallah.

Tarama testlerinin güvenilirliği çok düşük. İlkel bir test. Keske en bastan fetal dna yaptirsaydiniz. Fetal dna yaptirsaniz da ufacik bir risk ciksa amniyosentez önerilecek. İyi bir doktora maddi olarak ulasim imkaniniz varsa amniyosentez ile kesin sonuc alırsınız. İnşallah bebeğiniz sagliklidir.

Dün siz burun kemiği diyince üçlüye gittiğim doktorun verdiği kağıda baktım. Burun kemiği yok yazıyordu. İyice çöktüm tabi.
Sabah üniversite hastanesine gittim. Perinetoloğa burun kemiğini haftasından da büyük gördü. 6 küsur mm.

Arkadaşlar bu sabah perinetoloğa gittik.

Üçlü testi yapan doktor sata göre bebeği 5 gün fazla ölçmüş.
Perinetolog da bu gün 5 gün geri ölçdü.

Burun kemiğini 6 küsur mm ölçtü perinetolog.
Üçlü testi yapan doktor burun kemiği yok yazmış kağıda.

Yani bebeğin ultrasonda olduğundan fazla gözükmesi, burun kemiği yok ibaresi, risk arttırıcı faktör olabilir mi acaba?

Sonuçta afp, ue3, bhcg gebelik haftasıyla beraber hesaba katılarak hesaplanıyor.

Neyse doktor ultrasonda herşey normal gözüküyor ama amniyosentez yapın siz yine dedi. Doktor iyi olduğu için ve kendisi yapacağı için kabul ettim ben de. Bir aya çıkacak sonuçlar.
Ancak beni ultrasonda bütün organları vs ölçümleri normal çıktığı için rahatladım gibi biraz.

Arkadaşlar bu sabah perinetoloğa gittik.

Üçlü testi yapan doktor sata göre bebeği 5 gün fazla ölçmüş.
Perinetolog da bu gün 5 gün geri ölçdü.

Burun kemiğini 6 küsur mm ölçtü perinetolog.
Üçlü testi yapan doktor burun kemiği yok yazmış kağıda.

Yani bebeğin ultrasonda olduğundan fazla gözükmesi, burun kemiği yok ibaresi, risk arttırıcı faktör olabilir mi acaba?

Sonuçta afp, ue3, bhcg gebelik haftasıyla beraber hesaba katılarak hesaplanıyor.

Neyse doktor ultrasonda herşey normal gözüküyor ama amniyosentez yapın siz yine dedi. Doktor iyi olduğu için ve kendisi yapacağı için kabul ettim ben de. Bir aya çıkacak sonuçlar.
Ancak beni ultrasonda bütün organları vs ölçümleri normal çıktığı için rahatladım gibi biraz.
Merhaba, nasıl çıktı sonuçlar temizdir inşallah

Merhaba arkadaşlar 3lü tarama degerlerim çıktı internetten de bi bakayım dedim kafam biraz karıştı sizlerede paylaşayim bilgisi olan varmı nasıl değerler 3lü afp degeri 31.70 3lü total beta hcg değeri 8381.00 3lü e3 değeri 1.99 cevap verirseniz sevinirim

X