Bebek Beslenmesi un kavurmasi mamasi icin acil yardim.

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

esra_esra

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2011
218
2
kizlar 3 ay 1 haftalik oglum var. emmedigi icin mama veriyodum ama 1 aydir mamayi severek yemiyor ve 100 cc mamanin 75ini zor bitiriyor. annem biz kucukken tereyag ve un kavurup ondan mama yaparmis. bugun iki kere denedik 125 cc yedi ve sanki sevdi gibi. sizce bebegime dokunur mu gaz falan yapar mi. bu mama kacinci ayda verilir acaba ?

nasi yapiliyo tam olarak tarif verirmisin ? ayrica tereyagi icin kucuk degilmi?

nasi yapiliyo tam olarak tarif verirmisin ? ayrica tereyagi icin kucuk degilmi?

1 su bardagi unla 1 yemek kasigindan az tereyagini unun rengi donene kadar kavuruyosun soguyunca kavanozo konuluyor. sonra bir cezvede kac cc olacaksa ona gore suyla cok hafif pisiriliyor. biz 2 aylikken falan hep vermisler ama ben tereddutte kaldim. bilgisi olan arkadaslar var mi acaba

hmmm iyimiş bende kızıma yapıp verim normalde yemek yiyo ama gece uyurken sut flan içiyo mutlaka içmeden uyumuyo saglık ocagındaki hemsireni arayıp sorsana

canım bende yaptım bunu bir sorun yaşamadık hatta ben pekmezde koydum annem bizede yaparmış ondan öğrenmiştim..

Verilebilir ama besleyici degil sadece bebegin onla doyar saglikli guzel bir sekilde beslenmez .bebegin daha cok kucuk durumun varsa mama ver yedirdigin mama markasini degistir her mamanin tadi farkli bir kac marka dene mutlaka birini begenir.

Arkadaşlar merhaba,

Öncelikle bunları benim babannem falan yapardı o bile yaşlandığında sağlıklı beslenme kurallarını biliyordu. Şimdi siz bağırsakları gelişmemiş küçücük çocuğa kavrulmuş üstelik bahsedilen o ki böyle sanki un helvası gibi kavrulan birşeyi vermeye çalışıyorsunuz hiç oldu mu ya...( Üstelik millet protein ve sebze karışımları hazırlarken unlu nişastalı, pirinç unlu mamalar tarih oldu....Çocuğunuzu obeziteye de yaklaştırıyorsunuz bunlarla ve bir arkadaş içine pekmez koyuyorum demiş o da fazla ve pekmez de gaz yapar çocuk bir de gazla uğraşsın...

Size önerim sadece doğal sebzeleri hafifçe haşlayıp sebzeli mama yapmanız veya eti haşlayıp etin suyuyla blender dan geçirip et püresi mamaları veya sıvık et suyu mamaları yapmanız... Bu devirde unlu nişastalı mama mı olur. Havuçla patates ekle mamana al sana doğal nişasta... Hayır bebek git gide şekerli şeylere dadanacak ondan sonra başınızı alamayacaksınız abur cubur belasından... İlkokula kadar böyle şeyler yedirmeyin okulda zaten ister istemez şekerli unlu şeyler yiyorlar bari bebekliklerinde genleri sağlıklı kalsın kemikleri doğal tip mamalarla güçlensin....

Neyse yapmayın şu unlu, kavurmalı falan mamaları...

Yanlış emzirme alışkanlığı yapmışsınzı, emmiyor diye birşey yoktur..Sadece anne sütünde kalsaydınız en az 1 seneye kadar o mamaları istemeyecekti. Siz mama tadını vermişsiniz ve o da başka alternatifleri olduğunu anladı başka mama talep ediyor yemek seçen çocuklar buralardan başlıyor canım benim. Keşke daha 3 aylık bebeğe mamaya geçmeseydiniz. Siz belli aralıklarla günde 8 defa olmak üzere meme tutacaksınız ve arada su da vereceksiniz minik minik... Çocuk acıktıkça alır memeyi....Emmiyor diye birşey olmaz, zaten zoraki acıkınca alacaktır ama siz ona başka alternatif sunarsanız memeyi de istemez sürekli aldığı mamayı da. Sonraki aşamada sonraki mamayı da istemeyecek... Bebeği biraz da gözlemleyin yemiyorsa vermeyin lütfen, ben yeğenimi büyüttüm ve sağlıklı bebek beslenmesi dersi almıştım oradan biliyorum...

Bebeğiniz 2 yaşına kadar anne sütüyle beslenmeliydi, mamalara 1 yaşında başlamalıydınız, bazıları 6 ay da diyor.. Hazır mama hiç kullanmayın sebze ve et püreleri veya suları hazırlayıp verin. Nişasta, un, pirinç unu maması, pekmez falan vermeyin bebeğe lütfen obezite veya şeker hastalığı sebebi bunlar...

Canım annelik içgüdüsüyle yemiyor dersin de sadece anne sütüyle bile 2 yaşına getirenler var çok erken azaltmışsınız anne sütünü, mama nedir ki...

Bebğinize sağlık dilerim, anne sütünü ön plana alın bence ve istemese de menüde sadece bu var yapmalısınız . Biliyorsunuz bebekler daha anne karnından herşeyi biliyorlar artık ve sizi çok kolay kullanırlar :)) Siz annesiniz o sizin patronunuz olamaz, direkt ve sürekli anne sütüne geçin ve evdeyseniz günde en az 8 kez meme tutun ağzına...Kolay gelsin canım...

Verilebilir ama besleyici degil sadece bebegin onla doyar saglikli guzel bir sekilde beslenmez .bebegin daha cok kucuk durumun varsa mama ver yedirdigin mama markasini degistir her mamanin tadi farkli bir kac marka dene mutlaka birini begenir.

Sedacım sana katılıyorum bu hiç besleyici değeri olmayan bir mama...Ama benim gördüğüm 3 aylık bebeğe mama da erken çok erken... En az 6 aya kadar ek besin önermiyorlar, mamaya başladı mı anne sütünü istemiyorlar zaten ve çok erken bu kadar bebeğe un helvası gibi kavurmalı falan bir mama da çok kötü hazır mamalar da çok erken benim düşüncem.. Tabii anne annelik duygularıyla yavrum yesin diyor ama öncelikle emzirmeyi çoğaltması gerek bu da alışkanlık meselesidir, günde en az 8 kere bebeğe aynı saatlerde meme tutacak ve başka bir yiyecek vermeyeceksiniz arqada minik minik su vereceksiniz. Anne sütünün yerini kavrulmuş yağlı un tutar mı ben bile yemiyorum böyle birşeyi o minnacık süt kuzusuna yedirilir mi.. pekmez de aynı şekilde çok gaz yapar yedirmeyin yavrucağa bebeği 1 yaşına kadar sık emzirin 6 aydan sonra ana öğün gibi değil sadece alıştırma olarak yumurta sarısıyla vs. yumuşak şeylerle küçük ama geçekten küçük kaşıklarla başlanıyor... Yani ek besin ek olarak kalmalı miktarı da çok küçük olmalı hele sizin bebeğiniz çok minik sadece anne sütü olmalı ve o da yanlış emzirme alışkanlığı ve bebeği mamayla tanıştırmanızdan dolayı olmuş...

Bebeğinize ve size çok sağlık diliyorum anne sütünden vazgeçmeyin...Kolay gelsin...

Yanlis anlamadiysam anne degilsin yigeninizi siz buyutmussunuz dimi.yigene bakmak ayri anne olmak apayri birsey sut veremeyen annelerimizi suclaman hos degil cunku her annenin sutu olmuyor mesela annemin sutu hic olmamis benimde olmadi ne yaptiysam olmadi.bazende annenin sutu oluyor ama meme yapisindan dolayi bebek emmiyor bir turlu.inan her anne kanindan canindan olan parcasini kendi sutuyle beslemek ister ama olmuyorsa napsin.annelik kitaplarla anlatilan egitimlerle alinan bir olay degildir ic guduseldir.insallah sen aldigin egitimlerle cocuguna sut verirsin.anne olunca anlarsin ole kitaplarla falan olnadigini :)

Son düzenleme:

benim hislerimi anlatmissiniz cok tesekkur ederim. ayrica bebegi olmayan yada sutu cok olan hanimlar ahkam kesmeyi iyi biliyor ama bizim neler yasadiklarimizi bilmiyorlar. ben de isterdm bebegimi emzirmeyi . benim bebegim dogar dogmaz kuveze kondu ve 10 gun cikmadi dolayisiyla mamaya alisti. ne zaman meme versek ögürdü ve kustu. mecburen mama verdik acliktan olsemiydi. simdi de mamayi severek yemiyor dolayisiyla baska seyler ariyorum. sanki biz bebeklerimizi zehirliyoruz gibi konusan arkadaslar bilip bilmeden yorum yapmamali

ayrica allaha sukur istedigmiz her turlu mamayi almaya gucumuz var ama oglum severek yemedigi icin baska alternatifler ariyoruz.

3 marka degistrdik biri gaz yapti biri cok kusturdu 2 aydir kusmayi onleyen bebelac nutrikonfor aliyoruz bunu da severek yemiyor hep yarim birakiyo ve aglayarak yiyo malesef

akil vermeyi iyi biliyosun canim benim. emmeyince emmiyor ne yapalim . elimkzden gelen cabayi verdik. kuvezde yatan bebegin agzina gunde 8 kere meme tutamadim kusura bakma. sen emziremeyen annelerin psikolojisini anlayamazsin. bazi seyleri anne olunca gorursun yigen bakmakla olmaz bu isler

Hayatım saldıracağına bir düşün, illa emzirmek mi gerekiyor bu ne şiddet ne celal ve kötü bir tarz sendeki şaştım... Öyle olmuyor değil bizim gelinimiz sorunlu bir hamilelik loğusalık ve sonrası geçirdi ben sürekli yanındaydım yatılı bakıcı gibi baktık bebeğe ve sürekli bebeği kucağındaydı.. Bilgi almak istemezsen almazsın o senin bileceğin iş ve konuyu çaçaronluğa dökeceksen o da senin tarzındır ama biz böyle yaptık ve bebeğimiz kocaman oldu 2 sene emzirdi annesi ve birlikte sağlıklı mamalarını hazırladık un helvası niyetine yağlı un kavurması değil. Un kavurmasıyla besle sen çok istiyorsan ayrıca sana kalmış senin bebeğin .. Kitap okumamaktan oluyor senin söylediğinin aksine bu uygulamalar... Meme yapısından emmemek diye birşey yok siz dizginleri bebeğin eline veriyorsunuz ve dayanamayıp hemen mamaya geçiyorsunuz, uzun süre denemediğiniz için de bebek memeyi reddediyor bunlar uzman emzirme ebelerinin de söylediği şeyler, biz medipol hastanesinde doğum öncesi ve sonrası emzirme dersi aldık hayret birşeysin sen mi daha iyi bileceksin emzirme hemşireleri mi.....yani olsa bizim gelinimizde olurdu ne demek meme yapısı ya meme memedir Tıkanık meme anlarım da meme yapısının nasıl bir engeli oluyor güldürme şimdi :)))

Evet sen şimdi anne olmamakla suçlamayı biliyorsun böyle kötü bir tarzla da , içgüdüselliğinle yanlış yapıyorsun diyorum daha ötesi yok. Bebeği aç bırakmama korkusuyla aptal saptal mamalara yönleniyorsun. Oysa olay anne sütünü verebilmekte ... Yani kusura bakma da herkes doğurabilir önemli olan bilinçli anne olmak, hele bu devirde... Okuma kardeşim sen bilgilenme bebeğin de ilerde şeker hastası olsun obezlik adayı olsun...Senin bebeğin sonuçta... Bu devirde okumadan bilmeden anne olunmuyor, sadece doğurmakla veya hayvanlarda da olan bir içgüdüyle anne olunmuyor. Bana sataşacağına kendi bebeğini kurtar bence...

3 aylık süt kuzusuna nerede görülmüş mama dayandığı... Hayır annede hastalık mı var Hayır, bebekte hastalık mı var hayır ise neden mama dayıyorsunuz ki....benim tüm söylediğim budur. Öyle meme yapısından falan diyip de güldürme allah aşkına küçücük göğsü olanlar bile emziriyor ne meme yapısından bahsediyorsun arkadaşım...

Sen mi daha iyi bileceksin yılların uzman emzirme hemşireleri ve ebeleri mi... Sadece içgüdüyle olsaydı burada ben un kavuruyorum yağla diye bir başlıkta çağ ötesi bir mama önerilmezdi... Senin bebeğin var da bana mı üstün çıkmaya çalışıyorsun:) Çok kötü bir tarz seninki gerçekten irrite ettin beni... AÇIKÇA SENİN BEBEĞİN YOK SEN NE ANLARSIN DİYEBİLİYORSUN ŞU MÜBAREK RAMAZANDA RESMEN KİNAYELİ KONUŞMAN HİÇBİRŞEYE SIĞMIYOR. Yazıkk....4 sene boyunca bilfiil büyüttüğüm yeğenimin IQ'su en yüksek derecede çıktı şimdi onun gidebileceği güzel bir okul arıyoruz, yani inan ki bu anne sütünü uzun süre vermekten kaynaklı, kendi yaşıtlarından 3 yaş üstte bir zeka gelişimi ve vücut gelişimi var atletik , dik duran süper sportif bir çocuk ve çok sağlıklı...doktor yüzü görmedi...Hani sadece içgüdüyle anne olunsaydı bu devirde o annelerin çocuklarının gerçekten zeka durumlarını vs. herşeyini gözlemliyoruz götürdüğümüz okullarda oyun parklarında çok geri kalmış çocuklar çok...

Hala da gülüyorum bahanelerine yok göğüs yapısından kaynaklanırmış falan....:)))

Un kavurması yağ kavurması nedir arkadaşlar bebek aptallığa doğru gider haberiniz olsun....benden söylemesi...

Ya pardon da kuvözdeki bebekten bahsedilmiyor burada, 3 aylık bir bebek deniliyor hemen saldırı moduna geçtiniz klasik bir şekilde... Bir de kavgaya mı tutuşalım burada. Akıl vermek değil gerçekler ve bunu ben kafamdan uydurmuyorum. Kuvözdeki bebeği de un kavurmalı mamayla beslemiyorlar onların özel mamaları var ve özel hemşireler bakıyor... Hey allahııım buldunuz sayıp sövecek insan buyrun tarzlarınızı gösterin bizim yeğen de emmiyordu başlangıçta sürekli memeye tutarak alıştırdık gücü yoktu.. Ama seninki zaten kuvözde seninle ne alakası var kardeşim ...Ne üzerine alınıyorsun ki...

Beni dinlemiyorsanız da bunları dinlersiniz artık :))) Önemli olan annelerin kararlı olması...saldırmak yerine öğrenin hanımlar....

Bebekler bazen emmek konusunda isteksiz davranabilirler. Bunun nedenleri her zaman anlaşılabilir şeyler değildir. Sıcaktan rahatsız olabilecekleri gibi, çevreye olan ilgileri arttığı için de emmek istemeyebilirler. Yani memeyi alma konusunda çok ciddi sorunlar yaşayabilirler. Bu durumlarda yapılacak en doğru şey, öncelikle bebeği sakinleştirmektir. Bebek yarı uyku pozisyonuna geçirildikten sonra meme verilmelidir. Bebekler bazen de tek bir göğsü tercih edebilirler. Sadece sağ ya da sadece sol göğsü emmek isteyebilir, diğeri verildiği zaman huysuzlanabilirler. Ya da bebeğin emmek istememesi, yatma pozisyonuyla ilgili olabilir. Yattığı bölgede bir ağrısı ya da o kolunda bir sorunu olabilir. Bütün bu olasılıkları araştırdıktan sonra eğer bebek hala ısrarını sürdürüyorsa, o koşullarda sağ göğsü verir pozisyonda sol göğsü vermek ya da tersine sol göğsü verir pozisyonda sağ göğsü vermek gerekir. Uyanıkken sorun çıkaran bebeklerin ezici çoğunluğu, yarı uyur haldeyken göğsü çok iyi biçimde kavrarlar. Bu yüzden sorun çıktığında bebeği emzirmekten vazgeçmek yerine, sakin, karanlık, uygun bir ortamda bebeği yarı uyku haline geçirerek emzirmeye devam etmek gerekir. Bu zorlanma en fazla 10-15 gün sürer. Bu süre sonunda bebek normal olarak emmeye devam eder.

Hemen sağlık isimli tıp sayfasından alıntıdır....

Canım benim, söylemlerinde haklı olabilirsin ki zaten haklısın ama baya sert cümleler okudum ben burda yaa daha olumlu, daha ılımlı olsaydınız keşke birbirinize.. Arkadaş bebeği başka mama yemediği için bu yönteme başvurmuş. Bebeği açken herkes soğukkanlı olamıyor ve mantıklı düşünemiyor maalesef ki hele ki ilk evladıysa. Ben ilk çocuğumda onu yıkayamıyordum bile, annemler yıkıyordu düşün.. ve benim de sütüm 4. ayımda birden bıçak gibi kesilmişti. O gece çok ağlamıştı yavrum ben de pirinç ununu sulandırıp vermiştim mecburen o gecelik yani anlatmak istediğim ilk evlat insanın elini ayağına dolaştırıyor maalesef.. Arkadaş da o yüzden tercih etmiş bu mamayı. Hem mesela ben de bu gece pirinç unu maması verdim mesela oğluma. Arada verilir bu tarz muhallebiler bence bir sakıncası olmaz, alışkanlık haline getirilmediği müddetçe. Bizim uzman çocuk doktorumuz pirinç ununu evde formül süt ile sen hazırla dedi. Hazır satılanlardan alma dedi almıyorum. Hiç verme demedi mesela.
Kısacası. Fikirler farklı olabilir bu .gayet doğaldır fakat kırmayalım birbirimizi. Eminim sen de iyiliğini istiyorsun arkadaşların..

Bebeğin meme emmeyi reddetmesi
Bebeğin emmeyi reddetmesi çok rastlanan bir durumdur. Ancak çözülmesi mümkündür. Memeyi ret annede kaygı yaratır, kendini reddedilmiş hisseder ve hayal kırıklığına uğrar.
Bebeğin memeyi reddetmesini nedenleri aranırsa çözüm kolaylaşır. Nedenler:
Bebek hasta olduğu için eskisine göre daha az emer.
Forseps yada vakum uygulanmışsa o bölgede yara oluşmuştur bebek ağrı duyuyor olabilir.
Bebeğin ağzında pamukçuk oluşmuş olabilir.
Büyük bebekler diş çıkarıyor olabilir.
Doğum esnasında yada daha sonra anneye verilen ilaçlar nedeni ile bebek uykulu olduğu için emmek istemeyebilir.
Emzirme tekniğinde hatalar olabilir. Örneğin;
Biberonla besleniyor olabilir.
Yalancı emzik kullanılıyor olabilir.
Meme tıkandığı için bebek zorlanıyor olabilir.
Bebeğin memeyi tutması için başından itiliyor olması durumunda bebek kafasını kurtarmaya çalışır, emmek istemez.
Anne bebeğini belli saatlerde emzirmeye çalışıyor olabilir.
Annede fazla süt üretimi varsa bebek ağzına süt dolacağı için memeyi bırakarak ağlıyor olabilir.
Bazen bebek tek göğsü emmeyi bırakabilir. Genellikle söz edilen sorunlar istenmeyen tarafta daha etkilidir.
Annenin çalışmaya başlaması bebeği üzmüş olabilir.
Yeni bir bakıcı gelmiş ve bebek alışmamış olabilir.
Yeni bir eve taşınılıyor olabilir yada seyahate çıkılmış olabilir.
Annenin kullandığı sabun, parfüm vb. değişikliği bebeği etkilemiş olabilir.
Bebeğin hangi nedenle memeye isteksiz olduğu bulunursa neden ortadan kaldırildiğinda sorun kendiliğinden çözülür. Bebeğin meme emmediği dönemde sütün etkili bir şekilde boşaltilarak devamliliğini sağlanmasi gereklidir.

annebebek.com'dan alıntıdır...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…