Bisküvi - Kurabiye Tarifi Un Kurabiyesi - Anneannem Sponsorluğunda

Ellerine sağlık canım, başarılar dilerim :KK200:
Un kurabiyesini hiç tutturamam, o yüzden yapmaktan vazgeçmiştim, ilk fırsatta deneyeceğim

Çocukluğumun en özel lezzetlerinden biridir un kurabiyesi.Anneannem harika yapardı,tadı hala damağımda.Malatyanın meşhurdur 3 malzemeli un kurabiyesi.Margarin, (-ki o zamanlar vita yağ vardı ve onunla yapılırdı) un ve şeker ….Karıştır,yuvarla,pişir…Ağızda dağılan muhteşem bir tat..Hiç kurabiye yapmayı denemedim henüz.Yarışmayı görünce burnuma un kurabiyesi kokuları gelince hadi bende katılayım hem denemiş olurum hem çocukluğumu yad ederim dedim.Bilindik malzemeye 2 daha ekleyerek muhteşem kurabiyeler hazırladım.Denemenizi mutlaka tavsiye ederim.Pastaneden aldığımız un kurabiyelerinden çok daha lezzetli oldular…

Malzemeler:

-250 gr tereyağı veya margarin (Ben kendi yaptığım biskin yağı kullandım. ( Evde Biskin Yağ Yapımı :KK56::KK56::KK56: )

-7 yemek kaşığı mısır nişastası

-8 yemek kaşığı pudra şekeri

-3 su bardağı un

-Badem

-Üzerine serpmek için pudra şekeri

Yapılışı:

Eki Görüntüle 2199792
Eki Görüntüle 2199800

Oda sıcaklığındaki yağı yoğurma kabına alın ve mikserin düşük derecesinde 2-3 dakika boyunca çırpın.

Eki Görüntüle 2199799

Pudra şekerini ve vanilyayı ilave ederek krema kıvamına gelinceye kadar çırpmaya devam edin.

Eki Görüntüle 2199802 Eki Görüntüle 2199803

Daha sonra mısır nişastasını ekleyin ve 2-3 dakika daha çırpın

Eki Görüntüle 2199801
Eki Görüntüle 2199810 Eki Görüntüle 2199812
Elediğiniz unu ekleyin ve hamur kendini toparlamaya başlayıncaya kadar yoğurun.

Eki Görüntüle 2199807 Eki Görüntüle 2199808 Eki Görüntüle 2199806
Sonra hamuru strech filme sararak yaklaşık yarım saat buzdolabında bekletin.

Eki Görüntüle 2199813
İyice kendini toparlayan hamuru mutfak tezgahına alın ve 2-3 dakika daha yoğurun.

Eki Görüntüle 2199814
Bu arada fırını 150 derece alt üst ısıtmaya açın...

Eki Görüntüle 2199818
Hazırladığınız hamuru 2 parçaya bölün.Yarısını yuvarlak kurabiye için diğer yarısını ise verev şeklinde kurabiyeler yapmak için kullanacağız.İsterseniz tamamını yuvarlak yada tamamını verev halinde kullanabilirsiniz.Ben her iki çeşidide görebilmeniz için iki şekilde kullandım.

Eki Görüntüle 2199817

Eki Görüntüle 2199815

Hamurun ilk yarısını iki parçaya ayırıp ve 2-2,5 cm eninde rulolar hazırlayın ve çatalla üzerine çizikler atın.Daha sonra bir bıçak veya keski yardımıyla verev olacak şekilde yaklaşık 3 cm lik parçalara bölün.

Eki Görüntüle 2199816 Eki Görüntüle 2199819

Kestiğiniz kurabiyeleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizerek önceden 150 dereceye ısıtılmış fırında 20 dakika pişirin...

Eki Görüntüle 2199821 Eki Görüntüle 2199820 Eki Görüntüle 2199823
Yuvarlak olarak yapacaklarınızı ise elinize ceviz büyüklüğünde parçalar alarak yuvarlayın ve ortasına fındık veya badem kullanın.

Eki Görüntüle 2199822
Hazırladığınız kurabiyeleri yağlı kağıt serili tepsiye dizin .

Eki Görüntüle 2199826
150 derece önceden ısıtılmış fırında bu kez 30 dakika kadar pişirin.

Eki Görüntüle 2199824 Eki Görüntüle 2199825

Fırından çıkan kurabiyelere ılınınca pudra şekeri serpin.

Tamamen soğuyunca un kurabiyelerini servis yapabilirsiniz.

Afiyet Olsun..

İyi Kurabiye Yapmanın Püf Noktaları

-İyi bir kurabiye yapmaktaki birinci ve en önemli nokta yağ seçimi..Normal bir margarin kullandığınızda sert kurabiyeler elde edersiniz.Bunun sebebi margarinin içindeki su miktarıdır. Dolayısıyla, un kurabiyesi yaparken kullanacağınız yağın su yoğunluğu az olan bir margarin olmasına özen gösterin.. Yada evde kendiniz hazırlayabilirsiniz..

Evde susuz margarin nasıl yapılır :KK56::KK56::KK56:

-Kullanacağınız tereyağı yada margarinin mutlaka oda ısısında olması gerekir.

-Seçtiğiniz un iyi bir kalite olsun.Unu eklerken kontrollü eklemeye çalışın.Bazen verilen ölçü kullandığınız diğer malzemelere bağlı olarak az yada fazla gelebilir.Unda ki protein nemi hapseder .Fazla un koyduğunuzda sert kurabiyeleriniz olur.Aynı şekilde az un ise ıslak bir hamur yapar ve yassı kurabiyeleriniz olur..

Unu eleyerek ekleyin.Ve un ekledikten sonraki yoğurmayı elinizle yapın.Mikser kullanmayın.

-Hamuru çok fazla yoğurmamaya çalışın.Çok fazla yoğurmak hamurunuzu yumuşatacaktır.Tek seferde yoğurun ve mutlaka buzdolabında kendini toparlaması için en az yarım saat bekletin.Böylece kurabiyeleriniz daha fazla kabaracaktır.Hatta bir gece bekletebilirseniz çok daha lezzetli kurabiyeler olacaktır..

-Mısır nişastası kurabiyeye ekstra kıyırlık katıyor bu nedenle de buğday yerine mısır nişastası kullanmayı tercih edin.

-Fırını önceden ısıtın..Pişirme için verilen süre kurabiyelere baktığınızda yetersizmiş gibi gelebilir.Kurabiyeleriniz henüz yumuşak görünebilir.Bu sizi yanıltmasın.Fırından çıktıktan sonra dinlenme sürecinde katılaşacaktır

- Un kurabiyesini fazla yüksek olmayan bir derecede pişirmeniz gerekiyor.Yüksek derecede pişirirseniz kurabiyenizin rengi kahverengileşir. Dolayısıyla güzel bir görüntü olmaz .Çok fazla pişirmemeye özen gösterin.Ayrıca yine fazla pişirmek kurabiyeyi oldukça sertleştirir…

-Pudra şekerini üzerine soğuduktan sonra serpin.

Eki Görüntüle 2199834

Eki Görüntüle 2199839

Eki Görüntüle 2199840

Eki Görüntüle 2199831

Eki Görüntüle 2199832

Eki Görüntüle 2199842

Ve Duman nasiplenmeyi bekliyor bu çekimlerden ...

Eki Görüntüle 2199838

eline saglik canim basarilar

Kurabiyenin kokusu buraya geldi:kk77: çook güzel gözüküyor, elinize sağlık

Ayrıca sukulentler beni benden aldı:KK36:

Cok güzel görünüyorlar.

Bende ev yapımını begenmedigim icin hazir aliyordum evde bir kere denedim pastahanedekiyle alakasi yoktu:olamaz:

Bunun görünüm olarak ağızda dagilacak gibi bir havasi var vaktim olursa deneyeceğim, elinize sağlık :KK66:)))

Cok güzel görünüyorlar.

Bende ev yapımını begenmedigim icin hazir aliyordum evde bir kere denedim pastahanedekiyle alakasi yoktu:olamaz:

Bunun görünüm olarak ağızda dagilacak gibi bir havasi var vaktim olursa deneyeceğim, elinize sağlık :KK66:)))

Çok teşekkür ederim.Sonucu paylaşırsanız sevinirim.Umarım istediğiniz lezzette olur kurabiyeleriniz..:KK36::KK36::KK36:

inceledim, okudum,okudummm ve son vuruş Duman :KK36:Çok tatlı çok güzel kedicik maşallah.:KK37:

En sevdiğim kurabiye bu ama yapımı zor geldi bana.Birgün mutlaka yapacağım :confused: Elinize sağlık:sampiyon:

Hamur nasıl da güzel görünüyor ama yaa,bayılırım!

Elinize sağlık başarılar dilerim.

isabel isabel :KK200:

IMG_6735.JPG

X