Üniversite işkence gibi

fuseteaseftali

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2024
15
-3
25
Selamlar çok eskiden beri kk konularını okumama rağmen ilk başlığım veya sorum olacak. Ben şehir dışında üniversite okuyorum, normalde yaşadığım şehir de büyükşehir ve çok seviyorum orayı ama ailemle aram çok çalkantılı. Kontrolcüler, eve giriş çıkışıma ne sıklıkla gezdiğime çoğu zaman karışıp laf ederler mezun yılımda isyanlardaydım özgür olacağım diye şehir dışında okuyacağımdan emindim ama şu an ne okuduğum şehri seviyorum, ne bölümümden çok memnunum ne arkadaşlık ilişkilerim çok iyi ne de yurt hayatım. Bölümdeki arkadaşlarım da oda arkadaşlarım da muhafazakarlar kafa yapısı olarak bana göre. Kendimi sürekli kimliğimi kendi kişiliğimi tepki görücem diye saklamam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Oda arkadaşlarım sorumsuz, dağınık, ayrı kafa yapılarına sahipler odadayken duvarlar üzerime üzerime geliyor defalarca kavga ettik idarelik olduk. Yaşça da büyüğüm zaten onlardan (2 yaş ama o bile çok fark ediyor hiç olgun değiller) bazen sessizliği özlüyorum kafa dinlemeyi özlüyorum kendi odamı sakinliği çok özlüyorum. Şehir desem güzel aslında kötü bir yer değil ama güvenli gelmiyor, insanlar soğuk, benim yaşadığım yerde hiç tanımadığın insanlarla bile kolay muhabbet kurarım ama burda insanlar yol sorsan bile surat asıyor kimse yardımcı olmak istemiyor. Arkadaşlarım kafa yapıma tam uygun değil sadece vakit öldürmelik. Bölümüm desem işsiz kalmayı erteliyor gibiyim. Seneye yatay geçişle kendi şehrime dönme imkanım var ama pişman olurum diye de korkuyorum. Siz olsanız ne yapardınız? Dağınık yazdım ama o kadar doluyum ki içimi dökmek istedim artık.

tam olarak ne istediğinizi anlayamadım. arkadaşlarınızı sevmiyorsanız odada oturup film, dizi izleyip kültürlenebilirsiniz veya dışarı çıkıp tek başınıza avm vb gezebilirsiniz. benim de oda arkadaşlarımla aram pek iyi değildi, kendi kafama göre takılıyordum yani. herkesle anlaşacağız diye bir şey yok. odanızı değiştirebilirsiniz önünüzde birkaç daha yıl varsa

Özgürlük beklentisi de kendi içinde farklılaşır.Nasıl bir özgürlük?ailen disari cıkmana hic mi izin vermiyor yoksa belli bir saati var mı?ben ailemin yanında kendi şehrimde üniversite okuyorum.Dışarı çıkmama izin verirler fakat gece dışarda olmama asla.11 den sonra evde olmalıyım(ki bu da konser vs etkinlik durumlarında geçerli o saatte bittiği için).Benim beklentim büyük bir özgürlük değildi çünkü geceleri ben de tehlikeli buluyorum dışarıyı.Bunun dışında benim de samimi arkadasim yok.Fakat bölümüm ağır olduğundan pek boş vaktim de kalmıyor.Okul-ev arası mekik dokuyorum.Üniversite diyince ben de çok farklı hayal ettim.Eğer şansın iyi giderse birçok kafa dengi insanla tanışabileceğin bir yer fakat gitmezse yapayalnızsın.Ki bu çok normal.Üniversite illa ortamdan ortama akabileceğin bir yer olacak diye bir şey yok.Önemli olan bölümün.Verdiğin 4 senenin sonunda da evde oturma ihtimalin yüksekse eyvah.Eğer ortalama bir alıma bile sahip değilse bırak.Çünkü insanı asıl sıkan şey okul bittiğinde yapacak bir şey bulamayıp boşluğa düşmek

tam olarak ne istediğinizi anlayamadım. arkadaşlarınızı sevmiyorsanız odada oturup film, dizi izleyip kültürlenebilirsiniz veya dışarı çıkıp tek başınıza avm vb gezebilirsiniz. benim de oda arkadaşlarımla aram pek iyi değildi, kendi kafama göre takılıyordum yani. herkesle anlaşacağız diye bir şey yok. odanızı değiştirebilirsiniz önünüzde birkaç daha yıl varsa
normalde sosyal bir insanım tek başıma uzun süre dayanabileceğimi sanmıyorum odamı değiştireceğim zaten istediğim şey alışmak ve mutlu olmak aslında ama yapamıyorum

Özgürlük beklentisi de kendi içinde farklılaşır.Nasıl bir özgürlük?ailen disari cıkmana hic mi izin vermiyor yoksa belli bir saati var mı?ben ailemin yanında kendi şehrimde üniversite okuyorum.Dışarı çıkmama izin verirler fakat gece dışarda olmama asla.11 den sonra evde olmalıyım(ki bu da konser vs etkinlik durumlarında geçerli o saatte bittiği için).Benim beklentim büyük bir özgürlük değildi çünkü geceleri ben de tehlikeli buluyorum dışarıyı.Bunun dışında benim de samimi arkadasim yok.Fakat bölümüm ağır olduğundan pek boş vaktim de kalmıyor.Okul-ev arası mekik dokuyorum.Üniversite diyince ben de çok farklı hayal ettim.Eğer şansın iyi giderse birçok kafa dengi insanla tanışabileceğin bir yer fakat gitmezse yapayalnızsın.Ki bu çok normal.Üniversite illa ortamdan ortama akabileceğin bir yer olacak diye bir şey yok.Önemli olan bölümün.Verdiğin 4 senenin sonunda da evde oturma ihtimalin yüksekse eyvah.Eğer ortalama bir alıma bile sahip değilse bırak.Çünkü insanı asıl sıkan şey okul bittiğinde yapacak bir şey bulamayıp boşluğa düşmek
Benim eve girişim daha da erken mevsime göre hava karardıktan sonra söylenirler büyük ihtimalle. Bazen çıkıp geç gelebiliyorum nadiren ama çoğu zaman böyle yani ve erkek kardeşim çıkınca 10da falan gelebiliyor eve ona bir şey diyen olmuyor bu da koyuyor bazen. Ben de üniversiteyi her şeyi deneyimleyeceğim bir yer olacak sanıyordum şu an ama ordaki hayatım üniversite ve yurt arasında geçiyor, çok az gece dışarı çıkıyorum zaten 11den sonra yurda girmesi yasak. Hal böyle olunca böyle de yaşanıyormuş evde de yaşardım gibi bir düşünce geliyor bazen. Bölümümden mezun olunca iş bulurum ama tamamen kendimi geliştirmeme bağlı. Mezun olup işsiz olan bir sürü insan var başka sektörlerde çalışan da var özel sektörde ortalama hayat şartlarıyla çalışan da var. Bırakamam çünkü ailem üniversite okumamı çok istiyor kafam yksyi kaldırmıyor mezuna kaldım ve hazırlık okudum lisede zaten.

Sevmediğiniz ,mezun olunca işsiz kalmanız çok olası bir bölüm,uyum saglayamadığız ,kavga ettiğiniz bir ortam,soğuk yabani ve güvenlik sorunu olan bir şehir.......
Tüm bu tercihleri sırf özgür olayım ailemden uzak olayım diye sectiyseniz, üzgünüm mantıklı düşünme konusunda sıkıntınız var.Onceliginiz mezun olunca kolay ve yelpazesi geniş bir bölüm olmalıydı.Cunku bu işin sonunda yine ailenizle oturup,iş aramak var.......

Benim sınıf arkadaşlarım Allah affetsin Nuh tufanında gemiye binmeyen insanlar gibiydiler. 😂😂Koloni grupları oluşmuştu. Kafama göre pek kimseyi bulamadım. Grup ödevleri için mecbur katlanıyorum. Yurt arkadaşlarım tam tersiydi. 1,2 tane çatlak kokarca yurt arkadaşım oldu ama geri kalanı iyiydi. Birlikte yağmurda koştuk, çimlerde oturup hayal kurup bira da içtik, çiğ köfte partileri,waffle partileri yapıyorduk😂 Yemekler kötü olunca ki bu her zaman oluyordu idareye toplu şikayete giderdik. Benim bölümde sürekli el işi ödevleri oluyordu kızlar sağ olsun bana hep yardımcı olurlardı. Sınıf arkadaşlarımı ne kadar sevmiyorsam yurt arkadaşlarımı o kadar severdim. Arada hâlâ konuşuyoruz. Sınıfta matrak tip yoksa farklı bölümlere ve yurttan başka kızlara bakma imkanınız yok mudur? Yurt arkadaşları daha eğlenceli oluyor.

Sevmediğiniz ,mezun olunca işsiz kalmanız çok olası bir bölüm,uyum saglayamadığız ,kavga ettiğiniz bir ortam,soğuk yabani ve güvenlik sorunu olan bir şehir.......
Tüm bu tercihleri sırf özgür olayım ailemden uzak olayım diye sectiyseniz, üzgünüm mantıklı düşünme konusunda sıkıntınız var.Onceliginiz mezun olunca kolay ve yelpazesi geniş bir bölüm olmalıydı.Cunku bu işin sonunda yine ailenizle oturup,iş aramak var.......
Yelpazesi geniş zaten yukarıda da birini yanıtladığım gibi tamamen kendinizi geliştirmenize bağlı ya da özel sektörde ortalama bir hayat veya işsizlik.

Bu durumun benzerini yaşamıştım. Son senemde odamı değiştirdim kafam çok rahatlamıştı oda arkadaşlarım daha iyiydi. Bölüm konusunda tavsiyem işsiz kalacağını bile bile okuma. Üniversite mezunu olmak artık insana ekstra bir şey katmıyor değiştirme imkanın varsa değiştirmeni tavsiye ederim beni uyaran olsaydı öyle yapardım. ya da sık sık ders çalış kendini geliştir devlete bağlıysan atanma şansın da artsın.

Benim sınıf arkadaşlarım Allah affetsin Nuh tufanında gemiye binmeyen insanlar gibiydiler. 😂😂Koloni grupları oluşmuştu. Kafama göre pek kimseyi bulamadım. Grup ödevleri için mecbur katlanıyorum. Yurt arkadaşlarım tam tersiydi. 1,2 tane çatlak kokarca yurt arkadaşım oldu ama geri kalanı iyiydi. Birlikte yağmurda koştuk, çimlerde oturup hayal kurup bira da içtik, çiğ köfte partileri,waffle partileri yapıyorduk😂 Yemekler kötü olunca ki bu her zaman oluyordu idareye toplu şikayete giderdik. Benim bölümde sürekli el işi ödevleri oluyordu kızlar sağ olsun bana hep yardımcı olurlardı. Sınıf arkadaşlarımı ne kadar sevmiyorsam yurt arkadaşlarımı o kadar severdim. Arada hâlâ konuşuyoruz. Sınıfta matrak tip yoksa farklı bölümlere ve yurttan başka kızlara bakma imkanınız yok mudur? Yurt arkadaşları daha eğlenceli oluyor.
odamı değiştireceğim umarım olur anlaşabildiklerim. Ben lisede birkaç ay yurtta kaldım aslında ve zamanki yurt arkadaşlarım o kadar eğlenceliydi ki yalnız kaldığım tek ortam tuvalet banyo olurdu. 7/24 birlikteydik. Tamamen şans sanırım şu anki arkadaşlarım lise 5 gibi. Birisi sevgilisinden ayrılır ölü gibi ağlar yemek yemez öbürü dağınık pis yatakta yemek yiyip odayı kokutur falan o cins

Bu durumun benzerini yaşamıştım. Son senemde odamı değiştirdim kafam çok rahatlamıştı oda arkadaşlarım daha iyiydi. Bölüm konusunda tavsiyem işsiz kalacağını bile bile okuma. Üniversite mezunu olmak artık insana ekstra bir şey katmıyor değiştirme imkanın varsa değiştirmeni tavsiye ederim beni uyaran olsaydı öyle yapardım. ya da sık sık ders çalış kendini geliştir devlete bağlıysan atanma şansın da artsın.
İlk başta ders çalışıp ortalama kasmaya çok hevesliydim bu şartlar beni o kadar düşürdü ki.. Atamalar az özel sektör ağırlıklı maalesef kişisel çabaya bağlı ama sosyal medya insanı iş bulmak konusunda büyük karamsarlığa düşürüyor. Okuduğum üniversite iyi ama daha iyi bir üniden mezun olmuş birisi kendini geliştirmemiş hiç işsiz kaldığı zaman benim kafamda da soru işaretleri oluyor..

odamı değiştireceğim umarım olur anlaşabildiklerim. Ben lisede birkaç ay yurtta kaldım aslında ve zamanki yurt arkadaşlarım o kadar eğlenceliydi ki yalnız kaldığım tek ortam tuvalet banyo olurdu. 7/24 birlikteydik. Tamamen şans sanırım şu anki arkadaşlarım lise 5 gibi. Birisi sevgilisinden ayrılır ölü gibi ağlar yemek yemez öbürü dağınık pis yatakta yemek yiyip odayı kokutur falan o cins
Odayı değiştirin umarım bir sonraki arkadaşlarınız daha iyi olur,dediğim gibi tamamen şans işi. Kimisinin hem sınıf arkadaşları iyi olur hem yurt arkadaşları kimisinin ikisi de iyi olmaz.

Benim eve girişim daha da erken mevsime göre hava karardıktan sonra söylenirler büyük ihtimalle. Bazen çıkıp geç gelebiliyorum nadiren ama çoğu zaman böyle yani ve erkek kardeşim çıkınca 10da falan gelebiliyor eve ona bir şey diyen olmuyor bu da koyuyor bazen. Ben de üniversiteyi her şeyi deneyimleyeceğim bir yer olacak sanıyordum şu an ama ordaki hayatım üniversite ve yurt arasında geçiyor, çok az gece dışarı çıkıyorum zaten 11den sonra yurda girmesi yasak. Hal böyle olunca böyle de yaşanıyormuş evde de yaşardım gibi bir düşünce geliyor bazen. Bölümümden mezun olunca iş bulurum ama tamamen kendimi geliştirmeme bağlı. Mezun olup işsiz olan bir sürü insan var başka sektörlerde çalışan da var özel sektörde ortalama hayat şartlarıyla çalışan da var. Bırakamam çünkü ailem üniversite okumamı çok istiyor kafam yksyi kaldırmıyor mezuna kaldım ve hazırlık okudum

Benim eve girişim daha da erken mevsime göre hava karardıktan sonra söylenirler büyük ihtimalle. Bazen çıkıp geç gelebiliyorum nadiren ama çoğu zaman böyle yani ve erkek kardeşim çıkınca 10da falan gelebiliyor eve ona bir şey diyen olmuyor bu da koyuyor bazen. Ben de üniversiteyi her şeyi deneyimleyeceğim bir yer olacak sanıyordum şu an ama ordaki hayatım üniversite ve yurt arasında geçiyor, çok az gece dışarı çıkıyorum zaten 11den sonra yurda girmesi yasak. Hal böyle olunca böyle de yaşanıyormuş evde de yaşardım gibi bir düşünce geliyor bazen. Bölümümden mezun olunca iş bulurum ama tamamen kendimi geliştirmeme bağlı. Mezun olup işsiz olan bir sürü insan var başka sektörlerde çalışan da var özel sektörde ortalama hayat şartlarıyla çalışan da var. Bırakamam çünkü ailem üniversite okumamı çok istiyor kafam yksyi kaldırmıyor mezuna kaldım ve hazırlık okudum lisede zaten.
Ailenizle yaşasaydınız en azından sadece disari cikma sorununuz olurmus fakat simdi ustune baska sorunlar da binmiş.Kendinize süre verin bakalım bu dönem nasıl geçecek.Fikriniz aynı olursa,degişmeyeceğini düşünürseniz yatay geçiş yaparsınız.Üniversiteden beklentinizi yüksek tutmayın.Sadece iş kapısı olarak bakın.Farkındayım sıkıcı bir bakış açısı fakat diğer türlüsü sadece sizi üzer.Eski üniversite dönemi kalmadı.İnsanlar artık eskiye nazaran daha soğuk ve güvensiz.Tabiki insan ilişkilerine de yansıyor bu.Şartlarımızı değiştiremiyorsak nihai hedefe,neden orada olduğumuza odaklanmalıyız.Kolaylıklar dilerim 😌

Benide sok o işkenceye 😂Benide döndür o yıllara😂Ama bu kafamla yoksa kabul etmem konu sahibi.Ne güzel o kadar dertli konulardan sonra sanki sakın vaha gibi bir konu.Cok iyi geldi bana.Sakin yanlış anlamayın herkesin derdi elbet kendine büyük.Bence siz bunu bir geçiş dönemi gibi ele alın.Sadece hedefe odaklı yasayin.Neyi seçerseniz seçin ister aile evine dönmek ister kalmak.Hedefe varana kadar katlanmaniz gereken sıkıntılar.Bitecek sonu olan sınırlı süre sizi etkileyecek sıkıntılar.Basarilar diliyorum size herşeyin farkında ve her sorunun üstesinden gelecek biri diye düşündüm.Konuyu ve cevaplarınızı okurken.

X