Üniversite sınavı hakkında.

çok daha rahat bir başarı elde edilecekken bu kadar strese girmeye mesela.
Evet bu nokta da önemli hocam. Tabii kendisine de bağlı dediklerimin. Köpeklerine bakıp hmm ben bu işi yapıyorum veteriner mi olsam diye düşünce de gelmiş olabilir. Gelip geçici bir heves de. Gerçekten istiyorsa yapar.
. Ben kendim de biraz daha matematik için zorlayıp eşit ağırlıkçı ve hatta sayısalcı olabilecekken ne gerek var sözelci olurum kafam rahat eder demiştim.
Mutluysanız ne ala hocam🤗🤗

Evet bu nokta da önemli hocam. Tabii kendisine de bağlı dediklerimin. Köpeklerine bakıp hmm ben bu işi yapıyorum veteriner mi olsam diye düşünce de gelmiş olabilir. Gelip geçici bir heves de. Gerçekten istiyorsa yapar.

Mutluysanız ne ala hocam🤗🤗
Benim açımdan problem yok. Sene kaybetmeden üniversiteyi iyi bir dereceyle kazandım. KPSS'yi de kazanıp atandım şükür. Sayısalcı olsam bu aşamaları geçerdim belki ama çok sancılı olurdu. Yine olsam olsam öğretmen olurdum sanırım. Başka iş zor 😅 insanın kendi potansiyelini bilmesi ve bu doğrultuda karar alabilmesi önemli. Öğrencilerime de hep öyle derim. Tamam hayal kurun ama potansiyelinizi bilerek kurun 😅

Diş hekimliği ya da veterinerlik ilgimi çekiyor demekle olmaz yalnız
Bu bölümler laf olsun diye sayısal puanla almıyor
Sayısal becerisi olan öğrenci okumalı bu bölümleri diye sayısalla giriliyor
Biyokimya öğreneceksiniz, biyofizik öğreneceksiniz vs

Yani Türk dizilerindeki süslü püslü doktorlar gibi olayım, bi klinik açarım, giyinir süslenir serbest çalışırım ve çok para kazanayım motivasyonunuz varsa yanlış

İlgi duymadığınız sayısal derslerin üst levelini okuma motivasyonunuz varsa yazmalısınız

Hoş kazanmanız kolay görünmüyor zaten

Evet, sizin zaten mesleğiniz olduğundan mantıklı gelmemiştir. Ama tr şartlarında bu böyle.

Elbette her şeyi mükemmel yapamayız ama biraz daha pratikle istediğiniz yere gideceğinizden eminim 🤗🤗.

Ayt matematik tam da çalışıp masterlaşılacak bir ders.
valla bana sorsanız benim alanım da 1 saatte öğrenilecek bir alan 😂 ben lise hayatım boyunca bir çok uzmanla görüştüm alan secme konusunda. hepsinin yönlendirmesi de bu sekilde oldu. ve bana çok da fayda sağladı. en azından sevdiğim ve ilgi duyduğum bir yerdeyim simdi. lisede ben de sürekli doktor olucam diye parçaladım kendimi ama ailem uzmanlarla görüstürerek beni en doğru yola soktu. o yüzden zaten kendi deneyimlerime bakarak bunu söyleyebiliyorum. evet Türkiye şartları sizi her alanda belli bir seviyede sınamaya dayalı.

Selam 18 yaşındayım ve ben de bu sene yksye gireceğim. Sayısalcıyım. Bu ablaların dediklerine bakma. Asla o kadar da zor değil. Temel gerekiyorsa en temelden al 1 yılda çoook rahat halledersin. Her sayısalcı 3 sene boyunca harıl harıl çalışsaydı ortalık full yapanlardan geçilmezdi. 120 sorudan 90ı 80 aytden de 60 yapsan 40k geliyor ki en iyi veterinerlik 50kdan. Eğer gerçekten kendine güveniyorsan ve istiyorsan sayısala geç. Çalışırsın ve halledersin.
Merhaba aslında başta bende öyle düşünüyordum ama hem çevremden hem de burdaki yorumlardan dolayı motivasyonum düştü.başka bölümlere bakmaya başladım çünkü kaybedicek 1 yılım daha yok.Sen nasıl çalıştın bu süreçte?

Sıfırdan sinava girip sayısaldan bu dediğiniz bölümleri kazanamazsınız üzgünüm. Matematik yapsanız bunun fizik, kimya ve biyoloji dersleri var. Benim sayısal öğrencilerim geçen fizik yazılısından çıktıklarında hüngür hüngür ağlıyorlardı. Hayal kurmak güzeldir ama çok da yüksekten ucmamak lazım. Kendi alanınızda bölümlere yoğunlaşın. Arkadaşlar yazmış zaten seçenekleri.
Merhaba yorumunuz için teşekkür ederim.Aslında matematik hariç diğer sayısal derslerim iyidir notlarım yüksek fizik kimya vs.Tek korkum matematik yani.

Diş hekimliği ya da veterinerlik ilgimi çekiyor demekle olmaz yalnız
Bu bölümler laf olsun diye sayısal puanla almıyor
Sayısal becerisi olan öğrenci okumalı bu bölümleri diye sayısalla giriliyor
Biyokimya öğreneceksiniz, biyofizik öğreneceksiniz vs

Yani Türk dizilerindeki süslü püslü doktorlar gibi olayım, bi klinik açarım, giyinir süslenir serbest çalışırım ve çok para kazanayım motivasyonunuz varsa yanlış

İlgi duymadığınız sayısal derslerin üst levelini okuma motivasyonunuz varsa yazmalısınız

Hoş kazanmanız kolay görünmüyor zaten
Evet bende kolay demedim zaten.Öyle bir motivasyonum olmasından da bahsetmedim teşekkürler.

Merhaba aslında başta bende öyle düşünüyordum ama hem çevremden hem de burdaki yorumlardan dolayı motivasyonum düştü.başka bölümlere bakmaya başladım çünkü kaybedicek 1 yılım daha yok.Sen nasıl çalıştın bu süreçte?
Ya ne motivasy düşmesi allah aşkına. Hayatında sınava bile girmemiş insanlar tavsiye verdiklerinde dinleme. 100bine girmemiş rehberlik hocalarıyla dolu ortalık. Aç bir derece öğrencisinin videosunu adamlar şak şak anlatıyor. Hatta bir videoda "Ben size yapamazsınız dediğimde beni bile dinlemeyin. Kapatın videomu gidin yanıltın beni." Bu iş böyledir. Her türlü bana yazabilir konuşabiliriz. Sen kendini bil, inan gerisi geliyor zaten.

Ya ne motivasy düşmesi allah aşkına. Hayatında sınava bile girmemiş insanlar tavsiye verdiklerinde dinleme. 100bine girmemiş rehberlik hocalarıyla dolu ortalık. Aç bir derece öğrencisinin videosunu adamlar şak şak anlatıyor. Hatta bir videoda "Ben size yapamazsınız dediğimde beni bile dinlemeyin. Kapatın videomu gidin yanıltın beni." Bu iş böyledir. Her türlü bana yazabilir konuşabiliriz. Sen kendini bil, inan gerisi geliyor zaten.
Yalnız burada tavsiye verenler kaç çeşit sınava girmiş insanlar. Konu sahibinin çevresindeki insanların yaşı 50 yaş ve üstü değilse kendi deneyimlerinden yola çıkarak tavsiye vermiş olabilirler. Sinav sistemi sürekli değiştiği için özellikle yaştan bahsettim.

Bir öğretmen, hele ki rehber öğretmen sınavda 100 bine girmedi diye onun tavsiyeleri değersiz mi yani? Çok çok saçma. Çünkü rehber öğretmen " ben şu hataları yaptım, sen yapma" diyebilir. Çok fazla öğrenciyle çalışmıştır. O öğrencilerden örnekler verebilir. Önceki öğrencilerinden yola çıkarak konu sahibine çok faydası olabilir.

Benim de konu sahibi gibi matematik temelim çok zayıftı. O yüzden ilk sınavda 10 matematik sorusu ancak yapabilmiştim.

Konu sahibi başından beri vet veya diş hekimliği istemiyor. Şu an bir heveslenmiş, düşünüyor. Yani bu fikri yakın zamanda değişebilir.

Öyle bir yazmışsın ki konu sahibi sanki yıllardır o bölümlerin hayalini kuruyor da biz hevesini kursağında bırakmışız.

Bu arada şu an bildiğim kadarıyla tyt mat iyi olmak zorunda ki iyi bir İngilizce bölüme gidilebilsin. Ne yazık ki böyle saçma sapan bir puanlama yapılmış. Bilgi amaçlı yazayım.

Mezun olduktan sonra şunu fark etmiştim; aynı bölümü bitirdiğim arkadaşlarımdan hiç işsiz olan yoktu. Her konuştuğum kişi mutlaka bir yerde çalışıyordu ( özel okul, dil okulu, çocuk kulübü).

Mezun olmadan bir yerlerde çalışıp deneyim kazanma fırsatı da çok oluyor.

Bir öğretmen, hele ki rehber öğretmen sınavda 100 bine girmedi diye onun tavsiyeleri değersiz mi yani? Çok çok saçma. Çünkü rehber öğretmen " ben şu hataları yaptım, sen yapma" diyebilir. Çok fazla öğrenciyle çalışmıştır. O öğrencilerden örnekler verebilir. Önceki öğrencilerinden yola çıkarak konu sahibine çok faydası olabilir.
Bu rehber hocalarıyla ilgili dediklerinizi, her cümlesini sayfalarca gerçekte ne olduğunu yazabilirim. Siz sadece varsayımlarla gitmişsiniz ne yazık ki.
Konu sahibi başından beri vet veya diş hekimliği istemiyor. Şu an bir heveslenmiş, düşünüyor. Yani bu fikri yakın zamanda değişebilir.
Bunu biz kesinlikle bilemeyiz. Ben de günde 100lerce meslek değiştirirken bir meslek düşündüm ve artık o olmadan kendimi başka şekilde hayal edemiyorum.

Sınavda biyolojiden kaç soru çıktığını bile bilmeyen insanların sınav hakkında yorum yapması, biyoloji zor demesi kaale alınmaz ne yazık ki.

Hadi bir şekilde kendinizi paraladınız ve o bölümleri kazandınız.

Okuyup bitirebilecek misiniz?

Bir akrabam üniversiteye hazırlanırken matematikten özel ders almış hocayı da sevince fen edebiyat kazanmak da zor olmayınca sevdim diyip matematik bölümü yazmış. 8 senede zor bitirdi okuldan atılıyordu. Formasyon aldı normalde branşı lise mat ama kendine güvenip kpss ye bile girmedi dershanelerde 5-6 sınıf ortaokul öğrencileriyle çalışıyor.

Bu rehber hocalarıyla ilgili dediklerinizi, her cümlesini sayfalarca gerçekte ne olduğunu yazabilirim. Siz sadece varsayımlarla gitmişsiniz ne yazık ki.

Bunu biz kesinlikle bilemeyiz. Ben de günde 100lerce meslek değiştirirken bir meslek düşündüm ve artık o olmadan kendimi başka şekilde hayal edemiyorum.

Sınavda biyolojiden kaç soru çıktığını bile bilmeyen insanların sınav hakkında yorum yapması, biyoloji zor demesi kaale alınmaz ne yazık ki.
Ee o zaman sen hayatında kaç tane rehber öğretmeni tanıdın ki tüm rehber öğretmenleri aynıymış gibi konuşmuşsun. minerva1988 minerva1988 pdr ciydi galiba. İsterse bu konuda aydınlatsın bizi.

Konu sahibinin kendisi matematiğinin berbat olduğunu ve bahsi geçen iki bölümü SADECE düşündüğünü yazdı. Tüm yorumlar ona istinaden yapıldı.

Ben dil mezunu olarak bildiklerimi ve fikirlerimi yazdım. Diğer yorumlar da son derece gerçekçiydi. Konu sahibi yorumları dikkate alır veya almaz. Kendi hayatı sonuçta.

Son paragrafın için yazayım; zaten o yüzden ben yaş sınırı verdim.

Ayrıca üniversite sınav sistemi uzun zamandır 5 yıl bile aynı kalmıyor. Yani bir kişinin öğrenci olmasa bile sınav sistemini sürekli takip etmesi imkansız. Ama bu demek değil ki o kişinin tüm yorumları geçersiz olacak, kaale alınmayacak. Ha ama demek istediğin şey, "bir kişi en son 20 yıl önce öğrenciymiş, şu anda da öğretmen vs olmadığı için yeni sınav sisteminden uzak. O yüzden o kişinin dediklerini dikkate alma." ise haklısın.

Cev
Ee o zaman sen hayatında kaç tane rehber öğretmeni tanıdın ki tüm rehber öğretmenleri aynıymış gibi konuşmuşsun. minerva1988 minerva1988 pdr ciydi galiba. İsterse bu konuda aydınlatsın bizi.

Konu sahibinin kendisi matematiğinin berbat olduğunu ve bahsi geçen iki bölümü SADECE düşündüğünü yazdı. Tüm yorumlar ona istinaden yapıldı.

Ben dil mezunu olarak bildiklerimi ve fikirlerimi yazdım. Diğer yorumlar da son derece gerçekçiydi. Konu sahibi yorumları dikkate alır veya almaz. Kendi hayatı sonuçta.

Son paragrafın için yazayım; zaten o yüzden ben yaş sınırı verdim.

Ayrıca üniversite sınav sistemi uzun zamandır 5 yıl bile aynı kalmıyor. Yani bir kişinin öğrenci olmasa bile sınav sistemini sürekli takip etmesi imkansız. Ama bu demek değil ki o kişinin tüm yorumları geçersiz olacak, kaale alınmayacak. Ha ama demek istediğin şey, "bir kişi en son 20 yıl önce öğrenciymiş, şu anda da öğretmen vs olmadığı için yeni sınav sisteminden uzak. O yüzden o kişinin dediklerini dikkate alma." ise haklısın.
Cevap verirsem bu işin sidik yarıştırmasına gideceğini hissediyorum. Önceki mesajlarda kendimi açıkladım.Ben sizi çok iyi anladım. Kendinizce haklısınız.

Hadi bir şekilde kendinizi paraladınız ve o bölümleri kazandınız.

Okuyup bitirebilecek misiniz?

Bir akrabam üniversiteye hazırlanırken matematikten özel ders almış hocayı da sevince fen edebiyat kazanmak da zor olmayınca sevdim diyip matematik bölümü yazmış. 8 senede zor bitirdi okuldan atılıyordu. Formasyon aldı normalde branşı lise mat ama kendine güvenip kpss ye bile girmedi dershanelerde 5-6 sınıf ortaokul öğrencileriyle çalışıyor.
Keşke 8 sene eziyet çekeceğine sevmediğini anlayınca 1 sene harcayıp istediği yere gitseymiş :KK43:

Cev

Cevap verirsem bu işin sidik yarıştırmasına gideceğini hissediyorum. Önceki mesajlarda kendimi açıkladım.Ben sizi çok iyi anladım. Kendinizce haklısınız.
Güzel kardeşim 18 yaşında henüz üniversite görmemiş birisi için fazla iddialı cümlelerin var. Burada cevap yazanların çoğu senin 2 katı hatta daha fazla yaştalar. Lisede ne gördün de bu kadar ısrarcısın bildiğini sandığın şeylerde derler adama.

Sana sınavında başarılar diliyorum. Bunu hem senin için hem de kardeşlerin için yürekten istiyorum.

Güzel kardeşim 18 yaşında henüz üniversite görmemiş birisi için fazla iddialı cümlelerin var. Burada cevap yazanların çoğu senin 2 katı hatta daha fazla yaştalar. Lisede ne gördün de bu kadar ısrarcısın bildiğini sandığın şeylerde derler adama.

Sana sınavında başarılar diliyorum. Bunu hem senin için hem de kardeşlerin için yürekten istiyorum.
Canın ablam benim ben bu sınava 2 senedir çalışıyor, psikolojik açıdan savaşını veriyor, hangi dersin ne kadar zaman aldığını, hangi konuya nasıl çalışılması gerektiğini, okulda, kütüphanede, dershanede öğrenci profillerinin ne olduğunu, arkadaşlarımın çalışmalarını, savaşını görüyorum. Yalnızca bununla değil internette de binlerce insanın ders vlogları, motive videoları ile dolu. Kendi iki katım olan insanlar sınava benim kadar hakim değilse sizce de henüz 18 yaşında olmama rağmen ben onlardan daha bilgili, tecrübeli değil miyimdir?

Siz akrabanızın 8 yıllık kaybını anlatır bu budur dersiniz. Ben yüz binlerden 20klara çekeni örnek gösterir bu böyledir derim.

Konu sahibini tanımam etmem bu tavsiyelerden sonra kimi dinler bilmem. Yine de ben ortalıkta sadece kötü örneklerin olmadığını isteyenin gerçekten başarabildiğini anlatmak istedim.

İyi dilekleriniz için de teşekkür ederim ♥️

Konu sahibi, dil öğrencisiymiş. Ben o bölümün edebiyat bölümünden mezun oldum. YDS, YÖK DİL,ALES, KPSS ye girdim. Ki bu sınavlara öyle 10 sene önce falan da girmedim. Daha 20 li yaşlardayım.

Bildiğim bir konu olduğu için tavsiye vermek istedim. Ki uzun uzun da yazdım.

Dil mezunu olup işsiz kalan bir kişi bile yok çevremde. Herkes devlette çalışmıyor bu arada. Bir yorumda bahsettiğim gibi farklı yerlerde çalışıyorlar.

Okul,meslek gibi alanlarda doğru yönlendirmek çok önemli. O yüzden ben bu konuda üstüme düşeni yaptım. Yazdıklarım dikkate alınırsa ne âlâ, konu sahibinin yararına olur. Dikkate alınmazsa da kendi bilir, kendi hayatı.

X