Üniversiteden Sonraki İş Bulma Süreci

Deadpool

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
19 Mart 2016
335
615
24
Merhaba herkese hanımlar. Yeni mezun bir mühendisim. İş arıyorum ama olmayacak duaya amin diyormuş gibi hissediyorum kendimi. İnternette açılan bir iş ilanına 300-400 kişi başvuruyor. Yine de başvuruyorum ama geri dönüş olmuyor tabi. Sizlere danışmak istediğim ve merak ettiğim bir konu var. Alanımla ilgili firmaların internet sitelerinin İnsan Kaynaklarından cv göndersem bir sonuç elde edebilir miyim acaba? Böyle bir durum yaşayıpta iş bulabilen oldu mu daha önce? Birde işe alım dönemleriyle ilgili bilginiz var mı, mesela yılbaşından hemen sonra falan alım olur mu? Tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

Merhaba, kesinlikle göndermelisin. Bazı firmalar şu bildiğimiz meşhur insan kaynakları sitelerine ilan vermez mesela kendi internet sitelerine ilan koyar. “Açık pozisyonlar” şeklinde. Her firmanın kendi İK havuzu oluyor. Orada CV’nin bulunması şansını artırabilir. Mesela benim çalıştığım firmanın kurumsal mailine de geliyor böyle CV’ler. Henüz ilana çıkılmamış olabilir senin CV’in dikkatlerini çekebilir. Yılbaşı için bir şey diyemem ama insanlar genelde yaz mevsimini bekler işten çıkmak için o vakite karar para biriktirir ve tatil yapar :)

İş bulmak yorucu bir süreç. Hele şu an ki ekonomik buhranda biraz daha zor ama vazgeçme nasibin seni buluyor. Bu süreçte CV’ini alanınla ilgili dolu tutmaya bak.

Merhaba, kesinlikle göndermelisin. Bazı firmalar şu bildiğimiz meşhur insan kaynakları sitelerine ilan vermez mesela kendi internet sitelerine ilan koyar. “Açık pozisyonlar” şeklinde. Her firmanın kendi İK havuzu oluyor. Orada CV’nin bulunması şansını artırabilir. Mesela benim çalıştığım firmanın kurumsal mailine de geliyor böyle CV’ler. Henüz ilana çıkılmamış olabilir senin CV’in dikkatlerini çekebilir. Yılbaşı için bir şey diyemem ama insanlar genelde yaz mevsimini bekler işten çıkmak için o vakite karar para biriktirir ve tatil yapar :)

İş bulmak yorucu bir süreç. Hele şu an ki ekonomik buhranda biraz daha zor ama vazgeçme nasibin seni buluyor. Bu süreçte CV’ini alanınla ilgili dolu tutmaya bak.
Teşekkür ederim güzel yorumunuz için💙

Spesifik bir alanda uzmanlaşmaya ve bu konuda eğitim almaya çalış. Aklına gelen ilan vermeyen veren her yere başvur ama mutlaka işinde iyi birilerine danış. Sana senin şu an göremediğin bir vizyon verebilirler
Zeytinyağında uzmanlık düşünüyorum, bu alanda eğitimlerime devam ediyorum. Teşekkür ederim yorumunuz için

Zeytinyağında uzmanlık düşünüyorum, bu alanda eğitimlerime devam ediyorum. Teşekkür ederim yorumunuz için
Bulunduğun şehirde sanayi gelişmiş ise organizeye gidip fabrikalara bizzat basvur ordan daha güzel sonuslar alırsın seni direk görüp tanıyan kişi almak ister.egitimin tipin yerindeyse özellikle duruşunda firmalar bunları secer

Geçen sene ben de aylarca iş aradım, başvuru yapmadığım yer kalmadı ama yenibiris sitesi üzerinden yıllar evvel doldurduğum bir cv ile bana ulaşan bir firmadan iş teklifi aldım ve beklentimin de çok üstünde bir ücretle işe girdim. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.
Yani nasibin nereden geleceği belli olmuyor bazen.
Bence cv hazırlayın bu sitelere de, aktif tutun. Bahsettiğiniz firmalara da başvuru yapın.
Hazır ilana konmadığınızı, iş için emek verdiğinizi görmüş olurlar bu sayede.
Bahtınız açık ve her şey gönlünüzce olsun.🍀

Geçen sene ben de aylarca iş aradım, başvuru yapmadığım yer kalmadı ama yenibiris sitesi üzerinden yıllar evvel doldurduğum bir cv ile bana ulaşan bir firmadan iş teklifi aldım ve beklentimin de çok üstünde bir ücretle işe girdim. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.
Yani nasibin nereden geleceği belli olmuyor bazen.
Bence cv hazırlayın bu sitelere de, aktif tutun. Bahsettiğiniz firmalara da başvuru yapın.
Hazır ilana konmadığınızı, iş için emek verdiğinizi görmüş olurlar bu sayede.
Bahtınız açık ve her şey gönlünüzce olsun.🍀
Çok sevindim sizin adınıza, benim de nasibim vardır umarım bir yerlerde ama işte insan bazen umutsuzluğa düşüyor. Güzel dilekleriniz için de teşekkür ederim 💙

Dememekten zarar gelmez, mutlaka her opsiyonu değerlendirin. Etkin Cv nasıl hazırlanır? Bu gibi konuları da araştırabilirsiniz. Mesela 1 sayfayı geçmemeli CV. İşe alımlar çok değişkenlik gösteriyor, genelde ihtiyaca göre alınıyor. Linkedin son yıllarda daha ön planda gibi büyük şirketlerce.

X