Unutmadık,unutmayacağız:10 Kasım 1938

Ruhum şad olsun Atam.
Düşüncelerin ilkelerin doğrultusunda gitmeye and içtim.
Biz öğretmenlere dediğin ''Öğretmenler,yeni nesil sizin eseriniz olacaktır'' sözün beynimde kazılı.Bizlerin eseri değil senin yarattığın eseri devam ettirmek boynumuzun borcu.
Olmasaydın da olur diyenlere inat,her 10 kasımda mesaj zinciriyle bayramlaşan örümcek beyinli meslekdaş demeye utandığım insanlara inat diyorum ki ;
OLMASAYDIN OLMAZDIK !!!

Her satiri cok guzel, her resmi anlamli... Yazdiklarinizi okurken gozyaslarimi tutamadim. Aklima da cocuklugumdaki On Kasimlar geldi. 1970'li yillarin baslari, ben daha ilkokul 1-2 deyim. Her sene Cumhuriyet Bayraminda, 10 Kasim'da okulun anfisinde toren yapilir, cocuklardan iyi siir okuyabilenler bize siirler okurdu. Bir cocuk vardi, ilk gordugumde ilkokul 4. sinif talebesiydi, sonra da 5... O zamanlar bana gore abi ama daha yasi 10 civarlarinda bir oglan cocugu... Ne zaman o gur sesi ile Cumhuriyetten, Ataturk'ten bahseden siirler okumaya baslasa siirin ortasinda hickiriklara bogulurdu. Ogretmeni sahne altina gelerek "Aglama cocugum.. aglama.." deyip onu sakinlestirmeye calisirdi.. Gene de her defasinda, hickiriklar icinde tamamlardi siirlerini... O zamanlar anlamazdim neden aglar bu cocuk diye... Ilginc gelirdi. Simdi onun o kucucuk yasinda sahip oldugu ve Ataturk sevgisi ile doldurdugu kocaman yuregini cok daha iyi gorebiliyorum. Ataturk sevgisi oyle birsey ki yillar gectikce azalacagina artiyor ustelik...

Sunay Akin'in anlattigi, Ataturk'un naasinin Istanbul'dan ebedi ikametgahi Anitkabire nakli sirasinda gerceklesmis bir olayi yazarak konuya dahil olmak istedim:

Mustafa Kemal Atatürk’ün naşı İstanbul’dan ayrılıyor, Ankara’ya götürülecek.
İnsanlar üzüntülü, hüzün var her yerde…
Karaköy’den geçerken birdenbire,
‘Çıt’ diye bir ses…
Çıt! Çıt! Çıt!
Aaa!
Gökyüzünden düğme yağdı biliyor musunuz?
Düğme yağdı gökyüzünden!
Atatürk’ün o bayrağa sarılı tabutuna düğme yağdı…
Rengârenk düğmeler!
Düğme yağıyor! Çıt! Çıt! Düğme yağıyor!
Herkes yukarı baktı!
O caddedeki dükkânlarda, bürolarda
Türkiye Cumhuriyeti’nin Yahudi vatandaşları var pencerelerde…
Ve Yahudi kardeşlerimiz, ülkenin Yahudi vatandaşları, önderlerini, bu güzel insanı kendi (matem) geleneklerine göre “gömleklerinin ceketlerinin düğmelerini kopararak” uğurluyorlar…
Nasıl bir görüntü…
Atların çektiği top arabasında Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu ve üstüne rengârenk düğmeler yağıyor, pencerede gözüyaşlı insanlar…
Gömleklerin, ceketlerin düğmeleri kopartılarak uğurlama ne demekmiş biliyor musunuz?

“BEN SENDEN SONRA EKSİĞİM”

"Mustafa Kemal Atatürk’ün naşı İstanbul’dan ayrılıyor, Ankara’ya götürülecek.
İnsanlar üzüntülü, hüzün var her yerde…
Karaköy’den geçerken birdenbire,
‘Çıt’ diye bir ses…
Çıt! Çıt! Çıt!
Aaa!
Gökyüzünden düğme yağdı biliyor musunuz?
Düğme yağdı gökyüzünden!
Atatürk’ün o bayrağa sarılı tabutuna düğme yağdı…
Rengârenk düğmeler!
Düğme yağıyor! Çıt! Çıt! Düğme yağıyor!
Herkes yukarı baktı!
O caddedeki dükkânlarda, bürolarda
Türkiye Cumhuriyeti’nin Yahudi vatandaşları var pencerelerde…
Ve Yahudi kardeşlerimiz, ülkenin Yahudi vatandaşları, önderlerini, bu güzel insanı kendi (matem) geleneklerine göre “gömleklerinin ceketlerinin düğmelerini kopararak” uğurluyorlar…
Nasıl bir görüntü…
Atların çektiği top arabasında Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu ve üstüne rengârenk düğmeler yağıyor, pencerede gözüyaşlı insanlar…
Gömleklerin, ceketlerin düğmeleri kopartılarak uğurlama ne demekmiş biliyor musunuz? "
------

Şu bölüm var ya şu bölüm, boğazımı düğüm düğüm yaptı:KK43:

Mustafa Kemal Atatürk, Atam mekanın cennet olsun, bu vatanın evladı olarak ben senden razıyım, Allah'ta senden razı olsun inşaallah:KK43::KK43:

Son düzenleme:
ataturk-sorusu-sorulunca--3770570.Jpeg

...Ziyarette 10 Kasım’ın Atatürk’ün vefatının yıldönümü olduğunun hatırlatılması üzerine Güney Kore Ankara Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Kurmay Albay Jooseong Han, üniformasının düğmelerini çözdükten sonra üzerinde Atatürk’ün fotoğrafının olduğu kravatını gösterip "Atatürk her zaman buradadır" deyince beraberindekiler alkışlarla takdir etti. Tam bir Atatürk hayranı olan Ateşe Han, "Televizyonda seyrettim. Ben iyi biliyorum. 10 Kasım’da ben eşim ve kızımla beraber saygı duruşuyaptım" dedi.

Atatürk sorusu sorulunca... - Milliyet Haber

X