Utopia - Thomas More

h_i_s

OĞLUM BERKİN'İM <3
Kayıtlı Üye
29 Kasım 2007
8.325
36
Şayet ki kitabı okumaya kararlıysanız Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkmış ve Sabahattin Eyüboğlu - Vedat Günyol - Mina Urgan çevirisiyle yayınlanmış olanı tercih etmenizi tavsiye ederim... Tek kitap olarak iki ciltten oluşuyor... Birinci cildinde Thomas More un "Utopia" isimli eserinin Türkçe çevirisiyle karşılaşırken, ikinci cildinde Thomas More un hayatı, Platon un "Devlet" i ve More un "Utopia" sı ve "Utopia" nın günümüzde değerlendirilmesiyle karşılaşıyorsunuz. Böylelikle eseri okuduktan sonra ünlü Filolog Mina Urgan ın incelemelerini de okuma şansı elde ediyorsunuz.

Kitabın arka kapağı:

Thomas More (1478-1535): Yargıçlığı boyunca dürüstlüğü ve haktanırlığıyla sivrilen ve Platon gibi bir anlamda bu yüzden ölüme mahkum edilen bir 16. yüzyıl yazarıdır. Günümüzden yaklaşık beşyüz yıl önce yayımlanan Utopia'da (1516) ise More, denebilirse, çizdiği "yeryüzü cenneti" ile bugün de kaynak gösterilen bir "toplumsal mutluluk" örneği sunmaktadır. Utopia, hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi'nde Mina Urgan'ın yazarı ve yapıtı birlikte ele alan derinlikli incelemesiyle yayınlanmaktadır.

"Utopia" kelimesi Thomas More tarafından Yunanca "olmayan yer" sözcüğünden yaratılmıştır. More'un 1516'da yazdığı aynı isimdeki kitap, var olmayan bir hayali adada geçmektedir. More kitabında ütopyalıları ve onların yaşam biçimlerini anlatarak, döneminin İngilteresi'ne bir eleştiri getirir.

Ben okumuştum bu kitabı.Gerçekten farklı bir ütopyaydı.Oradaki insanların yaşantısı komünizme benziyordu ama yazan kişinin bildiğim kadarıyla komünistlikle ilgisi yok hatta o dönemde komünizim diye bir şey de yoktu.O yüzden ilginç gelmişti bana.Tavsiye ederim.

Kitaptan bazı alıntılar:

&#8220; Çünkü Ütopyalıların en eski yasalarından biri şudur: Kimse dininden ötürü
kötülenemez.&#8221;

&#8220; Ütopyalılar, ölümden sonra bir başka hayat olduğuna, kötülüklerin kıyasıya ceza
göreceğine ve erdemlerin cömertçe ödüllendirileceğine inanır."

&#8220; Çünkü bir devletin gelişmesi de, yıkılması da o devleti yönetenlerin ve yargıçların
elindedir."

&#8220; Kadın erkek bütün Ütopyalılar usta birer tarımcı olmak zorundadır&#8230; Kadınlar, güçsüz
oldukları için, yün ve keten işlerinde çalışırlar daha çok.&#8221;

&#8220; Oysa bu iki şey, yani yargıçların adam kayırmaları ve para tutkusuna kapılmaları, bir
devletin en sağlam ve en güvenilir yönü olan adaletini yıkıverir.&#8221;

&#8220; Hemen bütün Ütopyalılara göre sağlık gerçek mutluluğun temelidir.&#8221; ( s. 105) &#8220;Hastalık
gelmeden önce sağlığının kıymetini bil&#8221;

Ben okumuştum bu kitabı.Gerçekten farklı bir ütopyaydı.Oradaki insanların yaşantısı komünizme benziyordu ama yazan kişinin bildiğim kadarıyla komünistlikle ilgisi yok hatta o dönemde komünizim diye bir şey de yoktu.O yüzden ilginç gelmişti bana.Tavsiye ederim.

Evet o dönemde komünizm diye bir şey yok. Ama komün yaşam diye bir şey var.. ınsanlar ilk yaşamaya başladıkları tarihten beri var... Anlatılanlar komünizme çok benziyor ama tam olarak da değil. Eleştirilecek yanlar da var. Demek ki Thomas More Engels ve Marx dan önce davranmış... yerimseniben

Thomas More un komünizmle alakası elbette yok ama o zamanlar bir devlet adamıydı ve VIII. Henry yi ıngiltere kilisesinin başı olarak görmediği için de idam edildi. Thomas More hakkında daha detaylı bilgi için de şu linki hazırladım size.. Bilginize...

http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?p=8675973#post8675973

Son düzenleme:
Oldukça güzel kurgulanmış... Ütopyaların en bilinen ve en meşhur olanıdır...
Tüm ütopyalarda birşekilde komün hayatı vardır.. Bunun komunizmle ilgisi yok..

Basbayağı kominist sistem para yok, mal mülk yok her şey kurallı sistemli sadece sınıf ayrımı kominizmden farklı yönetilen ve yönetenler var

eğer more'un ütopyasını bitirirseniz ardından campenalla'nın "güneş ülkesi" ni okumanızı tavsiye ederim o da farklı bir ütopyadır..

Basbayağı kominist sistem para yok, mal mülk yok her şey kurallı sistemli sadece sınıf ayrımı kominizmden farklı yönetilen ve yönetenler var

eğer more'un ütopyasını bitirirseniz ardından campenalla'nın "güneş ülkesi" ni okumanızı tavsiye ederim o da farklı bir ütopyadır..

Notumu aldım uygun bir zamanda alıp okuyacağım zira ütopyaları okumak hoşuma gidiyor...yerimseniben

X