Üzgün Anne

İyi Akşamlar hanımlar ..
Yardımlarınıza ve fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var ..
3 yaşına doldurmak üzere olan bir oğlum var .
Şuanda üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor .
Alerjik astımı olduğu için bu süreç sanırım bizim için daha zorlu geçiyor ..
3 gündür yarı uyanikk uyuyor ..
Boğulmalar yaşıyor uyku esnasında bogulmalarla uyanıyor .
3 gündür su ve meyve suyu dışında hiç birşey ağzına sürmüyor ..
Onlarıda dakikalarca ogurerek geri çıkartıyor .
3 gündür doktordayiz bugün en sonunda doktorumuz eğer ilaç icmezse serum veya iğne olması gerektiğini söyledi ..
Oğlum kesinlikle ilaç içmiyor zorla icirmeye çalıştık kusuyor inat edip dahada zorluyor .
Oldum olası ilaç içmeyi sevmedi sevmezdi ..
Ama küçükken anlamicagi şekilde ilacı icirirdim ..
Siringayla verirdim yemek esnasında verirdim anlamazdi tiksinirdi ama içerdi ..
Bu akşam en sonunda ağlamalar saatlerce bağırma sonunda zorlamalar ikna çabaları sonucunda ..
Eğer ilacı icmezsen iğne vurulmak zorunda olucagini anlatmaya çalışırken ilaç şişesine vurup halıya devirdi ..
Asla dinlemek istemiyor ben tabi oturup ağladım gittim balkonda oturdum yarım saat ..
Doktorumuz ödül verebilirsin dediginde evde oğlumu bir şekilde ikna edebilirim diye düşünürken eve geldigimde üzücü gerçekle karşılaştım .
Aslında ödül dediğimiz çocuğum için lüks olan hersey benim çocuğum için her istediginde önüne getirilen şeymiş .
Meğerse oğlum her istediğinde elinde olduğu için o abur cuburlar benim oğlum için hiç bir şey ifade etmiyormus ..
Oglum bir buçuk yaşına kadar hiç abur cuburla tanismadi ( benim dışında cevremdekilerin gizli gizli çikolata yalatmalari dışında )
Kendimi parçaladım su 3 günde ..
sabah kahvaltisindan akşam yemeğine kadar ertesi günden hazır edip planladigim oğlumun hep atak dönemi ağlamasın diye taviz verdigimi fark ettim ..
Misal sabah kahvaltisinda 2 yaşına kadar omlek, avakado, zeytin,peynir, yemesini zorunlu görüyordum asla şarküteri ürünü yedirmem dediğim oğlumun sabah kahvaltilarinda bunların yerini patates kızartmalari sosisler nutellalar olmadan kahvaltı etmemeye başladı ..
Çok pişmanım ama aç kalmasın yeterki yesin diye yaptım kendimi böyle avutuyorum sanırım ..
2 yaş sendromunu çok ağır geçiriyor aman ağlamasın diye aman aç kalmasin aç gezmesinden iyidir diye diye elimde tabakla gezmeye başladım .
Zaten çorba kesinlikle bıraktı bu süreçte ..
Hep onun istediği oldu sofradayiz oturmusuz yemek yiyoruz örnek veriyorum .
Pilav tavuk var oğlum o an krize girdi ben makarna istemiştim diye ağlamaya başladı ..
Kalktım sırf aç kalmasın diye makarna köfte yaptım ..
Herkes bırak aç kalsın yer diyor ama inanın bu öyle birşey değil .
3 gün istediği olmassa 3 gün boyunca sadece su içer aç gezer .
Ağzına yemeğe dalmisken çorba sürsem yicegi varsa yemez öğürür çıkartır ağlar yediği yemeğide yemez salça asla yemez yemekleri salcasiz yer ..
Tamam sevmediği olabilir tavuk çorbası sevmez şehriye çorbası yer ama yok sıvı tüketmek istemiyor günümüz hep böyle geçmeye başladı yemek yerken yemek sonrası atistirmaligini eline vermezsem yemez blw yöntemiyle büyüttüğüm 1 yaşıni doldurduğu dan beri kendi kendine yiyen çocuğum kaşığı dudağının ucuna götürüp dakikalarca tutana kadar ağzını açmaz oldu çok çaresizim ..
Üşengeç diyorum ondandır diyorum misal veriyorum içeceği su sehpada sehpa koltuğun yanında oğlum koltukta oturuyor beni mutfaktan çağırıyor anne suyu uzat diye ..
Akşamları yatmadan önce bu çikolata toplu gevrege süt koyup yedirmeye başladım artık sirf gece yatarken karnı guruldamasin diye her gittiğim doktora anlatıyorum durumu kilo durumu iyi boyu uzamış vs vs diyor yer yer diyor tam anlamıyla bu konunun üstünde durulmuyor çok zor durumdayım ..
Nolursunuz akıl verin bu bir surecmi ben cikmazami giriyorum bu durumu yaşayan oldumu ..
Hastalik donemi eğitim donemi değildir suan hicbirsey yapamazsiniz. Meyve suyu iciyorsa ilâcı ona katin. Hastalik bitip hayat normale donunce konuşun. Sinirlarinizi cizin o sinirlardan taviz vermeyin. Ayni yaslarda kizim var. Yemek yemezse yemez. Sonraki ogune kadar bekler. Siz gece cocuga sutlu cikolatali gevrek dayarsaniz sabaha tabiki acikmaz. 3 gun yemez 5 gun yemez 6. Gun illa ki yer.

Geçmiş olsun , ancak dengesiz beslenme de hastalıkları tetikleyebilir . Unutmayın . Hele bir iyileşsin sonrasında muhakkak kararlı adımlar atmanız gerekiyor. Rahatsız olduğunuz şeyleri yazın bir deftere . Sonrasında çözüm yollarını arayın ve yazın . En önemlisi de kreşe başlatın seneye .
Çözülmesi gereken sorunlar çok fazla sizde . Ancak herkesin çocuğu kendine kıymetli . Kimse nazlamayacak onu gerçek hayatta . Ve depresyona girecek büyüyünce , hırçınlaşacak , etrafına ateş püskürecek .
Anne baba olarak çocuğun sınırlarını ve sorumluluklarını belirleyin .
Açlıktan ölecek değil merak etmeyin. İlk oğlum çok defa açlıktan ağladı . Hayır dedim , hayır ya bu ya da yok başka bir şey.
Zamanla alıştı . Özellikle sebzelerde hayır deyince ikiletmiyor . Bazen gerçekten yiyemeyeceğim anne diyor yemeden bekliyor sofrada , sonraki öğüne kadar oruç tutuyor 😂
Allah alıştıklarından mahrum etmesin ama kıtlıkla yoklukla sınanacak belki bu çocuklar . O zaman her lokmanın kıymetini bilmeli .
Ben yemek yemediği zaman kumbarasından belli bir miktar para alıp , ihtiyaç sahibi çocuklar için ayırdığımız kumbaraya attırıyordum .

Birşey sorabilir miyim? Reflüsü olabilir mi? Alerjik astım tanısı konmuş olabilir ama astım ile reflü çok karıştırılıyor. Özellikle salça yemez dediğinde kafamda oluştu bu düşünce çünkü kızım 3 yaş 3 aylık asla salça yemez. Reflüsü var ve domates çok rahatsız ediyor. Salça, ketçap, domatesli yemekler falan kesinlikle yemez. Pizza,pide, lahmacun falan da yemez. Kenardan tırtıklar, üstünden et alır falan ama domates tadı olduğundan bulaşmaz. Reflüden dolayı kızartma falan yediyse gece ve sabah öksürür. Benim alerjik astımım var ve evet çok benziyor öksürükleri. Hiç bakıldı mı midesine?

Sizin başlıca sorununuz şuan evladınızın boğulma derecesine gelecek kadar hasta olması 😞 bundan kısacık bahsedip uzun uzun davranış bozukluğu, yeme bozukluğundan yakınmışsınız..

Öncelikle çocuğunuzun bu hastalığı en az hasarla atlatması için çabalamak. Ve gördüğünüz üzere ilaç içmiyor ve durumu pek de iyi görünmüyor maalesef.. Evde bakımını başaramıyorsunuz.. Siz elinizden geleni yapıyorsunuz buna şüphem yok ama bence beklemeyin gidin hastaneye durumu anlatın.. Gerekirse yatarak tedavi görsün... Allah korusun ciğerleri zarar görüp uzun bir süre hava makinası, hava pompasıyla yaşamak zorunda kalabilir. Belki de bir ömür.. Doktor değilim tabi ki ama kesinlikle evde çabalamayı bırakıp doktora gitmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Daha sonra bir pedegogdan destek alıp yeme bozukluğu, davranış bozukluğu üzerine birşeyler yapabilirsiniz. Burada da başka bir konu açarsınız, deneyimli anneler size yardımcı olur ama bu çok sonraki bir mevzu..

Bir gün açlıktan kimse ölmez vicdan yapmaya gerek yok ki. Acıkınca mecbur yiyecek zaten. Bırakın kalksın masadan ben öyle yapıyorum kiloları boyları gayet yerinde 👍
Valla kusura bakmayın ama acımasız görebilirsiniz yaşı ne kadar küçükte olsa normal değil çocuğunuzun yaptıkları sizin yaptıklarınızda sizin vicdanınızı kullanıyor kesinlikle bebek değil siz bebek yerine koyuyorsunuz gayet anlayabilecek yasta benimde oğlum var ileride çok basiniz ağrır ne demek suyu ver hic sorumluluk yüklemeden mi geldi bu yaşına suyunu kendi alamasa bilr içtikten sonra yerine koymasını söylerim çocuğuma aynı yaşta sizinkiyle. Hastayken bunu duzeltemezsiniz su an normal zamanda ağlamasın dediklerinizin ceremesini çekince aklınıza gelmiş anlaşılan ama siz oglunuzu aglatmayayim derken çok ağlarsınız bu şartlar altında ileride de cok kişiyi ağlatır yapmayın Allah aşkına açlıktan ve ağlamaktan hic bi cocuk ölmez ama eğitimsizlik çok büyük yara açar ileride

Merhana benım kızımda 2.5 yaşında üst solunum enfeksiyonu geçirdiği zaman asla ilaç antibiyotik içmez.Biz doktorumuzun önerdiği şekilde hafif doz antibiyotik iğne vurduruyoruz.Benim kzıımda cok zor oluyor malesef ateşini hiç düşüremeyiz mesela o yüzden doktorun iğne derse vurdurmalısın cocuklar hemen rahatlıyo

Birşey sorabilir miyim? Reflüsü olabilir mi? Alerjik astım tanısı konmuş olabilir ama astım ile reflü çok karıştırılıyor. Özellikle salça yemez dediğinde kafamda oluştu bu düşünce çünkü kızım 3 yaş 3 aylık asla salça yemez. Reflüsü var ve domates çok rahatsız ediyor. Salça, ketçap, domatesli yemekler falan kesinlikle yemez. Pizza,pide, lahmacun falan da yemez. Kenardan tırtıklar, üstünden et alır falan ama domates tadı olduğundan bulaşmaz. Reflüden dolayı kızartma falan yediyse gece ve sabah öksürür. Benim alerjik astımım var ve evet çok benziyor öksürükleri. Hiç bakıldı mı midesine?
Hayır midesine hiç bakılmadi yarın tekrar gidicez hastaneye muhakkak doktorumuza sorucam bu konuyu .

Sizin başlıca sorununuz şuan evladınızın boğulma derecesine gelecek kadar hasta olması 😞 bundan kısacık bahsedip uzun uzun davranış bozukluğu, yeme bozukluğundan yakınmışsınız..

Öncelikle çocuğunuzun bu hastalığı en az hasarla atlatması için çabalamak. Ve gördüğünüz üzere ilaç içmiyor ve durumu pek de iyi görünmüyor maalesef.. Evde bakımını başaramıyorsunuz.. Siz elinizden geleni yapıyorsunuz buna şüphem yok ama bence beklemeyin gidin hastaneye durumu anlatın.. Gerekirse yatarak tedavi görsün... Allah korusun ciğerleri zarar görüp uzun bir süre hava makinası, hava pompasıyla yaşamak zorunda kalabilir. Belki de bir ömür.. Doktor değilim tabi ki ama kesinlikle evde çabalamayı bırakıp doktora gitmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Daha sonra bir pedegogdan destek alıp yeme bozukluğu, davranış bozukluğu üzerine birşeyler yapabilirsiniz. Burada da başka bir konu açarsınız, deneyimli anneler size yardımcı olur ama bu çok sonraki bir mevzu..
Zaten doktorunuzla sürekli iletişim halinde olduğum için bu konuda doktorumun dediklerini uyguladigim için bu konu üzerinde durmamış olabilir ..
Sabah 11de hastaneye gittik ve doktorumuzun yonlendirdigi şekilde serum takıldı ..
Bende çocuklarda hastalık konusu açıldığında hiçbirimiz doktor değiliz doktora basvurmalisin yazıyorum çünkü çocuğumun alerjik astıminin olduğunun bu sürecin bizim için ne kadar önemli ve göz ardı edilemicek kadar önemli olduğunun farkındayım hastaligi hakkında bilgi verdim hastalığını sorup doktora götürmeden buradan yardim istemedim ve Anneyim oğlumun zarar gormesini tabiykide istemem

Öncelikle geçmiş olsun. Çocuk büyütürken Yapılan yanlışlardan en büyüğü ona hep seçenekler sunmakmış bende geç öğrendim bunu. Aman aç kalmasın aman şöyle aman böyle diye diye peşinden gezerdim kalkıp alternatifler sunardım. Doktorumuz kafayı mı yedin diyene ve çocuğunun kölesi olduğumu farkedene kadar tabi. Sonrasında hiç üstüne düşmedim. Güvenebileceği alternatifler sunmadım acıkmasını bekledim. Başlarda çok inat etti saatlerce hatta gün boyunca aç gezdi aç uyudu baktı kararlıyım yavaş yavaş çözdük bu durumu. Ara ara denedi tabi yine beni ama yine taviz vermedim. Sevmediği şeyler belli onları sunmuyorum abut cubur ben hiç vermedim vermiyorum 27 aylık suan. İştahsızlıkyeme reddi hala var ama eskisi gibi değil en azından acıkınca beni mutfağa götürüyor mama sandalyesine oturuyor. Suyunu falan kendi alır içer. Biraz sorumluluk vermeniz lazım. Şu hastalığı atlatınca sizde kararlı durun üç yaş herşeye karşı gelme zamanı sabırlı olun. Bizde de uyku problemi var o daha fena napsam uyumuyor 😢

Öncelikle geçmiş olsun. Çocuk büyütürken Yapılan yanlışlardan en büyüğü ona hep seçenekler sunmakmış bende geç öğrendim bunu. Aman aç kalmasın aman şöyle aman böyle diye diye peşinden gezerdim kalkıp alternatifler sunardım. Doktorumuz kafayı mı yedin diyene ve çocuğunun kölesi olduğumu farkedene kadar tabi. Sonrasında hiç üstüne düşmedim. Güvenebileceği alternatifler sunmadım acıkmasını bekledim. Başlarda çok inat etti saatlerce hatta gün boyunca aç gezdi aç uyudu baktı kararlıyım yavaş yavaş çözdük bu durumu. Ara ara denedi tabi yine beni ama yine taviz vermedim. Sevmediği şeyler belli onları sunmuyorum abut cubur ben hiç vermedim vermiyorum 27 aylık suan. İştahsızlıkyeme reddi hala var ama eskisi gibi değil en azından acıkınca beni mutfağa götürüyor mama sandalyesine oturuyor. Suyunu falan kendi alır içer. Biraz sorumluluk vermeniz lazım. Şu hastalığı atlatınca sizde kararlı durun üç yaş herşeye karşı gelme zamanı sabırlı olun. Bizde de uyku problemi var o daha fena napsam uyumuyor 😢
Oğlum şuanda 41 aylık 29 aylık olduğunda emmeyi bıraktı biberon emzik gibi şeyleri asla sevmedi tutmadı kabul etmedi suyunu bardaktan içmeye alisti memeyi içecek olarak görüyordu yemekten önce sonra muhakakk emerdi sütumde gelmeye devam ettiği için kesilene kadar geldiği kadar gittigi yere kadar sütüm kesilene kadar emzirmek istedim .. süreç böyle olunca doktorumuzda artık çocuğun senden değil senin çocuktan kopamadigini düşünmeye başlıyorum dediginde emmeyi bıraktırma kararı aldım tabi bir hafta hiç uyumadik saçımı çekerek parmağımı tutarak uyumaya başladı ..
Derken bu süreç oğlumuda benide çok zorladı sakinlestirme çabaları ağlama krizleri derken oğlumu sakinleştirmek için ara sıra verdiğim şeyler oğlumun tercihleri olmaya başladı .. sabah kahvaltıda meme diye ağlama krizine girdiğinde pankek yapıp içine hindistan cevizi yemek istesin diye pekmez reçel derken Sarelle sürmeye başladım cazip gelsin diye evet bende dışarıdan kendime baktığım zaman kızıyorum asla yapmam dediğim herşeyi yapmaya başladığımi fark ettim derken yediği kaşara yediği omlete kadar Sarelle sürmeye başladım sucuktur salamdir derken devamı geldi ..
Yoğurtta sever ama o an yemek isterse gün içerisinde öğünlerini planliyamiyorum o gün egerki istediği olduysa makarna istediyse makarna yapıldıysa yer ama yapılmadiysa istediği sevdigi yemek yoksa asla ağzına sürmez akşamda çikolata gevrekli sütü verme nedenim süt içmiş olur en azından diye yazdıklarimi kendi kendime okudukça tabiyki sinirleniyorum ama herşey kontrolümun dışına çıktı ..

Önceleri aman aç gezmesin diye istediğini yaparak ,arkasında gezerek aslında ona kötülük yapmışım meğer.Şimdilerde yapıyorum yemeğimi acıkırsa koyuyorum önüne yemek istemezse zorlamıyorum.Gözünün önünde bi yere bırakıyorum tabağı acıkınca gidip kendi alıp yiyor.Yazık değil mi kendimize hırpalanıp duruyoruz.açlıktan ölmezler merak etmeyin.An gelir en sevmediği yemeği bile seve seve yemek zorunda kalır.

Çevremdeki herkes boyle düşünüyor 3 gün aç kalsa 3 günün sonunda yemek yiyeceğine emin olsam yaparım şuanda hala emin değilim ama denemek zorundayim
Yarın ilk işim tavuklu şehriyeli çorba yapmak olucak sanırım 8.9 aydır ağzına çorba sürmüyor ama denicem ..
Iyi de bu davranış şeklini uygulamak için çocuğunuzun üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği zamanı mı bekliyordunuz ?
Enfeksiyon durumunda vücudun günlük enerji ihtiyacı normal zamanlara göre çok daha fazla olur. Bu sebeple bir diyetisyen olarak tavsiyem çocuğunuzun hastalığı geçene kadar sevdiği sağlıklı yiyeceklerden yedirmeye çabalayın. Şu an zaten hasta olduğu için iştahı yoktur.Siz bir de sevmediği yemeği yedirmek için çocuğunuzu aç kalmak konusunda zorlarsanız şu anki hastalık süresinin uzamasına neden olursunuz.
Ayrıca 3 yaşında kronik hastalığı olan bir çocuğun 3 gün aç kalması sağlık açısından tehlikeli bir durum.

Ben sert, genel olarak umursuz bir tipimdir.
Yorumum aynen arkadaşların dedigi gibi "Yemezse istediğini verme. Ne varsa sun. Acıkınca pes edip yiyecek. " olurdu.

Ama farkettim ki pes etmemek cok zor.
Uygulamak cok zor.
Yakınlarının yönlendirmelerinin etkisinde kalmamak cok zor.
Kendi yorgunluğuna direnmek cok zor.
Annelik tam bir karmaşa çocuğumu büyütürken anladım.

Benim kızım 30 haftalık doğdu. Dünyaya geleli 14 ay oldu. Ama 10 aylik görünüyor. Henüz 8 kilo bile değil. Iştahsiz bir çocuk. Önemli olan yemesi değil sağlıklı bir şeyler yemesi diye düşündüğüm için belki de..

Yemegini yemediğinde üzerine düşmüyorum. Bir sonraki öğün gelmeden farkli seyler hazırlamiyorum. İçime cok sinmezse meyve sunuyorum. Emiyor nasılsa diye serbest takılıyorum ama etrafımda sürekli şunu dene, bunu karıştır ver, telefonla da mi yemiyor, cici bebe bisküvisi verelim miciler..

Evet benim onun için yaptığım bisküvi daha lezzetsiz biliyorum, iki kemirip atiyor zaten.
Evet minicik bebek ama gerçek lezzeti ayırıyor farkındayım.
Ve onu yemese de olur dediğim halde o kadar yorgun düşüyorum ki bazen normal şekerli kekten yemesine göz yumuyorum. Tüm gün televizyon açmayan ben yemek saatlerinde cizgi film açmaya basladim. Yeter ki iki lokmayı huzurla yiyebilelim. O da ben de.. :KK43:

Umarım yolumdan cok şaşmam..

Size acil şifalar diliyorum.
Hastayken yemesine cok takılmayın sivi alması ve meyve alması yeterli derim ama normalde kurallar konusunda kati olmak şart işte. Yoksa böyle doyumsuz, huzursuz çocuklar yetişiyor.

Abim ve 6 ve 8 yaşındaki yigenim tatile geldiler suan bizdeler inanın yemek yemiyorlar. Sabah sütun içine bisküvi kırarlar,öğlen ve akşam ya tost ya patates kızartması. Yemek yemek yok kahvaltı etmek yok işin kötüsü evlerinde de boylelermis. Annesi her çocuğuna ayrı yemek yaparmış kimine tost kimine makarna,kendine ayrı abime ayrı yemek yaparmış. Ben şok oldum ben kendi çocuğuna yaptığım yemeği yemek istemezse sorarım çikolatalı ekmek mi yersin sandvic mi yersin? Başka seçenek sunmam ister yesin ister yemesin kendi bilir.

Bir önceki mesajımda yazmayı unutmuşum.
Cocopops denilen gevrekler sabah acele kahvaltı için çok içe sinmese de bir alternatif olabilir ama gece yatmadan yedirmeniz yanlış.
Çocuğa yatmadan şeker içerikli enerji yüklüyorsunuz.
Vücut bunu sindirmekle uğraşacağı için hem çocuk uykuya rahat dalamaz ve gece uykusunda salgılanan büyüme hormonu salgılanamaz,
hem de reflüyü tetikler.

Çevremdeki herkes boyle düşünüyor 3 gün aç kalsa 3 günün sonunda yemek yiyeceğine emin olsam yaparım şuanda hala emin değilim ama denemek zorundayim
Yarın ilk işim tavuklu şehriyeli çorba yapmak olucak sanırım 8.9 aydır ağzına çorba sürmüyor ama denicem ..
Bir onceki mesajım da da yazmistim yineleyeyim. Bu tarz degisikliklerin zamani hastalik sureci degildir. Basari saglayamazsiniz. Surecin bitmesini beklemelisiniz.

İyi Akşamlar hanımlar ..
Yardımlarınıza ve fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var ..
3 yaşına doldurmak üzere olan bir oğlum var .
Şuanda üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyor .
Alerjik astımı olduğu için bu süreç sanırım bizim için daha zorlu geçiyor ..
3 gündür yarı uyanikk uyuyor ..
Boğulmalar yaşıyor uyku esnasında bogulmalarla uyanıyor .
3 gündür su ve meyve suyu dışında hiç birşey ağzına sürmüyor ..
Onlarıda dakikalarca ogurerek geri çıkartıyor .
3 gündür doktordayiz bugün en sonunda doktorumuz eğer ilaç icmezse serum veya iğne olması gerektiğini söyledi ..
Oğlum kesinlikle ilaç içmiyor zorla icirmeye çalıştık kusuyor inat edip dahada zorluyor .
Oldum olası ilaç içmeyi sevmedi sevmezdi ..
Ama küçükken anlamicagi şekilde ilacı icirirdim ..
Siringayla verirdim yemek esnasında verirdim anlamazdi tiksinirdi ama içerdi ..
Bu akşam en sonunda ağlamalar saatlerce bağırma sonunda zorlamalar ikna çabaları sonucunda ..
Eğer ilacı icmezsen iğne vurulmak zorunda olucagini anlatmaya çalışırken ilaç şişesine vurup halıya devirdi ..
Asla dinlemek istemiyor ben tabi oturup ağladım gittim balkonda oturdum yarım saat ..
Doktorumuz ödül verebilirsin dediginde evde oğlumu bir şekilde ikna edebilirim diye düşünürken eve geldigimde üzücü gerçekle karşılaştım .
Aslında ödül dediğimiz çocuğum için lüks olan hersey benim çocuğum için her istediginde önüne getirilen şeymiş .
Meğerse oğlum her istediğinde elinde olduğu için o abur cuburlar benim oğlum için hiç bir şey ifade etmiyormus ..
Oglum bir buçuk yaşına kadar hiç abur cuburla tanismadi ( benim dışında cevremdekilerin gizli gizli çikolata yalatmalari dışında )
Kendimi parçaladım su 3 günde ..
sabah kahvaltisindan akşam yemeğine kadar ertesi günden hazır edip planladigim oğlumun hep atak dönemi ağlamasın diye taviz verdigimi fark ettim ..
Misal sabah kahvaltisinda 2 yaşına kadar omlek, avakado, zeytin,peynir, yemesini zorunlu görüyordum asla şarküteri ürünü yedirmem dediğim oğlumun sabah kahvaltilarinda bunların yerini patates kızartmalari sosisler nutellalar olmadan kahvaltı etmemeye başladı ..
Çok pişmanım ama aç kalmasın yeterki yesin diye yaptım kendimi böyle avutuyorum sanırım ..
2 yaş sendromunu çok ağır geçiriyor aman ağlamasın diye aman aç kalmasin aç gezmesinden iyidir diye diye elimde tabakla gezmeye başladım .
Zaten çorba kesinlikle bıraktı bu süreçte ..
Hep onun istediği oldu sofradayiz oturmusuz yemek yiyoruz örnek veriyorum .
Pilav tavuk var oğlum o an krize girdi ben makarna istemiştim diye ağlamaya başladı ..
Kalktım sırf aç kalmasın diye makarna köfte yaptım ..
Herkes bırak aç kalsın yer diyor ama inanın bu öyle birşey değil .
3 gün istediği olmassa 3 gün boyunca sadece su içer aç gezer .
Ağzına yemeğe dalmisken çorba sürsem yicegi varsa yemez öğürür çıkartır ağlar yediği yemeğide yemez salça asla yemez yemekleri salcasiz yer ..
Tamam sevmediği olabilir tavuk çorbası sevmez şehriye çorbası yer ama yok sıvı tüketmek istemiyor günümüz hep böyle geçmeye başladı yemek yerken yemek sonrası atistirmaligini eline vermezsem yemez blw yöntemiyle büyüttüğüm 1 yaşıni doldurduğu dan beri kendi kendine yiyen çocuğum kaşığı dudağının ucuna götürüp dakikalarca tutana kadar ağzını açmaz oldu çok çaresizim ..
Üşengeç diyorum ondandır diyorum misal veriyorum içeceği su sehpada sehpa koltuğun yanında oğlum koltukta oturuyor beni mutfaktan çağırıyor anne suyu uzat diye ..
Akşamları yatmadan önce bu çikolata toplu gevrege süt koyup yedirmeye başladım artık sirf gece yatarken karnı guruldamasin diye her gittiğim doktora anlatıyorum durumu kilo durumu iyi boyu uzamış vs vs diyor yer yer diyor tam anlamıyla bu konunun üstünde durulmuyor çok zor durumdayım ..
Nolursunuz akıl verin bu bir surecmi ben cikmazami giriyorum bu durumu yaşayan oldumu ..
Öncelikle çok geçmiş olsun Allah şifa versin yavrunuza hele bi toparlansın da biraz kararlı duruş sergileyin kıyamıyorsunuz belli fakat 3 yaşındaki bücür size kıyıyor kişilik gelişimini de olumsuz etkiliyorsunuz kadın her istediğini yapan hizmetkar bir varlık haline dönüşüyor zihninde

Anneler üzgün olmasın. Anneler mutlu olsun ki çocuklar da mutlu olsun.
Hep derim anneliğin zor olduğu zamanda anne olduk. Her şeyi biliyor, her şeyi mükemmel yapmaya çalışıyoruz. Ama çocuk yetiştirirken yaşadığımız coğrafyayı, aile yapımızı en önemlisi anne baba kişiliğini daha da önemlisi çocuğun karakterini göz ardı etmemek lazım.
Anne olarak o kadar çabalarken şunu unutmamalıyız. Biz de hata yapabiliriz. Biz de insanız yorulabiliriz. Kendimizden vaz geçmemiz çocuğumuzu hayatımızın merkezi yapmak bizi iyi anne yapmaz. Mutsuz, yorgun ve gereğinden fazla fedakarlık yaptığı için ilerde aşırı beklentili bir anne yapar. Bu tüm ömür sürecek uzun yolculukta zaman zaman tökezlemek normal değil mi?
Konu sahibi ben nasıl bir anne olduğumu anlatmayacağım. Çünkü çocukların ve anneliğin kıyaslanmasını doğru bulmuyorum. Aksi takdirde şu an çocuğu hasta,üzgün olduğunu söyleyen ve kontrolünü kaybetmiş bir anneye yol göstermek yerine kendi egomu ve anneliğimi tatmin etmiş olurum. Ne benim ne de anneliğimin buna ihtiyacı yok.

Siz de yaptığınız hataların farkındasınız. Öncelikle çocuğunuz için şifa diliyorum. İyileştikten sonra kendinize ve çocuğunuza göre bir plan yapın. Ufak ayrıntılar yerine olayın geneline bakın. Eminim biraz çaba ve sabırla düzen tutturacaksınız.

Annem ve Ablam gibi konuştunuz ama ben oğluma bu var bunu yiceksin dersem masadan kalkar ve ertesi gün onun istediği yemek olana kadar malesefki hiç birşey ağzına sürmez gece karnı guruldayarak yatar ve ben öyle olduğunu fark ettiğimde vicdan azabından gece uyuyamam ..
2gün yemez 3.gün yer. İstikrarlı olmak önemli. Oğlum şuan 2 yaşında ve 3ü dolduğu gün peşinden ye diye koşmayı asla düşünmüyorum. Aç kalabilir kendi tercihi, acıkan oturup yiyiyor çünkü gözümle şahit oldum

X