Vajinal estetik ihtiyaç mı? Lüks mü?

canayakxixn

Bir Nefes&Düş Gibi
Kayıtlı Üye
7 Mayıs 2008
4.916
3
49
'VAJİNAL' estetik ihtiyaç mı, lüks mü?

Ne istediğini bilen ve bunu rahatlıkla ifade edebilen günümüz kadını, artık "çok özel" sorunlarının çözümü için de uzmanların kapısını aşındırıyor

Genital estetik, son yıllarda tıpta talep patlaması yaşanan bir alan. Pek çoğumuz bu kavramı ilk duyduğumuzda dudak büktük, alay ettik, küçümsedik, "Memlekette başka dert mi kalmadı?" diye düşündük...
Bize göre bu bir ihtiyaç değil, lükstü, "parasını nereye harcayacağını bilemeyen şımarıkların" ve "kapitalizmin yarattığı, -yapay ama doğal kabul edilen- sınırsız talepleri ne olursa olsun, karşılama açgözlülüğü içinde hareket eden uzmanların" işbirliğinin ürünüydü.
Ta ki bir gün "Bu işin aslı nedir?" diye merak edip araştırana, "anlamaya çalışıncaya" kadar...
Vajinasının görüntüsünden utandığı için, evlenmekten çekinen ya da kocasının yanında aydınlıkta soyunamayan bir kadını, sırf bu durumu değiştirmek için bir çare arıyor diye kim suçlayabilir ki?
Sözün özü; benim bu konudaki önyargım, Op. Dr. Mustafa
Alihanoğlu ile konuştuktan sonra tamamen değişti. Aşağıdaki satırları okuduktan sonra siz de bir kez daha düşünün derim; "Vajina estetiği ihtiyaç mı lüks mü?"
Uzun süredir genital estetik ameliyatları yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mustafa Alihanoğlu, "Güzellik bir bütündür, Vücudun görünen yerleri kadar yalnızca sizin veya partnerinizin gördüğü yerlerin güzelliği de önemlidir. Bu konuda bir rahatsızlığı olan bireyin bunu değiştirme özgürlüğü vardır ve garipsenmemelidir" diyor.
-Genital estetiğe olan talebin artmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Günümüz kadını artık ne istediğini daha rahat ifade edebiliyor. Bunda ekonomik özgürlüğünü elde etmesinin yanı sıra eğitim seviyesinin yükselmesinin ve bilginin artık daha kolay paylaşılır hale gelmesinin de etkisi var. İnsanlar artık genital bölgeleri ile ilgili daha fazla bilgiye sahip. Sir, ağda gibi işlemlerin bile artık daha profesyonel ellerde yapılması, buralarda çalışan profesyonellerin normal ve anormal arasındaki farkı müşterilerine söylemeleri, bu konuların daha rahat koınuşulur hale gelmesi artan talep için birer etken aslında.
-Bu estetik ameliyatları daha çok kimler talep ediyor?
Her kesimden, her yaş grubundan talep var.
Evlenmemiş genç bayanlar, evli, normal doğum yapmış, fiziksel güzelliğine önem veren bayanlar... Kişinin bakire olup olmaması fark etmiyor. Örneğin evlenmeden önce "Vajinamın görüntüsünden hoşlanmıyorum" diye gelenler var.
-Talep daha çok hangi eğitim düzeyinden geliyor?
Özellikle yüksek tahsil seviyesindeki bayanlar talep ediyor. Ayrıca yurt dışından gelen hasta sayısı da çok fazla. Çünkü genital estetik, yurtdışında çok pahalı bir operasyon. Yurtdışında maliyeti 2200 Euro civarında. Ülkemizde ise 2000 YTL gibi toplam bir maliyet çıkıyor.
-Başvuran kadınların genellikle ne gibi şikayetleri oluyor?
En çok genital dudak şekil bozukluğu, dudaklarda sarkma ve renk değişikliği şikayetiyle geliyorlar.
Genital bölgedeki dudakları için "Yarasa kanadı, fil kulağı gibi. Görüntüsü beni çok rahatsız ediyor" diye tarif eden var. Bu kadınların çoğu, sır bu nedenden eşleri ile ışık altında cinsel ilişki yaşamak istemiyorlar. String giyemiyor örneğin. İstedikleri bu kusurların düzeltilmesi, gönüllerince iç çamaşırı seçebilmek, yazın rahatlıkla plajda herkes gibi bikini veya mayo ile dolaşabilmek...

"63 YAŞINDA HASTAM OLDU"
-Bu kadınlar neden istedikleri model iç çamaşırı seçemiyorlar?
Sorunu kafanızda tam olarak canlandıramadığınız için bu soruyu soruyorsunuz. Bu tür şikayetler dışarıdan da çok belli olur ve kişiyi rahatsız eder.
-Sarkmaları gideren operasyon nasıl yapılıyor?
Operasyon lokal veya genel anestezi altında yapılıyor ve 15 dakika gibi kısa bir sürede bitiyor. Ameliyat ortamında steril ve hijyenik şartlarda gerçekleştirdiğimiz bu operasyonla vajinaya yeni ve güzel bir görünüm kazandırıyoruz.
-Operasyon sonrasında tampon, pansuman gibi işlemler yapılıyor mu?
Dışarıdan gözle görülebilir bir cerrahi dikiş olmuyor. Tamamen estetik, cilt altı dikişler yapılıyor. Küçük bir tamponla da operasyon yeri kanaması kontrol altına alınıyor. Pansumana gerek yok. Hasta bir günlük istirahatin ardından, ertesi gün normal yaşantısına geri dönebilir.
-Yasak listeniz var mı?
Evli veya bakire olmayan, aktif cinsel yaşam süren bayanlara operasyondan 6 hafta cinsel ilişkiye girmemelerini öneriyoruz. Kalıcı bir operasyon başarısı için ayrıca genital hijyene de çok dikkat edilmesi gerekmekte.
-Hitap ettiğiniz kadınlar daha çok hangi yaş grubunda yer alıyor?
Ergenlik yaşından itibaren her yaştaki kadın, bu tür operasyonları talep edebiliyor. 17 yaşındaki genç bir kız, annesi ile birlikte başvurabiliyor örneğin.
Orta yaş grubu hanımlar da geliyor. İleri yaşta hastanız oldu mu derseniz, geçtiğimiz hafta yurtdışından 63 yaşında bir hastamız geldi.
-Orta ve ileri yaş hastaların bu konuda talepleri nedir?
Orta yaş grubundaki bayanlarda özellikle doğum sırasında vajina yırtılmasına ve vajina genişlemesine bağlı şikayetler çok yoğun. Tekrar vajinanın daraltılması, sıkılaştırılması talebi geliyor.
Bu kadınlar durumdan görsel olarak rahatsızlık duydukları gibi cinsel uyumsuzluk da yaşayabiliyor.
-Daraltma operasyonu hakkında bilgi verir misiniz?
Ortalama 30-45 dakika süren bu operasyonlarda genişleyen vajina dokusu daraltılır ve vajina kasları tamir edilir. bu yolla vajina tekrar doğum öncesi haline getirilir.
-İşlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler neler?
4-6 hafta cinsel ilişki yasak. Ayrıca bu operasyonu geçiren bayanların bir daha normal doğum yapmamalarını istiyoruz. İdrara çıkmada veya başka bir şekilde sorun yaşanmıyor. Bir günlük istirahatin ardından ertesi gün işe dönebiliyorlar.

Evlilik yıldönümü hediyesi!
-Daraltma ve görüntünün düzeltilmesi dışında özel istekte bulunan hastalarınız oluyor mu?
Eşlerine yılbaşı ya da evlilik yıldönümü için sürpriz yapmak isteyen bazı bayanlar, kızlık zarı tamiri talebi ile geliyor. İlk gece bakirelik kanamasının tekrar yaşanmak istenmesi bazen tamamen kadının sürpriz yapma isteği, bazen de erkeğin fantezisi olabiliyor.
-Bu taleplerini size açıkça ifade edebiliyorlar mı?
Evet, gayet açık ve net biçimde konuşabiliyorlar. 35 yaş ve üstü, yüksek tahsilli bayanlardan bu yönde çok istek var.

KK'da pek çok arkadaşımızın bu dertten muzdarip olduğunu görüyoruz.Belkide hep vardı ama yeni yeni dillendiriyor kadınlar bu sorunlarını.Gerçekten rahatsız edecek boyuttaysa ki mayo,bikini hatta pantolon giymek bile sorun haline geliyorsa; genişlik nedeniyle de cinsel uyumsuzluk varsa ki bu da çok önemli bence,maddi durum el verdikten sonra lüks olmadığına inanıyorum.Tıp ve teknoloji son hızla ilerliyor.İmkanı olan neden faydalanmasın. :kahve:

KK'da pek çok arkadaşımızın bu dertten muzdarip olduğunu görüyoruz.Belkide hep vardı ama yeni yeni dillendiriyor kadınlar bu sorunlarını.Gerçekten rahatsız edecek boyuttaysa ki mayo,bikini hatta pantolon giymek bile sorun haline geliyorsa; genişlik nedeniyle de cinsel uyumsuzluk varsa ki bu da çok önemli bence,maddi durum el verdikten sonra lüks olmadığına inanıyorum.Tıp ve teknoloji son hızla ilerliyor.İmkanı olan neden faydalanmasın. :kahve:

sana katılıyorum violette;böyle bir sorunu gecikmiş olarak çözen biri olarak .;kesinlikle lüks olamaz diye düşünüyorum.Senin de dediğin gibi hep vardı ve yeni teni uyanmaya başladık.Böyle bir sorunu olupta bunu çözmek için yıllarca düşünmek gerekmiyor.Maddiyatta önemli fakat insan isterse onuda bir şekilde çözer yeter ki istesin.Kendinizi yeniden doğmuş gibi hissetmek gibisi var mı?

Geçmiş olsun canım.Bendede darlık var mesela.Doktorumuz aynı.Ancak ben Mustafa beye diğer sorunla gitmiştim.Vajiyle yani.O zaman haddinden dar olduğunu öğrendim..Bendede darlık var mesela.Bazen bende ameliyat olayım genişlesin istiyorum.Canım yanacak diye korkuyordum,gerçektende yanıyor.Yani gereksinim aslında bunlar.ihtiyaç hissetettikten sonra.

çok güzel bir yazı olmuş cnm emeğine sağlık....
bende kesinlikle bunun bir lüks değil itiyaç olduğunu düşünüyorum,ben 3 hafta önce vajen daraltma ameliyatı oldum hiç bir zorluğu yok bu sorunu yaşayan kişilere tavsiye ediyorum.Ve ben ameliyatı yaptırmadan önce estetisyen mi jinekolog mu yapmalı bunu araştırdım ilk olarak kendi verdiğim karar jinekologdu.Bunu muayene esnasında da farkettim ,her ikisine de muayene oldum ve jinekolog diyorum...

Bu kesinlikle bir lüks değildir ,kişi kendisini bu şekilde mutsuz hissediyorsa bu en büyük hakkıdır sadece gerekli olan kendinize güvenmek ve cesaret ....

çok güzel bir yazı olmuş cnm emeğine sağlık....
bende kesinlikle bunun bir lüks değil itiyaç olduğunu düşünüyorum,ben 3 hafta önce vajen daraltma ameliyatı oldum hiç bir zorluğu yok bu sorunu yaşayan kişilere tavsiye ediyorum.Ve ben ameliyatı yaptırmadan önce estetisyen mi jinekolog mu yapmalı bunu araştırdım ilk olarak kendi verdiğim karar jinekologdu.Bunu muayene esnasında da farkettim ,her ikisine de muayene oldum ve jinekolog diyorum...

Bu kesinlikle bir lüks değildir ,kişi kendisini bu şekilde mutsuz hissediyorsa bu en büyük hakkıdır sadece gerekli olan kendinize güvenmek ve cesaret ....

Kadınların geçte olsa kendilerini keşfedip çözüm aramaları mutluluk verici.Utanılacak bir durum hiç değil.Lüks hiç değil......a.s

Son düzenleme:
evt lüks değil inşallah araştırma yapan arkadaşlar buraya yazamasalar bile verdiğn o güzel bilgileri okurlarsa onlarda yapılabilecek birşeyler olduğunu öğrenirler ve adımlarını atarlar....

insanın hele bu bir kadınsa her alanda bakımlı olması şart, lüks falan değildir bence, kesinlikle bir ihtiyaçtır, bende konuyla ilgili araştırmalar yapıyorum, olmayı planlıyorum.

Ameliyati olan arkadaslar biraz bilgi yazabilir mi acaba?
memnunler mi? zorluklari ne?
tavsiye ederler mi?
etmezlerse neden?
simdiden tesekkür ederim, bir cok kisiyi aydinlatmis olucaksiniz,

slm arkadaşlar labia minör yani küçük dudak estetik bence lüks

X