vajinal orgazm miti

bildigimce

Üye
Kayıtlı Üye
17 Kasım 2013
16
2
34
1 Kasım 2013 Cuma

Vajinal Orgazm Miti
Okuduğum ve herşeyi başlatan o ilk makale Anne Koedt tarafından 1970 yılında yazılmış olan "The Myth of the Vaginal Orgasm"dir (yani "Vajinal Orgazm Miti"). Makaleye şu siteden ulaşılabiliyor; The Myth of the Vaginal Orgasm by Anne Koedt

Öncelikle belirtmem gerekir ki bu makale Anne Kroed'in kendi görüşerini içerdiğinden, söylediği herşeyin doğru olduğunu düşünmüyorum; fakat bu makale benim belli konularda bilinçlenmem de ve hiç sorgulamadığım ve beni çok rahatsız eden (aslında birçok kadının da aklını kurcalayan ama hiç dile getirilmeyen) konulara değiniyor.

Anne Kroed makalesine kadınların cinsel soğukluğunu hakkında yazarak bir giriş yapıyor. Kendisine göre klitoral ve vajinal orgazm diye bir ayrım yok ve cinsel soğukluk da kadınların vajinal orgazm olamaması üzerinden tanımlandığı için kadınlar aslında "cinsel soğuk" olmaya mahkum ediliyor. Kroed vajinanın çok da hassas bir bölge olmadığından söz ediyor ve kadınların cinsel sorunlarının çoğunun da kadın anatomisi üzerine yanlış varsayımlardan kaynaklandığını söylüyor. Halbuki bu tür durumlarda bizzat kadının kendisi suçlanır ve kadınlık görevini yerine getiremediği söylenip durur!

Kroed diyor ki kadınların tahrik olması için birçok bölge bulunsa da (göğüs, kalça, bacak vs) orgazma ulaşması sadece klitorisin uyarılması ile mümkündür. (Bu bilimsel bir araştırma değil ve Kroed'in haklılık payı olsa da durum tamamen bu değil, ilerdeki yazılarda detaylandıracağım). Bu yüzden de süregelmiş olan cinsel davranışlarımızı ve normlarımızı gözden geçirmemiz gerektiğini düşünüyor. (Ki bu mutlaka yapılmalı!). Kadınlar cinsel olarak erkeklerini tatmin etmek üzerinde betimlendikleri için anatomik yapıları yeterince incelenmedi ve artık "özgürleşmiş kadın ve onun vajinal orgazmı" mitinden bıktık diyen Kroed, erkeklerin aslında klitorisin farkında olduklarından (neticede "ön sevişmede" -ki aslında bizim için en güzel şey belki de!- bolca kullanıyorlar) ama kendi zevkleri için (yani illa ki penetrasyona ulaşmak için) ona ikincil derecede bir organ muamelesi yaparlar.

Kadınlara gelirsek, birincisi erkeklerin tatmin etmekle o kadar meşgul oldukları için ya onlar da klitorisi gözardı ediyorlar ya da vajinal orgazm mitine o kadar inanmışlar ki klitorisin gücünün farkında bile değiller ve de kendilerini vajinadan zevk alamadıkları zaman anormal hissediyorlar. Kroed kadınların erkeklerin normlarına göre belirlenmiş cinsellik içinde kafalarının karıştıklarını söylüyor ve çoğu zaman kadının işi bitirmek için sustuğunu ve orgazm olmuş taklidi yaptıklarını söylüyor.

Bu makalede önemli bulduğum başka bir nokta ise Kinsey'nin araştırmasından yaptıpı alıntı (Sexual Behavior in the Human Female, Alfred C. Kinsey, Pocketbooks, 1953): "Vajinanın hassaslık derecesi bu kadar: jinekolojik araştırmamızda test ettiğimiz kadınların yüzde 14'ünden azı vajinasına dokunulduğunu belirtti" sy.580. Düşünsenize bu kadar az hassas olunan bir yerden bizim doruğa ulaşmamız bekleniyor (ama dediğim gibi işin detayları ve başka bir yüzü var ki bu konuya ilerde değinicem).

Bu makaleyi okumamın bana ne gibi faydası oldu. Birincisi hiç fikrim olmayan bir konuda bilinçlendim. İkincisi hiç konuşulmayan bir konuda konuşabilir oldum (ki bunun ne kadar önemli olduğunu sonraları çok iyi anladım, neden kimse konuşmuyor, kadınlar konuşsa herşey ne kadar kolay olacak!). Üçüncüsü ben konuştukça, çevremdeki çoğu insanın bu konuda sıkıntısı olduklarını öğrendim, bu konuları hiç bilmediklerini, kimseyle konuşamadıklarını, kendilerini tek zannettiklerini, anormal olduğunu düşündüklerini, "kadınlık görevini" yerine getirememekten utanç duyduklarını...

Umarım siz bunları yaşamamışsınızdır, yaşadıysanız umarım biraz daha bu konuda bilgi edinmiş olursunuz bu yazıyla... Lütfen konuşun!

blog: bildigimce.blogspot.com

Kadının cinsel davranışlarının fizyolojik sebepleri ancak bu kadar güzel ifade edilebilir
Bu araştırmayı referans göstermiyorum daha genel baktığımda
Aslında çok araştırmalar var artık hatta konuşuluyorda ama ben işin pskolojik boyutundan daha net cevaplar alınacağı kanaatindeyim cinselliği uyarılması gereken sinir uçları nerde konusundan çıkarıp pskolojik ele alınması gerektiğini düşünüyorum hatta her toplumun kendi içerisinde değerlendirip ( bu bence toplumdan toplumada farkeder) ele alınması lazım

Kadının cinsel davranışlarının fizyolojik sebepleri ancak bu kadar güzel ifade edilebilir
Bu araştırmayı referans göstermiyorum daha genel baktığımda
Aslında çok araştırmalar var artık hatta konuşuluyorda ama ben işin pskolojik boyutundan daha net cevaplar alınacağı kanaatindeyim cinselliği uyarılması gereken sinir uçları nerde konusundan çıkarıp pskolojik ele alınması gerektiğini düşünüyorum hatta her toplumun kendi içerisinde değerlendirip ( bu bence toplumdan toplumada farkeder) ele alınması lazım

Çok doğru tabiki cinselliğin önemli bir kısmının psikolojik olduğunu düşünüyorum ben de; fakat bu yazıyı özetlememin amacı da kadınların yanlış bildikleri ve bu bilginin üzerine belli beklentiler oluşturdukları bir konuyu açığa çıkarmak. Bu yüzden birçok kadının üzerinde baskı hissettiğini, sorunlu, anormal olduğunu düşündüğünü biliyorum. Bu yazıyı yazmanın, onlara başka bilgilerin kapısını açacağını düşündüğümden yazdım ki fizyolojik bir açıklama yapmamıştım aslında yazımda (en azından nasıl olması gerektiğini söylemedim). Bloga göz atarsanız, ne yapmaya çalıştığımı daha iyi anlarsınız sanırım

Çok doğru tabiki cinselliğin önemli bir kısmının psikolojik olduğunu düşünüyorum ben de; fakat bu yazıyı özetlememin amacı da kadınların yanlış bildikleri ve bu bilginin üzerine belli beklentiler oluşturdukları bir konuyu açığa çıkarmak. Bu yüzden birçok kadının üzerinde baskı hissettiğini, sorunlu, anormal olduğunu düşündüğünü biliyorum. Bu yazıyı yazmanın, onlara başka bilgilerin kapısını açacağını düşündüğümden yazdım ki fizyolojik bir açıklama yapmamıştım aslında yazımda (en azından nasıl olması gerektiğini söylemedim). Bloga göz atarsanız, ne yapmaya çalıştığımı daha iyi anlarsınız sanırım

Evet cidden değindiğin nokta çok önemli yanlış bilinen bir şey üzerine insanın kendini eksik hissetmesi kendinden beklentiye girmesi
ben yanlızca pskolojik boyutunuda vurgulamak istedim.
Teşekkürler paylaşım için.

teşekkürler yazı için....
okuduklarımdan anladığım kadarıyla ilişkide bencil de olmak gerekiyor...ama bu sorunu yaşayanlar bunu yapamıyoruz sanırım

Toplum bilinclendirilmesi acisindan ifadleri anlasilabilir ve fokur fokur empati kaynayan bi yazi olmus, eminim ki birilerine faydali olmustur :)
Kendi acimdan, bu makaleyi burada gorup okumadan once tamamen kendi cinsel tecrubelerime bakarak bahsedilen durumun tam olarak farkindaydim. Kisisel olarak vajinal orgazm seklinde bir kavrama inanmiyordum, klitoris uyarilmiyor zannedilse de, vajinal penetrasyon sirasinda orgazm olunabiliyorsa bu yine vucut hareketlerinin ve penisin ic hareketleri nedeniyle klitorisin dolayli olarak uyarilmasi sayesinde orgazm olunabildigini tamamen kendi tespitlerimle biliyordum.
Dolayisiyla makalede yazilanlara tamamen katiliyorum.

X