Jinekoloji Vajinismus Nedir? Tecrübe ve deneyimlerimizle Vajinismusu yenelim

Merhaba acaba ilk parmak egzersizinizi ya da ilk aparatı alışınızı anlatabilir misiniz? Mesela önce sadece 1 boğum mu aldınız, ya da sadece aparatın ucunu mu?

Acı, ağrı oldu mu? Ne hissettiniz?

Egzersize başlarken tansiyonu düşen oluyor muydu. Teşekkür ediyorum şimdiden ☘️

Ben 10 aylık evliyim daha öncede gruplara girmiştim (2 aylık evliyken) açıkçası gruplarda bazı kişiler kanlı bi şeyler konuştu vs. ve mesajların çoğu günlük muhabbet ve hamilelik olunca kadınlar kulübüne girmeyi bırakmıştım.

Merhaba acaba ilk parmak egzersizinizi ya da ilk aparatı alışınızı anlatabilir misiniz? Mesela önce sadece 1 boğum mu aldınız, ya da sadece aparatın ucunu mu?

Acı, ağrı oldu mu? Ne hissettiniz?

Egzersize başlarken tansiyonu düşen oluyor muydu. Teşekkür ediyorum şimdiden ☘️
Merhaba,ben parmak egzersizini tercih etmedim.dilator alsam yapbilirmiyim emin de olmadigim icin evdeki yaklasik 2 parmak kalinliginda bi objeye prezervatif gecirip ilk egzersizimi denemistim(kalin bir aparatlama baslama nedenim ince biseyle deligi bulmwk bana daha zor geliyordu).yataga yatip bacaklarimi actim inanirmisin 3 saatte girisi bulamadim.pes ettim kalktim.ertesi gun buradan okudum ki giris ikindikca acilirmis ve girmesi icin kuvvet uygulamam gerekiyormus oyle hop diye kendi kendine girmeyecekti tabiki.derin nefes alip son gucumle ikinip itince aparatin ilerledigini fark ettim.kesinlikle en ufak bir sizi agri yanma soz konusu degil.sadece huylandiginiz icin gicik bir his oluyor icinizde.ben ilk seferlerde sadece sokup 1-2 sn sonra cikariyordum bu histen dolayi,zamanla aparat icindeyken kegel yapmaya basladim.icimde tutma surem 1 dakikaya cikti daha sonra 3 sonra 5 dakikaya.suan hala egzersiz yapiyorum ama yolu yariladigimi hissediyorum.10 gundur her gun bazen 2 defa egzersiz yapiyorum saatlerce daha 1 kere bile aciyi gec sizi bile duymadim.zorlayan tek sey bu hissiyata alismak oldu

Henuz hic agri hissetmedim,daha cok baski gibi tanimlayabilirim kasilmalari.ki eger ikinirsaniz ve kegelinizi yaparsaniz kasilma da olmuyormus.
Çok teşekkür ederim iki mesajınız için de benim için açıklayıcı oldu. Bunları duyup neyle karşılaşacağımı tahmin edip kendimi motive etmeyi deneyeceğim 🙏🏻 Size de kolay gelsin. En kısa zamanda sağlıklı cinsel hayata kavuşmasını umuyorum herkesin

Kizlar tecrubeli olanlara bir sorun var 🤨 aparatlarin en buyuk boyunun kalinligi 10 cm imis.penis boyundan baya ince geliyor sanki,bu aparat yeterli oluyor mu

Ağrı hisseden olduysa bu ağrıyı neye benzetebilirsiniz bir de 🙈
Ben ilk serçe parmak denediğimde girişte hiç acı hissetmedim ileride kasa denk gelince kasıldigim için hafif batma gibi bir acı oldu ama geçici bişey. Nefes alıp verince ve kegel yapınca o batma da azaldı ve parmağı ilerletmek daha kolay hale geldi

Herkese merhaba, ben de vajinismusu çözmeye çalışıyorum. Son durumumdan bahsedeceğim. Tek parmağı rahatlıkla alabiliyorum ama iki parmağı alamıyordum ve iki parmakta canım yanmıştı. Burada yazılan hemen hemen her şeyi okudum ve bir cesaretle dilatör set sipariş ettim. O sette evde birkaç hafta bekledi ve ben dün denemeye karar verdim. Önce tek parmak denedim. Oldu. İki parmak denedim, ilk boğumdan sonrası ilerlemedi ve canım yandı. Sonrasında bayağı ağladım, herkes yapabiliyor, oradan bebek çıkıyor, bu vücudun doğal işleyişi bende nasıl olmuyor vs. diye. Sonra bir anlık gözümü karartmayla 1. aparatı aldım ve o kadar kolay oldu ki. Şaşkınlık ve mutluluk içinde kalakaldım. Tamam dedim, madem ilkini yapabildim sıra 2. de. Onu da denedim. İlki kadar olmasa da o da tek seferlik hafif bir ittirmeyle girdi. Tabi bu arada aparatları içimde tutmaya, oynatmaya, ileri geri hareket ettirmeye de çalıştım. Vücudumun buna alışması ve normalize etmesi için. Sonrasında 3. aparatı da denedim. Bunda ikinciye nazaran bir parça daha güçlü şekilde ittirdim ve oldu. İlk girişte biraz itmem gerekti. Bunun verdiği his biraz rahatsızlıktı. Ama kendimi rahatlatmaya, nefes alıp vermeye ve gevşetmeye odaklanıp üçüncü aparatı da içimde tuttum, oynatmaya ve ileri geri hareket ettirmeye çalıştım. Şunu söyleyebilirim ki tüm bunları yaparken hiç ama hiç acı veya yanma hissetmedim sadece biraz rahatsızlık hissi vardı o kadar. Tabii hepsini bol kayganlaştırıcı ile kullandım. Üçünü de yaptıktan sonra mutluluktan dakikalarca ağladım. Eşimi aradım, biraz da ona ağladım. :) Dün 4.yü denemedim. Üçünü de yapınca bıraktım. Bugün tekrar denedim. Bir, iki, üç hepsini tıpkı dünkü gibi yapabildim. Sıra 4. aparata geldi. Denemek istedim. Ancak 4.yü yapamadım. Girmedi. İtmeye çalıştıkça canım acıdı. Kendimi ne kadar rahatlatmaya, gevşetmeye çalışsam da sanırım tam yapamadım. İttirmeye çalıştıkça gitmedi ve acı hissettim. Ben de bıraktım. Yarın tekrar denemeye çalışacağım. Sizce bu durum normal mi? İlerleyen zamanda yapabilir miyim? Nasıl çözebilirim? 4. aparatı yapamadan eşli denemeye geçmek doğru olur mu?

Herkese merhaba, ben de vajinismusu çözmeye çalışıyorum. Son durumumdan bahsedeceğim. Tek parmağı rahatlıkla alabiliyorum ama iki parmağı alamıyordum ve iki parmakta canım yanmıştı. Burada yazılan hemen hemen her şeyi okudum ve bir cesaretle dilatör set sipariş ettim. O sette evde birkaç hafta bekledi ve ben dün denemeye karar verdim. Önce tek parmak denedim. Oldu. İki parmak denedim, ilk boğumdan sonrası ilerlemedi ve canım yandı. Sonrasında bayağı ağladım, herkes yapabiliyor, oradan bebek çıkıyor, bu vücudun doğal işleyişi bende nasıl olmuyor vs. diye. Sonra bir anlık gözümü karartmayla 1. aparatı aldım ve o kadar kolay oldu ki. Şaşkınlık ve mutluluk içinde kalakaldım. Tamam dedim, madem ilkini yapabildim sıra 2. de. Onu da denedim. İlki kadar olmasa da o da tek seferlik hafif bir ittirmeyle girdi. Tabi bu arada aparatları içimde tutmaya, oynatmaya, ileri geri hareket ettirmeye de çalıştım. Vücudumun buna alışması ve normalize etmesi için. Sonrasında 3. aparatı da denedim. Bunda ikinciye nazaran bir parça daha güçlü şekilde ittirdim ve oldu. İlk girişte biraz itmem gerekti. Bunun verdiği his biraz rahatsızlıktı. Ama kendimi rahatlatmaya, nefes alıp vermeye ve gevşetmeye odaklanıp üçüncü aparatı da içimde tuttum, oynatmaya ve ileri geri hareket ettirmeye çalıştım. Şunu söyleyebilirim ki tüm bunları yaparken hiç ama hiç acı veya yanma hissetmedim sadece biraz rahatsızlık hissi vardı o kadar. Tabii hepsini bol kayganlaştırıcı ile kullandım. Üçünü de yaptıktan sonra mutluluktan dakikalarca ağladım. Eşimi aradım, biraz da ona ağladım. :) Dün 4.yü denemedim. Üçünü de yapınca bıraktım. Bugün tekrar denedim. Bir, iki, üç hepsini tıpkı dünkü gibi yapabildim. Sıra 4. aparata geldi. Denemek istedim. Ancak 4.yü yapamadım. Girmedi. İtmeye çalıştıkça canım acıdı. Kendimi ne kadar rahatlatmaya, gevşetmeye çalışsam da sanırım tam yapamadım. İttirmeye çalıştıkça gitmedi ve acı hissettim. Ben de bıraktım. Yarın tekrar denemeye çalışacağım. Sizce bu durum normal mi? İlerleyen zamanda yapabilir miyim? Nasıl çözebilirim? 4. aparatı yapamadan eşli denemeye geçmek doğru olur mu?
Bence yapabilirsiniz ama alışması için kendinize zaman verin arka arkaya hepsini yapmaya çalışmışsıniz 3. Boyla 2 3 gün çalışma yapın bence

Bence yapabilirsiniz ama alışması için kendinize zaman verin arka arkaya hepsini yapmaya çalışmışsıniz 3. Boyla 2 3 gün çalışma yapın bence
Vajinismus doktorlari pespese seans verip bu sekilde denetiyor. Yapabilen 1 haftaya 4 5 gune cozuyor. Yani süre olarak gün koymadan da olabiliyor. Bi gazla basladiysa devam etmesi kendisi icin iyi olabilir. Ama duvar hissine takılanlar mutlaka muayene olmalı.

Vajinismus doktorlari pespese seans verip bu sekilde denetiyor. Yapabilen 1 haftaya 4 5 gune cozuyor. Yani süre olarak gün koymadan da olabiliyor. Bi gazla basladiysa devam etmesi kendisi icin iyi olabilir. Ama duvar hissine takılanlar mutlaka muayene olmalı.
Anladim ben doktora gitmediğim için bilmiyorum ben yavaş yavaş yapılmasından yanayım belki dediğiniz gibi daha iyi olabilir. Duvar hissi de kendimizi kasmaktan oluyor diye düşünüyorum. Fiziksel bir sorun yoksa tabi

Duvar hissi bende de var. Acaba bu kızlık zarının yapısıyla ilgili olabilir mi?

Duvar hissi bende de var. Acaba bu kızlık zarının yapısıyla ilgili olabilir mi?
Olabilir. Vajinal dudaklarından tut guzelce yavas yavaş aç bak. birde zar türlerine bak benzerse zar yapinla ilgildir. Kendin görmeyebilirsin yinede doktora git. Bende septal hymen var %1 gorülen bir seymiş ama burada bir çok kadin arkadasla iletisime gectik. Bazılarında bölmeli zar bazılarında direkt kapali zar var. Kimisi delikli zar. Yani 100 kadından 3unde zar varmış... Bu yüzden doktor bakarsa kafanda soru işareti gider. Direkt git özel hastane sgk varsa 100 150 TL muayene ucreti. Tamamlayici sigorran varsa beleş.
Devlet hastanesi yakinsa gün varsa erteleme. Sorunun yok derse devam etmen daha iyi olur. Kendine güvenirsin süphen olmaz. Güzel bir doktora gidersen vajinismus var mi diye seni bir yoklar. Parmakla deneme yapiyorlar. Muayene ederken. Bana özelden yazabilirsin bende suan mücade ediyorum :))

Olabilir. Vajinal dudaklarından tut guzelce yavas yavaş aç bak. birde zar türlerine bak benzerse zar yapinla ilgildir. Kendin görmeyebilirsin yinede doktora git. Bende septal hymen var %1 gorülen bir seymiş ama burada bir çok kadin arkadasla iletisime gectik. Bazılarında bölmeli zar bazılarında direkt kapali zar var. Kimisi delikli zar. Yani 100 kadından 3unde zar varmış... Bu yüzden doktor bakarsa kafanda soru işareti gider. Direkt git özel hastane sgk varsa 100 150 TL muayene ucreti. Tamamlayici sigorran varsa beleş.
Devlet hastanesi yakinsa gün varsa erteleme. Sorunun yok derse devam etmen daha iyi olur. Kendine güvenirsin süphen olmaz. Güzel bir doktora gidersen vajinismus var mi diye seni bir yoklar. Parmakla deneme yapiyorlar. Muayene ederken. Bana özelden yazabilirsin bende suan mücade ediyorum :))
Merhabalar,cok aciklayici olmus fakat merak ettim herhangi bir kizlik zari tipi-tamamen kapali olan durum haricinde-aparat egzersizine engel olur mu acaba?cunku ben 3. Aparatla egzersizdeyim kanamam olmadi,esnek mi zarim acaba

Kizlar dilator egzersizinde zari zedelenen var mi aramizda?ben son aparata gececegim de ne yalan soyliyim kanamam olurmu olursa nasil vi histir korktugumdqn son aparati bir turlu ittiremiyorum...sanki guclu sekilde itsem bi anda zari zedeleyip canin yanacakmis givi geliyor 🥺

Merhabalar,cok aciklayici olmus fakat merak ettim herhangi bir kizlik zari tipi-tamamen kapali olan durum haricinde-aparat egzersizine engel olur mu acaba?cunku ben 3. Aparatla egzersizdeyim kanamam olmadi,esnek mi zarim acaba
Bence esnek olabilir. 2 Arkadasim sevgilileriyke birlikte oldu esnekti kan bile gelmedi agri bile olmamış. Bana çok şaşırıyorlar hem agrili olmasi hem operasyon geçirmem hem vajinismus belasına düşmem baya ortamda şok etkisi yaratıyor. Agri yoksa sızı yoksa sizz aynen devam edin. Acı olursa doktora hemen. Sonuçta saglık baktırırsın hemen içinde kalmaz. Bence her kadin sorun yoksa bile bir kez muayene olmalı. Cunku burda zarı alınan ama miyomları tespit edilenler var. Erkenden kadin sagligina önem vermek lazım. Bedenimiz cok kiymetli

X