Çorbalar Valide Sultan Çorbası-(İç Anadolu Yöresi)- Birşah Yoğurt Sponsorluğunda

Benim ki de kırıldı, bir sene oldu. Çok şükür agrımıyor. Ogluma hamileyken sorun yaşamıştım. Dogumdan sonra yaptırdım, doktor kırılırsa tekrar kurtaramayız demişti. Kenarı kırıldı ama agrı yapmıyor şükür :KK45:

Evet sen hepsinden güzel yaparsın:sus:

Evet sen hepsinden güzel yaparsın:sus:

Ben seni tutuyorum:sus:
Bu neydi şimdi:skandal: Üçlü oynuyorsun Nevoş:sinirli:

Merhabalar Sevgili Kadinlar Kulubu;
Sizlere muthis besleyici, doyurucu ve cok lezzetli bir corba tarifim var. Kendileri Ic Anadolu yoresinden Valide Sultan Corbasi.:kk77:
Ilk defa denedigim ama lezzetini cok begendigim bir corba oldu,denemenizi tavsiye ederim.
Yarismaya katilan tum arkadaslara basarilar dilerim.:KK36:
Hemen tarife gecmek istiyorum.

Malzemeler

Eki Görüntüle 2231615
Koftesi icin:
200 gram kiyma
2 yemek kasigi galeta unu(veya 2 dilim bayat ekmek ici)
Bir kucuk boy sogan
Karabiber
Tuz
3-4 yemek kasigi siviyag(kizartmak icin)

Corba malzemeleri:
1.5 su bardagi garnitur
(1 havuc-1 patates-1cay bardagi bezelye)
Yarim cay bardagi pirinc
Yarim cay bardagi bulgur
1 bulyon(isterseniz et suyu)
1 yemek kasigi sebzeli cesni(tercihen)
9-10 bardak sicak su

Terbiyesi icin
1.5 su bardagi yogurt
2 yemek kasigi un

Sosu icin
2 yemek kasigi tereyagi
Nane

Oncelikle sogani rendenin ince kismiyla rendeleyelim ve soganin suyunu sıkalım.Koftemizin malzemelerini karistirip iyice yoguralim.(yogurma islemini uzun tutalim koftelerimizin dagilmamasi icin)
Yogurulan kofteleri minik minik findik buyuklugunde yuvarlayalim ve cok az unlayalim(yapismamasi icin)
Eki Görüntüle 2231486
-Ben hazir karisik garniturlerden kullandim pratiklik acisindan. Ama siz evde ayri ayri haslamak isterseniz bu asamada sebzelerinizi minik minik dograyip sirayla haslayip suzup kullanabilirsiniz

Tencereye yikanan pirinci ve bulguru koyup haslanmaya birakalim.
Bu sirada minik koftelerimizi az siviyagda kizartalim. Kizartirken kasik degdirmeden tavayi ileri geri sallayarak kizartin.(koftelerin dagilmamasi icin)
Eki Görüntüle 2231487
Haslanan pirinc ve bulgura garniturumuzu ekleyip 2-3 dakika kaynatalim.

Kaynayan corbaya kizaran koftelerimizi,et suyunu(veya bulyon),sebzeli cesni ekleyelim.
(Sebzeli cesnilerde ve bulyonda tuz oluyor, bu sebeple tuzunu kontrollu ekleyin, ben ekstra tuz kullanmadim iki urunun tuzu yeterli geldi.)
Bazi tariflerde sebzeli cesni kullanilirken bazilarinda kullanilmiyor, tercih sizin.

Bir kasede yogurt ve unu iyice cirpalim. Kaynayan corbanin suyundan bir kac kepce yogurda ekleyelip karistiyoruz, yani iliklastiralim.

Devaminda karisimi corbaya yavas yavas ekleyelim ve hic durmadan kaynayana kadar karistiralim.
(Corbanin kivami bu asamada koyulasiyor 1-2 bardak su ekleyerek kivamini istediginiz sekilde ayarlayabilirsiniz.)
Eki Görüntüle 2231488
Kaynayan corbanin altini kisalim, 2-3 dakika daha kisik ateste kaynatip altini kapatalim.
Uzerinin sosu icin bir tavada tereyagini iyice kizdirip nanesini ekleyin. Şık bir sunum icin her bir corba kasesine ayri ayri yag dokebilirsiniz. Kalan yagida tencereye dokup guzelce karistirin. Hepsi bu kadar simdiden deneyecek herkese Afiyet Olsun.:kk77:

Eki Görüntüle 2231552 Eki Görüntüle 2231553 Eki Görüntüle 2231554 Eki Görüntüle 2231555 Eki Görüntüle 2231556 Eki Görüntüle 2231557 Eki Görüntüle 2231558 Eki Görüntüle 2231559 Eki Görüntüle 2231560 Eki Görüntüle 2231561 Eki Görüntüle 2231562 Eki Görüntüle 2231563 Eki Görüntüle 2231564 Eki Görüntüle 2231565
Eki Görüntüle 2231619
Eki Görüntüle 2231915
Ellerine sağlık canım ,çok lezzetli görünüyor çorban ,sunum da her zaman ki gibi güzel olmuş.Ve de her zamanki in in bitmiyor resimler :KK45:başarılar dilerim canım :KK36:

Sizlere muthis besleyici, doyurucu ve cok lezzetli bir corba tarifim var. Kendileri Ic Anadolu yoresinden Valide Sultan Corbasi.:kk77:
Ilk defa denedigim ama lezzetini cok begendigim bir corba oldu,denemenizi tavsiye ederim.

Malzemeler

Eki Görüntüle 2231615
Koftesi icin:
200 gram kiyma
Bir kucuk boy sogan
Karabiber
Tuz

Corba malzemeleri:
1.5 su bardagi garnitur
Yarim cay bardagi pirinc
Yarim cay bardagi bulgur
9-10 bardak sicak su

Terbiyesi icin
1.5 su bardagi yogurt
2 yemek kasigi un

Sosu icin
2 yemek kasigi tereyagi
Nane

Oncelikle sogani rendenin ince kismiyla rendeleyelim ve soganin suyunu sıkalım.Koftemizin malzemelerini karistirip iyice yoguralim.(yogurma islemini uzun tutalim koftelerimizin dagilmamasi icin)
Yogurulan kofteleri minik minik findik buyuklugunde yuvarlayalim ve cok az unlayalim(yapismamasi icin)
Eki Görüntüle 2231486
-Ben hazir karisik garniturlerden kullandim pratiklik acisindan. Ama siz evde ayri ayri haslamak isterseniz bu asamada sebzelerinizi minik minik dograyip sirayla haslayip suzup kullanabilirsiniz

Bu sirada minik koftelerimizi az siviyagda kizartalim. Kizartirken kasik degdirmeden tavayi ileri geri sallayarak kizartin.(koftelerin dagilmamasi icin)
Eki Görüntüle 2231487

Kaynayan corbaya kizaran koftelerimizi,et suyunu(veya bulyon),sebzeli cesni ekleyelim.
(Sebzeli cesnilerde ve bulyonda tuz oluyor, bu sebeple tuzunu kontrollu ekleyin, ben ekstra tuz kullanmadim iki urunun tuzu yeterli geldi.)
Bazi tariflerde sebzeli cesni kullanilirken bazilarinda kullanilmiyor, tercih sizin.

Bir kasede yogurt ve unu iyice cirpalim. Kaynayan corbanin suyundan bir kac kepce yogurda ekleyelip karistiyoruz, yani iliklastiralim.

Devaminda karisimi corbaya yavas yavas ekleyelim ve hic durmadan kaynayana kadar karistiralim.
(Corbanin kivami bu asamada koyulasiyor 1-2 bardak su ekleyerek kivamini istediginiz sekilde ayarlayabilirsiniz.)
Eki Görüntüle 2231488
Kaynayan corbanin altini kisalim, 2-3 dakika daha kisik ateste kaynatip altini kapatalim.
Uzerinin sosu icin bir tavada tereyagini iyice kizdirip nanesini ekleyin. Şık bir sunum icin her bir corba kasesine ayri ayri yag dokebilirsiniz. Kalan yagida tencereye dokup guzelce karistirin. Hepsi bu kadar simdiden deneyecek herkese Afiyet Olsun.:kk77:

Eki Görüntüle 2231552 Eki Görüntüle 2231553 Eki Görüntüle 2231554 Eki Görüntüle 2231555 Eki Görüntüle 2231556 Eki Görüntüle 2231557 Eki Görüntüle 2231558 Eki Görüntüle 2231559 Eki Görüntüle 2231560 Eki Görüntüle 2231561 Eki Görüntüle 2231562 Eki Görüntüle 2231563 Eki Görüntüle 2231564 Eki Görüntüle 2231565
Eki Görüntüle 2231619
Eki Görüntüle 2231915
Tadı nasildi hamile halimle nasıl cnm cektio_O inşallah yapabilirim

Malzemeler

Eki Görüntüle 2231615
Koftesi icin:
200 gram kiyma
Bir kucuk boy sogan
Karabiber
Tuz

Corba malzemeleri:
1.5 su bardagi garnitur
Yarim cay bardagi pirinc
Yarim cay bardagi bulgur
9-10 bardak sicak su

Terbiyesi icin
1.5 su bardagi yogurt
2 yemek kasigi un

Sosu icin
2 yemek kasigi tereyagi
Nane

Eki Görüntüle 2231486

Eki Görüntüle 2231487

Eki Görüntüle 2231488

Eki Görüntüle 2231619
Eki Görüntüle 2231915
Tadı nasildi hamile halimle nasıl cnm cektio_O inşallah yapabilirim

X