Veda / Ayşe Kulin

Anuska

Guru
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2007
6.212
78
56
İki gün önce alıp da bir solukta okuduğum, Ayşe Kulin klasiklerinden biri Veda. Tarih seviyorsanız, Ayşe Kulin hayranıysanız lütfen okuyun...

Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananlar anlatılıyor. Son maliye nazırı ve ailesi aracılığı ile o dönemin resmini çizen "Veda", çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışıp kalan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor...

Anuska tavsiyen icin tesekkurler canim, bende internetten siparis verdim alacagim kitaplar arasinda bu kitap da var, iyiki almisim demekki, sevgilerimle

Anuska tavsiyen icin tesekkurler canim, bende internetten siparis verdim alacagim kitaplar arasinda bu kitap da var, iyiki almisim demekki, sevgilerimle

Canım, inan pişman olmayacaksın. Ben tüm işlerimi erteleyerek bitirdim kitabı.
Sevgiler...

benimde şimdi okuduğum kitap gerçekten çok güzel bitmesine az kaldı herkese tavsiye ederim

ayşe kulinin romanlarını çok seviyorum.buda bir harikaydı.bayıldım.tarih seven herkese tavsiye ederim.

Ayşe Kulini bende çok severim bütün kitaplarını okudum hepside bnm tarzım kitaplar VEDA'yı da en kısa zamanda okumak için sabırsılanıyorum.

Geçen gün kitapçıda elime alıp geri bıraktım. Ama aklım kalmıştı kesinlikle. Sizin tavsiyelerinizden sonra mutlaka alıp okuyacağım. Hem tarihi severim hem de Ayşe Kulin'i

ayşe kulinin romanlarını çok seviyorum.buda bir harikaydı.bayıldım.tarih seven herkese tavsiye ederim.

Sana katılıyorum canım.

Ayşe Kulini bende çok severim bütün kitaplarını okudum hepside bnm tarzım kitaplar VEDA'yı da en kısa zamanda okumak için sabırsılanıyorum.

Geçen gün kitapçıda elime alıp geri bıraktım. Ama aklım kalmıştı kesinlikle. Sizin tavsiyelerinizden sonra mutlaka alıp okuyacağım. Hem tarihi severim hem de Ayşe Kulin'i

Pişman olmayacağınızdan eminim kızlar...

bende yorumları okudum kitap hakkındaki

alacağım kitaplar listesinde

Ayşe Kulin, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, işgal altındaki İstanbul'da bir konakta yaşananları anlatıyor bu kez. Son Maliye Nazırı ve ailesi aracılığıyla o dönemin resmini çizen Veda, çökmekte olan bir tarih ile yeni bir gelecek arayan Milliciler arasında sıkışan o dönem Osmanlı aydınının da öyküsünü dile getiriyor.
Ayşe Kulin'in her zamanki ustalıklı ve sürükleyici üslubu ile okurlarının elinden bırakamayacakları bir kitap bu. Günümüz Türk edebiyatında neredeyse eşsiz olan, biyografik veriler ile roman tekniğini birleştirmekteki ustalığını bir kez daha sergileyen Kulin, bu kez bir İstanbul öyküsü bir imparatorluk tarihini birlikte ele alıyor.
ben cok etkilendim okurken insanı sanki alıp o zamanlara götürüyor umarım beyenirsiniz
z.gif
e.gif
r.gif
r.gif
i.gif
n.gif

benimde hayatımı kitaplaştırsa şukadın tüm kitaplarını alıp okumaya calışmısımdır..anlatım dili harika ..

çok severim AYŞE KULİN'i
adı aylin ile kitaplarını okumaya başladım.hemen hepsini okudum.zerrinn kardeşim tavsiye ettiğiniz kitabıda en kısa sürede okumaya çalışacağım

Ayşe Kulin veda...severek okuyorum ..tüm kitaplarını okuduğum gibi teşekkürler Anuşka

Ben de kitabı bir solukta okudum. Ayşe Kulin okurlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir kitap.

Okudum ama..

Asıl ilgimi çeken bölümlerin altı yeterince doldurulmamıştı. Özet gibiydi biraz.. sanırım yazarın kadın olmasından kaynaklanıyor bu durum.. Tarihi ya da fonda tarihin olduğu otobiyografik bir kitabı eğer bir kadın yazar yazıyorsa (Alev Alatlıyı şiddet dışarıda tutuyorum, Oya Baydar da bu konuda saygıyla yaklaştıklarımdan birisi elbette unutmayayım) işin duygu bölümüne ve her türlü gerekli gereksiz ayrıntıya girilirken (nasıl öpüşmüşler mesela) asıl önemli olan bölümler tatmin edici olamıyor...
Üstelik Murat Bardakçı da belge olarak destek vermiş... Yani dayanak konusunda bir sıkıntı yok.

Hele hele, belki de vicdani yükümlülük olarak görebileceğimiz, tarihin suçladığı akrabalarını temize çıkartma işi için yazıldıysa bu kitap... daha da ayrıntıcı olunmalıydı..

Dediğim gibi.. beğendim ama doymadım. Sofradan biraz aç kalktım yani.. yerimseniben

Evet gerçekten roman olarak güzel bir kitaptı ancak tarhi gerçekliklerin yansıtılmasında ben de eksik kaldığını düşünüyorum..
Altı biraz daha doldurulabilirdi,içerik daha zengin olabilirdi,tarihimizde öyle anlamlı malzemeler var ki...Biraz yüzeysel olmuş gibi.Ancak yine de güzel bir kitaptı,konu ve anlatım olarak..

Okudum ama..

Asıl ilgimi çeken bölümlerin altı yeterince doldurulmamıştı. Özet gibiydi biraz.. sanırım yazarın kadın olmasından kaynaklanıyor bu durum.. Tarihi ya da fonda tarihin olduğu otobiyografik bir kitabı eğer bir kadın yazar yazıyorsa (Alev Alatlıyı şiddet dışarıda tutuyorum, Oya Baydar da bu konuda saygıyla yaklaştıklarımdan birisi elbette unutmayayım) işin duygu bölümüne ve her türlü gerekli gereksiz ayrıntıya girilirken (nasıl öpüşmüşler mesela) asıl önemli olan bölümler tatmin edici olamıyor...
Üstelik Murat Bardakçı da belge olarak destek vermiş... Yani dayanak konusunda bir sıkıntı yok.

Hele hele, belki de vicdani yükümlülük olarak görebileceğimiz, tarihin suçladığı akrabalarını temize çıkartma işi için yazıldıysa bu kitap... daha da ayrıntıcı olunmalıydı..

Dediğim gibi.. beğendim ama doymadım. Sofradan biraz aç kalktım yani.. yerimseniben

Haklısınız, aynı şekilde düşündüm. Kitabı severek okudum ama bittiğinde sanki bir şeyler eksik gibiydi... CADIARZU

Ama Ayşe Kulin gerçekten değerli...

çok güzel bir kitaptı...zaten Ayşe Kulin'in üslubu kitabı 1-2 günde bititmeme yol açıyor..bütün kitaplarında olduğu gibi..
bu vatanın ne fedakarlıklarla kurtarıldığını anlamayanlar ve hazmedemeyenler okumalı bence...

kitabı okudum.sabırsızlıkla bekliyordum,nihayet bitti.Sevişme kısımları fazla ayrıntılı anlatılmış buldum.Geri kalan kısımlar gerçekten sürükleyici.Arkasından da ipek çalışların LATİFE HANIMkitabını bitirdim,herkeze bol kitaplı günler.

X