Veli de öğretmen de bu yaz çok terleyecek

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.828
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önceki gece geç saatlere kadar süren yemekli toplantıda, gazetecileri ağırladı, yeni yapılan üç önemli düzenlemeyle ilgili olarak ayrıntılı bilgiler verdi.
Bu yıl ilk kez uygulanacak olan liselere giriş sistemini, ne Bakan ve Bakanlık bürokratları tam olarak anlatabildi ne de biz anlayabildik.
Fen ve Anadolu liseleri ile kolejlere yerleştirme sistemi, iddia edilenin aksine, eskisinden çok daha karmaşık hale geldi. Dershanelerin okula dönüştürülmeleri konusunda ise en büyük mağduriyeti, görünen o ki öğretmen dışındaki idari personel çekecek. Çünkü hiç biri için kadro söz konusu değil. Öğretmen olanların ise ne kadarının, ne zaman ve hangi kriterlere göre atanacağı da henüz belli değilmiş!
Üçüncü önemli nokta ise müdür atamalarıydı. Neden böyle bir uygulamaya gidildiği soruldu. Cevap ilginçti: Biz görevden alıyoruz, yargı iade ediyor!.. Toplantının ayrıntılarıyla ilgili bilgileri yan sütunlarda okudukça, eminim ki siz de şok olacaksınız.
Çocuklarını, yıllardır kolejlere hazırlayan veliler de çılgına dönerse, bu da hiç şaşırtıcı olmaz. Bakanlık, kolejlere girişle ilgili kuralları, maç başında değil de, maç sonunda koyuyor ve bu “anlaşılamayan” sistemle, kontenjanların dolması çok zor gözüküyor...
Peki çok daha fazla öğretmen alınacak mı? Hayır, daha önce ne açıklandıysa o kadar atama yapılacakmış. Yönetici atama kriterleri ise eminim ki çok tartışılacak! Çünkü, yönetici olmak isteyenlere 100’e yakın kriter getirilmiş ama onları o makama seçecek olanlar için bu kriterlerin hiçbirisi geçerli değil. Gerekçe de ilginç: Yanlış yaparsak, bunu siyaseten öderiz!
Bakan Avcı ve ekibi tam kadro İstanbul’daydı. Teknik konulardaki açıklamaları bürokratlar, genel değerlendirmeleri ise Bakan Bey direkt kendisi yaptı. Peki MEB kurmayları göz doldurdu mu, gelecek için umut verdi mi? Artıları da vardı, eksileri de. Ama Başta Bakan Avcı olmak üzere hemen hepsi iyi niyetliydi. Sorunsuz bir dönem geçirmemek için olağanüstü bir çaba içerisindeydiler.
Sorunsuz bir yaz için bu kadarı yeter mi? Bunu da zaman gösterecek...

Bakan Avcı’dan şok açıklamalar
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eğitimde yapılacak köklü değişiklikleri anlattı: Liselere girişte yerleştirme sistemi tümüyle değişiyor; 4 yılını tamamlayan okul müdürlerinin görev süreleri sona eriyor; dershaneleri okula dönüştürme operasyonu yarın başlıyor

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, önceki akşam eğitim editörleriyle bir araya gelerek, eğitimde önümüzdeki dönem yapılacak köklü değişiklikler hakkında bilgi verdi. Toplantıda, liselere yerleştirme, dershanelerin özel okula dönüştürülmesi, okullarda 4 yıl ve üzeri görev yapan müdür ile müdür yardımcılarının görev sürelerinin son erdirilmesi konuları öne çıktı.
Bakan Avcı’nın verdiği bilgilere göre bu yıl, liselere yerleştirme işlemleri tek seferde ve tek bir takvimle yapılacak. Öğrenciler A ve B olmak üzere iki ayrı grupta tercih yapacaklar. A Grubunda, farklı okul türleri arasından, Galatasaray, Kabataş, Ankara Fen lisesi gibi okul adına göre 15 tercih yapılacak. B Grubunda ise Fen, Sosyal Bilimler, Anadolu İmam Hatip, Anadolu, Meslek ve Teknik Anadolu liseleri şeklinde, sadece okul türüne göre tercih yapılabilecek. Burada öğrenci hangi okula gitmek istiyorsa, o okul türüne sıralamasında öncelik verecek. Puanına göre bir yere yerleşemeyen öğrenci, B Grubu’ndaki tercihleri arasından ikamet ettikleri adrese en yakın boş kontenjanı olan okula, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak yerleştirilecek.

Öğretmen liseleri kalktı

Bu öğretim yılından itibaren Anadolu Öğretmen Liseleri, Sosyal Bilimler, Anadolu ya da Fen liselerine dönüştürülecek.
Okula dönüşmek isteyen dershaneler için ise başvurular yarın başlıyor. Bu kurumlarda görev yapan ve 1 Ocak 2014 itibariyle 6 yıl ve üzeri sigortalı çalışan öğretmenler devlet kadrolarına geçmek için başvuruda bulunabilecekler.
Dört yıl ve üzeri okul müdürlüğü, müdür yardımcılığı yapanların görev süresi bu eğitim-öğretim yılı sonunda bitiyor. Ancak yapılacak değerlendirmeler sonunda, başarılı olanların aynı veya başka eğitim kurumunda dört yıl daha görev yapmalarına imkan tanınacak.
Öğrencilerden velilere, dershanelerden okul müdürlerine geniş bir kitleyi ilgilendiren toplantıdan notlar şöyle:

Milliyet gazetesi eğitim yazarı Abbas Güçlü, Bakan Avcı’nın toplantısına katıldı.

Liselere tek yerleştirme
- Tüm okul türlerine yerleştirme işlemleri, 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanlarıyla öğrencilerin 8’inci sınıfta girmiş oldukları merkezi sınav puanının değerlendirmesi sonucu elde edilen Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ile tek seferde ve tek takvimle yapılacak.
- Öğrenciler, A ve B olmak üzere iki grupta tercih yapacaklar. A Grubu için öğrencilerden tüm okul türlerini içeren 15 adet tercih alınacak. A Grubu tercihler, tercih listelerinde yer alan okulların tercih kodlarına göre, B Grubu tercihleri ise sadece okul türlerine göre yapılacak.
- A Grubu tercihlerinden birine yerleşemeyen öğrenciler, B Grubu tür önceliğini içeren tercih başvurularına göre ikamet adreslerine en yakın boş kontenjanı olan okula, puan üstünlüğü esasına göre yerleştirilecek.
- Yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjanlara nakil yoluyla öğrenci kaydedilecek.
- Anadolu lisesine yeni dönüştürülen okullarda şube kontenjanı 34, ihtiyaç olması halinde en fazla 40 olacak. Fen liselerinde yeni eğitim-öğretim yılından itibaren hazırlık sınıfı zorunlu olacak.
- Özel okulların burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirme işlemleri TEOG kapsamında yapılacak. Özel okullar tam burslu olarak alacakları öğrencileri Türkiye çapında puan üstünlüğüne göre ilk yüzde 5’lik dilim içerisinden seçecekler. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye geneli yüzde 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il çapındaki yüzde 5’lik dilimden doldurabilecekler. Burslu öğrenci kontenjanı yüzde 10 ile sınırlandırıldı.

Özel okullar ne yapacak?
Bakan’ın tek listede, tek yerleştirme yapacaklarını açıklamasının ardından Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan şu açıklamada bulundu:
“Özel okulların kendi sistemleriyle yerleştirme yapabileceği ama onlara bilgi verilmeyeceği yönünde açıklama yapıldı. Biz Sayın Müsteşara gidip kişisel bilgiler içermeyen ama öğrencilerin puanlarını içeren bilgileri talep edeceğiz. Ama vermezlerse, öğrencilerin e-okul karnesinden Türkçe, matematik ve fen bilgisinden aldığı puanla 8. sınıf yılsonu başarı puanlarını alarak puanlarını hesaplayacağız. Ancak öğrencilerin tüm özel okula gitmek isteyenler arasında kaçıncı sırada olduğunu, hangi yüzdelik dilime girdiğini söyleyemeyeceğiz. Dolayısıyla okullar taban puanları biraz daha düşük tutarak, daha geniş yelpazeden kayıt yapmaya çalışacaklar.”

Başarılı müdür kalacak
Dört yıl ve üzeri sürelerle okul müdür ve yardımcısı olanların görevlerinin sona ermesi yönünde alınan karar, kamuoyunda çok tartışılmıştı. Toplantıda eğitim kurumu yönetici görevlendirmeleri konusunda şu bilgiler verildi:-n Dört yıllık görev süresini tamamlayanların görevleri ders yılı bitiminde sona erecek.
- Aynı eğitim kurumunda dört yıllık görev süresini tamamlayanlardan yapılacak değerlendirme sonucunda başarılı olanlar aynı veya başka eğitim kurumunda dört yıl daha görev yapabilecek. Aynı okulda aynı unvanla sekiz yıldan fazla yöneticilik görevi yapılamayacak. Böylece yöneticilerin, zorunlu rotasyon yerine istekleri dahilinde başka eğitim kurumlarına geçişleri sağlanmış olacak.
- Görev süresi uzatılacak müdürlerin belirlenmesi amacıyla hazırlanan değerlendirme formunda müdürler, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından objektif kriterler üzerinden değerlendirilecek.
- Bu değerlendirme sonucunda 75 ve üzerinde puan alan müdürlerin görev süreleri uzatılacak.
- Daha önce müdürlük görevinde bulunmuş olanlarla ilk defa müdürlüğe görevlendirilmek üzere başvuranlar, değerlendirme ve sözlü sınav üzerinden iki aşamalı bir sisteme tabi tutulacaklar. Bu değerlendirme sonucunda başarılı olanlar, tercihleri de dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre müdür olarak görevlendirilecek.
- Görev süreleri uzatılmayan müdürler de yeniden görevlendirilmek üzere başvuruda bulunabilecek. Uyumlu bir ekip oluşturulmsı amacıyla müdür yardımcılarını müdürler belirleyecek.

Dershanelerde dönüşüm başlıyor
Dershanelerin dönüşüm süreci, toplantının ana maddelerinden biriydi. Dershanelerin özel okula dönüşümüyle ilgili Dönüşüm Başvuru Kılavuzu 29 Mayıs’ta yayınlandı. Başvurular ise yarın başlıyor. Öğretmen Atama Kılavuzu Mart 2015’te yayınlanacak. 1 Ocak 2014 tarihi itibariyle bu işyerlerinde eğitim personeli olarak ödenmiş prim gün sayısı 6 yıl ve daha fazla olan eğitim personelinin devlet kadrolarına atanmalarına ilişkin başvurular ise 1 Temmuz-1 Ağustos 2015 tarihleri arasında alınacak. Dönüşüm programına başvurular 31 Ağustos’ta sona erecek. 2018-2019 eğitim-öğretim yılının bitiminde, dönüşüm programı sona erecek. Dershaneler ve öğrenci etüt eğitim merkezleri 1 Eylül 2015 tarihine kadar mevcut faaliyetlerini sürdürebilecek.
Dönüşüm programına başvuru usul ve esasları ise şöyle:
- Başvurular Dönüşüm Programı Modülü üzerinden elektronik ortamda il milli eğitim müdürlüklerince yapılacak.
- Başvuruları onaylanan kurumlardan Bakanlıkça uygun görülenlere kabul belgesi düzenlenecek.
- Dönüşüm programına alınmayan ve gerekli şartları sağlamayan dershane ve etüt merkezlerinin faaliyetleri 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle sonlanacak.
- Dönüşüm sürecinin sonunda özel okula dönüşme taahhüdünde bulunan kurumlar, gerekli şartlara sahip olmaları halinde 2018-2019 öğretim yılının sonuna kadar temel lise, ilkokul, ortaokul veya okul öncesi eğitim kurumu olarak mevcut binalarında veya farklı binada faaliyet gösterebilecek. Bahçe ve bağımsız bina şartı aranmayacak.
- Dershaneden dönüşen okullara eğitim ve öğretim desteği verilecek.
- Eğitim-öğretim desteğinden yararlanmak isteyen okul ve öğrencilerin başvuruları ise ağustos ayında alınacak. Abbas Güçlü-milliyet

Son düzenleme:
öğretmen liseleri neden kalktı anlamadım, bildiğim kadarıyla akademik olarak en başarılı devlet lisesi türüydü, hatta oğlumu yollamayı düşünüyordum

dershane olayı da sanırım gerçekte haberlerde ki gibi değil, çünkü şimdiden pek çok veli arkadaşım çocuklarını dershaneye yazdırmış beşinci sınıf için, gerçi o arkadaşlarıda anlayamadım çok erken çünkü

bizim müdür yardımcısını ben yolluyom o geliyo, ben yolluyom o geliyo, ben yolluyom o geliyo :KK60:
zaten karışık sistem , iyice kördüğüm oldu, yapanlarında artık bişey anlayarak yaptıklarını düşünmüyom ben . duvara tablo asıp karşısına geçip bakarsın ya , dur olmadı biraz daha kaydır , yok olmadı başka duvara tak. bunlarda o hesap . değiştirip değiştirip şöyle bi bakıyolar:KK37: bide yargı kararı çıkıyo o tablo olmamış nen :KK57:gidin yeni tablo alın diyo :KK37: hobbaaaaaa:KK53:

Son düzenleme:
öğretmen liseleri neden kalktı anlamadım, bildiğim kadarıyla akademik olarak en başarılı devlet lisesi türüydü, hatta oğlumu yollamayı düşünüyordum

dershane olayı da sanırım gerçekte haberlerde ki gibi değil, çünkü şimdiden pek çok veli arkadaşım çocuklarını dershaneye yazdırmış beşinci sınıf için, gerçi o arkadaşlarıda anlayamadım çok erken çünkü

bence de kalite olarak çok iyiydi. fen lisesini o yada bu şekilde kazanamayn çocuklar için ideal bir eğitim kurumydu. benim yiğenim ve sınıf arkadaşları çok güzel bölümlere yerleştiler. fen lisesi ve sosyal bilimler puanı çok yüksek , öğretmen liseside kalktığına göre bu seviyede olan çocuklar nolcekkkk:KK19:

dersahanler 2015 de kalkıyo. eşim bu sene içinde yazdırmak istedi ama ben razı olmadım. dersahane müdür illle de yazdır diyomuş, özel hoca ile istenen başarıyı elde edemezssiniz diyomuş. ama ben geçen sene çocuğumda değil ilerleme gerileme gördüm. okuldan bıktı çocuk. bide başarılı öğrencileri ayırıyolar, isteksiz çocuklarla hiç ilgilenmiyolar. çok iyi oldu kalkması

Son düzenleme:
bizim müdür yardımcısını ben yolluyom o geliyo, ben yolluyom o geliyo, ben yolluyom o geliyo :KK60:
zaten karışık sistem , iyice kördüğüm oldu, yapanlarından artık bişey anlayarak yaptıklarını düşünmüyom ben . duvara tablo asıp karşısına geçip bakarsın ya , dur olmadı biraz daha kaydır , yok olmadı başka duvara tak. bunlarda o hesap . değiştirip değiştirip şöyle bi bakıyolar:KK37: bide yargı kararı çıkıyo o tablo olmamış nen :KK57:gidin yeni tablo alın diyo :KK37: hobbaaaaaa:KK53:

aynen ya, güzel benzetme:KK1::KK1:

abbas güçlü bile anlamamış baksana basın toplantısında açıklananları, gerçi bence kendileride zaten anlamıyo, ne kadar karışık o kadar iyi:KK37:

bence de dershane çocuğu bezdiriyo, hiç boş vakitleri kalmıyo, faydasıda şüpheli, o zamana kapanmamış olursa 8. sınıfta belki yollarım, 5 sınıftan dershane mi olurmuş:KK53::KK53:

aynen ya, güzel benzetme:KK1::KK1:

abbas güçlü bile anlamamış baksana basın toplantısında açıklananları, gerçi bence kendileride zaten anlamıyo, ne kadar karışık o kadar iyi:KK37:

ha ha ha : ) bu kadar karıştırdıktan sonra , bi gün işin içinden çıkamayacaklar ve eğitimi kökten iptal edecekler. yok size eğitim meğitim, başınızın çaresine bakın:KK53:

her yeni bir düzenleme miii yoksa bomba etkisi yaratacak bir kararmı da denilebilir anlamadım
ben lisaye gectimde lise 4 sene oldu sonra dedilerki yok gene 3 sene olucak bizim günahımız neydi
liseyi bitirdik öss sistemi değişti
onu bitirdik kpss de tuhaf tuhaf şeyler oldu
hadi onuda gectik diyelim atanmalar zatii beni benden alan bir durum
yahu ne oluyoruz
yav kardeşim bir karar verin artık her yıl gömlek değiştirir gibi sistem değiştiriyoruz
yeterin artık :KK19::KK19:

Ben nede terleyeyim arkadas pasalar gibi tatilimi yapicam insallah :)

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

müdürleri il-ilçe milli eğitim müdürleri belirleyecek, müdürler de kendi müdür yardımcılarını belirleyecek. böylece bütün yönetim-denetim işleri iktidar partisinin çarkında işleyecek. alt mesaj şudur, ki bakanın kendisi de açıklamış zaten: "yaptıklarımızı beğenmeyip mahkemeye koşuyorlar, sonra kazanıp geri dönüyorlar. artık mahkemeleri bu işten tamamen diskalifiye ediyoruz, her şey sadece bizim istediğimiz gibi olacak. "

yani sen a partisinden değil de b partisindensen ve farklı bir sendikaya üyeysen, sana bi nane yok.

eğitim sistemini hallaç pamuğuna çevirdiler. eğitim sisteminin yetersizliğinden türeyen dershaneler de kapatılıyor, ancak öğretmen atama sayılarında hiç bir değişiklik olmayacak. neden? sen her yıl polis alımlarını, imam alımlarını artırıyorsun da neden öğretmen alımlarını artırmıyorsun? ihtiyaç yok mu? vaaar, hem de nasıl. nedenini ben açıklayayım. aynı taşeron sistem mantığı... öğretmen açığını sözleşmeli öğretmenlerle ite kaka kapamaya çalışıyorlar. diyelim sınıf öğretmeni eksik, sorun yok, biyoloji mezunu birisi başvurduğunda sözleşmeli olarak sınıf öğretmenliği yapabiliyor nasılsa, sistem buna izin veriyor.

zaten çocuk tarihini, coğrafyasını, dilini öğrenip de napacak, dinini öğrensin yeter.!!! o branşta açık yoktur zaten. çünkü her yıl öğretmen alımlarında en çok alım yapılan branşlardan biri din kültürü ne de olsa.

müdürleri il-ilçe milli eğitim müdürleri belirleyecek, müdürler de kendi müdür yardımcılarını belirleyecek. böylece bütün yönetim-denetim işleri iktidar partisinin çarkında işleyecek. alt mesaj şudur, ki bakanın kendisi de açıklamış zaten: "yaptıklarımızı beğenmeyip mahkemeye koşuyorlar, sonra kazanıp geri dönüyorlar. artık mahkemeleri bu işten tamamen diskalifiye ediyoruz, her şey sadece bizim istediğimiz gibi olacak. "

yani sen a partisinden değil de b partisindensen ve farklı bir sendikaya üyeysen, sana bi nane yok.

eğitim sistemini hallaç pamuğuna çevirdiler. eğitim sisteminin yetersizliğinden türeyen dershaneler de kapatılıyor, ancak öğretmen atama sayılarında hiç bir değişiklik olmayacak. neden? sen her yıl polis alımlarını, imam alımlarını artırıyorsun da neden öğretmen alımlarını artırmıyorsun? ihtiyaç yok mu? vaaar, hem de nasıl. nedenini ben açıklayayım. aynı taşeron sistem mantığı... öğretmen açığını sözleşmeli öğretmenlerle ite kaka kapamaya çalışıyorlar. diyelim sınıf öğretmeni eksik, sorun yok, biyoloji mezunu birisi başvurduğunda sözleşmeli olarak sınıf öğretmenliği yapabiliyor nasılsa, sistem buna izin veriyor.

zaten çocuk tarihini, coğrafyasını, dilini öğrenip de napacak, dinini öğrensin yeter.!!! o branşta açık yoktur zaten. çünkü her yıl öğretmen alımlarında en çok alım yapılan branşlardan biri din kültürü ne de olsa.

din kültürü öğretmeni ilk defa üst üste iki sene fazla alındı. önceki seneler alınmadığı için açık çoktu. taktınız dine kültürüne. önceki hükümetlerin ve şimdiki hükümetin öğretmen alımlarını karşılaştır istersen hangisi daha ağır basacak.

din kültürü öğretmeni ilk defa üst üste iki sene fazla alındı. önceki seneler alınmadığı için açık çoktu. taktınız dine kültürüne. önceki hükümetlerin ve şimdiki hükümetin öğretmen alımlarını karşılaştır istersen hangisi daha ağır basacak.

Sen once bi atanamayan ogretmenleri donemlere gore karsilastir sonra alimlari karsilastir emi.

Sen once bi atanamayan ogretmenleri donemlere gore karsilastir sonra alimlari karsilastir emi.

chelzy atanamayan öğretmen çok . ipini koparan öğretmen olmak istiyor. ünv öğretmen alımlarını durdurmak gerekiyor artık. bi kaç bölüm durduruldu ama yine de eksik çok. alımda çok bunu da görmemek imkansız.

chelzy atanamayan öğretmen çok . ipini koparan öğretmen olmak istiyor. ünv öğretmen alımlarını durdurmak gerekiyor artık. bi kaç bölüm durduruldu ama yine de eksik çok. alımda çok bunu da görmemek imkansız.

İste burda neden mudahele edilmedi universiteye girisler konusunda.Tum universitelerde yuzlerce binlerce kontenjan ayrildi ogrwtmenliklere.Bunun neden ongorusunu yapamadilar? Yahu elimizde olan okullar belli.Aman aman her sene okul insaasi konusunda patlama yasanmiyor.Her sene binlerce onbinlerce yeni mezun veriliyor,kontenjanin neredeyse 6-7 kati ama hala alim devam ediyor.O dedigine cok gec kalindi cookk.Ailelerin bir hevesle cocugum ogretmnlik kazadi sevinmesini gorunce icim aciyor.Masraf,hayaller %60-70inin bosa gidiyor...

eğitim sistemini yakından takip eden biri olarak artık takip etmeyi bıraktım, bu ne yaw:KK53::KK53:

bundan sonra bi 8 e başlarken bi lise sonda takip ederim herhalde

şimdi idare 16'sında bırakıyorsa,seminer dönemi ne olacak ? Müdür yardımcıları yeni müdür gelene kadar bekleyecek,müdür istemezse tercih mi yapacak?

İste burda neden mudahele edilmedi universiteye girisler konusunda.Tum universitelerde yuzlerce binlerce kontenjan ayrildi ogrwtmenliklere.Bunun neden ongorusunu yapamadilar? Yahu elimizde olan okullar belli.Aman aman her sene okul insaasi konusunda patlama yasanmiyor.Her sene binlerce onbinlerce yeni mezun veriliyor,kontenjanin neredeyse 6-7 kati ama hala alim devam ediyor.O dedigine cok gec kalindi cookk.Ailelerin bir hevesle cocugum ogretmnlik kazadi sevinmesini gorunce icim aciyor.Masraf,hayaller %60-70inin bosa gidiyor...

Ve her yıl yeni üniversiteler açılıyor..
Hem eğitimin kalitesi düşüyor, hemde üniversite mezunu işsizler artıyor.
Ara eleman yok.Herkes üniversite mezunu olsa ne olacak?
Bırak Ankara Istanbul u Konyada bile 5 tane üniversite var.
İ

Veli olarak terlemekten sıkıldım, neyse ben ilk ve ortaöğretimden emekli oluyorum, kısmet olursa kariyerime üniversiteli velisi olarak devam edeceğim.

Bazen bizim kızla dalga bile geçiyoruz, sen uyurken üniversite kalktı diyoruz:KK60:

En az 20 yıldır şu eğitime doğru dürüst bir çare bulamadılar, her gelen yenilik daha da kötü hale getirdi eğitimi.

Eğitim sistemimiz kötü, yapılanlar güzel değil, ne zaman anlayacaklar bunu.
Ezberci, öğrenmeyen, anlık araştırmalar yapıp araştırdıklarını print eden öğrenciler var yeni sistemde.

Kitaplarda bilgi yok, neymiş araştıracakmış, ya kendimizi kandırmayalım, çocuk göz ucuyla araştırıyor, bulduğunu print edip öğretmenine veriyor, ertesi gün o konuyu sor, cevap alabilirsen tebrik edeceğim seni.

Bizzat şahit oluyorum, çocuk araştırma ödevini haftalar öncesinden alıyor, haftaları boş boş geçiriyor, yumurta kapıya dayanınca netten iki yazı bulup çıktı alıyor ödev diye götürüyor. Çıktıyı bile okumuyor.

Artık eskisi gibi evlere ödev verilmiyor, ancak araştırmalar, projeler falan oluyor, o yüzden de çocuklar ödev yok deyip seriyor, konu tekrarı yok, okulda öğrendiklerinin üstünden geçme yok, bazı yerlerde ana sınıfına giden çocuklara sayı saymayı, renkleri bile öğretemiyor öğretmenler, çocuk okulda öğretmenle sayıyor, evde tekrar olmayınca unutuyor.
Çocuğu zorlayamazsın, hemen ya idare ya veli kıyameti koparır.

Öğretmenliği kolay sanıyorlar, birde terleyecekler deyip sanki gurur duyulası birşeymiş gibi yazmışlar.
Sistem iyi mi ki öğretmenlerle velileri terletiyorlar, Avrupa kriterlerine yetişelim diye ilkokulda kalmayı kaldırdılar, okuma yazmayı bile düzgün öğrenemeden mezun olan çocuklar var, ortaokulda ş.ö.k'le geçiyorsun, lisede bilgi yetersizliğinden tıkanıp kalıyorsun, yabancı dil sıfır, hadi onu geçtim, Türkçe, dil bilgisi bile perişanları oynuyor.

Offf bana eğitim demeyin, öğretmenlere de haksızlık etmeyin, sürekli aralarındayım, onlara hak veriyorum, arada çok uç noktada olanlar var lakin çoğunluğu aldığı maaşın üstünde bir performansla uğraşsa da olmuyorsa olmuyor, velilerin bir kısmına da söyleyecek söz bulamıyorum, 9 yaşındaki çocuk makyajla okula gitti diye uyaran öğretmene sana ne o benim kızımın özel hayatı diyecek kadar salmış durumdalar.

Veli olarak terlemekten sıkıldım, neyse ben ilk ve ortaöğretimden emekli oluyorum, kısmet olursa kariyerime üniversiteli velisi olarak devam edeceğim.

Bazen bizim kızla dalga bile geçiyoruz, sen uyurken üniversite kalktı diyoruz:KK60:

En az 20 yıldır şu eğitime doğru dürüst bir çare bulamadılar, her gelen yenilik daha da kötü hale getirdi eğitimi.

Eğitim sistemimiz kötü, yapılanlar güzel değil, ne zaman anlayacaklar bunu.
Ezberci, öğrenmeyen, anlık araştırmalar yapıp araştırdıklarını print eden öğrenciler var yeni sistemde.

Kitaplarda bilgi yok, neymiş araştıracakmış, ya kendimizi kandırmayalım, çocuk göz ucuyla araştırıyor, bulduğunu print edip öğretmenine veriyor, ertesi gün o konuyu sor, cevap alabilirsen tebrik edeceğim seni.

Bizzat şahit oluyorum, çocuk araştırma ödevini haftalar öncesinden alıyor, haftaları boş boş geçiriyor, yumurta kapıya dayanınca netten iki yazı bulup çıktı alıyor ödev diye götürüyor. Çıktıyı bile okumuyor.

Artık eskisi gibi evlere ödev verilmiyor, ancak araştırmalar, projeler falan oluyor, o yüzden de çocuklar ödev yok deyip seriyor, konu tekrarı yok, okulda öğrendiklerinin üstünden geçme yok, bazı yerlerde ana sınıfına giden çocuklara sayı saymayı, renkleri bile öğretemiyor öğretmenler, çocuk okulda öğretmenle sayıyor, evde tekrar olmayınca unutuyor.
Çocuğu zorlayamazsın, hemen ya idare ya veli kıyameti koparır.

Öğretmenliği kolay sanıyorlar, birde terleyecekler deyip sanki gurur duyulası birşeymiş gibi yazmışlar.
Sistem iyi mi ki öğretmenlerle velileri terletiyorlar, Avrupa kriterlerine yetişelim diye ilkokulda kalmayı kaldırdılar, okuma yazmayı bile düzgün öğrenemeden mezun olan çocuklar var, ortaokulda ş.ö.k'le geçiyorsun, lisede bilgi yetersizliğinden tıkanıp kalıyorsun, yabancı dil sıfır, hadi onu geçtim, Türkçe, dil bilgisi bile perişanları oynuyor.

Offf bana eğitim demeyin, öğretmenlere de haksızlık etmeyin, sürekli aralarındayım, onlara hak veriyorum, arada çok uç noktada olanlar var lakin çoğunluğu aldığı maaşın üstünde bir performansla uğraşsa da olmuyorsa olmuyor, velilerin bir kısmına da söyleyecek söz bulamıyorum, 9 yaşındaki çocuk makyajla okula gitti diye uyaran öğretmene sana ne o benim kızımın özel hayatı diyecek kadar salmış durumdalar.

Bir öğretmen olsa ancak bu kadar sistemin eksilerini anlatabilirdi.... Ülkede başarısızlıktan önce öğretmen sorgulanıyor, yahu bi sisteme dönüp bakılsın, öğretmeninde elini kolunu bağlıyorlar...

X