Water wasting( Su orucu) hikayem-Güncel

Su orucunda hic bisey yenmiyo mu? Cok sagliksiz bisey degil mi bu?
Bir bilim insani olarak bende böyle düsünüyordum. Fakat tam tersiymis. Biraz arastirmanizi tavsiye ediyorum. Ben yurdisinda yasiyorum. Bu orucdan haberdar olan cok fazla Cinli, Hintli, Japon ve diger ülkelerden arkadaslarim var. Su orucunun otofajiyi desteklediğini ve Tip 2 diyabet, hipertansiyon, kanser vb. birçok kronik hastalığın riskini azaltabileceğini gösteriyor. Bazı hayvan çalışmaları, otofajinin yaşam süresini uzatmaya da yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ayrıca Otofaji, bağışıklık sistemini tetikleyerek yeni beyaz kan hücrelerinin üretimini başlatıyormus.

Aiden Salih kitabini temin ederseniz ve yapanlara bakarsaniz eminim sizde ikna olucaksiniz.
Elbette doktor gözetiminde olmasi tavsiye edilen. Bende haftaya doktora gitmeyi planliyorum.

7.gün: sabah 5; tartida 80.9 gördüm.300 gr daha gitmis. Üstelik hasta olmama ragmen.
Toplamda 1 haftada 4.800 gr vererek yeni haftaya basliyorum.

Zaten aclik haliyle basladigim icin cok fazla gibi görünmesede totalde 6.5 kg verdim bu karari aldim alali. Yani epey iyi bir sonuc.
Bu saatten sonra kilo kaybim en fazla 300 ila 500 g arasinda olucagi icin tartida olacak olasi rakamlari tahmin edebiliyorum.
Hedefim bu haftanin sonunda 78 i görmek. Duruma göre devam edicem. Vucudumu dinliyorum.

Bahsetmek istedigim bir kac önemli nokta var,
1) Farkettiyseniz sabah 5 de ayaktaydim. Evet ne yazikki uyku sorunum olustu. Gecede sadece 2 ila 2.30 saat kadar uyuduktan sonra cat diye uyaniyorum. sanirsiniz 8 ssat uyudum. O derece uykumu almis bir halde.
2) ayak agrilarim devam ediyor. Ve farkettim ki ne zaman magnezyum hapi almasam bunlar oluyor. O nedenle hap almayi her güne cikardim.
3) canim artik pek su icmek istemiyor. Tiksinmekten degil. sadece canim istemiyor o nedenle bugun suya limon kabugu ekleme karari aldim. belki ufaktan bir koku ve aroma bana biraz iyi gelir.

Simdilik bu kadar yairna yeni bilgilerle devam...

7.gün: sabah 5; tartida 80.9 gördüm.300 gr daha gitmis. Üstelik hasta olmama ragmen.
Toplamda 1 haftada 4.800 gr vererek yeni haftaya basliyorum.

Zaten aclik haliyle basladigim icin cok fazla gibi görünmesede totalde 6.5 kg verdim bu karari aldim alali. Yani epey iyi bir sonuc.
Bu saatten sonra kilo kaybim en fazla 300 ila 500 g arasinda olucagi icin tartida olacak olasi rakamlari tahmin edebiliyorum.
Hedefim bu haftanin sonunda 78 i görmek. Duruma göre devam edicem. Vucudumu dinliyorum.

Bahsetmek istedigim bir kac önemli nokta var,
1) Farkettiyseniz sabah 5 de ayaktaydim. Evet ne yazikki uyku sorunum olustu. Gecede sadece 2 ila 2.30 saat kadar uyuduktan sonra cat diye uyaniyorum. sanirsiniz 8 ssat uyudum. O derece uykumu almis bir halde.
2) ayak agrilarim devam ediyor. Ve farkettim ki ne zaman magnezyum hapi almasam bunlar oluyor. O nedenle hap almayi her güne cikardim.
3) canim artik pek su icmek istemiyor. Tiksinmekten degil. sadece canim istemiyor o nedenle bugun suya limon kabugu ekleme karari aldim. belki ufaktan bir koku ve aroma bana biraz iyi gelir.

Simdilik bu kadar yairna yeni bilgilerle devam...
Kaç gün devam edeceksin

8 gün: tartida 80.3 gördüm. Düne göre 600 gr gitmis.
Evet arkadaslar gün gün bu yolculukta bilgimde artiyor. Pervaneyi acik uyuyarak hasta oldugumu sanarken aslinda "ketoflu" oldugumu bugün farkettim. Iyilesmemle kilo veriminde hizlanma oldu.
Fakat dün uykusuzluk sebebiyle 10 üzerinden 8 zorlukla gectigini söylemeliyim.
Bu iste en önemli nokta gercekten uyuyabilmek.
Henüz benim asla düzende degil napacagim hakkinda da hicbir bilgim yok...!

Orucumun sonunda vucudumda kilo disinda sagligimla ilgili gelismeleri de yazicam.
Hic beklmedigim gelismeler oldu.

Ayni zamanda oruc sonrasi kilo artimi bir gerceklesecek (en az 2-3 kg). Bende kac gün ne kadar artacak onu da güncelleyecegim.

Oruca vucudumun bana izin verdigi kadar gitmeyi planliyorum.
10. gün net gibi görünüyür.
11. gün hacamat seansim var. Toksinleri tamamen uzaklastirmak icin hayatimda aslaaaa dedigim ikinci seyi yapicam. Aiden Salihin kitabindada tavsiye ediliyor. Gene farkli ülkelerden arkadaslarimda bu tedavinin kendi ülkelerinde var oldugunu söyleyince biraz ikna oldum.
Üstelik hacamat ac karnina yapilmasi gereken birsey oldugundan ideal zaman diye düsünüyorum.
O günü sorunsuz atlatirsam 14 ü cok istiyorum.
Hep beraber görucez.

Yarin edit yapamicam evden uzakta oldugumdan ama 10. günde her ne olduysa yazacagim.
Yorum yazarsaniz beni cok motive ediyor birde bunu söylemek istedim. Desteginiz icin simdiden tesekkürler.

9. gün. tartida 79.5 i gördüm. 800 grma daha elveda...

Hacamat isi ani gelisen sartlardan dolayi iptal oldugundan hafiften üzülsemde yola devam arkadaslar.
kisaca dünü ve bugünü özet gecmek istiyorum.

Dün gayet enerjiktim. Tabikide kosamaz ve agir aktiviteler yapamazsiz ama is yerinde beni englleyecek bir yorgunlugum olmadi.
Son 2 gündür bacak agrilarim komple gecti. Uykum hafiften fazlalasti. artik 6 saat kadar falan uyuyabiliyorum.

Cok ilginc birseyden bahsedicem. Bende keto cubuklari vardi. Yani idarardaki keton tespitinde kullanilar, kabaca bile olsa degerini veren, internette kolayca bulabilceginiz ürünler. Yillar önce almistim.
Ilk 2 gün kullandim ama ketosiz adina hicbirsey görünmüyordu. Dedim cubuklar eski calismiyor sanirim. Sans eseri 6 günde bi daha denememle megersem calistiklarini ve benim ilk 2 gün ketosize giremedigimi anladim. Normalde insanlar 24 saat sonra giriyor muhtemelen ben 3 günden sonra falan girdim.

Kisacasi herkes ayni sonuclari beklmesin arkadslar, Her bünye farkli.
Yarin görüsmek üzere...

9. gün. tartida 79.5 i gördüm. 800 grma daha elveda...

Hacamat isi ani gelisen sartlardan dolayi iptal oldugundan hafiften üzülsemde yola devam arkadaslar.
kisaca dünü ve bugünü özet gecmek istiyorum.

Dün gayet enerjiktim. Tabikide kosamaz ve agir aktiviteler yapamazsiz ama is yerinde beni englleyecek bir yorgunlugum olmadi.
Son 2 gündür bacak agrilarim komple gecti. Uykum hafiften fazlalasti. artik 6 saat kadar falan uyuyabiliyorum.

Cok ilginc birseyden bahsedicem. Bende keto cubuklari vardi. Yani idarardaki keton tespitinde kullanilar, kabaca bile olsa degerini veren, internette kolayca bulabilceginiz ürünler. Yillar önce almistim.
Ilk 2 gün kullandim ama ketosiz adina hicbirsey görünmüyordu. Dedim cubuklar eski calismiyor sanirim. Sans eseri 6 günde bi daha denememle megersem calistiklarini ve benim ilk 2 gün ketosize giremedigimi anladim. Normalde insanlar 24 saat sonra giriyor muhtemelen ben 3 günden sonra falan girdim.

Kisacasi herkes ayni sonuclari beklmesin arkadslar, Her bünye farkli.
Yarin görüsmek üzere...
Bana da ilham kaynağı olduğunuz ben de deneyeceğim inşallah başarırım

Cok mutlu oldum. Niyetinizi bastan belirlerseniz hersey daha kolay olucaktir. Bu yol süper kolay diyemem ama saglik ve arinma icin yaparsan basaricaksin canim benim. Zorlandigin noktada hemen bana yazabilirsin. Tüm destegimi veririm.

günlerdir sadece su mu içiyorsunuz?
nasıl olduğunu pek aklım almıyor. yani mantıken vücudunuza hiç kalori girmiyor ama sürekli harcanıyor öyle mi?

günlerdir sadece su mu içiyorsunuz?
nasıl olduğunu pek aklım almıyor. yani mantıken vücudunuza hiç kalori girmiyor ama sürekli harcanıyor öyle mi?
Evet canim. Sadece su iciyorum. Ve özellikle 6 günden sonra beyinde artik yeni rutine ufaktan alistigi icin asla aclik hissetmiyorum.
Elbette yemenin verdigi o zevki insan bir bagimli gibi ariyor.
Ama sahsen kalbimle bana iyi gelmeyen asiri isteklerime, aklimlada mideme sahip cikamazsam irademi asla güclendiremeyecegimi ve beni kisitlayan bagimliliklarimdan vazgecemeyecegimi daha yeni algiladim.
Büyümek diyelim..
O neden bu benim isin sadece kilo vermek icin degil kisisel sinirlarimi asma macerasida...
Ve insan isteyen herkes yapabilir.

Eveeett......
10. gün.....
3 gün, 7 gün diye hedefledigim bu yolda 10. gün hedefime ulasmanin huzuru ve gururu icindeyim.

Kilo: 79.2. 300 gr daha gitmis. Pazara kadar 78 ileri görmeyi amaclamistim. Gerceklesecek gibi duruyor.
Asla ac degilim.
Ama size tavsiyem bu sürecte yemek ile ilgili ne varsa hic bir sosyal medyadan takip etmemeniz. Gözünüzün önüne bile getirmeyin. Beyin otamatikman sindirim enzimlerini harekete geciriyor ve aclik hissi ister istemez geliyor. Ben bu hatayi yaptim. Siz yapmayin.

Teorilerime göre su icince sanki daha fazla kilo düsüsü görüyorum. 2 gündir oldukca az su tükettim hava epey soguk oldugundan. bundan sonra kesinlikle arttiricam.

Insanlar yüzümün kücüldügünü sikca dile getiriyorlar.
Ayak agrilarim tamamen gecti. Bir ara huzursuz bacak ve kol sendromuna yakalandim. Ama sadece 1 gün sürdü. Oda geciyor merak etmeyin.

Son düzenleme:
Bundan sonraki hedef 14. günü görebilmek.
Bu diyeti bitirdikten sonra aldigim kiloari geri alma asamasini minimuma indirmek icin epey arstirma yaptim.
Bilimsel makaleleri taradim.
Bunu da sizle diyetin bitisine dogru güncel olarak paylasicam.

Su orucunun cok güzel taraflarida var arkdaslar. Listesini hep beraber son günlere dogru paylsmak istiyorum ki sizlerde sadece zorluklarina bakip negatif düsünmeyin.

Yarin görüsmek üzere....

Selaamm...
Islerimin yogunlugu nedeniyle malesef güncellemeler yapamadim.
An itibariyle 13. gündeyim arkadaslar. Mevcut kilo:78,1 kg. Hedefledigim kiloyu göremek beni cok mutlu etti...

Suan icin oruca devam etmek istiyorum. Cunkü sagligimdaki degisimlerin henüz tamamlandigini düsünmüyorum.
Idrarimin hala berrak gelmemesi, terimin son 4 gündür asiri agir kokmasi bana toksin uzaklastirilmasinin hala devam ettigini gösteriyor gibime geliyor bilgilendigim kadariyla. Tabi ben doktor degilim ama ben suan saglikli ve dinc hissediyorum kendimi.
Ayni zamanda aclik halini hala hissetmiyorum.

Son 2 gündür mide bulantim var hafiften. Bugun sabah yatarken agzima aci bir su geldi hatta. Ben bunlari cok iyi gelismeler olarak görüyorum. Cünkü biriken toksinler mide bagirsak deri ve idar youluyla atiliyormus. Yani vucudum kusmak istiyorsa demek birseyleri uzaklastirmak istiyor demektir. O nedenle en yakin zamanda kusmayi diliyorum:)

Bügün lavman yaptim. Gene birseryler cikti!!Epey tartismali olan bu lavman konusunu (kimi gerek var kimi gerek yok diyor) kendimce faydali buluyorum. Hafta 1 kez insani gercekten rahatlatiyor.
Aslinda bende yaradilisima güvenip yapmama karari almistim ama vucutta yemek olmamasina ragmen hergün gaz cikisi olmasi beni ufaktan isgillendirdi. Bu nedenle kendi kanaatim yapilmasinda sakinca yok fayda var.

X