Yardımcı olmayan eş

Merhabalar
Ben 3 yıllık evliyim, 9 aylık hamileyim.
Eşim çalışıyor ben 5. Ayda istifa ettim çünkü hamilelik için uygun olmayan bir meslek yapıyorum. (Servis elemanı-8 saat ayakta, 3 saat gidiş geliş yol sürüyordu)
Benim sorunum şu..
Ben çalışırken eşim iyi kötü bana yardımcı oluyordu, yani evi baştan aşağı temizlememe yardımcı olmasa da, kendi çamaşırlarını yıkar, asar, toplardı. Yemek beraber yapılırdı, beraber toplanırdı, kahvaltı aynı şekilde, bir şeylerin ucundan az da olsa tutardı.

Ben işten çıktığımdan beri ilk kez tamamen evde kalıyorum bu arada evlendiğimizden beri. Çorabı, üstündeki kıyafeti, havlusunu sağa sola atmakla başladı, yavaş yavaş temizlik vs elini çekti, masadan bir tabak kaldırmadan tv izlemeye gitmeye başladı, çay verir misin,sabah kahvaltı hazırlar mısın, şimdi ramazan'da sahur hazırlar mısın? 'a kadar evrildik.

Ben gücüm yettiğince temizlik, yemek her şeyi kendim yaptım bugüne kadar ama artık son 1 2 haftam kaldı doğurdum doğuracağım kendime bir su almak bile zor geliyorken böyle temizlik yemek çamaşır bulaşık bir de eşimin arkasını toplamak artık çok zor gelmeye başladı..

Yani kendimi sorguluyorum, ben mi yatacağım o mu hizmet edecek diye ama hayır istediğim bu da değil, fakat ikimizde salonda oturuyoruz bir tur ben koyduysam çayı ikinciye kalkıp bir bardak da hamile karıma ben koyayım diyemez mi? İnanın biraz olsun anlayış görmek istiyorum..
Kendimi bu adamın çocuğunu doğuracak, temizliğini , yemeğini hazırlayan bedava köle gibi hissetmeye başladım artık..

Eskiden böyle değildi, ne zaman ben işten ayrıldım sanki evde hiç yorulmuyormuşum bütün gün yatıyormuşum gibi bir düşünceye evrildi. Ve önceden birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alırken şimdi resmen o yatacak ben ona hizmet edeceğim bundan zevk almaya başladı. Kendini padişah falan gibi hissediyor herhalde..

Evlendikten sonra gözlemlediğim başka bir şey de kendi ailesinin evinde de böyle. Erkekler oturacak, kadınlar hizmet edecek.
Kayınpederim çok ince yardımsever bir insan mutfağa girer kolunu sıvar Bulaşıkları makineye dizer, çay koyar servis eder bunlar cinnet geçiriyorlar erkeğin mutfakta ne işi var sen karışma biz yaparız diye..

Tam sorunumu da anlatamadım sanırım, içimi dökmek istedim.. Benim gibi olanlar var mı? Ben mi çok mızmızlanıyorum bunlar normal mi? Benim görevim mi?
Ben de calisirken ve belki yeni evli olmanin heyecaniyla esim yardim ederdi hep. Cocuktan sonra ucretsiz izin alinca yavas yavas o da elini ayagini cekti. Biraz da ben evde olunca kendi duzenimi kurdum, onun yaptiklarini begenmemeye basladim. Ama sizin bu surec erken baslamis. Ben hamileyken ve bebek kucukken esim yardimci olurdu.

Çok Korkunç ya evli olmasa çayını alıp yemek yapmicak mi? Çamaşırlarını halletmicek mi ? Alistirmayin. İşe başlarsınız aynı gider

Çok Korkunç ya evli olmasa çayını alıp yemek yapmicak mi? Çamaşırlarını halletmicek mi ? Alistirmayin. İşe başlarsınız aynı gider
Çalışkrken çok da umrumda olmuyor ben de çalışıyorum tek ssn değil neden benden bekliyorsun diye cevabım oluyor fakat evde olunca beni de rahatsız ediyor o dağınık görüntü o yüzden yapıyorum bebek 6 aylkk olur olmaz işe gireceğim tekrar

Çalışkrken çok da umrumda olmuyor ben de çalışıyorum tek ssn değil neden benden bekliyorsun diye cevabım oluyor fakat evde olunca beni de rahatsız ediyor o dağınık görüntü o yüzden yapıyorum bebek 6 aylkk olur olmaz işe gireceğim tekrar
Mesele o değil ama sizde biliyorsunuz..

Herşeye mi? Hayal mi görüyorsunuz? Doğru bulmadığım yorumlarınızı beğenmeme gibi bir hakkım var değil mi?
Çocuk musunuz siz ya başka bir konuda başka bir üyeye yazdığım cevaba gidip hadsizce seviyesizce sanki sizden icazet alınıyor gibi “sen kimseye akıl verme” filan diyorsunuz? Buradaki tavrınızı doğru bulmadığım için kendinizi bu kadar küçültecek hırs yapacak kadar gücünüz varsa bunu eşiniz üzerinde kullanın da bir işe yarasın
Başka konularda başka başka yorumlarım da var onlara da beklerim
Ay ergen gibi çok komik ya
Arkadaşlar bu ablamızı hiiiiç takmıyoruz kendisi evde kısır yerken önüne gelen kadına saldırı niteliğinde yazılar yazmayı huy edinmiş bir ablamız. İstisnasız benim her konuma kötü yorum yapıyor yani biz alıştık siz de alışın yazık he diyip geçin Allah ailesine sabır versin bana mı böyle yazıyor bi bakayım dedim her konuya önüne gelene sallamış şu an okurken çok eğleniyorum 😁😁😁😁😁 Bir de her şeyi biliyo yok yok maşallah hahahahah

Çok teşekkür ederim🙏🙏 beni en çok korkutan şeylerden biri de bu bebeği de kendi başıma mı büyüteceğim, hiç bir işin ucundan tutmayacak mı diye sorup duruyorum
Siz başından beri eşinizi dışında tutmuşsunuz.
Doğumda yanınızda görümcenin işi neydi hastanede?
Evde anneniz babanız gelmiş bebeği görmüş artık evlerine gidebilirler.
Çocuğunuzu siz ve eşiniz bakacak.
2 doğumda da hastanede yanımda eşim vardı
Evdede öyle
Ben emzirdiysem o gazını çıkarıp bezini değişti
Dünyanın heryerinde kadınlar doğruyor ve kendi bakıyor birtek bizim türk kadınlarımız ay sezeryen oldum ay ağrım vardı ay uykum çoktu diye ağlanıyor. Ben gerçekten anlamiyorum. Tamam aile desteği güzel ama ayaklarını uzatacak kadar yorulmuş annenin ne günahı var. Bu destek değilki resmen tepesine binmek

Gunde kac saat evde calismaniz gerekiyor (temizlik, yemek, alisveris) onu yazin hatta bir gununuzu yazin. Yaptiginiz gorunen gorunmeyen her is olsun o kagitta saatleriyle birlikte. Ondan sonra bu isleri baskasina yaptiracak olsaniz ne kadar para vermeniz gerekirdi bunu da yazin. Evin aylik masraflarinin yarisini da o miktardan cikarin. Sonra ayliginizi hazirlayip esinizden isteyin. Verecegi parayi azaltmak icin gunluk daha az calismaniz gerektigine ikna olacaktir. Bir de cocuga bakacaksiniz bunun icin de bakici ucretini ekleyin. Bu dunyada kadinlarin isi erkege bedavaya hizmet etmek degildir. Esiniz kariyerinde yukselirken siz yerinizde sayiyorsunuz. Yarin bosansaniz is nasil bulacaksiniz? Bari bunun kiymetini bilip nakite donustursun.

Yani düşünüyorum da; görevim olsa neden evleneyim?. Elin adamına hizmet edeceğime babama hizmet ederim otururum evimde evlenmem. Ne amacım olabilir evlenmekten kendime kastım nedir?

Onun çocuğunu taşıyorsunuz. Kolay bi hamilelik de olsa insan acır hic olmazsa kirli sepetine çamaşırını atar. Ben böyle erkeklerin karılarına merhamet etmediklerini düşünüyorum.

Hamile olan kendileri olsa her yeni gün kendilerini yoğun bakım ünitelerine kaldırırlardı.
Bu adamlar sizin kadar zeki degiller, empati kuramamalari iyi dusunememelerinden kaynaklaniyor. Onlerine net sonuclarla gelip kanitlamak gerekiyor kadinin emeginin somuruldugunu, kendi kendilerine bir sey anlamalari mumkun degil maalesef.

Sorun burda ağız açmak değil ki hanımefendi
Ben kimseye bunları anlatamadığım için bir fikrim de yoktu
Eee sadece eşim değil eşimin ailesi, benim ailem ( annem babam hariç onlar il dışındalar) kuzenlerim teyzelerim halalarım bile yardıma ihtiyacın var mı yapabileceğimiz bir şey var mı diye sormadı
Ben de kendimi sorgular oldum hani ben mi özel ilgi bekliyorum, yapabildiğim şeyler neden bana batıyor diye
Ve bu konuyu nasıl masaya yatıracağım konusunda kafam Karışıktı , kavga etmek gürültü çıkarmak yapım olmadığı için zaten eşimin olan bitenden bugüne kadar haberi olmadı, hastaneye gidemediğimi pazara gidemeyeceğimi söylediğimde de bir sensin hamile sanki cevabını almam da allah allah başka hamileler tek mi gidiyor diye düşünmeme sebep oldu.
Yani kalk çayını kendi koy dememle çözülecek mi, tamam kendim koyarım diyecekse tamam onu da deneyeceğim
Ama sizin uslubunuzda negatiflik var.
Ben kavga ederek çözmek istemiyorum çünkü sorunumu.
Neden bir babanin (yani kocanizin) yapmasi gereken isi baska kadinlara yikiyorsunuz? Oldu olacak ailedeki tum kadinlar sizin kocaniza hizmet etsin: cocuga baksin evi temizlesin yemek yapsin. Erkek o cunku, erkek olma mertebesine yukselememis kadinlarin hayat amaci bu degil mi. Hepsi toplanip bedava hizmet etmeli erkeklerimize(!) Esinize hint kumasi muamelesi yapan sizsiniz, o da tabi ki bunu sonuna kadar somuruyor. Bosanma fikri kafanizin bir kosesinde durmali kendinize bir cikis yolu yaratin. Bu adam giderse mahvolurum aman keyfini iyi tutayim derseniz sorunlariniz katlanarak artar.

Ee gel dedim gelmedi, işim var diyor gelemem diyor ne yapayım hastaneye gitmeyeyim mi? Annem gelsin kkz kardeşim gelsin diyor seninle onları istemiyorum senin gelmeni istiyorum diyorum herkes kocasıyla gidecek diye bir kaide yok o dizilerde oluyor diyor mecbur tek gidiyorum
Ev ve aile sorumluluklarini cevresindeki tum kadinlara yikmaya calisan bir adam daha. Kadinlar bu dunyaya erkeklere hizmet icin gelmedi. Cocugu dogdugunda da o bakmali bebege, o altini degistirmeli, baska kadinlar degil. Bu adamin suratina sunu soyleyin rica ediyorum, cok sinirlendim.

Konuştum kaç kere sitem ettim laf soktum tartıştım fakat diyorum ya duvara söylesem çatlardı diye
@Mihrimah Sultann yorumlarınız çok doğru ℅100 tespit yapmışsınız.
İşte ben de içgüdüsel olarak böyle bir ilgi beklediğim için hep rahatsız oldum, fakat hayatımda ilk kez evlendiğim ilk kez hamile kaldığım içinde, diğerleri nasıl ilişkiler yaşıyor, hamilelik dönemlerini nasıl geçiriyorlar pek bir bilgim yoktu.
Mesela hastane olayında kv ve görümce ile gidilir mi? Kocasıyla gidiyor herkes dediğimde, kim kocasıyla gidiyor ya örnek göster dediğinde kalakalıyordum, veya böyle böyle olması gerekiyor dediğimde , kendi kız kardeşinin bozuk evliliği ilgisiz kocasından örnek veriyordu, bak elalemin kocaları neler yapıyor diye
Yani hiç bir zaman kendinde sorun olduğunu kabul etmeyip hep kendini en iyisi gören bir insan.
Yani ben atıyorum allah korusun, bana tokat atsa ben de sen bana nasıl tokat atarsın desem elalemin kocaları komalık yapıyor ben kıyamadım sadece tokat attım diye kendini savunabilecek bir durumda bunu farkettim..
Bir insan karşındakine değer Vermiyorsa, onu üzdüğü kırdığı noktaları karşısında ki anlatsa da önem vermiyor zaten, bir kulağndan giriyor bir kulağından çıkıyor.
Eğer beni dinlemeye anlamaya hevesli olsaydı çoktan bu meseleleri çözmek için bir adım atmaya çalışırdı.
Ama o kendini mükemmel bulunmaz hint kumaşı görüyor.
İşe gidiyorum eve geliyorum evde oturuyorum, kadınlarla işim yok, alkolüm yok, kumarım yok, küfrüm yok benim gibi adamı mumla bulamazsın öpte başına koy modunda takılınca, roman yazsam ona ne fayda..
Ben aslında burda yazılanların hepsini yapacak deneyecek imkana sahibim fakat ona karşı inancımı yitirmişim, 38 yaşına gelmiş adam kendini eğitememiş, ben mi değiştireceğim diye düşünüyorum ve inanmıyorum.. Çocuk doğduktan sonra da böyle devam ederse boşanmaya karar verdim, çünkü çok mutsuzum.. Bir üyenin de yazdığı gibi evliliğim mutsuz bir şekilde bir adama hizmet ederek geçecekse, babama hizmet ederim daha iyi..
Esiniz sizden on yas buyukmus. Simdi mevzu daha cok belli oldu. Bu adam ask evliligi yapmamis, kusura bakmayin ama erkeklerin kendilerinden bu kadar kucuk kisilerle derin bir ask bagi kuracaklarina inanmiyorum, genc kadin yatirimi yapiyorlar yaslilik donemleri icin. Toplum kendinden bir evlilik bir de cocuk bekliyordu, o da bunlari en az caba ile elde edebilecegi saf genc bir kiz aramis ve bulmus. Tabi ki kendi kariyerinden asla odun vermiyor, sporunu da yapiyor, o cocuga da asla bakmayacak. Cunku sizi sevmiyor ki cocugu sevsin. Ileride aldatmamasi icin de bir neden yok. Kusura bakmayin ama buraya yazdiginiz herseyi okudum ve adamin sevmedigi hatta saymadigi cok acik. Yaptigi insani basit seyleri sevgi diye adlandirmayin. Acil cikis kapisi aramaniz lazim, sizin de yazdiginiz gibi bosanmaniz sart. Ona blof yapmayin hazirlikli olun ve zamani geldiginde kapiyi cekip cikin.

Merhabalar
Ben 3 yıllık evliyim, 9 aylık hamileyim.
Eşim çalışıyor ben 5. Ayda istifa ettim çünkü hamilelik için uygun olmayan bir meslek yapıyorum. (Servis elemanı-8 saat ayakta, 3 saat gidiş geliş yol sürüyordu)
Benim sorunum şu..
Ben çalışırken eşim iyi kötü bana yardımcı oluyordu, yani evi baştan aşağı temizlememe yardımcı olmasa da, kendi çamaşırlarını yıkar, asar, toplardı. Yemek beraber yapılırdı, beraber toplanırdı, kahvaltı aynı şekilde, bir şeylerin ucundan az da olsa tutardı.

Ben işten çıktığımdan beri ilk kez tamamen evde kalıyorum bu arada evlendiğimizden beri. Çorabı, üstündeki kıyafeti, havlusunu sağa sola atmakla başladı, yavaş yavaş temizlik vs elini çekti, masadan bir tabak kaldırmadan tv izlemeye gitmeye başladı, çay verir misin,sabah kahvaltı hazırlar mısın, şimdi ramazan'da sahur hazırlar mısın? 'a kadar evrildik.

Ben gücüm yettiğince temizlik, yemek her şeyi kendim yaptım bugüne kadar ama artık son 1 2 haftam kaldı doğurdum doğuracağım kendime bir su almak bile zor geliyorken böyle temizlik yemek çamaşır bulaşık bir de eşimin arkasını toplamak artık çok zor gelmeye başladı..

Yani kendimi sorguluyorum, ben mi yatacağım o mu hizmet edecek diye ama hayır istediğim bu da değil, fakat ikimizde salonda oturuyoruz bir tur ben koyduysam çayı ikinciye kalkıp bir bardak da hamile karıma ben koyayım diyemez mi? İnanın biraz olsun anlayış görmek istiyorum..
Kendimi bu adamın çocuğunu doğuracak, temizliğini , yemeğini hazırlayan bedava köle gibi hissetmeye başladım artık..

Eskiden böyle değildi, ne zaman ben işten ayrıldım sanki evde hiç yorulmuyormuşum bütün gün yatıyormuşum gibi bir düşünceye evrildi. Ve önceden birlikte bir şeyler yapmaktan zevk alırken şimdi resmen o yatacak ben ona hizmet edeceğim bundan zevk almaya başladı. Kendini padişah falan gibi hissediyor herhalde..

Evlendikten sonra gözlemlediğim başka bir şey de kendi ailesinin evinde de böyle. Erkekler oturacak, kadınlar hizmet edecek.
Kayınpederim çok ince yardımsever bir insan mutfağa girer kolunu sıvar Bulaşıkları makineye dizer, çay koyar servis eder bunlar cinnet geçiriyorlar erkeğin mutfakta ne işi var sen karışma biz yaparız diye..

Tam sorunumu da anlatamadım sanırım, içimi dökmek istedim.. Benim gibi olanlar var mı? Ben mi çok mızmızlanıyorum bunlar normal mi? Benim görevim mi?
Şimdi nasıl olsa bütün gün evde o yapar diye düşünüyordur ama hamile olduğunuzu unutmuş sanırım .

X