Yaşadıgim kararsizlik ev, esya, vs konularda

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
240 birimlik yok mu? Ben hep en pahalının bir altını alırım. Çünkü belli bir noktadan sonra kaliteye değil markaya para veriyorsunuz. En ucuzunu da almam. Orta karar en güzelidir.
Bu arada “en iyi” algınız biraz değişikmiş. Mesela çekirdek öğüten kahve makinesiyle kapsüllü makine farklı kulvarlarda ürünler. Biri birinden daha iyi değil tamamen ihtiyaca göre karar verilmesi gerekir. Siz her şeyin multifonksiyonlu olanının en iyisi olduğunu düşünüyorsunuz ama muhtemelen bir çoğunu hiç kullanmadığınız özellikle ürünler alıyorsunuz. Önce onu bir oturtmanız lazım.

Amin ecmain. Ekonominin çöktüğü zamanda yurt dışına gidebilmiş olmanızı tebrik ederim bu arada. Sanırım çoğumuzun hayalini gerçekleştirdin.
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Gerçekten bir fırsattır bizim için. Çocuklarım için çok mutlu oldum gelecekleri adına ama diğer yandan içimiz hep buruk. Ailelerimiz orda. Ben burada hangi süpürgeyi alsam diye düşünürken diğer yandan yigenlerimin mont almak için yaşadığı kararsızlık çok can sıkıcı. Sadece kendimizi kurtardım gözüyle bakamıyorum. Aslında insan olan vicdanı olan her birey bunu böyle düşünür ama diğer taraftan sanki ülkenin yaşadığı sıkıntılar yurtdisina gidenler yüzündenmiş gibi bir algı oluşturuluyor. Hemen bir kin kusma peşine düşüyor insanlar. Rabbım biran önce ferahlık versin ins tüm ülkeye tüm dunyaya

İşte söylemek istediğim bu. Ben bu dengeyi kuramıyorum 😔 yorumunuz için teşekkür ederim. Bir tarafım gerek yok diyor. Diğer taraftanda ömür gidiyor al gitsin içinde kalmasın diyorum sonra hep içinde kalmasın diyen taraf kazanıyor ben dimdizlak ortada kalıyorum.
Eşyaya neden bu kadar anlam yüklüyorsunuz
Süpürge örneğinden devam edeyim, robot süpürgeniz olsa ne olur olmasa ne olur, içte kalınacak ehemmiyete sahip birşey değil
Benim çok ciddi sağlık sorunlarım var, ev süpürmem filan neredeyse imkansız yarı sakat gibi düşünün, evi hep eşim süpürür ama belli bir saatten sonra çalıştırmıyoruz eşim işten biraz geç gelse süpürülmüyor ev oğlumun da benim de toz alerjimiz ve astımımız var, robot süpürgeler çıktı aaa dedim ne güzelmiş ne rahat filan baktım çok pahalı direk sildim kafamdan, mantıklı bakarsak bizim için zaruret sayılabilirdi ama kış gelmişti çocuğa kışlık alışverişi yapılacak okul ücreti verilecek evimiz büyük doğalgaz faturamız çok yüksek oluyor…..düşündüm dedim şimdi vakti değil
Aydan aya kenara birşeyler attım yazın aldım
Şimdi eşim süpüremese de evim temiz bende hastanelik olmuyorum
Yani uzun lafın kısası zaruretleri alın, ortalama seçim yapın, ay içimde mi kalsın kafasından çıkın çünkü bunun bir sonu yok, eşim Porsche istiyor mesela napalım şimdi içinde kalmasın diye hayatımızı Porsche ye mi adayalım

Eşyaya neden bu kadar anlam yüklüyorsunuz
Süpürge örneğinden devam edeyim, robot süpürgeniz olsa ne olur olmasa ne olur, içte kalınacak ehemmiyete sahip birşey değil
Benim çok ciddi sağlık sorunlarım var, ev süpürmem filan neredeyse imkansız yarı sakat gibi düşünün, evi hep eşim süpürür ama belli bir saatten sonra çalıştırmıyoruz eşim işten biraz geç gelse süpürülmüyor ev oğlumun da benim de toz alerjimiz ve astımımız var, robot süpürgeler çıktı aaa dedim ne güzelmiş ne rahat filan baktım çok pahalı direk sildim kafamdan, mantıklı bakarsak bizim için zaruret sayılabilirdi ama kış gelmişti çocuğa kışlık alışverişi yapılacak okul ücreti verilecek evimiz büyük doğalgaz faturamız çok yüksek oluyor…..düşündüm dedim şimdi vakti değil
Aydan aya kenara birşeyler attım yazın aldım
Şimdi eşim süpüremese de evim temiz bende hastanelik olmuyorum
Yani uzun lafın kısası zaruretleri alın, ortalama seçim yapın, ay içimde mi kalsın kafasından çıkın çünkü bunun bir sonu yok, eşim Porsche istiyor mesela napalım şimdi içinde kalmasın diye hayatımızı Porsche ye mi adayalım
Teşekkür ederim uzun uzun yazıp aciklamissiniz. Farklı bir bakış açısı kazandirdiniz bana. Bende seçimlerimi yeniden değerlendireceğim.

Eklentiler

• A94E6248-380E-4416-8BF1-7B8231BE2364.jpeg
    A94E6248-380E-4416-8BF1-7B8231BE2364.jpeg
    43,1 KB · Görüntüleme: 32
Ne diyeceğimi bilemiyorum. Gerçekten bir fırsattır bizim için. Çocuklarım için çok mutlu oldum gelecekleri adına ama diğer yandan içimiz hep buruk. Ailelerimiz orda. Ben burada hangi süpürgeyi alsam diye düşünürken diğer yandan yigenlerimin mont almak için yaşadığı kararsızlık çok can sıkıcı. Sadece kendimizi kurtardım gözüyle bakamıyorum. Aslında insan olan vicdanı olan her birey bunu böyle düşünür ama diğer taraftan sanki ülkenin yaşadığı sıkıntılar yurtdisina gidenler yüzündenmiş gibi bir algı oluşturuluyor. Hemen bir kin kusma peşine düşüyor insanlar. Rabbım biran önce ferahlık versin ins tüm ülkeye tüm dunyaya

Gidenlerin ne suçu var şimdi bir şey derdim de burda politik olmak zorundayım :KK70: Yoksa ban ban ban.
Valla ben çok geriliyorum gelecek kaygısı yaşıyorum baya baya çocuk yapmak istiyorum ama korkuyorum.
Çok şükür geçim anlamında sorun yaşamıyoruz ama garantimiz de yok. Her an ayağımız kayabilir. o yüzden geleceğe umudum 0 . İyi ki gittiniz imkanım olsa 1 dakika durmam. Üzülüyorum Atamın püripak bıraktığı ülkeden soğumuş olmama.

Haklısınız açıklayayım hemen. Eşimle karı koca memur iken sadece 1 arabamız oldu onunda yarısı kredi idi ve ciddi şekilde sıkıntılı bir süreç geçirdik maddi anlamda sıfırlandık neredeyse o zaman birikim yapmanın anlamını öğrendik ve istifa edip yurtdisina yerleştik. Şu anda dil kursuna devam ediyoruz. Çok yüksek bir gelirimiz yok şu anda. Yani ülke ortalamasına göre üst seviyelerde değil ama bu defa Turkiyede yaptığım hataları yapmayıp birikim yapmak istiyorum.
amannnnn ölümlü dünya ye gitsinnn :işsiz: :işsiz:

bir tek ben mi anlamadım sizin durumunuzu?
bir ülkeye gittiniz ve ülke hemen sizi alıp sosyal destek vermeyi kabul mü etti?
Hem dilini de bilmiyorsunuz, ne iş yapıyorsunuz?
mülteci olarak mı gittiniz?

Herseyin en pahalisi en guzeli en iyisi en kalitelisi demek olmuyor. Son cikan hep daha pahalidir genelde ama daha iyisi degildir kesinlikle.

Bunun bence kisisel tatminle ilgisi var..senin demek ki en pahalisi takintin var ve guzellik kavramin o an ona gore sekilleniyor. Halbuki
Cok
Para harcayip berbat giyinen insanlar var…ya da cok
Para harcayip ev dekorasyonu igrenc olanlar var.. bu zevsizlik evet.. senin durumunda cok normal degil.. ayagini yorganina gore uzatmak diye birsey var. Yani en pahalisi olmasada olur dedigin seyler olmali, tabii zenginsen sorun yok.

bir tek ben mi anlamadım sizin durumunuzu?
bir ülkeye gittiniz ve ülke hemen sizi alıp sosyal destek vermeyi kabul mü etti?
Hem dilini de bilmiyorsunuz, ne iş yapıyorsunuz?
mülteci olarak mı gittiniz?
doğru soruyu sormuşsunuz.ha deyince ordan iş kabulü olmadıkça ya da fazlaca para götürmezsek asla kabul etmezler.anca turist olarak gideriz.sosyal destek neden versin yeni gelene sebepsiz

Genel birsey daha yazayım arkadaşlar
Bu şekilde birkaç yorum gelince evet pahali olani alıyorum ama tabiiki kendi bütçeye göre olanı alıyorum. Yani imkanım varken en iyisijinalmaya çalışıyorum. Yoksa takıntı derecesinde en pahalıdır en iyisi olsun yeterki olsun ne olursa olsun onu alacağım demiyorum ama standartlarımız yüksek yaşıyoruz. Tabiii araştırıp alıyorum mesela istediğim supurge şu an indirimde normalde onun bir alt modelinin özellikleri daha fazla ama o indirime girmemiş 400 kusurlerde ama çokta gerek yok deyip bu son çıkan indirime girince buna bakayım dedim. Sonuçta tabiii ayağımı yorganıma göre uzatıyorum.

Genel birsey daha yazayım arkadaşlar
Bu şekilde birkaç yorum gelince evet pahali olani alıyorum ama tabiiki kendi bütçeye göre olanı alıyorum. Yani imkanım varken en iyisijinalmaya çalışıyorum. Yoksa takıntı derecesinde en pahalıdır en iyisi olsun yeterki olsun ne olursa olsun onu alacağım demiyorum ama standartlarımız yüksek yaşıyoruz. Tabiii araştırıp alıyorum mesela istediğim supurge şu an indirimde normalde onun bir alt modelinin özellikleri daha fazla ama o indirime girmemiş 400 kusurlerde ama çokta gerek yok deyip bu son çıkan indirime girince buna bakayım dedim. Sonuçta tabiii ayağımı yorganıma göre uzatıyorum.
Alma o zaman kardesim😐😂 valla seni anlayamadik biz😂 standartimiz
Yuksekte yuksek😂 ok anladik boyle yasamaya dewamke o
Zaman neyini kasiyorsun?

İş kabulü ile geldi eşim biz 1 sene sonrasında geldik. Bu süreçte cesitli eğitimler aldı. Egitimlerine devam ediyor o kısımları eşim daha net biliyor biz henüz yeni geldik. Sosyal desteğin aşamaları var sanırım ama dediğim gibi tam bilemiyorum ben net şekilde.

Arkadaşlar genel olarak aklıma takılan bir konuyu sormak istedim. Birçok mantıklı cevapta aldım. Cevap veren herkesi yanitlamaya çalıştım. Gözden kaçanlar varsa kusura bakmayın lütfen. Mune Mune rica etsem konumu kapatabilir misin?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X