Yavuz Bingöl’ün babası oğlu adına Berkin’in ailesinden yüzlerce kez özür diledi

AngryPenguin

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
8 Haziran 2012
5.378
1.437
Ahmet Hakan’a verdiği röportajda dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ı yuhalatmasını ‘insani bir tepki‘ olarak değerlendiren Yavuz Bingöl’ün babası, Berkin’in ailesinden oğlu adına özür diledi.

Sözcü’den Uğur Dündar’a konuşan baba Bingöl, Gezi eylemlerinde ölen Berkin, Ali İsmail ve diğer gençlerin hepsini evladı gibi gördüğünü söyleyerek, “Berkin ve annesine yapılan muameleye karşı dururum. Yavuz’un adına onlardan yüz defa özür diliyorum” dedi.

‘Milletvekili olursam ne yapacaksın?’ demiş

Oğlunun sözlerini ‘yükselme isteği’ne bağlayan Bingöl, bunu şöyle açıkladı:

“Yavuz’un villaları vs. var. Gözü daha başka yerlerde… Yükselmek istiyor. Belki de yönünü siyasette makam-mevkii edinme rotasına yöneltmiş olabilir. Geçen yaz telefonda Yavuz’a “Oğlum, Gezi’de insanlara zulmeden, gençleri öldüren, kör eden bir anlayışla nasıl yan yana olursun? Onların (Tayyip Erdoğan’ın) yanına nasıl gidersin? Onlarla nasıl türkü söylersin” diye sordum. Bana “Peki baba ben milletvekili olursam ne yapacaksın? Evlatlıktan ret mi edeceksin” dedi.”

‘İktidara karşı dik durmasını dilerdim’
913790-yavuz_bingol_basbakan_erdogan.jpg

Yılmaz Bingöl, oğlunun önceden CHP’ye yakın olduğunu belirtirken, oğlundan aslında nasıl davranmasını istediğini şöyle anlattı:

“Yavuz İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de, ücretsiz veya düşük ücretler karşılığında CHP’li belediyelerin yanında olmuştur. Şimdi nasıl böyle oldu, anlamıyorum. Yavuz şaşkın. Tez canlı olmasına, düşünmeden hareket eden yapısına bağlıyorum. Yavuz özünde iyi bir insandır.Ben bu iktidarın anti demokratik uygulamaları karşısında Yavuz’un dik durmasını isterdim. Solcu olup da sağın nimetlerinden faydalanmak için sağa geçen, yalakalık yapan, mevkii-makam kapan, milyarları kazanan insanların yolunda yer almamalıdır.”

‘Yavrumun psikolojisi bozuk’
Oğlunun sözlerinden kendilerinin de etkilendiğini belirten Bingöl,“Annesi Alzheimer olduğu için yaşananları unutacak. Üç-dört gündür uyuyamıyoruz. Yavuz’un toplumda büyük antipati uyandıran, gerçek Atatürkçüleri, devrimcileri ve biz Alevi kitlesini üzen bu davranışlarını tasvip etmiyoruz” dedi.

‘Linç beni de üzer’
Oğlunun sözlerini düşünmeden konuşmasına da yoran Bingöl, sözlerine “Ancak eleştirilerin linç edilme haline dönüşmesi de beni üzer. Yıllardır gelip-gitmiyor. Geçinemiyoruz. Ama evladımdır. Yavruma yazık, psikolojisi bozuk.Yavuz toplumun sanatçısıydı. Artık kasetleri kırılıyor. 30 yıllık emeğini 3 günde heba etti. İnsanın en büyük düşmanı kendisi” diye devam etti.
www.diken.com.tr/yavuz-bingolun-babasi-oglu-adina-berkinin-ailesinden-yuzlerce-kez-ozur-diledi/

X