Yöresel Tarif Yayla Çorbası-İçli Köfte-Şekerpare-Tat Bakliyat Sponsorluğunda

Yöresel Yemekler
Hayırlısı olsun canım:KK45:Hepimiz biriz kimin kazandığı önemli değil:KK45:Özellikle sık katılıp hiç kazanmayanların kazanması çok memnun edici oluyor:KK19:
Aynen hayirlisi olsun nevrosum ne diyelim..ama bu yola baş koydum o madalya birgun elbet bana da gelecek yenilen pehlivan gurese doymaz :KK70: :KK70: :KK70:

Ay em sevdigim tatli ve en sevdigim icli kofte biraraya gelmis :kk77:ellerine saglik cok gzuel görünüyor başarılar dilerim.

Hayırlı Ramazanlar
İftar sofraları hep çok özeldir ve zevkle hazırlanır. Ben de büyük keyüfle hazırlarım. Hazırladığım iftar soframla yarışmaya katılmak istedim .

menüm
yayla çorbası
içli köfte
yaprak sarma
kavurma et
pilav
güveçte patates püreli köfte(hasan paşa köftesinin güveç hali)
patatesli-peynirli börek
karpuz
salata
şekerpare

ilk tarifimiz ailecek çok sevdiğimiz yayla çorbası
Eki Görüntüle 2005570
1 çay bardağı pirinç
1.5 su bardağı yoğurt
1 yumurta
1 dolu yemek kaşığı un

Eki Görüntüle 2005574 Eki Görüntüle 2005575 Eki Görüntüle 2005576

pirinçler 3 su bardağı suyla kaynatılır .yoğurt,un,yumurta iyice çırpılır.pişen pirinçlerin suyundan 2 kaşık karışıma dökülür ve çırpılır. yoğurt karışımı yavaş yavaş ve pirinçler karıştırılarak tencereye ilave edilir.kaynayıncaya kadar devamlı karıştırılır. kaynayınca tuzu eklenip tekrar karıştırılır ve ocaktan alınır. uzerine tereyağında nane ve pulbiber kızdırılıp dökülür.

İçli Köfte

Eki Görüntüle 2005580
  • 2 su bardağı ince köftelik bulgur.
  • 2 su bardağı sıcak su,
  • 1 su bardağı irmik,
  • Yarım su bardağından un,
  • 1 tatlı kaşığı tuz
İçi İçin:

• Yarım kilo dana kıyma
  • 4 adet kuru soğan
  • 2 yemek kaşığı tereyağı,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • 1 çay kaşığı yeni bahar,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası,
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı pul biber,
  • Arzuya bağlı bir miktar kimyon,
  • maydanoz,

İçi için; derin bir tencerenin içine kıymayı, tereyağı ve tuzu koyalım.
Eki Görüntüle 2005581
Kıyma suyunu salıp çekene kadar kaşıkla ezerek kavuralım.

Üzerine ince küp doğranmış kuru soğanları ilave edip soğanlar şeffaf renk alana kadar kavuralım.

Sonra salçayı ve baharatları ve en son da maydanozu ilave edip bir kez daha kaşıkla karıştırıp ocaktan alalım ve soğumaya bırakalım.hatta donsun.

Hamuru için; bulguru ,irmiği ve unu derin bir kapta sıcak suyla islatalım.
Eki Görüntüle 2005582
Üzerini kapatıp yaklaşık 10 dakika bu şekilde bekletelim.
Eki Görüntüle 2005584 Eki Görüntüle 2005585 Eki Görüntüle 2005586 Eki Görüntüle 2005587

Üzerine tuzunu ekleyelim ve yoğurmaya başlayalım.
Arada üzerine su döküp ele yapışmayan açılmaya elverişli bir hamur elde edene kadar yoğuralım. Hamur ne çok sert ne de çok yumuşak olmalı.
Arada rahat açılıp açılmadığını kontrol edelim. Yaklaşık 10 dakikada rahat açılan bir hamur haline geliyor.
Hazırladığımız hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp avcumuzda yuvarlayalım.
Arada elimizi suya batırarak işaret parmağımızı hamurun ortasına batıralım.
Sonra hafif hareketlerle hamuru avucumuzda çevirip bir taraftan da parmağımızla açarak hamuru inceltip büyütelim.Açtığımız hamurun ortasına yaklaşık 2 tatlı kaşığı kıymalı harçtan koyalım.
Daha sonra açık olan ağız kısmını işaret ve baş parmağımız arasında yavaş yavaş sıkıştırarak üst kısımda kapanmasını sağlayalım.Kalan hamurları da aynı şekilde hazırlayalım.
2 lt su kaynatıp 1 yemek kaşığı tuz koyalım ve köftelerimizi suya koyalım. kaynayıp üste çıkınca pişmiş demektir. ben biraz hamura biber salçası ekleyip yaptığım köfteleri de yağda kızarttım.
Eki Görüntüle 2005588 Eki Görüntüle 2005589

ve şekerpare tarifinde sıra
Eki Görüntüle 2005590
3 yumurta
1 paket margarin
yarım çay bardağı pudra şekeri
yarım çay bardağı irmik
yarım çay bardağı hindistan cevizi
yarım çay bardağı sıvı yağ
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
un ve fındık

şerbet için
4 su bardağı şekerr
3.5 su bardağı su
birkaç damla limon suyu

şekeri ve suyu bir tencerede kaynatalım. kaynadıktan sonra limon sıkıp 5 dk. daha kaynatalım ve soğumaya bırakalım.
tüm hamur malzemeleriyle sert olmayan bir hamur hazırlayalım .yumurtadan daha iri parçalar koparıp elimizle yuvarlayalım ve yağlanmış tepsiye dizelim. üzerlerine fındık batırıp pişirelim.
ilk sıcaklığı geçince üzerine soğuyan şerbeti gezdirelim.
Eki Görüntüle 2005592 Eki Görüntüle 2005593 Eki Görüntüle 2005594 Eki Görüntüle 2005595

ve sunum ve masa düzenim

Eki Görüntüle 2005596 Eki Görüntüle 2005597
Eki Görüntüle 2005598
Eki Görüntüle 2005599
Eki Görüntüle 2005600
Eki Görüntüle 2005601
N'aptın sen bacım:rolleyes:
Sunumların ,tariflerin her zaman güzel ama bu daha bir güzel olmuş.Bayağı göz doyuran bir masa olmuş.:KK45:.Bakalım içli köftenin saltanatı bu seferde sürecek mi?:KK48:Başarılar diliyorum :KK37:

X