Yazın kreş işini ne yapıyorsunuz?

Bigjetplane

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2019
703
552
32
Kızlar merhaba,
Erken bir soru daha yaz tatiline var ama canımı sıkıyor bu mevzu. Oğlum 5 yaşında, bir kolejin kreşine gidiyor, bu yüzden diğer özel kreşler gibi yazın açık değil, Haziran’da okul bitiyor, Eylül’de tekrar başlıyor.

O yüzden eşim ve ailesi sürekli oğluma durup durup yazın sana biz bakarız, yazlığa götürürüz sen yazın gitme okula gibi konuşmalar yapıyorlar. Yani onların planları çocuğu alıp yazlığa götürüp orda bakmak. Ama ben en fazla 2 hafta ara verelim sonra geçici başka bir kreşe gitsin istiyorum. Çünkü çok sosyal bir çocuk değil, zorlamak lazım dışarıya, parka çıkarmak için bile. Eğer evde kalırsa yazın full yaşlılarla takılacak ya da tablet başında olacak. Babaannesi dedesi bilinçli insanlar, çok güzel ilgileniyorlar ama inanılmaz şımartıyorlar bebek gibi. Sonra çocuk bizim sözümüzü dinlemiyor, ayarları bozuluyor.

Benimle de durabilir ama istemiyorum artık 3 sene çalışmadan oğluma baktım, şimdi iş konusunda tekrar arayı açmak istemiyorum ve açıkçası 2-3 gün bile okula gitmediğinde katlanamadığım oluyor, gün sonunda inanılmaz sinirli oluyorum. 3 ay çok zorlanırım. Başka kreşe versem 2-3 ay için uyum sorunu vs olur mu sizce? Bu yollardan geçmiş anneler yorum yapabilir mi?

Açıkcası ben olsam yazlığa gönderirdim. Çocuk da istekliyse tabi. O da bi ara vermiş olur hem. Sürekli sürekli okul, yoruluyorlar haliyle. Tamam okul eğlenceli Okey ama sürekli belli bir saatte kalkmak, belli kurallar ve düzen içinde yaşamak gibi şeyler onları da yoruyor.

Bilemedim zor bir konu bence. 5 yaşındaki çocuk annesiz duramaz sizinde akliniz kalır. 3 aylığına başka kreşe göndermekte zorlar çocuğu. Bende şimdiden düşünüyorum ne yapacağımı. Geçen sene gittikleri kreşin yaz okuluna göndermiştim bu sene oğlum devlete gidiyor kızım evde. Evden çalışıyorum ikisi bir arada olunca 3 ay boyunca çok zorlanacağım. Bizim büyüklerden de hayır yok malesef.

Şimdiye kadar yaz kış kreşe gitti oğlum. Seneye anaokulu olacağı için yaz tatili olacak. Çevremdeki arkadaşlarım 5-6 hafta yaz okulu, birkaç hafta babaanne, birkaç hafta anane, yıllık izin/tatil ve kalan sürede de ise getirme şeklinde idare ediyorlar.

Kızlar merhaba,
Erken bir soru daha yaz tatiline var ama canımı sıkıyor bu mevzu. Oğlum 5 yaşında, bir kolejin kreşine gidiyor, bu yüzden diğer özel kreşler gibi yazın açık değil, Haziran’da okul bitiyor, Eylül’de tekrar başlıyor.

O yüzden eşim ve ailesi sürekli oğluma durup durup yazın sana biz bakarız, yazlığa götürürüz sen yazın gitme okula gibi konuşmalar yapıyorlar. Yani onların planları çocuğu alıp yazlığa götürüp orda bakmak. Ama ben en fazla 2 hafta ara verelim sonra geçici başka bir kreşe gitsin istiyorum. Çünkü çok sosyal bir çocuk değil, zorlamak lazım dışarıya, parka çıkarmak için bile. Eğer evde kalırsa yazın full yaşlılarla takılacak ya da tablet başında olacak. Babaannesi dedesi bilinçli insanlar, çok güzel ilgileniyorlar ama inanılmaz şımartıyorlar bebek gibi. Sonra çocuk bizim sözümüzü dinlemiyor, ayarları bozuluyor.

Benimle de durabilir ama istemiyorum artık 3 sene çalışmadan oğluma baktım, şimdi iş konusunda tekrar arayı açmak istemiyorum ve açıkçası 2-3 gün bile okula gitmediğinde katlanamadığım oluyor, gün sonunda inanılmaz sinirli oluyorum. 3 ay çok zorlanırım. Başka kreşe versem 2-3 ay için uyum sorunu vs olur mu sizce? Bu yollardan geçmiş anneler yorum yapabilir mi?
Bilinçli insanlar demişsiniz babaanne ve dede için. Tabletle çok zaman geçirmesini istemediğinizi ve belli başlı kurallarınızı söylerseniz uyarlar o zaman.
Anaokulunda psikolojik danışmanım, bahsettiğiniz gibi olan çocuklar aralıksız okula devam ettiklerinde sıkılıyorlar. Ben olsam ya da öğrencim olsanız kesinlikle yazlığa yönlendirirdim. Ya da kreşten ziyade yaz okulu adı altında gerçekten yaz okulu gibi olan sürekli aktivite, etkinlik, eğlence yapan okullar var. (bazı özel kreşler ,bazı özel okulların anasınıfı kısmı gibi.) Bulunduğunuz yerde varsa ona yönlenin. Normal müfredata devam eden kreş sıkıcı olacaktır çocuğunuz için.

Ben bir yaz tatilinde yaz okuluna götürmüştüm. Orası sonradan anaokuluna çevrildi, o dönemde ne olarak hizmet veriyordu hatırlamıyorum. Çevrenizde özel bağımsız anaokulu falan varsa araştırın derim.

Kreş aile bakanlığına bağlı ise zaten resmi ve yaz tatillerinde kapalı olmuyor. MEB bağlı ise okul gibi kapalı oluyor

Kızlar merhaba,

Bence yazlık en iyisi bilinçli diyorsunuz büyükler,değişiklik olur çocuk için de

Yaz kış durmadan okula gitmek erken uyanmak çocuğa daha kötü değil mi? Bırakın gitsin tatil yapsın azıcık simarsin. Orda sahilde arkadaş bulur plajda oynar yine. Ben sürekli okula gitsem çok sıkılırım okuldan

Ben olsam tatil yapsın isterdim. Yazık bu çocuklara yahu. Evet kreşte de yaptıkları ağır bir iş değil ama mesela sabah niye erken kalksınlar elde fırsat varken? Sıkılıyorlar okulda sürekli aynı döngüden. Bırakın yazlıkta takılsın. Büyükleriyle vakit geçirsin, denize girsin, çıkınca anneannesinin yaptığı kızartmayı yesin, yorgunluktan sızsın. Bazen tv izlesin, komşunun çocukları varsa onlarla oynasın. Oh mis valla 98 yazına gittim. 😁 Bunlara da ihtiyacı var onların. Ya da kurs bakın kendi şehrinizde. Evde iki üç gün dursa katlanamadığınız çocuğu tatilde de kreşe/yaz okuluna vereyim kurtulayım mantığından çıkmanız lazım.

Sizin yerinizde olsam yazlığa gönderirdim en azından 2 hafta deneyebilirsiniz. Aileniz sizin kurallarıniza uyacaksa hele daha güzel. 1 saat tablet sınırlaması getirirsiniz. Yazlık yakınında bir kurs varsa yüzme, basketbol falan. Daha eğlenceli olur. Degerlendirin, deneyin mutlaka derim. Ne bileyim benim ailem5 yaşındaki çocuğuma böyle bir teklifle gelse çok mutlu olurdum kabul etmesem bile. 2 saat baktiracak adam bulamıyorum hastaneye giderken bile :KK43:

bu arada

3 senedir büyük oğlum(5yaş) kreşe gidiyor, 6 aydır da küçük oğlum(3yaş). 3 yıldır her yaz evdeler. Ben evden çalışıyorum 1 yıldır. Öncesinde de evdeydim. Okulu sevseler de hasretle bekliyorlar yaz tatilini. Ki benimkiler okuldan 2 saat önce kalkarlar. Öyle sabah okula uyanmaktan yorulmak da yok. 3 ay yaz tatilinde gün içinde sıkıldığını belirtse de defalarca kez hem de. Yine de 4 gözle bekliyor. Zaten yaz okulu kalan öğrencilerden karma bir şekilde oluyormuş ve öğretmenleri de sıra ile izin aldığı için 2 haftada 1 başka ogretmen ilgileniyormus bizim okulda. O yüzden bile cazip gelmiyor.

Yazlık ile aranız kaç saat. Cuma dan çıkıp gitme ihtimali varsa yazlık olabilir. Bazı kolejler yazın yaz okulu da yapıyor.

Bizim eski okulun vardı mesela. Yazın da isteyen yolluyordu. Yüzme,spor, sanat ağırlıklı geçiyor.

Kızlar merhaba,

Ben burada bencilce buldum dusuncelerinizi
Anneliği bencillikle yanyana dusunemezdım de acıkcası.

Babanne sımartmasın
Yazliga gitmesin
Tabletle oynamasın
Sadece benım ıstedıgım gibi yaşasın bu cocuk
Yaz tatili olmasın belirli Bi programı olsun kreşe gitsin gelsin yaz boyunca da.

Benimle de hıc durmasın hayatta katlanamam 3 ay, zor gelir

Peki cocuk neden üç ay daha bıseyler katlanmak zorunda geriye kalan dokuz ay zaten kreşte?

Neden yaz tatilinde sunları yaptım! Diye anıları olmasın?

Zorunuz ne
cocugunuza dusmanmısınız

X