Yemiyor, uyumuyor…Yoruldum

Pinky93

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2020
2.154
2.166
31
Merhaba,

Kızım 21.5 aylık beslenmesi çok kötü. Doğru düzgün bir şey yediremiyoruz. Kaşık çatal kullanmıyor. Yumurta yapıyorum haşlanmış sarısını döke saça yiyip geri kalanını yere atıyor. Önceden çok güzel salatalık yerdi şimdi onu da yemiyor. Önceden güzel çorba içerdi o da kalmadı. Meyve, meyve püresi, yoğurt yiyor. Köfte tavuk yiyor başka da bişey yemiyor. Ne sebze ne doğru düzgün çorba yemiyor. Beni çıldırtacak artık. Yemek istemeyince gözümün içine baka baka yere fırlatıyor. Bıktım artık. Uyku desen hak getire. Akşam 8-9 gibi yatıyor gece 12de kalkıyor sabah 5-6 ya kadar ayaktayız. Oyun oynuyor koştuyor niloya izliyor gündüz gibi takılıyor. Öğlen zaten ya 2 saat uyuyor kreşte ya da hiç uyumuyor. Düzen müzen hiç bir şey kalmadı. Sıyırmak üzereyim. Ön dişleri 3 tane köpek dişi ve 1. Azı dişleri çıktı. Geçen baktım 4. Köpek dişi şişmiş ondan yapıyor olabilir mi? Nasıl düzene sokabilirim. En azından uykusu düzene girse o da ben de rahat edicez. Eşim geceleri çalıştığı için sadece ben bakıyorum gece. Benim için fena halde yorucu oluyor. Yemek konusunda da canım sıkılıyor çünkü sürekli hasta oluyor.

Allah yardım etsin. 3 yaşa kadar gerçekten zorluyor bu minikler. İnşallah zamanla daha kolay olacak inanın. Şu an en inat yaşlarında. Siz ne derseniz ne isteseniz tersini yapacak doğası gereği. Köpek dişleri cidden zor çıkıyor. Benim oğlum her dişi zor çıkaran bir bebekti. Her seferinde bunalıma giriyordum, ağlıyordum artık. Ama geçip gidiyor hepsi. Sadece yaşarken çok yıpratıcı oluyor biliyorum.

Merhaba,

Kızım 21.5 aylık beslenmesi çok kötü. Doğru düzgün bir şey yediremiyoruz. Kaşık çatal kullanmıyor. Yumurta yapıyorum haşlanmış sarısını döke saça yiyip geri kalanını yere atıyor. Önceden çok güzel salatalık yerdi şimdi onu da yemiyor. Önceden güzel çorba içerdi o da kalmadı. Meyve, meyve püresi, yoğurt yiyor. Köfte tavuk yiyor başka da bişey yemiyor. Ne sebze ne doğru düzgün çorba yemiyor. Beni çıldırtacak artık. Yemek istemeyince gözümün içine baka baka yere fırlatıyor. Bıktım artık. Uyku desen hak getire. Akşam 8-9 gibi yatıyor gece 12de kalkıyor sabah 5-6 ya kadar ayaktayız. Oyun oynuyor koştuyor niloya izliyor gündüz gibi takılıyor. Öğlen zaten ya 2 saat uyuyor kreşte ya da hiç uyumuyor. Düzen müzen hiç bir şey kalmadı. Sıyırmak üzereyim. Ön dişleri 3 tane köpek dişi ve 1. Azı dişleri çıktı. Geçen baktım 4. Köpek dişi şişmiş ondan yapıyor olabilir mi? Nasıl düzene sokabilirim. En azından uykusu düzene girse o da ben de rahat edicez. Eşim geceleri çalıştığı için sadece ben bakıyorum gece. Benim için fena halde yorucu oluyor. Yemek konusunda da canım sıkılıyor çünkü sürekli hasta oluyor.
Bu arada bu uyku düzenini biz tam 3 sene yaşadık. 2 senesi kucağımda meme emerek sabahlamakla geçmişti. Sonra ki sene de 2 saatte bir uyanarak geçmişti. Öğlen uykusunu bıraktıktan sonra düzene girdi uykusu ama sizin için şu an öğlen uykusunu bırakmak için çok erken görünüyor.

Çoğumuzun çocuğu aynıydı. Çözüm üretmekten başka çare kalmıyor bu süreçte.
Yemek sorununu şu şekilde çözün, köftelerinin içine yedirmek istediklerinizi de ekleyin. Bugün salatalık verdiyseniz yarın havuç veya başka sebze verin

Uyku uyum süreci 1 ayı da bulur 3 ayı da.. Aynı saatlerde yatırın, kaç saat uyuyorsa gece uyuyacağı şekilde yavaş yavaş çekerek. Rahatlatıcı bebek çayı kullanabilirsiniz yatmadan 1 saat önce.

Biraz daha sabır 3 yaşa bir şey kalmamış.

Uykusunu anlatırken içimden güldüm benim oğlum da öyleydi, gece oyuncaklarıyla oynuyordu takılıyordu. Bu alıştırmak da değil yeni doğduğunda da öyleydi bir kez sabah 4’e kadar uyumadı, uykusuzluktan ölücem eşime verdim bu sefer içim rahat etmedi, aldım sabah ezanına annem kalktı ona verdim ben uyudum. Bu arada kaç kez emdi, altını değiştirdim, su verdim, hasta değil gülüyor gayet mutlu. Ama geçiyor çok şükür büyüyorlar. İnsan o günleri de özlüyor.

Yemek konusunda takılmayın, farklı şeyler deneyin salatalık zaten mevsimi değil yemesin daha iyi. Sürekli olan şeyleri yemiyorlar. Mesela evde sürekli muz varsa yemiyor arada alıyorum uzun süredir yoktu bugün aldım 1 tane yedi. Kiviyi çok sevdi tekrar alınca yemedi. Yumurtayı yemiyorsa, krep yapın yoğurt, yumurta, zeytinyağ, ile besleyici olur.

Allah yardım etsin. 3 yaşa kadar gerçekten zorluyor bu minikler. İnşallah zamanla daha kolay olacak inanın. Şu an en inat yaşlarında. Siz ne derseniz ne isteseniz tersini yapacak doğası gereği. Köpek dişleri cidden zor çıkıyor. Benim oğlum her dişi zor çıkaran bir bebekti. Her seferinde bunalıma giriyordum, ağlıyordum artık. Ama geçip gidiyor hepsi. Sadece yaşarken çok yıpratıcı oluyor biliyorum.
3 yaşına 1 seneden fazla var 😩 bizimkinin de bazı dişleri cidden çok zor ve yavaş çıktı. Bi patlasa rahat edecek ama şişip patlamıyor. E patlamayınca da canı yanıyor. Dişten herhalde uykusu ve iştahı mahvoldu.

Bu arada bu uyku düzenini biz tam 3 sene yaşadık. 2 senesi kucağımda meme emerek sabahlamakla geçmişti. Sonra ki sene de 2 saatte bir uyanarak geçmişti. Öğlen uykusunu bıraktıktan sonra düzene girdi uykusu ama sizin için şu an öğlen uykusunu bırakmak için çok erken görünüyor.
19 ay emdi. Öğlen uykusunu sanırım kendi bıracak çünkü bazen öğlen uyuyor bazen uyumuyor. Öğlen uykusunu uyuyacağı zaman kreşte oluyor o yüzden kontrol de edemiyoruz kreşte zorluyorlar mı kendi haline mi bırakıyorlar bilmiyorum.

Çoğumuzun çocuğu aynıydı. Çözüm üretmekten başka çare kalmıyor bu süreçte.
Yemek sorununu şu şekilde çözün, köftelerinin içine yedirmek istediklerinizi de ekleyin. Bugün salatalık verdiyseniz yarın havuç veya başka sebze verin

Uyku uyum süreci 1 ayı da bulur 3 ayı da.. Aynı saatlerde yatırın, kaç saat uyuyorsa gece uyuyacağı şekilde yavaş yavaş çekerek. Rahatlatıcı bebek çayı kullanabilirsiniz yatmadan 1 saat önce.

Biraz daha sabır 3 yaşa bir şey kalmamış.
Aynı saatlerde yatırıyorum aslında 6. Aydan beri gece uykusu için 8de yatırıyorum gündüz uykusu teke indiğinden beridir 11de yatıyorum ama işte kreşe gittiğinden beridir kontrol edemiyorum

Hayır dil kursuna gidiyorum şu an çalışmıyorum.
Yani uyku düzeni vs tam oturana kadar keşke kreşe gitmeseydi . Çünkü uyku bu döneme çok hassas . Fazla uyuması gece uyumamasına sebeb oluyor az uyuması sinirlerinin bozulmasına vs vs

21 aylık çocuğu keşke kreşe vermeseydiniz. Orada yemek nasıl yiyor uyku düzeni nasıl biliyormusunuz?

Kreşteki uyku saati çok fazla max 1,5 saat olmalı aksi takdirde gece uykusundan çalar bu konuda kreşle görüşüp bir yarım saat erken uyandırmalarını rica edip 1 ,5 hafta gözlemleyin düzelme olacağına inanıyorum. Beslenme konusu için ise öncelikle kan değerlerine bir baktırmanızı. Daha sonrasındada yemek vs için asla stres unsuru olmadan sakince onu kendi halinde yemeklere dokunup döke saça yemesine kaşık tutmasına izin vermeniz gerekir. Deneyim şart yemiyor diye siz müdahil olmayın. Bunu yapmak istiyorsanız mutlaka ama mutlaka dil ve beslenme terapisti ya da ergotetapistlerden destek alın muhtemelen bir beslenme bozukluğu yaşıyor bebeğiniz. Gece uyandığında lütfen niloya ya da tv açmayın. Oyun oynamak mı istiyor. Karanlık odadan çıkmadan oynayın uykuya döndürmeye çalışın. Bu arada ona gece gündüz kavramını anlayacağı dilden anlatın. Bak şimdi güneş uyudu karanlık oldu. Aydede var. Aydede uyuyup güneş uyanınca biz de uyanacağız o zaman hava aydınlık olacak diyip camdan baktırın.

Ekran maalesef çok sıkıntı çocuk uyumaz normal kaldı ki kreşte ne kadar uyuduğunu vs bilmiyordunuz . Oğlum o dönemdeyken öğlen bellli saatte ben uyanmasıysa kaldırırdım çünkü gece asla uyumazdı . Yemek konusu da sıkıntı mesela günde kaç öğün yiyor ? Belki kan değerlerine vs bakılsa eksikler tamir edilse ve öğün araları açılsa çocuk yiyecek

Yani uyku düzeni vs tam oturana kadar keşke kreşe gitmeseydi . Çünkü uyku bu döneme çok hassas . Fazla uyuması gece uyumamasına sebeb oluyor az uyuması sinirlerinin bozulmasına vs vs
Almanya’ya taşındığımız için dil gelişimi açısından kreşe vermek zorundaydım. Yoksa ilerde uyum sınıfına gitmesi gerekecekti.

Ekran maalesef çok sıkıntı çocuk uyumaz normal kaldı ki kreşte ne kadar uyuduğunu vs bilmiyordunuz . Oğlum o dönemdeyken öğlen bellli saatte ben uyanmasıysa kaldırırdım çünkü gece asla uyumazdı . Yemek konusu da sıkıntı mesela günde kaç öğün yiyor ? Belki kan değerlerine vs bakılsa eksikler tamir edilse ve öğün araları açılsa çocuk yiyecek
Ekran konusunda haklısınız biz o konuda yanlış yaptık onu düzeltmeye çalışıyorum. Kreşte ne kadar uyuduğu ve yemek ne kadar yediğini öğretmenleri her gün söylüyor.

Ekran konusunda haklısınız biz o konuda yanlış yaptık onu düzeltmeye çalışıyorum. Kreşte ne kadar uyuduğu ve yemek ne kadar yediğini öğretmenleri her gün söylüyor.
Ekran sorun olabilir ama asıl sorun niloya izletmeniz. Ben çok bakındım yabancı öneriler de dahil ve 1nci önerilen puffin rock çizgifilmi çocukları sakinleştiriyor, yavaş ve anlaşılır konuşmasını sağlıyor ve hızlı kareler parlak geçişler yok. Birde arada rachel izliyor, kadının sesi ne kadar kulak zarımı tırmalasa da bebişim onun sayesinde ilk kelimelerini konuştu. Ben 2 haftadır izletmeye başladım. Son olarak da yemek yesin diye aciyorum diyenler en kötüsünü yapıyor bunu öğrendim. Çocukla oynarken, yemek yerken, yada evi süpürüp vilada yaparken yani peşinizde gezerken izletmek dikkat dağınıklığı nedeni. Yani çocuk sıkılınca yada birşey ile meşgul değilken izletilmeli. Bunlara uyulduğu sürece ekran sorunu, sizi takmama yada hiperaktif vb olmaz. Bu arada ikinci önerilen çizgifilm de "tumble leaf" di. Ben buna henüz bakmadım ama puffin ve tumble ilk iki sırayı kapmış bunlardan biri ile ilerleyin lütfen. Dil gelişimi içinde yardımcı olur.♡

X