yeni evlilere kötü haber:(

bigsize83

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2006
1.128
12
41
“Balayı etkisi” adı verilen mutluluk sadece 1 yıl sürüyor...
- Evliliğin ilk döneminde hissedilen aşırı mutluluk ve heyecanın sadece bir yıl sürdüğü belirlendi. 15 bin çiftin katıldığı bir araştırmaya göre evliliğin birinci yılının ardından ilk dönemdeki heyecan kaybediliyor ve evlilik çiftlere “sıradan” gelmeye başlıyor.

Evliliğin ilk döneminde hissedilen ve “balayı etkisi” adı verilen heyecan acaba ne kadar sürer? Almanya’da 15 bin evli çiftin katıldığı ve sonuçları “Journal of Socio-Economics”te yayınlanan araştırmaya göre bu heyecan evliliğin birinci yılı dolduktan sonra yitirilmeye başlanıyor.

Bilimadamları evliliğin ilk döneminde hissedilen bu heyecan ve aşırı mutluluk halininin muhtemelen çiftlerin birbirine karşı hissettikleri cinsel çekimden kaynaklandığını belirtiyor. Ancak araştırmaya göre birinci yılın ardından bu durum da çiftlere sıradan gelmeye başlıyor.

Yine de bekar oldukları döneme kıyasla daha mutlular
Evliliklerinin birinci yılında çiftlerin mutluluk oranı on üzerinden ortalama 7,6 olarak belirlenirken, ilk yılın ardından bu oran giderek düşmeye başlıyor. Ancak araştırmaya katılan 15 bin çiftin büyük çoğunluğu ilk yılki heyecanlarını kaybetseler bile, yine de bekar oldukları döneme kıyasla daha mutlu olduklarını belirtti.

4. ya da 5. yılda yeniden yükseliyor
Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri ise evliliğin dördüncü ya da beşinci yılında, ilk yıldaki heyecanının yeniden yakalanması oldu. Ancak uzmanlar bu durumun kesin nedenini belirleyemedi.

Evlilikte heyecan ve mutluluğun kaybedilmesinde mali sorunlarla, çocuk büyütmenin getirdiği sıkıntıların etkili olduğu belirtiliyor.

Paylaşım ve işbirliği heyecanı artırıyor
Evliliğin sorumluluklarını paylaşan ve etkin bir işbirliği yapabilen çiftlerinse “balayı etkisi” adı verilen heyecanı daha uzun süre koruyabildiği belirtiliyor.

bence saygı ve sevgi olduğu sürece mutluluk bitmeyecektir.
en azından şimdilik böyle düşünüyorum..ama zaman gösterecek :)

mutluluk bıtmez ama burda heyacandan bahsedılıyo dogru ben esımı ısten gelıcek dıye ılk zamanlar caamda beklerdım kedı gıbı ama sımdı beklemıyorum acaba bundanmıdır

ben daha evlenmedim sanki bu duygularım heyecanım hiç değişmiicek gibi gelio ama ne yazıkkı herkesde olduğu gibi geçicek sanırsam:çok üzgünüm: :çok üzgünüm:

bende daha evlenmedim ama 6 yıldır birlikteyiz...Hala onun yanına gideceğim zaman heycanlanıyorum.. Bana güzel söler söylediği zaman heycanlanıyorum..Çok nadir söylediği için heralde...

ama o kesinlikle bu heycanı kaybetti, çok da açık belli oluyo.. Tabi kadın erkek ilişkilerinde kadın her zaman daha verici oluyo...Vermekten bıktığı, vazgeçtiği ve karşılık göremediği zaman da boşanmalar başlıyo...(bence)

ben evliliğimde 4.yılımı bitirdim.5'ten gün alıyorum.elbette kavgalar ediyoruz,Allah'ım bu adamla nasıl evlendim dediğim zamanlar oluyor ama yine de garip bir şekilde her akşam onun işten gelmesini heyecanla bekliyorum...biraz gecikeceğim dediği zaman kızıyorum:))günde 3 kere aramazsa beni bişeymi oldu acaba derim.çoğu zamanda "bi seni seviyorum demek için aramıştım" der...ben ne çok güzelim ne manken gibi fiziğim var.hatta belki de pekçoğunuza göre vasat sayılırım.ama işte doğru insanı bulmak dediğimiz şey bu galiba.doğru insan ve doğru hareketler...çok şidddetli kavga ettiğimiz zamanlarda bile birbirimizi kıracak laflar etmemeye gayret gösterdik.ne olursa olsun kavga edipte ayrı asla yatmadım.o bi kaç kere denedi ama onuda yatırmadım.eşime hizmet etmekten gocunmadım.(tabi aynı karşılığı göreceğimi bildiğim için:))ve bence en önemlisi eşime annesi gibi değil karısı gibi davrandım...Allah'tan benim odunum yontulabilen cinsten çıktı:)))
yanibekarlar o kadarda karamsar olmayın.hep kötü olmayabiliyor evlilikler:))

seni tebrik ediyorum arkadaşım,bende senin gibi düşünüyorum,tartışırken bile mesafeli olunursa saygı yitirilmiyor

kronick e katılıyorum .... bende 3.5 senelik evliyim.... 4 e az kaldı... bazen kavga, tartışma olmuyor değil... ama sevgiden mi alışkanlıktan mı hala tam olarak bilemiyorum, küs kalamıyorum.... özlüyorum eşimi... evlilik bu olsa gerek.... :bbo: :bbo:

evliligimin ılk yıllarında sorunlar yasadım ve bırcok kısı ıle konustugumda bılınenın aksıne yenı evı paylasma ıkı kısının aynı evı paylasma gıbı olaylar nedenıyle ılk senelerde daha zorluklar yasadıgını ogrendım sımdı sekız senelık evlıyım - nıkahlı on yıl - bence evlılık sarap gıbı yıllandıkca guzellesıyor

Evlilikte En Önemli Sey Bana Göre Saygi Sevgi Ve Hosgörü Kisiler Birbirlerini Iyice Taniyana Kadar Bazi Seyleri Hosgörmek Gerekiyor,cok Önem Veridigim Bir Diger Konuda Sudur Bunu Benim Esim Yapiyor Tartissakta Askim Kelimesini Asla Dilinden Eksik Etmez Askim,evlilik Cok Mukaddestir Iyi Gündede Kötü Gündede Birlik Ve Beraberliktir.

bende susluye katılıyorum .. ewlendıgımın ılk ayların cok problemler yasadık.. bu da aynı yasama alanında bırbırımızı tanımıyo olmamızdan kaynaklanmıstı ama sımdı masallah aramız cok ıyı ama bunun bır nedenı de ıkımızde kavgayı yuksek sesle konusmayı sewmememızden kaynaklanıyor. ayrıca bız ocakta 2. yılımıza gırıcez ve bu 2 yıl boyunca 24 saat beraberdık .. esım ewden calısıyor homeoffice tarzında buna ragmen hala bırbırımızden sıkılmadık.. ama bu monotonluktan sıyrıldıgımız anlamına gelmıyor..yıne de yenı yeni seyler yasamaya calısıyoruz.. boylece mutlulugumuzu daım yapıcamıza ınanıyoruz .. umarım bunu basarabılırız...

ben daha evlenmedim ama 6senedir hergün eve gelmesini nette karşıma çıkmasını beni aramasını sabırsızlıkla bekliyorum inşallah evlenince değişmez yinede beklerim herzaman

X