Yeniden başlama günlüğüm.

Selamlar,

Bugün 50 sayfa kitap okudum.
Film izledim.
Tülay Kök 2 video izleyeceğim.

Akşam salonda 1 saat spor yapacağım.

Şimdilik planlarım bunlar.
Spor salonuna gitmeye korkuyorum ben ya karşımda çok yakın ama cesaretim yok korona çok yaygın buradan

Anladım dedim herhalde Hes kodundan buldular ama sende de iyi cesaret yalnız 😁karantinada spor salonuna gitmek cezası da baya var karantinada iken dışarı çıkmak

Cesaret değil, benim karantina sürem temaslı olduktan sonra eve gelip test yapılmayınca geç test yapma durumunda olunca uzadı. Karantinamın 6.günün de bi 14 gün daha eklendi süreye, 20-21 gün karantinadaydım. Aslında 14 günlük süreyi çoktan doldurmuştum fakat ben resmi olarak hala karantinada olduğum için önceki seansa gitmedim. Salona gittiğim bir önceki gün karantinam bitiyor diye düşündüm ki aslında karantinam bitti resmi olarak kayıtlarda hala karantinada gözüküyorum. Resmi olarak da bittiğini düşünüp gittim salona.

Virüsün ne zaman biteceği henüz net değil. Bir aşı haberleri dönüyor etrafta ama hala gelişmelerden bihaberiz. O yüzden kendimi çok kısıtlamak istemiyorum. Önlemimi alarak, kimseye riske atmadan yapmam gerekenleri yapıyorum. Salon mesela kalabalık değil, eskiye göre çok sakin 4-5 kişi ouyor genelde ve alan olarak çok geniş. Makina ve aletleri kullanmadan dezenfekte ediyoruz. Aletler ve makinalar arasında çok fazla boşluk bırakıldı ve spor yapma süremiz 1 saate düşürüldü. Bir de önlemimi aldıktan sonra gerisini Allah'a bırakıyorum artık, olacağı varsa olur. Ama olacağı varsa olur diyip de boşvermiyorum tabiki.

Pazar günleri listem her ne kadar kabarık olsa da, zamanımı daha çok ailemle vakit geçirmeye ayırıyorum. Bazen sürekli listeye sadık kalmak da robotlaştırıyor gibi hissediyorum. Bu yüzden ara da bir kendimi zorlamadan listenin dışına da çıkıyorum.

Kitap 30 sayfa okundu.
Tülay Kök 2 video.
Evde spor yapıldı.
2 bölüm dizi izlendi.

Herkesin övgüyle söz ettiği yeni diziye başladım: Bir Başkadır. Oyunculukları, hikayeyi vs. çok beğendim. Biraz durağan ama 1,25 hızda izleyince o kadar rahatsız etmiyor.

Bugünün planı
Tülay Kök 2 video (dinlendi)
Kitap: 30 sayfa (okundu)
Satranç dersi 2 video
1 makale okundu.
Psikolog ve araç muaeyenesi için randevu alındı.
Evde spor yapılacak.
Spor sonrası bakım yaparken Tülay Kök 1 video daha dinlerim.
1 ya da 2 bölüm dizi izlenecek.

Selamlar, buraya yazmasam da planları, rutinleri uygulamaya çalışıyorum. Yeni bir karar aldım. Planlar konusunda biraz esnetmeye karar verdim kendimi. Liste kabarık olunca gözümde büyütüp soğuyorum belli bir süreden sonra. Her gün kitap okumaya özen gösteriyorum planlarımı hergün 30 ya da 50 sayfa kitap hedefimi yazıyorum fakat canım istemiyorsa sıkmayacağım. Okumadığım günleri canım istediği günler daha fazla okuyarak telafi etmeye çalışıyorum zaten. Spor için esnetme yok. Salonda seans olduğu günler canım istese de, istemese de spora gideceğim. Bir gün bile kopma olunca motivasyonum düşüyor.

Sağlıklı beslenme konusunda bir yakınım fitness eğitmeni beslenmemi ve sporumu takip ediyor. Kendi düzenime göre beslenme programı çıkardık. Hergün watsap üzerinden kendisine yediklerimi yazıyorum. Yanlışlarımı düzeltiyor, sürekli kontrol altında olmak yanlış yapmamamı sağlıyor.

Bugün psikolog randevum vardı. Karantinada olduğum süre boyunca psikologla görüşemediğim için konular birikince bugün EMDR yapmayıp bilişsel davranışçı terapi yaptık, çok iyi geldi. Psikoloğa gitmek ruhuma yaptığım en güzel yatırım. Bugün tedavi bitttikten sonra da ayda bir ya da 2 ayda bir görüşebileceğimiz konusunu konuştuk, çok mutlu oldum. :KK68:

Yarın öğretmenler günü. Kardeşime sürpriz yapıp bi paket göndermek istiyorum. İnsanları özellikle ailemi mutlu etmek beni onlardan daha çok mutlu ediyor.

Borsada hala kardayım:) Şu an çok iyi gidiyor, faydali bir çok hesabı takip ediyorum. Mesleğimle bağlantısı olduğu için borsanın çok zorluk da çekmiyorum. Takip ettiğim kağıtların fiyatları düştükçe ufak ufak alım yapıyorum hala büyük rakamlar için (bana göre büyük:) cesaretim yok. Aslında cesaret de değil, şimdiye kadar hep altına yatırım yaptım, elime para geçince direkt altın alıyorum, borsa için ufak tutarlar kalıyor elimde:) Altın almayıp kağıt almak da şu an için mantıklı gelmiyor. Uzun vadeci olduğum için kısa vadede kazandırıp uzun vadede kazandırır mıyımı kestiremiorum.

Her pazar günü farklı bir tarif deniyorum. Evdekilerden olumlu dönüşler almak çok iyi hissettiriyor. Bunu da listeye dahil ettim:KK49:

Aralık ayı alışveriş listemi çıkardım. İndirimleri takip edip ihtiyaçlarımı bu hafta ya da Aralık ilk haftası alacağım.

Sağlıklı beslenme çok zorluyor ama iyi gidiyor. Zamanında çok fazla yanlışlar yapmışım, kilo verememenin temel sebebi farkında olmadan yaptığım yanlışlar. Beslenme programımı çıkaran yakınıma sürekli sorular soruyorum, yanlışlarımı daha net görüyorum. Bugün herkes hamur işi yedi ben hayır dedim çok şükür :KK49: Protein ağırlıklı beslendim bugün. Spor günü olması dolayısı ile çok iyi oldu. Bugün 1 saat spor yapıp, spor sonrası film izleyeceğim.

Bu hafta The umbrella Academy diye bir diziye ve yeni kitaba başlayacağım.

Selamlar, burayı yine ihmal ettim fakat tüm planlara aynı düzende istikrarlı bir şekilde devam ediyorum. Gün içerisinde 2021 planlarıma, hedeflerime eklemeler yapıyorum. Defterim sürekli benimle fakat 1-defter daha almayı planlıyorum. Kullandığım mevcut defter, fabooks'un günlük haftalık planlayıcısı içerisinde 1 kaç sayfa boş fakat günlük-haftalık plan dışında bütçe ya da aylık planları yazabileceğim, okuyacağım kitapları, izleyeceğim filmleri yazabileceğim alan sınırlı. Bu sebeple elimdeki defteri günlük-haftalık planlayıcı diğer defteri de aylık ve yıllık planlayıcı olarak kullanmayı düşünüyorum. Defter kullanmak, yazmak epey işimi kolaylaştırıyor ve hayatımı düzene sokmamı sağlıyor.

Buraya bugün ya da ilerleyen zamanlarda 2020 değerlendirmesini kısaca yapıp, 2021 planlarımı da ekleyeceğim.

En son yazdığımdan beri, 3 kg verdim bu arada :KK49:tahtaya vurayım da nazar değmesin :halay:

2021 planlarım da bu kısıma da ayrıntılı olarak yer vereceğim zaten. Şimdilik insanlık için küçük benim için büyük başarımı da ekleyip yeşil çay eşliğinde kitabımı okuyayım :KK68:

Selamlar, uzun süre oldu yazamadım yine :) Herşey yolunda. 2021 planları hazır. Sadece 2021 planları ve bütçe planlaması için ayrı bir ajanda aldım. Planları bugün temize çekeceğim. Ayrı haftalık bir ajandam da var. O rutin haline geldi, tüm planları düzenli bir şekilde yazıyorum.

Herşey yolunda tek bir sorun dışında:) Geçen hafta psikoloğumla yaptığımız görüşme sonucunda ben de Binge Eating Disorder (Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu) olduğuna karar verdi. :halay:Düzeltmem gereken bir psikolojik sorun daha zihnime yazıldı:) Bu aralar bunun üzerine araştırmalar yapıyorum ve psikolog ile birlikte eş zamanlı diyetisyene başlamaya karar verdim. Psikoloğum da bu kararımı çok destekledi. Kendi başıma, kendi çabamla belli bir yol katediyorum fakat yine dibe çöküyorum. Beslenme konusunda belli bir rutin oluşturamıyorum.
Belli bir rutin oluşturduğumu sanıyorum, ufak bir kaçamak yapınca battı balık yan gider modunda kıtlıktan çıkmışçasına herşeye saldırıyorum.
Bunun da beyinle alakalı olduğunu düşünüyorum. Tüm bunlar aslında beynimin oyunları. Beynim " bak tekrar aç kalacaksın, ye yiyebildiğin kadar" dedikçe ne bulursam yiyorum, sonrası pişmanlık, sonrası yeni kararlar... 4-5 senedir sürekli aynı döngü içerisinde debeleniyorum.
Diyetisyene gitme amacım, aslında sadece kilo vermek değil, 4-5 senedir üzerime yapışan bi 5 kg var sürekli al ver modunda 2 ver 3 al olunca ideal kiloma ulaşamadım fakat amacım sadece kilo vermek değil, sürdürülebilir bir beslenme rutini oluşturup, herşeyden az az yiyip dengelemek. Ödül günleri de istemiyorum :işsiz::KK12:2 hafta düzenli beslenip 1 gün herşeyden yemek bu bozukluğu terkar tetikler bence. Neyse aklımda olan tüm detayları diyetisyene anlatıp haftaya başlayacağım inşallah :KK76:

2021 genel hedefleri yazdığım ajandama hedeflerimi ana başlıklar halinde yazdım. Baya detaylı yazdım tekrar buraya yazmak çok vaktimi alacak:) O yüzden örnek olması açısından nasıl yaptığımı anlatayım.

KİŞİSEL GÖRÜNÜM
Cilt bakımı
Tüm vücut lazer
vb.

BİRİKİM
Her ay .... euro alınacak
Her ay düşen .... hisse alınacak.

Her başlık için 2-3 sayfa ayırdım. O hedef ile ilgili yaptıklarımı ve not almam gerekenleri yazmak için.

Ayrı bir sayfada ise, 2021 kararlarımı yazdım. (kişisel olarak) İnsan ilişkileri konusunda vs.

Ajandanın orta kısmına ise, psikoloğumla olan notlarımı yazıcam. Normalde not tutmuyordum, bir sonraki seanssa kadar sormam gereken soruları telefonuma kaydediyordum, soruları sorfuktan sonra siliyordum fakat artık yazılı olarak not tutmaya karar verdim.

Ajandanın arka kısmına ise, bütçe planlaması yapacağım. Maaştan yapılan harcamalar, birikim vs.

Selamlar, uzun süre oldu yazamadım yine :) Herşey yolunda. 2021 planları hazır. Sadece 2021 planları ve bütçe planlaması için ayrı bir ajanda aldım. Planları bugün temize çekeceğim. Ayrı haftalık bir ajandam da var. O rutin haline geldi, tüm planları düzenli bir şekilde yazıyorum.

Herşey yolunda tek bir sorun dışında:) Geçen hafta psikoloğumla yaptığımız görüşme sonucunda ben de Binge Eating Disorder (Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu) olduğuna karar verdi. :halay:Düzeltmem gereken bir psikolojik sorun daha zihnime yazıldı:) Bu aralar bunun üzerine araştırmalar yapıyorum ve psikolog ile birlikte eş zamanlı diyetisyene başlamaya karar verdim. Psikoloğum da bu kararımı çok destekledi. Kendi başıma, kendi çabamla belli bir yol katediyorum fakat yine dibe çöküyorum. Beslenme konusunda belli bir rutin oluşturamıyorum.
Belli bir rutin oluşturduğumu sanıyorum, ufak bir kaçamak yapınca battı balık yan gider modunda kıtlıktan çıkmışçasına herşeye saldırıyorum.
Bunun da beyinle alakalı olduğunu düşünüyorum. Tüm bunlar aslında beynimin oyunları. Beynim " bak tekrar aç kalacaksın, ye yiyebildiğin kadar" dedikçe ne bulursam yiyorum, sonrası pişmanlık, sonrası yeni kararlar... 4-5 senedir sürekli aynı döngü içerisinde debeleniyorum.
Diyetisyene gitme amacım, aslında sadece kilo vermek değil, 4-5 senedir üzerime yapışan bi 5 kg var sürekli al ver modunda 2 ver 3 al olunca ideal kiloma ulaşamadım fakat amacım sadece kilo vermek değil, sürdürülebilir bir beslenme rutini oluşturup, herşeyden az az yiyip dengelemek. Ödül günleri de istemiyorum :işsiz::KK12:2 hafta düzenli beslenip 1 gün herşeyden yemek bu bozukluğu terkar tetikler bence. Neyse aklımda olan tüm detayları diyetisyene anlatıp haftaya başlayacağım inşallah :KK76:
Nolcak bu kısır döngü ben de diyetisyene başlıcam sanırım olmucak böyle az önce çikolata kavanozuna abandım bu huyumdan nefret ediyorum tutamadım kendimi yedim yürüyüşe çıkıcam yoksa yapışıp kalacak üstümde 😔

2021 genel hedefleri yazdığım ajandama hedeflerimi ana başlıklar halinde yazdım. Baya detaylı yazdım tekrar buraya yazmak çok vaktimi alacak:) O yüzden örnek olması açısından nasıl yaptığımı anlatayım.

KİŞİSEL GÖRÜNÜM
Cilt bakımı
Tüm vücut lazer
vb.

BİRİKİM
Her ay .... euro alınacak
Her ay düşen .... hisse alınacak.

Her başlık için 2-3 sayfa ayırdım. O hedef ile ilgili yaptıklarımı ve not almam gerekenleri yazmak için.

Ayrı bir sayfada ise, 2021 kararlarımı yazdım. (kişisel olarak) İnsan ilişkileri konusunda vs.

Ajandanın orta kısmına ise, psikoloğumla olan notlarımı yazıcam. Normalde not tutmuyordum, bir sonraki seanssa kadar sormam gereken soruları telefonuma kaydediyordum, soruları sorfuktan sonra siliyordum fakat artık yazılı olarak not tutmaya karar verdim.

Ajandanın arka kısmına ise, bütçe planlaması yapacağım. Maaştan yapılan harcamalar, birikim vs.
Çabalarını görüyorum canım çok ufak bir tavsiye de bulunucam belki sen öyle olmazsın ama yine de söyliyim şu hisse almak var ya eşimin iş yerinde arkadaşlarını kazandıkça daha çok almaya teşvik etti sonra ana paralarını zor kurtardılar sanki bağımlılık da yapıyor gibi dikkatli olman için küçük bir tavsiye vereyim dedim

Nolcak bu kısır döngü ben de diyetisyene başlıcam sanırım olmucak böyle az önce çikolata kavanozuna abandım bu huyumdan nefret ediyorum tutamadım kendimi yedim yürüyüşe çıkıcam yoksa yapışıp kalacak üstümde 😔

Ben bana ara ara özellikle diyet yaparken gelen bu yeme ataklarının psikolojik olduğunu biliyordum ama psikolog söyleyince olayın daha ciddi olduğunun farkına vardım. Sonrasında internette bu konu ile ilgili yazılar okuyup, videolar izleyince """ eee bu ben, ee bu da ben" deyip durdum.

Ben diyetisyene şu sebeple başlamak istiyorum, bildiğim yanlışları düzeltmek ve beni biraz motive etmesini istiyorum. Kabullenmek çözümün %50'si, ortada bir problem var hem de teşhisi konulmuş, bu problemin çözümü için elimden geleni yapacağım.

Niloya sen de bu bozuklukla ilgili yazılar okuyabilirsin netten. Her çok yemek yiyen ya da tatlı krizi geçiren kişi de binge eating disorder olacak diye bir şey yok. Bir videoda şöyle demişti bunu yaşayan biri, anneniz o gün en sevdiğiniz yemeği yapmıştır. O yemekten 2-3 tabak yemişsinizdir mideniz tıka basa dolmuştur, bu değil işte. Atak zamanları nasıl oluyor, neler tetikliyor vs. yazıyor hepsi ve çoğu da bana uyuyor maalesef.

Çabalarını görüyorum canım çok ufak bir tavsiye de bulunucam belki sen öyle olmazsın ama yine de söyliyim şu hisse almak var ya eşimin iş yerinde arkadaşlarını kazandıkça daha çok almaya teşvik etti sonra ana paralarını zor kurtardılar sanki bağımlılık da yapıyor gibi dikkatli olman için küçük bir tavsiye vereyim dedim

Canım ben birikimlerimi daha çok altın olarak değerlendiriyorum:) Borsa'da yeni sayılırım:) Ben de senin gibi etraftan borsada batan insanları çok duydum ama ben bilinçsizce para yatırmıyorum:) Aldığım 4 hisse senedi de çok ufak para yatırmama rağmen %30 karda şu an ama bir anlık kazanıyorum diye daha fazla para yatırmıyorum. Adım adım ilerliyorum. Emin olmadığım kağıdı almıyorum ama bu zararda olmayacağım anlamına gelmez tabi:)) Ufak paralarla başladım, ufak ufak devam ederim yine:)

Tavsiyen için teşekkür ederim canım :KK68:

Ben bana ara ara özellikle diyet yaparken gelen bu yeme ataklarının psikolojik olduğunu biliyordum ama psikolog söyleyince olayın daha ciddi olduğunun farkına vardım. Sonrasında internette bu konu ile ilgili yazılar okuyup, videolar izleyince """ eee bu ben, ee bu da ben" deyip durdum.

Ben diyetisyene şu sebeple başlamak istiyorum, bildiğim yanlışları düzeltmek ve beni biraz motive etmesini istiyorum. Kabullenmek çözümün %50'si, ortada bir problem var hem de teşhisi konulmuş, bu problemin çözümü için elimden geleni yapacağım.

Niloya sen de bu bozuklukla ilgili yazılar okuyabilirsin netten. Her çok yemek yiyen ya da tatlı krizi geçiren kişi de binge eating disorder olacak diye bir şey yok. Bir videoda şöyle demişti bunu yaşayan biri, anneniz o gün en sevdiğiniz yemeği yapmıştır. O yemekten 2-3 tabak yemişsinizdir mideniz tıka basa dolmuştur, bu değil işte. Atak zamanları nasıl oluyor, neler tetikliyor vs. yazıyor hepsi ve çoğu da bana uyuyor maalesef.
Nasıl videolar izlemeliyim tavsiyen var mı baya da yedim canım şuan üzgünüm yani 1 2 kaşık derken püff😔

Canım ben birikimlerimi daha çok altın olarak değerlendiriyorum:) Borsa'da yeni sayılırım:) Ben de senin gibi etraftan borsada batan insanları çok duydum ama ben bilinçsizce para yatırmıyorum:) Aldığım 4 hisse senedi de çok ufak para yatırmama rağmen %30 karda şu an ama bir anlık kazanıyorum diye daha fazla para yatırmıyorum. Adım adım ilerliyorum. Emin olmadığım kağıdı almıyorum ama bu zararda olmayacağım anlamına gelmez tabi:)) Ufak paralarla başladım, ufak ufak devam ederim yine:)

Tavsiyen için teşekkür ederim canım :KK68:
Evet canım bizim çevremizde de evini kaybedenler oldu bağımlılık yapma riskine karşı sadece uyardım ama sen tanıdığım kadarıyla çok güzel istikrarlı ve dikkatli birine benziyorsun ilgiyle takip ediyorum canım çalışmalarını bana da motivasyon sağlıyorsun inşallah ben de vermem gereken 10 kiloyu veririm

Nasıl videolar izlemeliyim tavsiyen var mı baya da yedim canım şuan üzgünüm yani 1 2 kaşık derken püff😔

Niloya canım ben önce yazılar okudum, direkt google'a bu bozukluğu yazınca çıkan yazıların çoğunu okudum.

Youtube'da videolar var bununla ilgili ama ben Gülşah Kumanova diye genç bir bayanın videolarını takip ediyorum. 20'li yaşlarında kendisi, yıllardır kilo problemi varken zayıflamaya karar vermiş ne zaman ki diyet yapmaya başlamış, bu yeme atakları baş göstermiş. Kendince bu yeme ataklarını nasıl aştığını anlatıyor. Hatta bu konu ile ilgili birkaç kitap da önermiş, ben de kitabı alıp bu konuda bireysel olarak neler yapılabilir onu araştırıcam.

Evet canım bizim çevremizde de evini kaybedenler oldu bağımlılık yapma riskine karşı sadece uyardım ama sen tanıdığım kadarıyla çok güzel istikrarlı ve dikkatli birine benziyorsun ilgiyle takip ediyorum canım çalışmalarını bana da motivasyon sağlıyorsun inşallah ben de vermem gereken 10 kiloyu veririm

Teşekkür ederim canım, inşallah hep birlikte veririz hem bedenen hem ruhen sağlıklı, mutlu, huzurlu bireyler oluruz. :KK68:

X